BlogiZwierzęta

Kolcogłowy, cierniogłowy (Acanthocephala)

Kolcogłowy, cierniogłowy (Acanthocephala)

Pasożyty mają bogaty repertuar przystosowań, które mają pomóc im przedłużeniu gatunku np. substancje hamujące krzepnięcie krwi u hematofagów, dobry węch pomagający lokalizować potencjalnych żywicieli kleszczy, zdolność do unikania układu odpornościowego żywiciela itp. Najbardziej medialne jednak są te organizmy, których infekcja powoduje zmiany w zachowaniu lub morfologii swoich gospodarzy.

Mateusz na swoim blogu Niewidoczne dla oczu przedstawia nam świat widoczny często jedynie pod mikroskopem. Dziś opowiada historię  „utalentowanego” pasożyta należącego do kolcogłowych – Pomphorhynchus laevis.

O kolcogłowach słów kilka…

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Acanthocephalan

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button