Ameryka PnGeografiaGóryJezioraParki NarodowePodróżeZwierzęta

Park Narodowy Olympic

Park Narodowy Olympic

W roku 1788 angielski kapitan, spoglądając na wysokie góry Ameryki Północnej, najwyższemu szczytowi (o wysokości prawie 2500 m n.p.m.) nadał nazwę Olympus, czym nawiązał do mitycznej siedziby bogów greckich – Olimpu. Przyrodnicy i podróżnicy odkryli tu 16 endemicznych gatunków roślin i zwierząt, nie spotykanych w innych miejscach na Ziemi, miejscowa ludność zamieszkiwała ten teren od tysięcy lat, trudniąc się myślistwem, rybołówstwem i połowem wielorybów. Aby zachować ten klejnot przyrody, w roku 1938 utworzono Park Narodowy Olympic. Rozciągające się wzdłuż wybrzeża i granicy lasu mgły znad oceanu, olbrzymie drzewa, postrzępione przybrzeżne skały, ośnieżone góry, po których zsuwają się lodowce, a także lasy deszczowe, tworzą niezwykłą różnorodność tego miejsca.

Park Narodowy Olympic (Olympic National Park)

Historia

Pierwsi biali ludzie przybyli w okolice półwyspu Olympic już w 1592 roku. Często pojawiali się na tych terenach handlarze skór i futer, myśliwi i drwale, a także kartografowie, opracowujący szczegółowe mapy tej części wybrzeża Pacyfiku.

Góry Olympic zbadano dopiero w 1885 roku. Polowania na jelenie Roosevelta spowodowały ustanowienie w 1897 roku rezerwatu przyrody Olympic Forest Reserve, przekształconego w 1938 roku w Park Narodowy Olympic. Rejony nadbrzeżne włączono w jego obszar w 1953 roku. W 1976 roku park został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO, a w 1981 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Olympic (Olympic National Park)

Położenie geograficzne

Park Narodowy Olympic położony jest w Stanach Zjednoczonych, w północno-zachodniej części stanu Waszyngton. Teren parku obejmuje znaczną część półwyspu Olympic. Obszar parku można podzielić na trzy podstawowe regiony: góry Olympic z turniami i reglami, a także łąkami typu alpejskiego, niższe partie gór porośnięte gęstym lasem strefy umiarkowanej oraz wybrzeże Pacyfiku z dzikimi plażami i skalnymi klifami. Lasy zachodnich stoków gór to wilgotna knieja przypominająca lasy zwrotnikowe.

Park Narodowy Olympic (Olympic National Park)

Klimat

Panuje tu klimat umiarkowany morski. Lato jest chłodne i pochmurne, a zima łagodna i  deszczowa na wybrzeżu, choć śnieżna w szczytowych partiach gór. Wilgotne powietrze, niesione zachodnim wiatrem znad Oceanu Spokojnego, ulega kondensacji na zachodnich stokach gór, co czyni ten rejon najbardziej wilgotną częścią kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, z opadami atmosferycznymi sięgającymi aż do 3340 mm rocznie.

Geologia

Góry Olympic wypiętrzyły się z oceanu około 30-35 mln lat temu, a epoki ocieplania i zlodowaceń występujące naprzemian, pokryły góry i cieśniny grubą półtorakilometrową pokrywą lądolodu, odcinając półwysep od reszty lądu.

Park Narodowy Olympic (Olympic National Park)

Góry

Olympic Mountains to pasmo górskie Parku Narodowego Olympic, gdzie najwyższym szczytem jest Mount Olympus (2428 m n.p.m.). Jako pierwszy góry te opisał w 1774 roku hiszpański odkrywca Juan Jose Perez Hernandez. Góry leżą w północno-zachodniej części stanu Waszyngton, na półwyspie Olympic. Najwyższe szczyty mają wysokość ponad 2300 m n.p.m., np. Mount Olympus, Mount Deception (2,374 m), Mount Johnson (2,340 m) czy Mount Constance (2364 m), który jest najbardziej widowiskowy ze wszystkich.

Lodowce

Góra Mount Olympus przez cały rok jest pokryta śniegiem, a z jej wierzchołka spływa kilka lodowców. Wyjście na szczyt możliwe jest przez cały rok, długość szlaku w jedną stronę wynosi 34,5 km. Ze względu na duże przewyższenie i odległość, trasa ta uznawana jest za jedną z trudniejszych w USA.

Park Narodowy Olympic (Olympic National Park)

Rośliny

Teren Parku Narodowego Olympic porasta wiele gatunków roślin, np. jedlica, żywotnik olbrzymi, klon wielkolistny i okrągłolistny. Półmetrowa warstwa ściółki, gęsto rosnące drzewa, przez które przedzierają się promienie słoneczne, ptasie trele i wapiti przemykające pośród pni czynią lasy deszczowe osobliwością tego Parku.

Dominują tu jodły Abies amabilis i Abies bifolia, a delikatne Campanula piperi i Viola fletti nie rosną nigdzie indziej. Gdy tylko nadejdzie wiosna, łąki zmieniają się w barwne kwiatowe kobierce.

Park Narodowy Olympic (Olympic National Park)

Zwierzęta

Na terenie Parku Narodowego Olympic występuje wiele dzikich gatunków zwierząt: baribal, puma, kojot, ryś rudy, ryś kanadyjski, bóbr, piżmak, wilk, lis rudy, szop, skunks, wiewiórki, orzeł przedni, bielik amerykański, sokół wędrowny, sokół norweski, drzemlik, błotniak zbożowy, rybołów, sowa śnieżna i płomykówka. Ssaki morskie to: pływacz szary, płetwal karłowaty, humbak, orka, morświn, lew morski. Na wysokogórskich łąkach pasą się jelenie, a na stromych skałach można zobaczyć kozły śnieżne.

Park Narodowy Olympic (Olympic National Park)

Turystyka

 • Punktem wypadowym do Parku Olympic jest miasteczko Port Angeles. Jest ono odległe od Seattle, które ma duży port lotniczy, o 137 km. Od stanowej szosy Rt 101 w głąb Parku wiodą liczne drogi.
 • Najlepsza pogoda panuje tu w lecie, choć deszcze są częste o każdej porze roku, a zimą pada śnieg.
 • Zwiedzanie Parku zajmuje co najmniej 2 pełne dni, a wybór tras, spośród 1000 km wytyczonych szlaków, jest ogromny.
 • Obsługa zwiedzających jest doskonale zorganizowana. Poza centralnym ośrodkiem informacji w Port Angeles do dyspozycji oddano pięć biur otwartych przez cały rok.
 • Park Olympic dysponuje miejscami w hotelach i polami namiotowymi.
 • Na najlepsze plaże trzeba dojść pieszo od miasteczka Forks, przez lasy.
 • Pumy i czarne niedźwiedzie są bardzo niebezpieczne, więc należy podziwiać je tylko z daleka.
 • Podczas pobytu na plaży należy zwracać uwagę na godziny przypływów, gdyż kłody drzew wyrzucane przez morze na brzeg bywają niebezpieczne.
Park Narodowy Olympic (Olympic National Park)

Szczegółowe dane

 • Nazwa angielska: Olympic National Park
 • Współrzędne: 47°58′10″N 123°29′55″W
 • Adres: 3002 Mt Angeles Rd, Port Angeles, WA 98362, USA
 • Najwyższym szczyt: Mount Olympus (2428 m n.p.m.)
 • Powierzchnia: 3 734 km²
 • Data utworzenia: 29.06.1938
 • Liczba odwiedzających: 3.1 mln (2018 rok)
Park Narodowy Olympic (Olympic National Park)

Ciekawostki

 • Na terenie Parku nie występują niedźwiedzie grizzly, gdyż ich rozprzestrzenianiu przeszkodziła lodowa bariera odgraniczająca półwysep Olympic od reszty kontynentu.
 • W górach Olympic jest ponad 60 lodowców, z których 7 spływa ze szczytu Mt.Olympus.
 • Lodowiec Blue Glacier porusza się z szybkością 15 cm dziennie.
 • Jezioro Półksiężyca i Jezioro Sutherland tworzyły kiedyś jeden akwen, ale potężne osuwisko ziemne rozdzieliło je.
Park Narodowy Olympic (Olympic National Park)

Polecamy


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

  1. Nie, to nie są aż tak wymagające góry. Można normalnie wejść na szczyt Olympusa, choć jeśli ktoś jest zupełnie początkujący, to lepiej aby skorzystał z oferty przewodników górskich, którzy organizują takie wejście na szczyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button