DinozauryDinozaury roślinożerneKredaTop 10

Największe ceratopsy – Top 10

Największe ceratopsy – Top 10

Ceratopsy (Ceratopsia) – grupa dinozaurów ptasiomiednicznych, której nazwa oznacza „rogate oblicza”.

Ceratopsy w pełni rozwinęły się w kredzie na terenach współczesnej Ameryki Północnej i Azji, jednak ich najstarsi przedstawiciele żyli już w jurze. Wcześni przedstawiciele tego kladu, tacy jak psitakozaur, byli niewielcy i dwunożni.

Później rozwinęły się wielkie, słynne czworonożne formy, jak Triceratops czy centrozaur, mające rogi i rogowe kryzy wokół karku. Ceratopsy obejmowały bardzo zróżnicowane dinozaury od niewielkich mniej więcej metrowych i ważących ok. 23 kg form aż po wielkie, osiągające ponad 9 metrów długości i 12 ton gady. Najsłynniejszym przedstawicielem tej grupy jest Triceratops.

Największy ceratops

Za największego przedstawiciela ceratopsów uważa się obecnie: Eotriceratops (Eotriceratops xerinsularis), który żył w okresie późnej kredy (ok. 68-67,6 mln lat temu) na terenach Ameryki Północnej.

Czaszka eotriceratopsa mierzyła około 3 metrów długości. Wg obecnych szacunków eotriceratops mógł dorastać do 12 m długości i ważyć ok. 13 ton.

Triceratops – szkielet.

Największe ceratopsy – Top 10

1. Eotriceratops 12 m
2. Triceratops: 9 m
3. Torosaurus 9 m
4. Titanoceratops 9 m
5. Pachyrhinosaurus: 8 m
6. Pentaceratops: 8 m
7. Ojoceratops: 8 m
8. Coahuilaceratops: 8 m
9. Nedoceratops: 7.6 m
10. Vagaceratops: 7 m
11. Utahceratops: 7 m
12. Sinoceratops: 7 m
13. Mojoceratops: 7 m
14. Chasmosaurus: 7 m
15. Arrhinoceratops: 7 m
16. Agujaceratops: 7 m

Porównanie wielkości człowieka, tyranozaura i triceratopsa.

Polecamy

Wybrane specjalnie dla Ciebie

4 komentarzy

 1. Pachyrinozaur miał najwyżej 5-6 metrów, sama czaszka która jest stosunkowo mała wskazuje że długość tego ceratopsa na pewno nie mogła osiągać 8 m.!

  A gdzie w tabelce jest Styrakozaur ?
  Przecież on był 2x. prawie większy od Pachyrinozaura, i to on mógł mieć 9-10 metrów, aa nie Pachyrhinosaurus…

  Już w filmie „Dinozaur” 2000′, Pachyrinozaur został pokazany jako bardzo średniej wielkości dinozaura, a jest porównanie do Styracosaura, i wyraźnie jest pokazane różnice w wielkości tych gatunków.

  8 m?, raczej Styrakozaur.

  Pozdrawiam !

  1. Danielu, badania nad dinozaurami ciągle postępują i pojawiają się nowe odkrycia, a tym samym aktualizowane są ich rozmiary, waga czy zachowanie.
   Holtz, Thomas R. Jr. w kompendium wiedzy na temat dinozaurów z roku 2008 „Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur” podaje, iż wspomniany przez Ciebie Pachyrinozaur (Pachyrhinosaurus) – mógł maksymalnie osiągać 8 metrów długości. Film, o którym wspominasz, powstał zaś 8 lat wcześniej i bazował na wiedzy z lat 90-tych.
   Styrakozaur (Styracosaurus) zaś, nie przekraczał 5.5 metra długości i dlatego nie znalazł się na powyższej liście.
   Dziękujemy za wszystkie uwagi.

   1. Holtz, Thomas R. Jr. to ten naukowiec z: Prehistorycznych bestii, Prehistorycznej Ameryki, Pojedynku Dinozaurów, Revoluction Of The Dinosaurs i itp. Tak?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.