DinozauryDinozaury roślinożerneKredaTop 10

Największe ceratopsy – Top 10

Największe ceratopsy – Top 10

Ceratopsy (Ceratopsia) – grupa dinozaurów ptasiomiednicznych, której nazwa oznacza „rogate oblicza”.

Ceratopsy w pełni rozwinęły się w kredzie na terenach współczesnej Ameryki Północnej i Azji, jednak ich najstarsi przedstawiciele żyli już w jurze. Wcześni przedstawiciele tego kladu, tacy jak psitakozaur, byli niewielcy i dwunożni.

Później rozwinęły się wielkie, słynne czworonożne formy, jak Triceratops czy centrozaur, mające rogi i rogowe kryzy wokół karku. Ceratopsy obejmowały bardzo zróżnicowane dinozaury od niewielkich mniej więcej metrowych i ważących ok. 23 kg form aż po wielkie, osiągające ponad 9 metrów długości i 12 ton gady. Najsłynniejszym przedstawicielem tej grupy jest Triceratops.

Największy ceratops

Za największego przedstawiciela ceratopsów uważa się obecnie: Eotriceratops (Eotriceratops xerinsularis), który żył w okresie późnej kredy (ok. 68-67,6 mln lat temu) na terenach Ameryki Północnej.

Czaszka eotriceratopsa mierzyła około 3 metrów długości. Wg wcześniejszych szacunków eotriceratops mógł dorastać do 12 m długości i ważyć ok. 13 ton. Obecnie szacuje się, że jednak był mniejszy i osiągał 9 metrów długości

Triceratops – szkielet.

Największe ceratopsy – Top 10

 1. Eotriceratops 12 m
 2. Triceratops: 9 m
 3. Torosaurus 9 m
 4. Titanoceratops 9 m
 5. Pachyrhinosaurus: 8 m
 6. Pentaceratops: 8 m
 7. Ojoceratops: 8 m
 8. Coahuilaceratops: 8 m
 9. Nedoceratops: 7.6 m
 10. Vagaceratops: 7 m
 11. Utahceratops: 7 m
 12. Sinoceratops: 7 m
 13. Mojoceratops: 7 m
 14. Chasmosaurus: 7 m
 15. Arrhinoceratops: 7 m
 16. Agujaceratops: 7 m
Porównanie wielkości człowieka, tyranozaura i triceratopsa.

Najdłuższe ceratopsy – Top 10

Aktualizacja AD 2020

 1. Eotriceratops xerinsularis: 9 m
 2. Triceratops maximus: 8.8 m
 3. Triceratops horridus: 8.5 m
 4. Triceratops prorsus: 8.5 m
 5. Triceratops „ingens”: 8.4 m
 6. Triceratops albertensis: 8.3 m
 7. Torosaurus latus: 8 m
 8. Ojoceratops fowleri: 6.5-8 m
 9. Triceratops sulcatus: 7.5 m
 10. Utahceratops gettyi: 6-7 m
 11. Sinoceratops zhuchengensis: 6-7 m
 12. Nedoceratops hatcheri: 6.8 m
 13. Titanoceratops ouranos: 6.5–6.8 m
 14. Triceratops calicornis: 6.7 m
 15. Triceratops sternbergii: 6.7 m
 16. Coahuilaceratops magnacuerna: 6.5 m
 17. Triceratops obtusus: 6.5 m
 18. Pachyrhinosaurus canadensis: 6 m
 19. Achelousaurus horneri: 6 m
 20. Arrhinoceratops brachyops: 6 m
 21. Triceratops brevicornus: 6 m
 22. Albertaceratops nesmoi: 5.8 m
 23. Triceratops flabellatus: 5.8 m
 24. Triceratops eurycephalus: 5.6 m
 25. Pentaceratops sternbergii: 5.5 m
 26. Triceratops serratus: 5.5 m
 27. Mojoceratops perifania: 5 m
 28. Chasmosaurus belli: 5 m
 29. Agujaceratops mariscalensis: 5 m
 30. Vagaceratops: 4.5 m
Ceratopsy (Ceratopsia)

Polecamy


Baza Dinozaurów

10 komentarzy

 1. Pachyrinozaur miał najwyżej 5-6 metrów, sama czaszka która jest stosunkowo mała wskazuje że długość tego ceratopsa na pewno nie mogła osiągać 8 m.!

  A gdzie w tabelce jest Styrakozaur ?
  Przecież on był 2x. prawie większy od Pachyrinozaura, i to on mógł mieć 9-10 metrów, aa nie Pachyrhinosaurus…

  Już w filmie „Dinozaur” 2000′, Pachyrinozaur został pokazany jako bardzo średniej wielkości dinozaura, a jest porównanie do Styracosaura, i wyraźnie jest pokazane różnice w wielkości tych gatunków.

  8 m?, raczej Styrakozaur.

  Pozdrawiam !

  1. Danielu, badania nad dinozaurami ciągle postępują i pojawiają się nowe odkrycia, a tym samym aktualizowane są ich rozmiary, waga czy zachowanie.
   Holtz, Thomas R. Jr. w kompendium wiedzy na temat dinozaurów z roku 2008 „Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur” podaje, iż wspomniany przez Ciebie Pachyrinozaur (Pachyrhinosaurus) – mógł maksymalnie osiągać 8 metrów długości. Film, o którym wspominasz, powstał zaś 8 lat wcześniej i bazował na wiedzy z lat 90-tych.
   Styrakozaur (Styracosaurus) zaś, nie przekraczał 5.5 metra długości i dlatego nie znalazł się na powyższej liście.
   Dziękujemy za wszystkie uwagi.

   1. Holtz, Thomas R. Jr. to ten naukowiec z: Prehistorycznych bestii, Prehistorycznej Ameryki, Pojedynku Dinozaurów, Revoluction Of The Dinosaurs i itp. Tak?

  1. Czemu mi tak rzadko odpowiadacie? Ja rozumiem że macie mnóstwo tych artykułów i jeszcze angielska, ale jeżeli robicie błędną aktualizację to należy się poprawić. Zrobiliście aktualizację z tego roku i jest błędna.

   1. Gdybyśmy mieli tylko Dino na głowie, to z pewnością wszystko byłoby aktualne, ale mamy na głowie jeszcze taką drobnostkę jak praca 🙂
    W momencie przygotowania zestawienia, takie były dostępne dane. Nie jesteśmy niestety w stanie dokonywać aktualizacji o każdą pracę naukową, która pojawia się w świecie paleontologii. Robimy to czasami kilka razy w roku, ale nie co tydzień, czy miesiąc 🙂

    Nas jest tylko dwójka. Piszemy artykuły, tłumaczymy, aktualizujemy i musimy normalnie pracować, aby z czegoś żyć. Jak widzisz społeczność DinoAnimals nie pomaga nam, abyśmy mogli skoncentrować się wyłącznie na rozwoju Dino i robić dla Was fajne rzeczy i aktualizować co tydzień wszystkie zestawienia: https://dinoanimals.pl/Podaruj/
    Spośród 5 milionów czytelników, wsparły nas w tym roku 3 osoby. Dlatego prosimy o trochę wyrozumiałości 🙂

   2. To nie tak, że jest błędna… dinozaury wymarły i określenie precyzyjnie ich wymiarów jest niemal niemożliwe. To w jaki sposób dzisiaj szacujemy większość dinozaurów to na podstawie proporcji do innych gatunków, a te mogły w rzeczywistości bardzo się różnić, bo różnią się nieraz sporo nawet pomiędzy osobnikami jednego gatunku a co dopiero innych. Jeśli gdzieś podasz 8 m a gdzie indzie np 8,4 m to nie znaczy że to błąd bo to zawsze jest wartość około. Dlatego stosuje w Tribute to Dinosaurs – ESR czyli taką jakby wiarygodność szacunku. I o ile powiedziałbym, że przy niemal kompletnych szkieletach margines błędu długości jest nie wielki pewnie nie więcej jak 5% w jedną czy drugą stronę to już skalowanie na podstawie jednej kości daje znacznie większą rozbieżność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button