InnePajęczakiZwierzęta

Pająki – 40 tysięcy gatunków

Pająki (Araneae)

Prawie wszystkie pająki bardzo lubią ciepło i wilgoć. Często mieszkają na krzewach i niskich roślinach, ale można je także spotkać wysoko nad ziemią. Poza nielicznymi wyjątkami pająki są drapieżnikami. Polują głównie na owady, większość prowadzi samotniczy tryb życia. Obecnie opisanych jest ponad 40 tys. gatunków.

Sieć pająka

Pająk najczęściej kojarzony jest z siecią, którą buduje. Budowę tej misternej konstrukcji zaczyna od składającej się z kilku boków ramy, którą rozpina między gałęziami lub łodygami. Następnie ciągnie nici, jedną przy drugiej tak, aby łączyły się one w środku w jednym punkcie. Powstaje konstrukcja przypominająca układ szprych w rowerowym kole. Pajęcze sieci mogą mieć różne, nie zawsze regularne kształty.

Krople wody tworzą fantazyjne wzory na sieci pajęczej…

Polowanie

Pająki polują atakując z zasadzki lub też używając sieci. Dzięki drganiom nici pająk wyczuwa, gdy jakiś owad złapie się w pułapkę. Jako że sieć zwykle nie jest na tyle mocna, żeby długo utrzymać ofiarę, pająk szybko dopada szamoczącego się owada, po czym owija go nicią i wstrzykuje jad.

Niektóre gatunki posługują się doprawdy niezwykłymi metodami chwytania ofiary. Tzw. podkopnik, aby złapać owada, nie buduje pajęczyny, lecz wygrzebuje otwór w glebie. Następnie wykonaną jamę zamyka szczelnie wiekiem-zapadką, wykonaną z warstw ziemi i własnej nici. Z wierzchu pułapka jest prawie niewidoczna. Gdy nieostrożny owad przechodzi po niej, pająk błyskawicznie wychodzi z kryjówki i wciąga ofiarę do środka. W wieku, które jest bardzo ściśle dopasowane do wylotu jamy, znajdują się dwa otwory. W razie niebezpieczeństwa pająk wkłada w nie swoje odnóża i szybko ściąga przykrywkę w dół.

Jad pająka

Tylko kilka gatunków pająków dysponuje jadem niebezpiecznym dla człowieka. Na terenie Polski nie ma groźnych pająków. Jad niektórych może wywołać jedynie zaczerwienienie.

Oczy pająka.

Pająki – ciekawostki. Czy wiesz, że…

Tylko połowa ze znanych gatunków pająków przędzie sieci.
Jednym z najjadowitszych pająków jest czarna wdowa. Mimo że długość jej ciała nie przekracza 2 cm, jej ugryzienie może spowodować śmierć człowieka.
Największymi pająkami świata są ptaszniki, konkretnie ptasznik goliat (Theraphosa blondi). Mogą osiągać nawet 15 cm długości ciała, 30 cm rozpiętości nóg i wagę do 250 gramów. Samice żyją nawet 30 lat (przeciętnie 15-25 lat), samce jedynie 3-6 lat.
Ptaszniki polują nie tylko na owady, ale również na nietoperze i… ptaki (stąd ich nazwa).
Niektóre pająki są ślepe. Dotyczy to gatunków, które żyją w ziemnych norach lub ciemnych jaskiniach.
Młode pająki poruszają się na duże odległości korzystając z nici „babiego lata”. Gdy prądy powietrza uniosą nić, pająk może pokonać odległości sięgające nawet kilkuset kilometrów.
Największe pajęczyny dochodzą do 2,5 m średnicy.

Tylko połowa ze znanych pająków przędzie sieci…

Nici niektórych pająków są tak wytrzymałe, że niektóre południowoamerykańskie plemiona używają ich jako siatek do łowienia ryb.
Niektóre duże gatunki żyjące w pobliżu wody chwytają małe ryby.
Istnieje pająk (topik wodny) mieszkający pod wodą, który wynurza się tylko po to, aby zaczerpnąć powietrza. Nie robi tego zbyt często, ponieważ w swoim podwodnym gnieździe ma zapas powietrza.
Tarantula to zwyczajowa nazwa nadawana kilku południowo- i środkowoeuropejskim rodzajom dużych pająków z rodziny pogońcowatych. Często w niektórych językach, m.in. w polskim, mianem „tarantuli” nazywa się niesłusznie większe gatunki pająków, zwłaszcza ptaszników. W języku angielskim również oficjalne nazwy wielu ptaszników zawierają słowo „tarantula”.
Największym pająkiem świata jeśli chodzi o rozpiętość nóg jest Heteropoda Maxima. Rozpiętość jego odnóży osiąga ponad 30 cm! Pająk ten występuje na terenie Laosu. Nie jest jednak tak masywny jak ptaszniki.

Pajęczyna

Ptasznik goliat (Theraphosa blondi) – największy pająk świata

Obecnie przyjmuje się, iż jest to największy dotychczas odkryty ptasznik. Jest to jednocześnie największy pająk świata. Może osiągać do 30 cm długości i wagę do 250 g. Co ciekawe, samice żyją wielokrotnie dłużej od samców. Wiek samic może osiągać nawet 30 lat (przeciętnie 15-25 lat), podczas gdy samce żyją najwyżej 6 lat. Choć pająk jest ogromny, to jego jad nie stanowi śmiertelnego niebezpieczeństwa dla człowieka. Samo ukąszenie jednak jest „mało” przyjemne 😉

Ptasznik goliat (Theraphosa blondi) – galeria

Ptasznik goliat, ptasznik gigant (Theraphosa blondi).
Ptasznik goliat, ptasznik gigant (Theraphosa blondi).

Czarna wdowa (Latrodectus mactans).

Czarna wdowa (Latrodectus mactans).

Polecamy


Baza Dinozaurów

61 komentarzy

 1. To nie prawda, że ptaszniki polują na ptaki. Z tego co czytałem, nazwa ptasznik pochodzi od tego, że te pająki są zdolne upolować ptaki, ale dużo bardziej wolną mniejsze ofiary. Poza tym, tylko nieliczne gatunki ptaszników, np. Avicularia, Poecilotheria, żyją w koronach drzew.

  1. Ptaszniki zazwyczaj nie jedzą ptaków, polują głównie na owady, które stanowią podstawę ich diety. W przypadku goliata jednakże, ze względu na jego wielkość i oportunistyczne agresywne zachowanie, nie jest rzadkością zabijanie i spożywanie małych kręgowców lądowych. W środowisku naturalnym, T. blondi zaobserwowano polowania na gryzonie, żaby i ropuchy, jaszczurki a nawet węże.

   1. Owszem, i to nie tylko u pająków z rodzaju Theraphosa. Również z rodzajów ptaszników. W warunkach hodowlanych raczej nie powinno podawać się kręgowców. Mogą być one zbyt niebezpieczne dla pająka i mogą go zranić- w naturze wiadomo jak to wygląda – wygrywa silniejszy.
    Z ciekawostek warto dodać, że ptaszniki, które żyją grupowo np. Poecilotheria spp. czy Holothele mogą polować wspólnie, a ptaszniki z rodzaju Hysterocrates potrafią polować na ofiarę pod wodą.

    Co do agresywności goliata – pająki te wolą wyczesać włoski parzące i uciekać przed większym przeciwnikiem. Ostatecznością jest atak pazurami jadowymi. Dla małych ofiar są one bezlitosne z uwagi na ich żarłoczność 🙂 Prawdziwym agresorem jest np. rodzaj Pterinochilus. Potrafi atakować wszystko co znajdzie się w pobliżu.

    Pozdrawiam 🙂

  1. Księga Rekordów Guinnessa wymienia dwa takie pająki. Oba to ptaszniki goliaty (Theraphosa blondi) o rozpiętości nóg wynoszącej 28 cm.
   Natomiast największy znany z wykopalisk pająk, to Megarachne, ale choć pierwotnie uważany za pająka, to obecnie uważa się, że był wielkorakiem o długości 34 cm i rozpiętości ramion 50 cm.

 2. Mógłby mi ktoś podpowiedzieć jakie są gatunki pająków żyjących w zbiornikach wodnych (nie tylko tereny Polski) ? Oczywiście prócz topika i bagnika przybrzeżnego.
  Pozdrawiam

 3. Pisząc o najbardziej jadowitych pająkach myślę, że warto byłoby wspomnieć o groźniejszych pająkach niż te biedne czarne wdowy(a jeśli juz, to warto dodać, że to nie jeden gatunek tylko cały rodzaj Latrodectus spp.), jak na przykład rodzaj Phoneutria spp. I najbardziej znany przedstawiciej – Phoneutria fera oraz Atrax robustus. Wszędzie wdowy i wdowy. To bardzo łagodne pająki, ale mają złą sławę, bo ich jest dużo tam gdzie jest dużo ludzi.

 4. oto 5 miojich ulubionych pajakow
  5 czarna wdowa
  4 walesak brazylijski
  3 ptasznik sloneczny
  2 karakurt
  1 heteropoda maxima

   1. Można 🙂 ja hoduję 2 ptaszniki 🙂 a największą frajdę sprawia mi moment karmienia, kiedy dosłownie rzucają się na mączniki czy inne robale i kiedy robią pajęczynę <3

 5. I znowu strona na poziomie wypracowania ucznia kiepskiego liceum „kopiuj-wklej” z kilku źródeł, bez przeczytania co się wkleja.

  Najpierw piszecie, że ptasznik goliat może żyć nawet 30 lat.
  A parę akapitów niżej, że wiek samic, które żyją dłużej „może osiągać nawet kilkanaście lat”…
  Ja wiem, że pewnie na jednej stronce znaleźliście 30 a na innej kilkanaście, ale jak już robicie kopiuj wklej, to sprawdźcie chociaż czy nie ma niezgodności i trzymajcie się jednej wersji…

 6. Czy szanowna Redakcja zakończyła czytanie komentarzy w listopadzie 2015?
  Czy doczekamy się wreszcie na sprostowanie ile w końcu żyje ten Goliat, bo raz piszecie tak a raz inaczej. Proszę się zdecydować…

 7. Droga redakcjo !

  Kategoria pająki jest bardzo „zaniedbana” na tej stronie i sądzę że można by poświęcić tym ciekawym zwierzętom więcej uwagi. Moje propozycje na początek to opisać co nieco o gatunkach z naszego „podwórka” jak np. kątnik domowy większy, tygrzyk paskowany, topik, bagniki, krzyżaki, nasosznik. Myślę że wiele osób z chęcią by o nich poczytało 🙂

  Pozdrawiam 🙂

 8. Są pająki wyspecjalizowane w polowaniu na swoich kolegów. Pospolity u nas Guzoń Pajęczarz podkrada się do sieci innych pająków i zwabia gospodarza trącając nici sygnalizacyjne przednimi kończynami. Ten przybiega sądząc że coś się złapało. Guzoń błyskawicznie atakuje wstrzykując jad poczym spokojnie wysysa zdobycz. Oczywiście uważa aby się do sieci nie przykleić…

  1. O to ja go widziałem ale myślałem ze to jakiś mały krzyżak dziękuje za uswadomienienie a jest inna nazwa dla niego

 9. Największe pajęczyny dochodzą to 2,5 m średnicy
  Wy tylko pająki polski opisujecie bo największa pajęczyna ma 28 000 cm2 budowana przez caerostris
  darwini

  1. Istnieją udokumentowane przypadki śmierci w wyniku ukąszenia tego pająka (np. w Brazylii zmarła dwójka dzieci w wyniku ukąszenia przez jednego pająka), niemniej istnieje wiele badań, które podważają ich zdolność do śmiertelnego zatrucia ludzi. Trudni zatem jednoznacznie odpowiedzieć na twoje pytanie.

 10. Witam Redakcje D.A. po tylu miesiącach mam pytanie czy istnieję pająk który potrafi latać ? ale w sensie takim że ma skrzydła a nie na pajęczynie noszony przez wiatr

 11. Czy w polsce są jakieś pająki po za
  Kątnik
  Sieciarz Jaskiniowy
  Kolczak Zbrojny
  Bagnik Nadwodny
  Bagnik Przybrzeżny
  Tygrzyk Paskowany
  Topik
  Strojniś Nadobny
  Gryziel Tapetnik
  Poskocz Krasny
  Plądrownik Osobliwy
  Mrówczynka
  Zyzuś Tłuścioch
  Guzoń Pajęczarz
  Kwietnik
  Tarantula Ukraińska
  Krzyżak Ogrodowy
  Krzyżak Dwubarwny i
  Krzyżak Łąkowy
  Proszę o szybką odpowiedź

   1. Ciągle dowiaduje się o nowych pająkach naprzykład byłem z psem na spacerze i w takiej trawie były bagna i spotkałem tam bagnika ale zdj się nie udało 🙁

    1. Biorąc pod uwagę, że w Polsce żyje ich ponad 800 gatunków a na świecie ponad 40 tysiecy, to można całe życie je poznawać 🙂

  1. Ze względu na zdolności snucia ogromnych pajęczyn, to hodowla Caerostris darwini chyba nie jest najlepszym pomysłem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button