DomowePsySsakiZwierzęta

Springer spaniel angielski

Springer spaniel angielski

Szlachetny wygląd springer spaniela angielskiego zapewne świetnie współgrał z XVII-wiecznymi elegantami, spędzającymi czas na polowaniach. Niemal arystokratyczna sylwetka kontrastuje jednak z pełnymi radości oczami i temperamentem godnym rozbrykanego czterolatka. Uroczy springer spaniel jest psem bardzo otwartym, radosnym i bystrym, ale jednocześnie wymagającym. Nie zalicza się bowiem do ras kanapowych – jego żywioł to ruch i przestrzeń.

Klasyfikacja FCI

 • Grupa VIII: Aportery, płochacze i psy dowodne
 • Sekcja 2: Płochacze
 • Próby pracy: podlega
 • Typ: wyżłowaty
 • Kraj pochodzenia / Kraj patronacki: Wielka Brytania
Springer spaniel angielski
Springer spaniel angielski

Historia rasy

Springer spaniel angielski we współczesnej formie powstał prawdopodobnie w wieku XVI-XVII. Spaniele jako grupa psów są jednak o wiele starsze, mogą bowiem pamiętać czasy starożytnego Rzymu. Psy zajmujące się wypłaszaniem zwierzyny istniały zatem na wiele wieków przed wynalezieniem broni palnej. Swą rolę spełniały jednak od początku, we współpracy z wyszkolonymi sokołami i jastrzębiami. Spaniel wypłaszał zwierzynę na otwartą przestrzeń, a ptak zabijał ją.

Wiek XVII i XVIII to z pewnością czasy największej popularności spanieli. W wieku XIX i na początku XX angielskie szczenięta z tych samych miotów klasyfikowano według myśliwskiego przeznaczenia, nie zaś do konkretnej rasy. Mniejsze osobniki, wykorzystywane do polowania na niewielkie ptaki, nazwano cockerami. Szczenięta większe angażowano do wypłaszania zwierzyny i nadawano im nazwę springery. Angielski klub kynologiczny sklasyfikował springer spaniela angielskiego do odrębnej grupy w roku 1903, w ramach pokazu psów rasowych. Pies tej rasy zdobył pierwszy championat w roku 1906.

Springer spaniel angielski
Springer spaniel angielski

Charakterystyka

Wygląd

Przedstawiciele rasy są średniej wielkości. Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, choć czaszka jest raczej szeroka. Pysk wieńczy nos w kolorze czarnym lub wątrobianym, oczy mają kształt migdałów, a kolor tęczówek nabiera odcienia ciemnego orzecha. Blisko głowy zwisają długie, szerokie uszy.

Ciało wspierają proste i silne kończyny. Przedłużeniem ciała jest nisko osadzony ogon, który zazwyczaj nie jest podnoszony powyżej linii grzbietu. Ze względu na charakter pracy psa, ogon najczęściej zostaje skracany.

Springer spaniel angielski
Springer spaniel angielski

Sierść i umaszczenie

Futro jest proste, gładkie, przylegające i stosunkowo gęste, dlatego dobrze chroni przed deszczem i zimnem. Na uszach, tułowiu, kończynach przednich oraz tylnych włos formuje się w tzw. pióra.

W obrębie rasy spotyka się umaszczenie dwukolorowe: czarno–białe lub wątrobiano–białe. FCI dopuszcza wszystkie odmiany, w których występują wymienione kolory oraz białe znaczenia. Nie istnieje zatem jeden wzór umaszczenia.

Springer spaniel angielski
Springer spaniele angielskie

Temperament

W pracy musi wykazywać się czujnością, odwagą, energicznością i samodzielnością. Na co dzień jest jednak bardzo przyjazny, łagodny i towarzyski. Przepada za towarzystwem dzieci. Dzięki wysokiej inteligencji szybko uczy się nowych umiejętności. Ponieważ zalicza się do psów bardzo radosnych, jego ogon jest niemal cały czas w ruchu. Wydaje się jakby kochał każdego, kogo spotka na swojej drodze.

Springer wymaga stanowczego opiekuna, który postawi jasne zasady postępowania, ale także będzie dbał o jego kondycję fizyczną. Jeżeli właściciel okaże się zbyt uległy lub leniwy, zwierzaka ogarnie frustracja, co może przejawiać się w zachowaniach aspołecznych, np. nadmiernym szczekaniem pod nieobecność ludzi.

Springer spaniel angielski
Springer spaniel angielski

W przypadku, gdy opiekun nie potrafi zachowywać się stanowczo, pies może uznać siebie za lidera grupy. W takiej sytuacji zacznie rządzić ludźmi, co może prowadzić do absurdalnych, a nawet niebezpiecznych sytuacji. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, psa należy wychowywać od okresu szczenięcego.

Wydawane polecenia powinny być wypowiadane zdecydowanie (nie agresywnie). Jeżeli pies wyczuje w tonie głosu (rasa jest na to wyczulona), że właściciel waha się (czyli nie wierzy w swój autorytet), nie będzie słuchał opiekuna. Agresja i surowość są tak samo „skuteczne” jak uległość i brak konsekwencji. Przesada w każdą stronę skutkuje więc krnąbrnością psa. Idealny opiekun springera jest spokojny, wyważony, ale jednocześnie charyzmatyczny i stanowczy.

Mimo dużej potrzeby ruchu, może mieszkać w bloku lub kamienicy. Musi jednak codziennie mieć zagwarantowaną sporą dawkę aktywności fizycznej.

Podobne artykuły
Springer spaniel angielski
Springer spaniele angielskie

Zanim przygarniesz pod swój dach angielskiego springer spaniela, warto abyś sprawdził, z jakiej linii hodowlanej pochodzi. W obrębie rasy spotyka się bowiem 2 linie: pracującą jako myśliwi i przeznaczoną do pokazów. Obie charakteryzuje wysoki poziom inteligencji. Linia pracująca potrzebuje jednak więcej ruchu ze względu na większe zapasy energii.

W obrębie rasy występuje dużo typów osobowości, których wykształcenie zależy w dużej mierze od przyszłego właściciela. Im więcej mądrej miłości, tym bardziej stabilny i szczęśliwy pies. Warto jednak pamiętać, ze wszystkie psy tej rasy wymagają dużej dawki codziennej zabawy i ćwiczeń. Ich umiłowanie wody i błotnistych terenów może zniechęcić niektóre osoby zainteresowane rasą. Zanim więc przygarniesz springer spaniela, poznaj nie tylko jego umiejętności, ale również potrzeby.

Springer spaniel angielski
Springer spaniel angielski

Szczegółowe dane / wymiary

Springer spaniel angielski

 • Wysokość w kłębie: suki: 43-48 cm; psy: 46-51 cm
 • Waga: suki: 16-20 kg; psy: 23-25 kg
 • Długość życia: 11-15 lat
Springer spaniel angielski
Springer spaniele angielskie

Springer spaniel angielski – ciekawostki

 • Angielski springer spaniel jest założycielem angielskich spanieli myśliwskich, takich jak: springer spaniel walijski, irlandzki spaniel wodny i field spaniel.
 • Springer dobrze żyje z innymi zwierzętami, ale ze względu na myśliwską krew nie należy mu ufać w kontakcie z ptakami.
 • Niektóre osobniki mogą być podatne na zwyrodnienia stawów biodrowych, choroby oczu i epilepsję.
 • Psy tej rasy mają tendencję do szybkiego przybierania na wadze, dlatego nie powinny się przejadać.
Springer spaniel angielski
Springer spaniel angielski

Polecamy:


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button