KonieSsakiZwierzęta

Koń – przyjaciel człowieka

Koń – przyjaciel człowieka

Koń został udomowiony 3,5 tys. lat p.n.e. w Kazachstanie.

Od najdawniejszych czasów człowiek doceniał siłę, szybkość i inteligencję koni – najstarsza rasa domowa została wyhodowana już 5 tysięcy lat temu. Nie ma przesady w twierdzeniu, że te urodziwe czworonogi zmieniły nasze życie i… bieg historii.

Dzięki koniom ludzie zaczęli pokonywać większe odległości w krótszym czasie, co przyniosło rozwój komunikacji i handlu. Zrewolucjonizowały także pracę na roli i przemysł. Konnica nieraz przesądzała o wynikach bitew.

Obecnie zwierzęta te rzadko zaprzęga się do ciężkiej, fizycznej pracy, coraz częściej natomiast hoduje w celach sportowych. Hodowla koni to również ulubione hobby milionerów.

Konie
Koń został udomowiony ponad 5 tysięcy lat temu.

Bezpośrednimi przodkami współczesnych koni domowych były konie dzikie, które obecnie można spotkać jedynie na otwartych terenach Azji oraz Afryki. Najstarszym żyjącym gatunkiem jest koń Przewalskiego, ale najbardziej zasłużoną rasą są bez wątpienia konie arabskie. Właśnie krzyżówki arabów z końmi europejskimi dały początek odmianom domowym.

Określone potrzeby oraz warunki klimatyczne ukształtowały szereg cech u poszczególnych ras. Rasy o długich, szczupłych nogach są najszybsze, natomiast te o masywnej budowie dobrze sprawdzają się w pracy. Konie długowłose dobrze czują się nawet w zimnym klimacie.

Anatomia wszystkich koni jest w zasadzie taka sama, jednak mogą się one różnić proporcjami poszczególnych części ciała oraz maścią, czyli barwą sierści. Konie pogrupowane są w następujące rasy: gorącokrwiste, zimnokrwiste, prymitywne.

Koń
Koń

Najpopularniejsze rasy konia:

 • czystej krwi arabskiej – jej krzyżówki dały początek wielu innym rasom
 • pełnej krwi angielskiej – konie wyścigowe

Chody konia

 • stęp
 • kłus
 • galop
 • cwał
Koń w galopie…

Wiek konia w odniesieniu do wieku człowieka

Koń Człowiek [lata]

1         3
2         6
3         9
4       12
5       15
6       18
7       21
8       24
9       27
10     30
11     33
12     36
13     39
14     42
15     45
16     48
17     51
18     54
19     57
20     60

Konie
Koń

Konie – ciekawostki

 • Konie żyją przeciętnie do 30 lat. Tylko 2% populacji przekracza wiek 30 lat. Uważa się, że najstarszym koniem był koń rasy Irish Draught, który zmarł w wieku 51 lat. To odpowiednik ok. 120 lat dla wieku człowieka.
 • Konie wyścigowe biegają z prędkością nawet 65 km/h.
 • Mimo że araby są bardzo wytrzymałe, to charakteryzuje je wrażliwość na… złą pogodę.
 • Pierwszy znany przodek konia sprzed 50 milionów lat miał zaledwie 30 cm wysokości. Z wyglądu przypominał… lisa.
 • Najstarsza ras konia domowego została wyhodowana ponad 5,5 tysięcy lat temu.
 • Barwa grzywy i ogona są zwykle inne od barwy sierści.
 • Konie potrafią zapadać w drzemkę w pozycji stojącej.
 • Ogiery mają zwykle lepszy wzrok niż klacze. Muszą bowiem nieustannie czuwać, chroniąc stado przed drapieżnikami lub rywalami.
Konie
Konie

Szerszy artykuł na temat koni znajdziecie w opracowaniu: Konie i kucyki

Polecamy


Baza Dinozaurów

10 komentarzy

  1. Koń może głęboko zasnąć tylko na leżąco. Często jednak drzemie nie kładąc się. Konie kładą się jedynie wówczas kiedy mają pewność, że w przypadku zagrożenia będą wstanie się szybko podnieść. Konie chore czy bardzo stare często boją się położyć. Konie żyjące w stadach kładą się częściej niż te przebywające samotnie w boksach w stajni.

  2. konie śpią na leżąco a drzemią na stojąco. Gdy drzemią to są czujne dlatego gdy idziemy na wybieg i większość koni leży a tylko 2-4 konie stoją ze spuszczoną głową i obciąrzoną tylną nogą. Wtedy stado wie że jest bezpieczne 🙂
   Bardzo przepraszam za błędy ale mam prawo je robić

 1. A ja mam pytanie (który to już raz 🙂 ). Bo czytałem artykuły o ludziach którzy postanowili zamieszkać z koniem pod jednym dachem. W sensie dosłownym wzięli konia takiego pod siodło do mieszkania w takim charakterze jak większość ludzi bierze do domu psa czy kota (czyli maskotki do głaskania uczenie sztuczek) Czy to ma sens Waszym zdaniem. Czy koń się na takie zwierze nadaje, bo mi się oni ci hodowcy koni mieszkaniu wydają dziwni. Przecież konia nie da się nauczyć korzystać z kuwety (a może można?) itp. po za tym dla takiego dużego zwierzęcia jakim jest koń to męczarnia siedzieć w domu z właścicielem przy kanapie takie zwierzę potrzebuje ruchu. Tak mi się wydaje. A co wy o tym sądzicie?

  1. Nie wiemy, czy to pytanie do nas, czy raczej do czytelników w ogóle. Cóż, są ludzie, którzy mieszkają z niedźwiedziami, bizonami, waranami z Komodo, tapirami a nawet z hipopotamami – de gustibus non est disputandum 😉

   1. Do wszystkich, z drugiej strony to uważam że każdy powinien hodować co lubi. Dla wielu gatunków to ratunek prze wyginięciem. ja jednak na takie duże zwierzątko bym się nie zdecydował

  2. Można wziąść konika rasy falabella. Ma on ok 40cm w kłębie, ale potrafi nabrudzić, poza tym jest drogi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button