DinozauryDinozaury roślinożerneJuraKredaTop 10

Najdłuższe dinozaury – Top 10

Najdłuższe dinozaury, czyli kto na tronie

Poniżej prezentowane zestawienie najdłuższych  zauropodów przedstawia stan wiedzy i odkryć na dzień dzisiejszy. Podobnie jak to ma miejsce z większością danych dotyczących dinozaurów, podane wielkości są często szacunkowe, stąd też nowe odkrycia mogą w zestawieniu wprowadzić znaczne zmiany.

Obecnie pierwsze miejsce na podium zajmuje Amficelias (Amphicoelias) – rodzaj zauropoda należącego do nadrodziny Diplodocoidea. Jego nazwa składa się z greckich słów amphi – obustronnie oraz koilos – wklęsły i – oznacza „dwukrotnie wkłęsły”. Wyróżnia się trzy gatunki amficeliasa – A. fragillimus, A. altus i A. latus. A. fragillimus. Amficelias fragillimus mógł być największym zwierzęciem wszech czasów. Jego rozmiary mieszczą się zwykle w zakresie 40-60 m długości przy masie dochodzącej do 120 ton.

Największy odtworzony szkielet argentynozaura.

Najdłuższe dinozaury – Top 10.

1. Amficelias (Amphicoelias fragillimus): 40–60 m
2. Patagotitan mayorum: 37 m
3. Alamozaur (Alamosaurus): 35-37 m

Argentynozaur (Argentinosaurus).

4. Argentynozaur (Argentinosaurus huinculensis): 30–36 m
5. Mamenchizaur (Mamenchisaurus sinocanadorum): 35 m
6. Diplodok (Diplodocus hallorum): 33–35 m

Mamenchizaur (Mamenchisaurus).

7. Superzaur (Supersaurus vivianae): 33–34 m
8. Futalognkozaur (Futalognkosaurus dukei): 32–34 m
9. Zauroposejdon (Sauroposeidon proteles): 28–34 m

Zauroposejdon (Sauroposeidon) w okresie lęgowym – składający jaja.


10. Antarktozaur (Antarctosaurus giganteus): 33 m (18-40 m)
11. Xinjiangtitan shanshanesis: 30-32 m
12. Paralitytan (Paralititan stromeri): 26–32 m
13. Turiazaur (Turiasaurus riodevensis): >30 m (30-37 m)

Paralitytan (Paralititan stromeri)

14. Puertazaur (Puertasaurus reuili): > 30 m (35-40 m)
15. Hudiezaur (Hudiesaurus sinojapanorum): 20–30 m
16. Argyrozaur (Argyrosaurus superbus): 28 m (20-30 m)

Superzaur (Supersaurus).

17. Notocolossus: 25-28 m
18. Barozaur (Barosaurus lentus): 26 m (25-27 m)
19. Brachiozaur (Brachiosaurus altithorax): 26 m (22-27 m)
20. Apatozaur (Apatosaurus louisae): 22.8–26 m

Giraffatitan brancai.

21. Giraffatitan brancai: 21.8–26 m
22. Tornieria (Tornieria africana): 26 m
23. Mamenchizaur (Mamenchisaurus jingyanensis): 20.4–26 m

Brachiozaur na lotnisku – w porcie lotniczym Chicago-O’Hare.

24. Phuwiangosaurus sirindhornae: 25 m
25. Chuanjiesaurus (Chuanjiesaurus anaensis): 25 m (25-27 m)
26. Duriatitan humerocristatus (wcześniej Cetiosaurus humerocristatus): 25 m

Cetiozaury.

Gatunek niepewny:

Bruhatkajozaur (Bruhathkayosaurus matleyi): 26-34 m

Kwestia sejsmozaura

Sejsmozaur (Seismosaurus), którego brakuje na liście, jak zapewne wiecie przestał istnieć 🙂 Pierwotnie jego wielkość błędnie szacowano nawet na 113 ton wagi i 52 metry długości (prawie jak amificelias). Ostatecznie okazało się, że są to błędnie opisane kręgi, zaś jego długość to ok. 33 metrów. W końcowym efekcie klasyfikacji okazało się, że Sejsmozaur to Diplodocus hallorum.

Najdłuższe dinozaury
Najdłuższe dinozaury.

Polecamy:

Wybrane specjalnie dla Ciebie

50 komentarzy

   1. DinoAnimals wiecie w waszej liście brakuje spinozaura (spinosaurus aegypticus), który osiągał od 16-26 metrów długości

 1. – Amphicoelias fragillimus około 40 m (ale to wyjątkowo nie pewne),

  tytanozaur z argentyny zapewne znacznie mniej niż 40 m… ,

  – Alamosaurus max 30 m, Argentinosaurus nie więcej jak 30 m,

  – Diplodocus hallorum- w zasadzie to nieważna nazwa- Diplodocus halli albo Diplodocus longus i raczej nie więcej jak 32 m,

  – Futalognkosaurus- oficjalnie według autorów opisu 26 m (napewno nie ponad 30…),

  – Sauroposeidon po skalowaniu paluksyzaura jakieś ~27 m,

  – A. giganteus mniejszy od argentynozaura coś w okolicach 28 m jakby skalować,

  – Paralititan nie więcej jak te 26 m,

  – Turiasaurus 30 m max,

  – Puertasaurus ~30 m,

  – Hudiesaurus ~30 m,

  – największe okazy apatozaura miały pewnie w okolicach 28 m (według tego co na SVPOW szacowano odnośnie olbrzymiego apatozaura z Oklahomy),

  – Phuwiangosaurus- dużo dużo mniej niż 25 m,

  – Brachiosaurus altithorax 25 m ma holotyp, ale nie jest wyrośnięty, dorosłego szacuje się w okolicach ~28 m,

  – Nie Cetiosaurus humerocristatus, tylko Duriatitan humerocristatus i zapewne znaczniej mniej niż 25 m.
  – Bruhathkayosaurus na podstawie piszczeli hmm ponad 30 m, coś w okolicach ~33 m. To tak w skrócie 🙂

  1. Dziękujemy za szczegółowy komentarz – to bardzo przydatne. Raz na jakiś czas dokonujemy weryfikacji tych danych, ale nie sposób robić tego cały czas na bieżąco, jak powstają nowe analizy. Obecne dane z zestawienia oparte były na holotypach, lub szacunkach różnych autorów opisujących poszczególne zauropody, stąd podane przedziały. Tytanozaur z Argentyny (2 miejsce) ma podane 40 metrów na podstawie wstępnych danych, jakie pojawiły się w maju br.

   Rzeczywiście w publikacjach W: Lucas, S.G., Spielman, J.A., Rinehart, L.A., Heckert, A.B., Herne, M.C., Hunt, A.P., Foster, J.R., and Sullivan, R.M pojawia się interpretacja uznająca Diplodocus hallorum jako D. longus.

   Cetiosaurus humerocristatus to wcześniejsza nazwa Duriatitan humerocristatus. Nanieśliśmy tę poprawkę do artykułu.

   Pozwoliliśmy sobie na sformatowanie Twojego komentarza (oddzielne linie, aby łatwiej było czytać to zestawienie).

   1. Calvo, J.O.; Juárez Valieri, R.D. & Porfiri, J.D. 2008. Re-sizing giants: estimation of body length of Futalognkosaurus dukei and implications for giant titanosaurian sauropods. 3° Congreso Latinoamericano de Paleontología de Vertebrados. Neuquén, Argentina

    Autorzy opisu oficjalnie weryfikują długość futalognkozaura z podawanych 32-34 m na 26 m jedne i drugie dane pochodzą od tych samych osób, zatem podając 26 m unieważnili poprzednie 32-34 m. Zauważyli także że długość innych zauropodów była mniejsza. Najdłuższe tytanozaury osiągały ok 30 m długości- Argentnosaurus, Puertasaurus, Alamosaurus (Scott Hartman – bardzo ciekawe dane na deviantart i najbardziej wiarygodne rekonstrukcje

    Inne były mniejsze np kości udowe A. giganteus mają odpowiednio 222 i 231 cm, co po porównaniu z argentynozaurem daje raczej mniejszą długość , kości udowe argyrozaura hmm różne dane 210-215 cm a więc był zapewne jeszcze mniejszy ~25 m.

    Najdłuższy okaz Barosaurus lentus mierzy 27,5 m długości.

    Zapewne warto dodać Xinjiangtitan – 30-32 m.

    Co do tytanozaura z argentyny wstępne dane jak zwykle są znacznie przesadzone 🙂 największe kości są porównywalne lub nieco większe od innych tytanozaurów, to może być największy tytanozaur ale tylko nie znacznie większy od tych 30 metrowych.

    1. Dziękujemy za kolejny bardzo cenny komentarz z odniesieniem do szeregu pozycji i źródeł (jest w nim sporo linków, więc system nam go nie przepuścił do publikacji – zredagowaliśmy wersję bez linków i ją opublikowaliśmy).

     Postaramy się w najbliższym czasie zweryfikować ten ranking długości dinozaurów, lub stworzymy nowy, zaktualizowany. To samo czeka zapewne w niedalekiej przyszłości najcięższe dinozaury.

     Wielu czytelnikom jest zawsze „smutno” kiedy weryfikujemy na podstawie najnowszych badań dane w dół, a nie w górę 🙂

  1. Chyba 31…honotyp Giganotozaura ma 13,2 metra długości i miałby 29 miejsce gdyby nie Karcharodontozaur mający 14,2 metra (czytałem na jakimś obrazie). A więc
   29. Karcharodontozaur 14,2 metra długości
   30.Giganotozaur-13,2 m długości
   A i co do T.rexa on ma jakieś 11,8 metra! (Czytałem na tym samym zdjęciu co na Karcharodontozaurze

   1. KCR to co podajesz to nawet nie jest pewne ,że tyle ma … MUCPv-95 , na 100% nie jest większy od holotypu

 2. Zapomnieliście o Sejsmozaurze!!!-52 metry!!!Ale i tak Amficelian to gigant,ponieważ mierzy aż do 60 metrów.

 3. Co oznacza że jednak Dikreozaur nie jest jakimś wypasionym gigantem czy coś,bo ma tylko 20 😉 .

 4. Brakuje trochę sejsmozaura, który mógł mieć nawet 40, być może to ten nie nazwany dinozaury? Zamieszkiwało on Amerykę północną, ale to Ameryka… Dinozaury wraz ze zmieniającym się klimatem musiały często zmieniać miejsce zamieszkania. Ale nie wiem czy kilka tysięcy kilometrów to możliwe do przejścia. Trzeba dodać, że żyły w późnej Jurze, kiedy było więcej tlenu. Jednaj z czasem było mniej tlenu i więcej promieniowania ultra fioletowego. Dlatego słabsze dinozaury wygineły.Sejsmozaur żyl az 9mln lat.Później dinozaury były większe, więc trzeba uwzględnić, że kiedy dinozaury z wczesnego Triasu były większe od dinozaura z kredy tylko o metr to ten z kredy i tak był wikkszy.

 5. Nienazwany tytanozaur który jest tutaj na liście otrzymał już nazwę- Patagotitan mayorum 🙂 i tak jak sądziłem oczywiście nie miał 40 metrów, nie był też większy od Argentinosaurus i Puertasaurus ale zato praca z jego opisem dostarczyła wiele informacji na temat ogromnych tytanozaurów.

 6. Miałem sposobność czytać artykuły na jego temat i wstępne dane faktycznie przedstawiały go jako faworyta do miana największego zauropoda ( 37,2 metra , 69 – 77 ton ) ale widzę, iż Brian Switek szacuje go na 34 metry i 45 ton.

  1. Brian Switek podał taki wynik nie majac dostępu do pracy, do pomiarów itd więc to należy zignorować. Co by nie mówić autorzy opisu stwierdzają w tekście, że jest to największy znany zauropod. Co jednak jest na podstawie bardzo naciąganych dowodów, nawet rekonstrukcja w pracy jest niepoprawna i nie zgadza się z pomiarami kręgów podanymi w pracce. Natomiast media na wszystkich stronach łącznie z onetem- oczywiście rozdmuchały informację o Odkryciu Największego dinozaura…

 7. Mogę Ci podesłać na meila lub fb jeśli masz. 2 dni temu opublikowano oficjalny opis i pracka się pojawiła pod tym tytułem:
  José L. Carballido; Diego Pol; Alejandro Otero; Ignacio A. Cerda; Leonardo Salgado ; Alberto C. Garrido ; Jahandar Ramezani ; Néstor R. Cúneo ; Javier M. Krause (2017). „A new giant titanosaur sheds light on body mass evolution among sauropod dinosaurs”

 8. 1. Breviparopus 36 – 48 m
  2. Barozaur 25 – 45 m
  3. Argentynozaur 26 – 39.7 m
  4. Turiazaur 30 – 39 m
  5. Patagotitan 30 – 38 m
  5. Puertazaur 30 – 38 m
  To moja lista

  1. Oznaczają różne szacunki, według niektórych autorów badań długość wynosi np. ok 30-33 m a według innych 35-40 m.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.