DinozauryDinozaury drapieżneKreda

Giganotozaur (Giganotosaurus)

Giganotozaur (Giganotosaurus carolinii)

Olbrzymi południowy jaszczur

Giganotozaur (Giganotosaurus carolinii) – 13 metrów długości, 4 metry wysokości i 13 ton wagi. Kto nie miał jeszcze nocnych koszmarów, to niech się dobrze przyjrzy temu drapieżnikowi.

Giganotozaur (Giganotosaurus carolinii) był jednym z największych dinozaurów drapieżnych występujących na Ziemi. Teropod ten należący do rodziny karcharodontozaurów, odkryty został w 1993 roku na terenie dzisiejszej Argentyny. Żył w późnej kredzie (99,6 do 97 mln lat temu). Sąsiadował więc z ogromnym dinozaurem roślinożernym – argentynozaurem. Młode argentynozaury z pewnością narażone były na ataki giganotozaurów. Większe osobniki, ze względu na swoje rozmiary nie miały naturalnych wrogów.

Porównywany często, ze względu na wielkość do tyranozaura, nie miał okazji się z nim nigdy spotkać. Dzielił ich bowiem czas (27-30 mln lat) i kontynenty, na których te dinozaury występowały:

• Giganotozaur (Ameryka Południowa)
T. rex (Ameryka Północna, Azja)

Giganotozaur (Giganotosaurus) występował w Ameryce Południowej 99,6 – 97 mln lat temu.

Nazwa

Nazwa Giganotosaurus pochodzi od trzech greckich słów: gigas (olbrzymi), notos (południe) oraz sauros (jaszczur). Określenie dodatkowe carolinii honoruje odkrywcę – Rubén Darío Carolini. Giganotozaur zatem – to Wielki Południowy Jaszczur.

Giganotozaur (Giganotosaurus) czy gigantozaur (Gigantosaurus)?

Choć nazwa, która jako pierwsza przychodzi na myśli to gigantozaur, to nie należny mylić dwóch dinozaurów. Giganotozaur (Giganotosaurus) to drapieżny teropod żyjący w kredzie na terenach Ameryki Południowej, a gigantozaur (Gigantosaurus) to roślinożerny zauropod żyjący w okresie jury, którego szczątki odkryto w Anglii.

Największa czaszka wśród drapieżnych dinozaurów

Giganotozaur (Giganotosaurus) miał największą czaszkę pośród wszystkich dotychczas odkrytych dinozaurów drapieżnych – 180 cm (holotyp). W 1998 roku odkryto niekompletne szczątki osobnika, którego wielkość oszacowano na 8% powyżej holotypu (osobnik wzorcowy). Jego czaszkę zaś na 195 cm!

W tym zakresie nawet Spinozaur z czaszką długości 150-175 cm musi ustąpić… Dla przypomnienia – czaszka Sue (szkielet tyranozaura kompletny w 90%) ma 141 cm, a największa dotychczas zrekonstruowana czaszka T. rexa mierzy 150 cm.

Giganotozaur (Giganotosaurus) posiadał najdłuższą czaszkę wśród drapieżnych dinozaurów – 1.95 m.

T. rex vs Giganotozaur

Kto większy: Tyranozaur czy Giganotozaur?

Jeśli pominiemy w rozważaniach niekompletne znaleziska T. rexa UCMP 137538 (15.3 m, 16.5 tony) oraz UCMP 118742 i przyjmiemy do porównania najbardziej kompletny szkielet tyranozaura (Sue – 12.3 m, 6.4 tony) oraz szacunki dla największych osobników na 9.5 tony, to w tym starciu z lekką przewagą wygrywa giganotozaur (12-13 m, 6.5 – 13 ton).

Giganotozaur zdecydowanie dominuje zaś, jeśli porównamy wielkość czaszki – (prawie 2 metry długości) – patrz wyżej.

A: Czaszka Giganotozaura, B: Czaszka Tyranozaura.

Giganotozaur (Giganotosaurus carolinii)

Wymiary:

 • Długość: 12 – 13 m
 • Wysokość: 3.5 – 4 m w kłębie
 • Kość udowa: 143 cm
 • Piszczel: 112 cm
 • Waga: 6.5 – 13.8 ton
 • Mózg: 275 cm³ (mniejszy od tyranozaura)
 • Współczynnik encefalizacji: 1.9 (1 = kot domowy)
 • Czaszka: 195 cm (osobnik MUCPv-95)
 • Prędkość: 50 km/h (14 m/s)

Występowanie:

Porównanie wielkości: Spinozaur, Giganotozaur, Tyranozaur (T. rex)

Odkrycie:

 • Argentyna (Patagonia)
 • Rok: 1993
 • Odkrywca: Rubén Darío Carolini

Klasyfikacja:

 • Nadrząd: dinozaury
 • Rząd: dinozaury gadziomiedniczne
 • Podrząd: teropody
 • Infrarząd: tetanury
 • (bez rangi) karnozaury
 • Nadrodzina: allozauroidy
 • Rodzina: karcharodontozaury
 • Rodzaj: giganotozaur
Giganotozaur (Giganotosaurus)
Giganotozaur (Giganotosaurus).

Polecamy:


Baza Dinozaurów

117 komentarzy

  1. Giganotozaur i mapuzaur były porównywalne. Wprawdzie powszechnie wymienia się giganotozaura jako większego gada (największy osobnik 13,2 m), niemniej mapuzaur z pewnością przekraczał 12 m. Oba te dinozaury zaliczane są obecnie do jednej podrodziny.

 1. Wiecie czego nie rozumiem DinoAnimals?
  Ja publikuję komentarz i nagle wszyscy rzucają mi się do gardła!
  Jak psy na stek!

   1. Właśnie postanowiłem, że nie będę już polemizował z kolegą Peterem. Najpierw był Julian ze swoim 23 metrowym spinozaurem, teraz jest On z 15 tonowym mapuzaurem. Ciekawi mnie tylko, co będzie następne. 100 tonowy liopleurodon czy tygrys polujący na orki?

    1. Tak go szacowali Therrien, F.; Henderson, D. M. (2007). w „My theropod is bigger than yours…or not: estimating body size from skull length in theropods”. Journal of Vertebrate Paleontology.

     1. Franoys oblicza dla Scotty 9,6 t nie ma żadnego w miarę kompletnego teropoda o wadze przekaraczajacej 10 ton

 2. Rodanie wejdź sobię na stronę national geographic i masz tam
  Jak wół napisane że mapusaurus
  Był NAJPRAWDOPODOBNIE największym teropodem

  1. Te artykuły z National Geographic pozostawiają wiele do życzenia. Tak jak z anakondą nie wiadomo skąd wzięli 9 metrów długości.

  1. Żadne źródło nie potwierdza takiej długości anakondy. Przytoczyłem to jako przykład danych znajdujących się w NG, które nie zawsze są wiarygodne. Do dyskusji na temat wyższości mapuzaura nad innymi dinozaurami jednak się nie włączam 🙂

 3. Na tym porównaniu wielkości Giganotozaura T rexa i Spinozaura Sue ma 12,8 m . A ja zawsze myślałem że miała 12,3 m . Proszę o odpowiedź 😉

  1. Długość szkieletu Sue (FMNH PR 2081) wynosi dokładnie 12.29 cm. Dla osobnika żywego dolicza się ok. 5% długości, stąd często długość Sue (gdyby żyła) podawana jest jako 12.8-12.9 metra.

   Tak na marginesie warto dodać, iż często przy rekonstrukcjach zapominano o stawach (kości są ustawione jedna na drugiej bez uwzględniania miękkich tkanek), co powoduje, że dinozaury również były nieco mniejsze (niższe), niż w rzeczywistości.

   1. DA czy to prawda że jakiś gatunek może wyewoluować i wymrzeć, a potem znów się pojawić (np:megalodon) ?

    1. Nie może. Nie ma żadnego dowodu, aby megalodony przeżyły do dzisiejszych czasów.
     Jedyną możliwością powtórnego pojawienia się gatunku byłaby jego reaktywacja genetyczna dokonana np. przez człowieka w oparciu o zachowane DNA.

 4. w artykule o mapuzaurze pisze, że to właśnie on polował na argentynozaury
  a tu że giganotozaur był sąsiadem argentynozaura jeśli dałoby się sprecyzować kto
  tak na prawdę na argentynozaura polował to trudny wybór bardziej sławny do
  argentynozaura jest giganotozaur ale mapuzaur tak NAPISALIŚCIE… polował na argentynozaury a tamten drugi na andezaury więc jak to ma być? niby taki drobny
  błąd,ale taki wielki… w sumie to więcej chyba dostanie się giganotozaurowi, bo
  sławniejszy więcej tego się znajdzie np. w wielu encyklopediach z dinozaurami ale nie każdy tym przykładem poszedł, … Planeta dinozaurów od BBC pokazała w 1 odcinku gang mapuzaurów polujących na argentynozaury…

    1. Giganotozaur prawdopodobnie nie zobaczyl Argentynozaura. Obaj żyli na innych formacjach. Mapuzaur prawdopodobnie polował na Argentynozaura.

 5. Chciałbym się dowiedzieć, który dinozaur był większy: tyranozaur czy gigantozaur? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Moim zdaniem giganotozaur. Giganotozaur ma długość ponad 14 metrów i waży 8 ton. To że jakiś matoł z filmików ,,Złota piątka:największe teropody” powiedział że T-rex waży 10 ton, giganotozaur 14, karcharodontozaur 15, a spinozaur ponad 18.
   T-rex ważył od 5,4-6,8 ton [jako drapieżnik], karcharodontozaur i giganotozaur po 8, a spinozaur 7-9 ton. A i DA czemu przy klasyfikacji ,,dinozaury gadziomiednicze”
   jak czytam artykuły na telefonie to są takie duże odstępy?

   1. Trex Scotty został obliczony na ponad 8 ton wagi i 13 metrów długości. Jest to największy znany teropod. Przy dużych drapieżnikach długość juz nie gra takiej roli bo są to centymetry, które i tak mogły zostac nieprawidłowo oszacowane. Jednak jesli weźmiemy pod uwagę masę to 800 czy 1200 kg robi różnicę na korzyść Tyranozaura i to ogromną. A tez należy pamiętać że nie jest to waga generowana jak u otyłych ludzi przez tłuszcz i nadwagę. Dzikie drapiezniki na wolności nie mają nadwagi. Przybierają na masie w mięśniach, powiększając swoją siłę. Na dzien dzisiejszy czyli końcówkę roku 2019 największym znanym teropodem jest Trex.
    Natomiast najdłuższym wciąż pozostaje Spinozaur (15m), jednak już wiadomo, że to nie jest typowy super drapieżnik jak Trex, Giganotozaur, Carchara, i reszta z rodziny Carcharadontosaurus. Słabe szczęki, lekka budowa (6-6,5 tony), karłowate nogi i do tego żagiel który też w walce czy też w zwinności mu nie pomagał a raczej ograniczał zwrotność i ruchy.
    Typowy rybożerca, bardzo ciekawy drapieżnik spędzający większość czasu w wodzie.

     1. Mor 1126 to nie że kilka niepotwierdzonych kości… zwyczajnie te kości są ale materiał nie został jak dotąd opisany formalnie dlatego ciężko cokolwiek ustalić.

 6. Giganotosaurus najprawdopodobniej nie żył w tym samym czasie co argentynozaur wiec nie polował na niego. Mapusaurus zapewne tak.

  Co do rozmiarów Mapusaurus zapewne nie ważył 11 ton tylko połowę mniej. Wszelkie dane typu wikipedia, national geographic itd to tylko i wyłącznie źródła popularnonaukowe które są kompletnie nie ważne. JEDYNE WAŻNE dane znajdują się w pracach naukowych a nie żadnych stronach internetowych, wiec zanim zaczynacie cytować wikipedię i national geographic powinniście być świadomi, że te dane są często wyssane z palca. Sue ma według najnowszych obliczeń 12,3 m (choćby Hartman). I jest to najpewniej największy znany teropod, większy od spinozaura, giganotozaura, karcharodontozaura, mapuzaura itd, wielkość to nie długość a masa, tyranozaur był cięższy a co za tym idzie większy i potężniejszy od innych teropodów.

  1. Całkowicie się zgadzam.
   Lecz Coriia i Currie powiedzieli
   Że Mapuzaur mógł mieć co najmniej 8,4t wagi i 13, 5m dł

  2. Oczywiście że żyły obok siebie-Argentynozaur żył 100-90 milionów lat temu, a giga 96-97 mln lat temu, a mapuzaur 1 lub 2 mln lat później niż Giganotozaur.

   1. Brednie piszesz, formacja Huincul jest młodsza od formacji Candeleros (znajduje się nad nią) giganotozaur i argentynozaur nie żyły w tym samym czasie.

    PS: Ciągle czekam na OBLICZENIA LUB ŹRÓDŁA rozmiarów wielkich teropodów, dalej ich nie podałeś więc znaczy że nie masz bladego pojęcia o tym 😉

 7. Jeden osobnik mapuzaura został oszacowany o 10% większy od holotypu giganotozaura, co by oznaczało, że powinien mieć 13,6 m długości (aczkolwiek nie jest to pewne, niektórzy to nieco kwestionują), ciekawa rzecz, że mapuzaur wydaje się mniej masywny od giganotozaura, jakby popatrzeć na kości udowe niemal tej samej długości, to u giganotozaura (holotyp udowa 132 cm i 52,5 shaft circumference, a u mapuzaura odpowiednio 130 cm i 45,5 cm) co wskazuje że mapuzaur był prawdopodobnie „szczuplejszy”, proporcjonalnie tego osobnika 13,6 m szacowałbym na jakieś ~7,5 tony.

  1. Nie wiem, czy to był serial, ale to z pewnością film, niemniej strasznie głupawy był ten film. Tego giganotozaura sprowadzili do czasów współczesnych i on ich ganiał po jakimś lotnisku. Animacja była strasznie drętwa.

 8. Ale nie warto jest oglądać ten serial, prawie brak prawdy o prehistorii i jeszcze pojawiają się tam zwierzęta których nie było. I niby skąd wytrzasneli ten portal z którego przychodzą te stwory?

  1. Serial był dobry – efekty specjalne (według widzów) 8/10… Był to serial przygodowy, nie dokumentalny więc proszę o odrobinę dystansu…

 9. według mnie masakra z tym całym ,,primeval” powinni to puszczać bezdomnym żeby zasnęli w styczniu

  GIGANOTOZAUR jest fajny

  1. No Ych. Na Wigilie dostałem encyklopedie o dinozaurach, w której było napisane że giganotozaur polował grupowo na słabe i młode argentynozaury

   1. Carnotaurus sastrei został odnaleziony w formacji La Colonia datowanej na Mastrycht, więc jakieś bzdury są w tej książce.

   1. O prehistorii to jeszcze pół biedy w tym serialu, o przyszłości to nawet nie chce mi się gadać bo jestem leniwcem

   1. Poszukaj na forum: DinoAnimals.pl/forum tam jest gdzieś napisane jak wstawiać linki, ale i tak chyba tylko system akceptuje linki wewnętrzne z domeny dinoanimals.pl.

 10. Redakcjo DinoAnimals.pl!
  Mam do Ciebie wiele pytań:
  jaki dinozaur był najmniejszy?
  Jaki był pierwszy archozaur?
  Czy krokodyle pochodzą od eriopsów?
  Z czego powstało pierwsze życie?
  Kto jest współczesnym kuzynem ryb pancernych?

  1. Najmniejszym dinozaurem jest bez wątpienia epidendrozaur. Epidendrozaur ma 12-15 cm długości i 5 cm wysokości oraz 100 gramów wagi [chociaż saltopus waży 80 g].
   Tekodonty są przodkami dinozaurów, pterozaurów i krokodyli. No do archozaurów zalicza się:tekodonty, dinozaury, ptaki, krokodyle. Według nauki i badań życie na Ziemi powstało 3,5 mld lat temu. Pierwszymi organizmami były bakterie i zwierzęta o najprostrzej budowie ciała

   1. Epidendrozaur jest najpewniej synonimem Scansoriopteryx heilmanni , saltopus nie należy do kladu Dinosauria, poza tym jeśli już to nieptasi przedstawiciel kladu Dinosauria, bo współczesne ptaki też należą do tego kladu a są mniejsze.

  1. Słuchaj no saltopus jest dinozaurem, a ptaki wywodzą się od tekodontów. A i ktoś niech opiszę dinozaura zwanego Gojirasaurus.

   1. Świetna nazwa Gojirazaur (Gojirasaurus), brzmi prawie jak Godzilla. Szkoda, że w sumie niezbyt duży ten dinozaur – 150-200 kg.

   2. Nazwa ,,Gojirasaurus” została nadana na część Godzilla. Choć jego 150 kg wydaje się niczym przy 60.000 tonach wagi Godzilla.

  1. Giganotozaur był tępy. Miał mniejszy mózg od T.rexa i nie widział stereoskopowo (3D). Na przestrzeni milionów lat, które dzieliły oba gady, inteligencja nieco się rozwinęła.
   W porównaniu jednak do np. ankylozaura, to był geniuszem, bo stegozaura, to był geniuszem, bo stegozaur uchodzi za najgłupszego dinozaura o mózgu jak orzeszek.

   1. Ale czy jesteśmy w stanie stwierdzić O ILE PROCENT giganotozaur był głupszy od tyranozaura?
    (chodzi mi o liczby) ;D

 11. Jak długa była czaszka giganotozaura?
  W tym artykule jest napisane że miała 180cm (holotyp) ale spotkałem się z innymi szacunkami:
  153-180 cm ( Hartman, online 2013A )
  153 cm (Carrano)
  Jak długa była kość udowa giganotozaura? Znaleziono tą kość czy tylko jej fragmenty?
  143 cm (Hartman, online 2013A)
  136,5 cm (Carrano)

  1. Fragmenty kości jednego z osobników giganotozaura (potencjalnie o długości 13.2 metra) wskazują na czaszkę nawet o długości 195 cm

  2. Skąd takie duże rozbieżności w szacunkach długości czaszki skoro znaleziono ją kompletną w ok 80% (MUCPv-Ch1) ?

 12. Mecza mnie Therien I Henderson… Przez nich wszyscy mowia o 14 metrowych giganotozaurach warzacych 14 tonn…

  1. Czaszka giganotozaura miała 1,53 m, a MUCPv-95 był o 2,2% większy. Spinozaur nie miał czaszki o długości 1.75 m, a czaszka MOR 008 nie miała 1,5 m
   Nie sąsiadował z argentynozaurem
   Piszecie, że giganotozaur był większy od tyranozaura, ale był mniejszy od T-Rexa 😉
   Kość udowa miała raczej 136,5 cm
   W 2016 roku Molina-Perez i Larramendi obliczyli, że prędkość Giganotozaura to 33,3 km/h

    1. „…to w tym starciu z lekką przewagą wygrywa giganotozaur (12 – 13 m, 6,5 – 13 ton).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button