BlogiDinozauryDinozaury drapieżneKreda

Król wśród dinozaurów jest tylko jeden!

Najpotężniejszy drapieżny dinozaur

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Po kliknięciu artykułu, przeniesiecie się do konkretnego blogu.

Największy drapieżny dinozaur

Król jest tylko jeden !
Król jest tylko jeden !

Polecamy:


Baza Dinozaurów

12 komentarzy

 1. Tytuł króla dinozaurów przypada Zhuchengtyrannusowi-łowcy tak skutecznego, że przetrwał on 30 milionów lat! Mógł osiągnąć od 10-12 metrów, a nawet więcej! Ważył 6 ton, więc był tak wielki jak T.rex ?!

   1. ……..uzupełniając dane że występował od 95-65 m.l.t. na terenie Ameryki Północnej i Azji. Poza tym na podstawie porównań z tyranozaurem i tarbozaurem, naukowcy szacują że miał od 10-12 metrów i ok.6 ton wagi lub więcej. ?

   2. Ja się spotkałem z danymi, że występował ok. 73.5 mln lat temu. Z tego, co podajesz, to występowałby na przestrzeni niemal całego okresu późnej kredy.

 2. Tutaj najnowsze porównanie wielkości największych teropodów (Franoys):

  franoys.deviantart.com/art/Giant-predatory-dinosaurs-comparison-616409616

 3. Shahen mam do Ciebie takie pytanie czy posiadasz może linki do artykułów o tematyce dot. mózgów Tyrannosaurus i Spinosaurus.

  1. onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ar.20983/full
   Witmer, Lawrence M.; Ridgely, Ryan C. (September 2009). „New Insights Into the Brain, Braincase, and Ear Region of Tyrannosaurs (Dinosauria, Theropoda), with Implications for Sensory Organization and Behavior

   Hurlburt, Grant S.; Ridgely, Ryan C.; Witmer, Lawrence M. (July 5, 2013) [This volume originated in a conference held on September 16–18, 2005, titled 'The Origin, Systematics, and Paleobiology of Tyrannosauridae,’ and sponsored by the Burpee Museum of Natural History and Northern Illinois University]. „Chapter 6: Relative size of brain and cerebrum in Tyrannosaurid dinosaurs: an analysis using brain-endocast quantitative relationships in extant alligators”. In Parrish, Michael J.; Molnar, Ralph E.; Currie, Philip J.; Koppelhus, Eva B.

   Jest tego napewno sporo więcej

   1. Wow co za obszerność artykułów , mam pytanie czy miałeś sposobność czytać te artykuły Krzysztofie, a jeżeli tak to czy możesz mi odpowiedzieć czy są w nich jakieś wzmianki na temat intelektu tych dwóch dwóch teropodów.
    Dziękuje i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button