BlogiDinozauryJuraKredaPterozauryTrias

Pterozaury – królowie przestworzy

Największe pterozaury – przegląd i charakterystyka

Azhdarchidae – to nazwa która przeciętnemu człowiekowi niewiele mówi. Aczkolwiek oczy wielu badaczy święcą się jaśniej na dźwięk tego słowa, chodzi o rodzinę latających gadów – pterozaurów. Szczególny to klad, bowiem skupia on największe latające organizmy jakie kiedykolwiek istniały na Ziemi. Azhdarchidy pochodzą z okresu Kredy, wtedy to prawdopodobnie pojawiły się po raz pierwszy.

Cała historia zaczęła się podczas ekspedycji w latach 1974-1981 na Uzbecką pustynię. Trwały tam wykopaliska w formacji skalnej zwanej Bissekty. W 1984 roku Nessov opisał pterozaura którego nazwał Azhdarcho lancicollis. Od tego pterozaura wzięła się też nazwa całej rodziny. Swoją drogą jej etymologia jest bardzo ciekawa pochodzi bowiem od mitycznej, smokopodobnej bestii z persko-irańskich wierzeń – Azhdara (inne jego nazwy to Azhdaha, Azhdahak, Ezhdeha).

Wraz z Krzysztofem zapraszamy na spotkanie z największymi pterozaurami  na blogu Shahen – świat dinozaurów:

Król Przestworzy! Azhdarchidae są cool!

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Pterozaur

Polecamy


Baza Dinozaurów

3 komentarzy

      1. dlaczego wiktorze redakcja moje komentarze usuwa jak śmie powiedz dlaczego usuwa i proszę niech nie usunie mi kolejnych komentarzy proszę wiktorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button