DinozauryDinozaury roślinożerneJuraKredaTop 10

Najdłuższe dinozaury – Top 10

Najdłuższe dinozaury, czyli kto na tronie

Poniżej prezentowane zestawienie najdłuższych  zauropodów przedstawia stan wiedzy i odkryć na dzień dzisiejszy. Podobnie jak to ma miejsce z większością danych dotyczących dinozaurów, podane wielkości są często szacunkowe, stąd też nowe odkrycia mogą w zestawieniu wprowadzić znaczne zmiany.

Obecnie pierwsze miejsce na podium zajmuje Amficelias (Amphicoelias) – rodzaj zauropoda należącego do nadrodziny Diplodocoidea. Jego nazwa składa się z greckich słów amphi – obustronnie oraz koilos – wklęsły i – oznacza „dwukrotnie wkłęsły”. Wyróżnia się trzy gatunki amficeliasa – A. fragillimus, A. altus i A. latus. A. fragillimus. Amficelias fragillimus mógł być największym zwierzęciem wszech czasów. Jego rozmiary mieszczą się zwykle w zakresie 40-60 m długości przy masie dochodzącej do 120 ton.

Największy odtworzony szkielet argentynozaura.

Najdłuższe dinozaury – Top 10.

1. Amficelias (Amphicoelias fragillimus): 40–60 m
2. Patagotitan mayorum: 37 m
3. Alamozaur (Alamosaurus): 35-37 m

Argentynozaur (Argentinosaurus).

4. Argentynozaur (Argentinosaurus huinculensis): 30–36 m
5. Mamenchizaur (Mamenchisaurus sinocanadorum): 35 m
6. Diplodok (Diplodocus hallorum): 33–35 m

Mamenchizaur (Mamenchisaurus).

7. Superzaur (Supersaurus vivianae): 33–34 m
8. Futalognkozaur (Futalognkosaurus dukei): 32–34 m
9. Zauroposejdon (Sauroposeidon proteles): 28–34 m

Zauroposejdon (Sauroposeidon) w okresie lęgowym – składający jaja.


10. Antarktozaur (Antarctosaurus giganteus): 33 m (18-40 m)
11. Xinjiangtitan shanshanesis: 30-32 m
12. Paralitytan (Paralititan stromeri): 26–32 m
13. Turiazaur (Turiasaurus riodevensis): >30 m (30-37 m)

Paralitytan (Paralititan stromeri)

14. Puertazaur (Puertasaurus reuili): > 30 m (35-40 m)
15. Hudiezaur (Hudiesaurus sinojapanorum): 20–30 m
16. Argyrozaur (Argyrosaurus superbus): 28 m (20-30 m)

Superzaur (Supersaurus).

17. Notocolossus: 25-28 m
18. Barozaur (Barosaurus lentus): 26 m (25-27 m)
19. Brachiozaur (Brachiosaurus altithorax): 26 m (22-27 m)
20. Apatozaur (Apatosaurus louisae): 22.8–26 m

Giraffatitan brancai.

21. Giraffatitan brancai: 21.8–26 m
22. Tornieria (Tornieria africana): 26 m
23. Mamenchizaur (Mamenchisaurus jingyanensis): 20.4–26 m

Brachiozaur na lotnisku – w porcie lotniczym Chicago-O’Hare.

24. Phuwiangosaurus sirindhornae: 25 m
25. Chuanjiesaurus (Chuanjiesaurus anaensis): 25 m (25-27 m)
26. Duriatitan humerocristatus (wcześniej Cetiosaurus humerocristatus): 25 m

Cetiozaury.

Gatunek niepewny:

Bruhatkajozaur (Bruhathkayosaurus matleyi): 26-34 m

Kwestia sejsmozaura

Sejsmozaur (Seismosaurus), którego brakuje na liście, jak zapewne wiecie przestał istnieć 🙂 Pierwotnie jego wielkość błędnie szacowano nawet na 113 ton wagi i 52 metry długości (prawie jak amificelias). Ostatecznie okazało się, że są to błędnie opisane kręgi, zaś jego długość to ok. 33 metrów. W końcowym efekcie klasyfikacji okazało się, że Sejsmozaur to Diplodocus hallorum.

Najdłuższe dinozaury
Najdłuższe dinozaury.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

106 komentarzy

   1. DinoAnimals wiecie w waszej liście brakuje spinozaura (spinosaurus aegypticus), który osiągał od 16-26 metrów długości

     1. Mogliby, tylko weź pod uwagę, że mają tych artykułów kilka tysięcy po polsku i po angielsku i jeszcze piszą nowe artykuły. Musieliby mieć większy zespół, żeby to na bieżąco ogarniać.

 1. – Amphicoelias fragillimus około 40 m (ale to wyjątkowo nie pewne),
  – Tytanozaur z argentyny zapewne znacznie mniej niż 40 m… ,
  – Alamosaurus max 30 m, Argentinosaurus nie więcej jak 30 m,
  – Diplodocus hallorum- w zasadzie to nieważna nazwa- Diplodocus halli albo Diplodocus longus i raczej nie więcej jak 32 m,
  – Futalognkosaurus- oficjalnie według autorów opisu 26 m (napewno nie ponad 30…),
  – Sauroposeidon po skalowaniu paluksyzaura jakieś ~27 m,
  – A. giganteus mniejszy od argentynozaura coś w okolicach 28 m jakby skalować,
  – Paralititan nie więcej jak te 26 m,
  – Turiasaurus 30 m max,
  – Puertasaurus ~30 m,
  – Hudiesaurus ~30 m,
  – największe okazy apatozaura miały pewnie w okolicach 28 m (według tego co na SVPOW szacowano odnośnie olbrzymiego apatozaura z Oklahomy),
  – Phuwiangosaurus- dużo dużo mniej niż 25 m,
  – Brachiosaurus altithorax 25 m ma holotyp, ale nie jest wyrośnięty, dorosłego szacuje się w okolicach ~28 m,
  – Nie Cetiosaurus humerocristatus, tylko Duriatitan humerocristatus i zapewne znaczniej mniej niż 25 m.
  – Bruhathkayosaurus na podstawie piszczeli hmm ponad 30 m, coś w okolicach ~33 m. To tak w skrócie 🙂

  1. Dziękujemy za szczegółowy komentarz – to bardzo przydatne. Raz na jakiś czas dokonujemy weryfikacji tych danych, ale nie sposób robić tego cały czas na bieżąco, jak powstają nowe analizy. Obecne dane z zestawienia oparte były na holotypach, lub szacunkach różnych autorów opisujących poszczególne zauropody, stąd podane przedziały. Tytanozaur z Argentyny (2 miejsce) ma podane 40 metrów na podstawie wstępnych danych, jakie pojawiły się w maju br.

   Rzeczywiście w publikacjach W: Lucas, S.G., Spielman, J.A., Rinehart, L.A., Heckert, A.B., Herne, M.C., Hunt, A.P., Foster, J.R., and Sullivan, R.M pojawia się interpretacja uznająca Diplodocus hallorum jako D. longus.

   Cetiosaurus humerocristatus to wcześniejsza nazwa Duriatitan humerocristatus. Nanieśliśmy tę poprawkę do artykułu.

   Pozwoliliśmy sobie na sformatowanie Twojego komentarza (oddzielne linie, aby łatwiej było czytać to zestawienie).

   1. Calvo, J.O.; Juárez Valieri, R.D. & Porfiri, J.D. 2008. Re-sizing giants: estimation of body length of Futalognkosaurus dukei and implications for giant titanosaurian sauropods. 3° Congreso Latinoamericano de Paleontología de Vertebrados. Neuquén, Argentina

    Autorzy opisu oficjalnie weryfikują długość futalognkozaura z podawanych 32-34 m na 26 m jedne i drugie dane pochodzą od tych samych osób, zatem podając 26 m unieważnili poprzednie 32-34 m. Zauważyli także że długość innych zauropodów była mniejsza. Najdłuższe tytanozaury osiągały ok 30 m długości- Argentnosaurus, Puertasaurus, Alamosaurus (Scott Hartman – bardzo ciekawe dane na deviantart i najbardziej wiarygodne rekonstrukcje

    Inne były mniejsze np kości udowe A. giganteus mają odpowiednio 222 i 231 cm, co po porównaniu z argentynozaurem daje raczej mniejszą długość , kości udowe argyrozaura hmm różne dane 210-215 cm a więc był zapewne jeszcze mniejszy ~25 m.

    Najdłuższy okaz Barosaurus lentus mierzy 27,5 m długości.

    Zapewne warto dodać Xinjiangtitan – 30-32 m.

    Co do tytanozaura z argentyny wstępne dane jak zwykle są znacznie przesadzone 🙂 największe kości są porównywalne lub nieco większe od innych tytanozaurów, to może być największy tytanozaur ale tylko nie znacznie większy od tych 30 metrowych.

    1. Dziękujemy za kolejny bardzo cenny komentarz z odniesieniem do szeregu pozycji i źródeł (jest w nim sporo linków, więc system nam go nie przepuścił do publikacji – zredagowaliśmy wersję bez linków i ją opublikowaliśmy).

     Postaramy się w najbliższym czasie zweryfikować ten ranking długości dinozaurów, lub stworzymy nowy, zaktualizowany. To samo czeka zapewne w niedalekiej przyszłości najcięższe dinozaury.

     Wielu czytelnikom jest zawsze „smutno” kiedy weryfikujemy na podstawie najnowszych badań dane w dół, a nie w górę 🙂

  1. Chyba 31…honotyp Giganotozaura ma 13,2 metra długości i miałby 29 miejsce gdyby nie Karcharodontozaur mający 14,2 metra (czytałem na jakimś obrazie). A więc
   29. Karcharodontozaur 14,2 metra długości
   30.Giganotozaur-13,2 m długości
   A i co do T.rexa on ma jakieś 11,8 metra! (Czytałem na tym samym zdjęciu co na Karcharodontozaurze

   1. KCR to co podajesz to nawet nie jest pewne ,że tyle ma … MUCPv-95 , na 100% nie jest większy od holotypu

 2. Zapomnieliście o Sejsmozaurze!!!-52 metry!!!Ale i tak Amficelian to gigant,ponieważ mierzy aż do 60 metrów.

 3. Co oznacza że jednak Dikreozaur nie jest jakimś wypasionym gigantem czy coś,bo ma tylko 20 😉 .

 4. Brakuje trochę sejsmozaura, który mógł mieć nawet 40, być może to ten nie nazwany dinozaury? Zamieszkiwało on Amerykę północną, ale to Ameryka… Dinozaury wraz ze zmieniającym się klimatem musiały często zmieniać miejsce zamieszkania. Ale nie wiem czy kilka tysięcy kilometrów to możliwe do przejścia. Trzeba dodać, że żyły w późnej Jurze, kiedy było więcej tlenu. Jednaj z czasem było mniej tlenu i więcej promieniowania ultra fioletowego. Dlatego słabsze dinozaury wygineły.Sejsmozaur żyl az 9mln lat.Później dinozaury były większe, więc trzeba uwzględnić, że kiedy dinozaury z wczesnego Triasu były większe od dinozaura z kredy tylko o metr to ten z kredy i tak był wikkszy.

 5. Nienazwany tytanozaur który jest tutaj na liście otrzymał już nazwę- Patagotitan mayorum 🙂 i tak jak sądziłem oczywiście nie miał 40 metrów, nie był też większy od Argentinosaurus i Puertasaurus ale zato praca z jego opisem dostarczyła wiele informacji na temat ogromnych tytanozaurów.

 6. Miałem sposobność czytać artykuły na jego temat i wstępne dane faktycznie przedstawiały go jako faworyta do miana największego zauropoda ( 37,2 metra , 69 – 77 ton ) ale widzę, iż Brian Switek szacuje go na 34 metry i 45 ton.

  1. Brian Switek podał taki wynik nie majac dostępu do pracy, do pomiarów itd więc to należy zignorować. Co by nie mówić autorzy opisu stwierdzają w tekście, że jest to największy znany zauropod. Co jednak jest na podstawie bardzo naciąganych dowodów, nawet rekonstrukcja w pracy jest niepoprawna i nie zgadza się z pomiarami kręgów podanymi w pracce. Natomiast media na wszystkich stronach łącznie z onetem- oczywiście rozdmuchały informację o Odkryciu Największego dinozaura…

 7. Mogę Ci podesłać na meila lub fb jeśli masz. 2 dni temu opublikowano oficjalny opis i pracka się pojawiła pod tym tytułem:
  José L. Carballido; Diego Pol; Alejandro Otero; Ignacio A. Cerda; Leonardo Salgado ; Alberto C. Garrido ; Jahandar Ramezani ; Néstor R. Cúneo ; Javier M. Krause (2017). „A new giant titanosaur sheds light on body mass evolution among sauropod dinosaurs”

 8. 1. Breviparopus 36 – 48 m
  2. Barozaur 25 – 45 m
  3. Argentynozaur 26 – 39.7 m
  4. Turiazaur 30 – 39 m
  5. Patagotitan 30 – 38 m
  5. Puertazaur 30 – 38 m
  To moja lista

     1. Cytuję „Breviparopus to tylko ślady” sam to napisałeś.
      Pozatym nie ma co ślady szacować, i skąd u Ciebie taka informacja że brachiozaur ma 27 m?

   1. Ciekawi mnie wasze dane Raptorex i Anchiornis skąd u was takie dane? Skoro to tylko ślady? Czekam na odpowiedzi.
    Anchiornis
    Puertazaur ma 29 m
    Argentynozaura 35 m
    Patagotitan co najwyżej 31 m
    Barozaur ma 45 m

  1. „Puertazaur ma 30 – 38 m” to mnie też bardzo ciekawi tak samo jak „Patagotitan 30 – 38 m” no skąd u Ciebie te dane ?

  1. Oznaczają różne szacunki, według niektórych autorów badań długość wynosi np. ok 30-33 m a według innych 35-40 m.

  1. Trudno powiedzieć ale kość udowa największego osobnika ma 87,5 cm, porównując to np do rekonstrukcji Nequensaurus to Saltasaurus miałby niespełna 8 m

    1. Nequensaurus ma i większe kości udowe. Największy osobnik to prawdopodobnie kość ramienna 55 cm sugerująca że jwgo rozmiary były bardzo zbliżone do największego saltazaura.

  1. Nie wiem jaka jest długość ogonu AMNH 6341
   Szyja i ogon Patagotitan trzeba sprawdzić w supplemencie do pracy z 2017 roku tam są podane wszystkie wymiary aczkolwiek np Franoys i Pes sugerowali, że kręgi ogonowe podano z anterior ball.

   1. M. constructus
    Cv 1- 6 cm, Cv2 16 cm, Cv3 21,5 cm, Cv4 32 cm, Cv5 41,5 cm, Cv6 48 cm, Cv7 58 cm Cv8 59 cm, Cv9 61 cm, Cv10 66 cm, Cv11 73 cm, Cv12 73 cm, Cv13 69 cm, Cv14 69 cm, Cv15 66 cm, Cv16 64 cm Cv17 55 cm, Cv18 40 cm i Cv 19 32,5 cm

 9. Patagotitan znów szukaj w supplemencie do pracki z 2017 roku (jeśli będziesz miał problem z nabyciem go skontaktuj się zemną za pośrednictwem redakcji)
  Argentinosaurus to tylko kręgi grzbietowe. Ogólnie centra mają od 57 do 60 cm szerokości, najwyższy kręg prawdopodobnie miał 159 cm jeśli kompletny a najszerszy 129 cm wraz z diapophyses.
  U Futalognkosaurus nie ma zbyt dokładnych pomiarów (a przynajmniej w pracach nie widziałem) bo opisano go trochę niedbale. Wspomniano natomiast że 1 kręg grzbietowy miał 43 cm długości a drugi 28,7 cm. Środkowy kręg szyjny miał mieć 94 cm długości.

   1. To nie jest 1 kręg, później dokonano rewizji i w nowszych pracach nie ma już o wzmiankach przednich kręgów grzbietowych (anterior dorsals).

     1. Tam jest anterior dorsal. Nie widac pierwszego, ale jest drugi.

    1. Axis 16,5 cm Cv3 26 cm Cv4 38 cm Cv5 56,5 cm Cv6 77 cm Cv7 89 cm Cv8 99 cm Cv9 101 cm Cv10 104,5 cm, Cv11 106,5 cm C12 112 cm Cv13 102,5 cm Cv14 98 cm Cv15 99 cm Cv16 92,5 cm Cv17 73 cm Cv18 42 cm Szacunek dla całej szyji z intervertebral cartilage to 14,9 m (Pes online)

 10. Znalazlem prace naukowa z przyszlosci
  „New fossil remains of Fusuisaurus zhaoi (Sauropoda: Titanosauriformes) from the Lower Cretaceous of Guangxi, southern China”
  Jest z maju 2020 roku

     1. To jest publikacja dostępna online (wcześniej) która drukiem pojawi się w maju tak jest bardzo często.

 11. Nie dokońca rozumiem teraz. Praca online była dostępna już w zeszłym roku i dalej jewt dlatego pewnie coś widziałeś. Tam było napisane kiedy drukiem nie wiem nie czytam wydrukowanych periodyków tylko zawsze online bo tak szybciej i taniej. Z tego co rozumiem chcesz ją poprostu przeczytać? Jeśli tak to możesz to zrobić juz od kilku miesięcy conajmniej tak jak ja 🙂

 12. Lista najdłuższych dinozaurów

  1. Amficelias 22 – 60 m?
  2. Barozaur 45 m
  3. Argentynozaur 35 m
  4. Mamenchizaur 35 m
  5. Superzaur 34 m
  6. Bruhatkajozaur 26 – 34 m?

  1. 1. Bruhatkajazaur(jeśli istniał) 95 Ton 38 metrów
   2. Argentynozaur 75 Ton 35 metrów długości
   3. Maraapunizaur Fragilimus 70 Ton 35 m

    1. Poza Tym ciągle Ty masz inne szacunki raz mi mówisz że Scotty ma 12 m a drugi raz że 13 m a tak naprawdę miał około 12,5 m

    2. 1. Bruhatkajazaur 95 Ton 37 m
     2. Argentynozaur 75 Ton 35 m
     3. Maraapunizaur 70 Ton 35 m
     Gdzie wspomniałem o barozaurze

     1. A czy najdłuższy znaczy największy?barozaur był dłuższy jednak sporo lżejszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button