DinozauryDinozaury roślinożerneKreda

Triceratops – jeden z najlepiej poznanych dinozaurów

Triceratops

Triceratops (Triceratops horridus) „przerażające trójrogie oblicze”

Triceratops jest jednym z największych przedstawicieli ceratopsów, które charakteryzowały się rogami i osłoną szyi, a także jednym z najsłynniejszych dinozaurów ze wszystkich. Triceratops żył pod koniec górnej kredy w Ameryce Północnej. Skamieniałości jednego z ostatnich dinozaurów, jakie żyły na Ziemi, triceratopsa, występują tak często, że wielu okazów w ogóle się nie gromadzi.

Triceratops

Charakterystyka

Triceratops („trójrogie oblicze”) był dużym dinozaurem rogatym, osiągającym 9 metrów długości i ważącym ok. 10 ton. Choć rogi i kryzy ceratopsów przydawały się czasem do obrony, wyewoluowały prawdopodobnie w większym stopniu jako elementy rozpoznawcze i służące do rytualnych walk godowych.

Rogi i kołnierze ceratopsów były równie zróżnicowane jak np. rogi dzisiejszych afrykańskich antylop. Jak u współczesnych zwierząt obdarzonych rogami lub porożami, kształt i położenie rogów ceratopsów powodował ich zaklinowanie podczas zwarcia dwóch samców walczących o samice lub terytorium. Zmniejszało to ryzyko poważnych urazów podczas takich pojedynków, chociaż zdarzają się okazy z przedziurawionymi kołnierzami.

Triceratops

Niektóre z tych uszkodzeń mogą mieć podłoże chorobowe, ale inne mogą być pamiątką po rogach rywali. Zwierzę mogło nastroszyć kołnierz na pokaz. Widok samca z opuszczonym pyskiem i uniesionym kołnierzem musiał robić wielkie wrażenie na samicy jego gatunku. Zapewne widok taki zniechęcał też mniejszych rywali.

Ceratopsy, podobnie jak dinozaury kaczodziobe, miały wiele rzędów ciasno stłoczonych zębów, służących cięciu i rozcieraniu twardych części roślin. Prawdopodobnie żerując, chwytały ostrym dziobem nisko rosnący pęd lub gałąź u nasady, a następnie odłamywały je szybkim przekrzywieniem głowy. Potem szatkowały i rozgniatały pokarm zębami tkwiącymi w mocnych szczękach.

Triceratops

Triceratops:

Wielkość:

 • Długość 8-9 metrów
 • Wysokość: ok. 3 m w biodrach
 • Waga: 6-12 ton
 • Rogi: do 1,2 m
 • Długość czaszki: ok. 2,5 m

Żył:

 • 68-65 mln lat temu

Pokarm:

 • liście drzew

Występowanie:

 • Ameryka Północna

Klasyfikacja

 • Rodzina: Ceratopidae
 • Infrarząd: Ceratopsia
 • Podrząd: Cerapoda
 • Rząd: Ornithischia
 • Rodzaj: Triceratops
 • Gatunek:
  • Triceratops horridus
  • Triceratops prorsus
Triceratops miał pecha, gdyż żył w okresie, kiedy na Ziemi panował T.rex

Polecamy


Baza Dinozaurów

15 komentarzy

 1. Wydaje mi się, że tyranozaur raczej nigdy nie polował na triceratopsa samotnie (tj. 1 na 1; ewentualnie jeśli już to tylko od tyłu z zaskoczenia, nigdy frontalnie i w „jawny” sposób powiedzmy – mam na myśli oczywiście dorosłe i zdrowe osobniki) tylko atakował grupowo pojedyncze osobniki odseparowane tymczasowo od stada (tak jak to współcześnie lwy robią z bawołami) ponieważ jako iż tricek był cięższy, silniejszy i uzbrojony w potwornie niebezpieczne poroże, t – rex strasznie by ryzykował ścierając się z nim 1 vs 1, podobnie jak właśnie osamotniony lew w pojedynkę rzucający się na bawoła (no chyba, iż ów byłby akurat stary/chory/mały/ranny).

  1. Dlaczego tak sądzisz? Lew jest park krotnie lżejszy od bawola co inne w przypadku T.Rex vs triceratops triceratops był nieznacznie masywniejszy od t rexa

 2. Natomiast ten drugi o ile pamiętam to był gorgozaur bo ja też oglądałem ten film i kurcze ludzie polecam.

 3. 4 m wzrostu to miały największe Tyranozaury droga Redakcjo, Trickowi znacznie bliżej było do 3 (i to mówimy o największych osobnikach, takich jak potężny UCMP 12861; tzn. te 3 m to była wys. w biodrach, bo jeśli chodzi o górną część kryzy to nią Tricek potrafił „dosięgnąć” maks. do 3,5 m) także proponuję przeprawić w tabelce te 4 m na 3 – 3,5.

   1. Zgadza się 3 m w stawie biodrowym, z tym że podawanie wysokości w biodrach jest lekko „niesprawiedliwie” względem innych dinozaurów (przeważnie z tego co widziałam podajecie po prostu wys. w najwyższym fragmencie ciała danego stwora, którym jest zwykle czubek głowy albo najwyższy punkt grzbietu) stąd w moim odczuciu najlepiej byłoby podać po prostu zakres 3 – 3.5 m (ta druga wartość to wys. do jakiej sięgała kryza w swoim najwyższym punkcie, a czubek kryzy u Triców znajdował się niewiele niżej niż czubek głowy Tyrana) bez dopisywania „w biodrach” (nawiasem mówiąc, zdarza Wam się też mylić czasem wys. w biodrach z najwyższym „punktem” ciała właśnie, jak choćby w przypadku artykułu o Tyranozaurze gdzie podaliście 4 m jako wys. w biodrach, podczas gdy większość Reksów miała w biodrach poniżej 3.5 m a do 4 m to sięgały czubkiem głowy największe osobniki, np. Sue) tak żeby Tric nie był „pokrzywdzony” względem innych potworów, no ale to już oczywiście Wasz wybór jest.

    1. To nie do końca byłoby dobre rozwiązanie. Wysokość do czubka kryzy przecież zależna byłaby od położenia głowy, a zetem ruchoma. Podanie do stawów biodrowych w tym wypadku ma większy sens.

     1. Z wysokością w stawach biodrowych jest jeszcze ten problem, iż często myli się ją z czubkiem miednicy, który znajduje się nieco wyżej – nawet tu na DA w artykułach nt. „Sue” wspomina się o „3.72 w stawie biodrowym”, podczas gdy tak naprawdę tej wysokości to sięgała miednica tego Tyrana w najwyższym punkcie, a czubek głowy dosięgał ok. 4 m lub odrobinę (może ze 20 – 30 cm) wyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button