DomoweKotySsakiZwierzęta

Nebelung – baśniowy kot

Koty rasy Nebelung

Istoty z mgły…

Srebrzystobłękitne futro nebelunga stało się przyczyną powstania jego nazwy. Trudno się dziwić – niezwykłe refleksy pojawiające się na sierści sprawiają, że kot ten wydaje się baśniowy, jakby z innego świata.

Dostojne rysy, długa, srebrna sierść i nieco arystokratyczne zachowania sprawiły, że te „bajkowe” koty podbijają serca coraz większej liczbie miłośników mruczków. Warto dowiedzieć się, czym jeszcze nebelung może nas zauroczyć.

Klasyfikacja FIFe

Nebelung nie został uznany za odrębną rasę, ale za długowłosą odmianę kota rosyjskiego niebieskiego.

Kot nebelung
Kot nebelung

Pochodzenie rasy

Powstała ona w hodowli Cory Cobb. Kobieta była opiekunką dwóch niezwykle pięknych kotów: Zygfryda i Brunhildy, które pokrywała niebiesko – szara sierść. Wyglądem bardzo przypominały koty rosyjskie niebieskie, ale z dłuższą szatą. Cobb chciała sprawdzić, czy z obu kotów może stworzyć zupełnie nową rasę. Skontaktowała się z genetykiem z ACA (American Cat Association), dr Solveigiem Pfleugerem. Doradził on, aby nową rasę sklasyfikować jako półdługowłosą odmianę rosyjskiej niebieskiej. Cobb stworzyła więc wzorzec rasy identyczny jak ten u rosyjskiego niebieskiego z tą różnicą, że futro ma być dłuższe. Pierwszy miot pochodzący od Zygfryda i Brunhildy przyszedł na świat w roku 1986.

Pierwszą federacją, która zaakceptowała nebelunga jako odrębną rasę było TICA. Miało to miejsce w roku 1987. Od roku 1997 natomiast nebelungi mogą być krzyżowane z rosyjskimi niebieskimi. Rasa uznawana jest także przez CFF (Cat Fanciers Federation) i TCA (Traditional Cat Association).

Kot nebelung
Kot nebelung

Charakterystyka

Wygląd

Kształt sylwetki to połączenie krępego Persa z pełnym gracji Syjamem. Jest ono dobrze umięśnione, dlatego nebelung to kot zwinny i zgrabny.

Głowa ma kształt spiczastego klina, ale długa sierść łagodzi rysy i nadaje im zaokrąglonego kształtu. Szerokie u podstawy uszy mają spiczaste czubki, a duże, szeroko rozstawiona oczy mają kolor głębokiej zieleni i kształt owalu. Szyja jest smukła i długa, ale z powodu długiej sierści może wydawać się masywna. Ogon jest niemal tej samej długości co ciało.

Pokrywa go piękna, błyszcząca sierść średniej długości. Składa się z dwóch warstw, dlatego jest gruba. Włos okrywowy (warstwa zewnętrzna) jest jedwabiście gładki, natomiast podszerstek (warstwa wewnętrzna) puszysty i miękki. Kocury posiadają wyraźną kryzę wokół szyi, kocice mają ją nieco mniej imponującą. Szata kształtuje się przez ok. 2 lata.

Sierść mieni się szarością, srebrem i odcieniem niebieskiego. Srebrzyste refleksy powodują, że wydaje się ona błyszczeć.

Kot nebelung
Kot nebelung

Temperament

Mówi się o nim, że jest kotem łagodnym i spokojnym, czasem nawet nieśmiałym. Mimo pewnego dystansu, bardzo lubi różnego typu zabawy. Przepada również za wspinaczką i skokami. Z wysokich stanowisk może obserwować swych opiekunów.

W stosunku do gości zachowuje dystans, bywa, że do pewnych osób nie przekonuje się nigdy. Może się jednak okazać, że polubi konkretnych przyjaciół rodziny. Spośród swych właścicieli wybrać może jedną lub kilka osób, wobec których będzie czuły i oddany.

Ponieważ ma naturę wrażliwca, nie lubi być ignorowany. Może stać się osowiały, jeśli zbyt często będzie odtrącany przez opiekuna. Brak odpowiedniej ilości uwagi ze strony właściciela może się skończyć dla nebelunga niepokojem i stanami lękowymi.

Podobne artykuły
Kot nebelung
Kot nebelung

Nie lubi zmian

Stosunkowo dobrze radzi sobie pod nieobecność opiekunów. Nie ma także tendencji do niszczenia przedmiotów, ponieważ w trakcie eksplorowania otoczenia zachowuje zwinność baletnicy. Wymaga jednak stabilności i spokoju. Nie lubi zmian, zwłaszcza tych związanych z regularnością posiłków.

Dobrze czuje się w obecności starszych dzieci, o ile te traktują go z szacunkiem. Sporą rezerwę przejawia jednak w kontakcie z mniejszymi dziećmi, które nie grzeszą niestety delikatnością. Zaleca się zatem, aby małych podopiecznych nie zostawiać z nebelungiem sam na sam, bowiem dziecko może nie zdawać sobie sprawy z faktu, że robi krzywdę swym nadmiernym głaskaniem czy tuleniem.

Żyje w dobrych stosunkach z innymi zwierzętami, w tym psami pod warunkiem, że czworonóg nie jest agresywny ani napastliwy.

Kot nebelung
Kot nebelung

Szczegółowe dane/wymiary

Kot Nebelung

  • Waga: 2-7 kg
  • Długość życia: 11-16 lat
Kot nebelung
Kot nebelung

Nebelung – ciekawostki

  • Nazwa rasy pochodzi z języka niemieckiego i oznacza „istotę z mgły”. Odnosi się ona do srebrzysto – błękitnej sierści, której blask powoduje, że wydaje się ona zamglona, lekka, unosząca się ponad ciałem kota.
  • Imiona założycieli rasy: Zygfryd i Brunhilda, mają związek z bohaterami germańskiego eposu pt.: „Pieśń o Nibelungach”. Nazwa rasy również ma pewien związek z tym tytułem.
  • Sporym problemem zdrowotnym w obrębie rasy może się okazać duży apetyt. W związku z tym nebelung powinien mieć regularne posiłki, aby uniknąć u niego wystąpienia otyłości.

Polecamy


Baza Dinozaurów

5 komentarzy

  1. 1,5 roku temu przygarnęłam kota. Miał około 2-3 lat. Myśleliśmy,że to syberyjski. Ale ma wszystkie cechy nebelunga – fizyczne i psychiczne. Cudowny futrzak. Bardzo go kocham i on mnie też.

  2. Zdjęcie kotki siedzącej na kamieniu na tle łąki to kopia mojej kotki, rudawe refleksy w tych samych miejscach, srebrny nosek, kita, no po prostu klon 🙂
    Najpiękniejsza kotka jaką kiedykolwiek widziałem, a przy tym naprawdę mądra i posłuszna jak pies, reaguje na komendy choć, zejdź, nie rusz, puść i parę innych. Cud na czterech łapach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button