DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot syjamski – pies wśród kotów

Kot syjamskipies wśród kotów

Choć w filmie animowanym pt.: „Zakochany kundel” pokazano go jako czarny charakter, kot syjamski to prawdziwy przyjaciel człowieka. Potrzebuje jednak kogoś, kto w pełni zaakceptuje i pokocha jego ekstrawertyzm, poświęci mu czas oraz pozwoli spać w swym łóżku.

Klasyfikacja FIFe

  • Kategoria IV: Koty orientalne
  • Kod EMS: SIA
  • Pełna nazwa rasy: Kot syjamski
  • Inne nazwy: Siamese
  • Kraj pochodzenia: Tajlandia (dawny Syjam)

Kot syjamski

Historia i pochodzenie rasy

Pierwsze wzmianki o charakterystycznych kotach z Syjamu odnaleziono w rękopisach zwanych Tamra Mae, które datuje się na wiek XIV-XVIII. W wieku XIX koty syjamskie stały się obiektem zainteresowania m.in. amerykańskiego prezydenta Rutheforda B. Hayesa i brytyjskiego konsula w Bangkoku Edwarda Blencowe’a Goulda. Największe wrażenie robiło umaszczenie oraz sylwetka tych egzotycznych kotów. Czasem wrażenie to nie było bynajmniej przyjemne, świadczy o tym określenie, którym obdarzono Syjamy: An unnatural nightmare of a cat. W ciągu kolejnych lat wieku XIX hodowcy przywozili niewiele syjamskich kotów, a te dostarczone do Wielkiej Brytanii stały się podstawą genetyczną wszystkich współczesnych brytyjskich osobników.

Rdzenne Syjamy były kotami średniej wielkości o wydłużonej, ale mocno umięśnionej sylwetce. Głowa miała kształt klina, a na jej szczycie widoczne były duże uszy.

Kot syjamski.
Kotki syjamskie.

Wzorzec rasy

Pierwszy wzorzec rasy opracowano pod koniec wieku XIX, ale przez kolejne lata był on wielokrotnie modyfikowany. Oznacza to, że współczesne koty syjamskie prawie w niczym nie przypominają swych przodków. Koty z Syjamu, mimo smukłego ciała, były równocześnie bardzo umięśnione – przypominały bardziej współczesne koty burmskie.

Dzisiejsze Syjamy to koty szczupłe, długie, wsparte na chudych kończynach, posiadające biczowaty ogon. Z pradziadów pozostały im tylko wyraźne mięśnie.

W latach osiemdziesiątych, na skutek znacznych zmian w wyglądzie rasy, osobniki o klasycznym wyglądzie zniknęły z wystaw. Mimo to kilku hodowców (głównie w Wielkiej Brytanii) nadal próbuje rozmnażać Syjamy tradycyjne, które rejestrują w organizacjach felinologicznych. Doprowadziło to do powstania dwóch odmian: współczesnej, zwanej show-style i tradycyjnej (obie odmiany mają wspólnych najwcześniejszych przodków)

Kot syjamski.
Kot syjamski.

Charakterystyka

Wygląd

Współczesny kot syjamski charakteryzuje się długą, umięśnioną, cylindryczną sylwetką i trójkątną (klinowatą) głową. Oczy są duże, w kształcie migdałów, tęczówka jasnoniebieska. Szeroko rozstawione uszy wydają się nieproporcjonalnie duże w stosunku do wielkości głowy. Czaszka wsparta jest na smukłej, długiej szyi.

Jednowarstwowa sierść syjama jest krótka, błyszcząca i dobrze przylegająca do ciała. Specyficzne umaszczenie zwane colourpoint (ciemna maska, łapy i ogon oraz jasny korpus) i błękitne oczy odróżniają go wyraźnie od blisko spokrewnionego kota orientalnego.

Ubarwienie

Ubarwienie syjama jest formą częściowego bielactwa będącego wynikiem mutacji genowej. Zmutowany enzym odpowiedzialny za produkcję ciemnego barwnika (melaniny) reaguje na zmiany temperatury – pojawia się na najchłodniejszych częściach ciała. Stąd ciemny kolor kończyn, twarzy i ogona. Kocięta syjamów rodzą się jasne, pierwsze ciemne oznaczenia pojawiają się po kilku miesiącach życia.

Podobnie do ragdolla kot syjamski ciemnieje wraz z wiekiem, a osobniki z cieplejszego klimatu mają jaśniejsze umaszczenie od osobników mieszkających w chłodnych rejonach świata. Czasem w obrębie rasy spotyka się także umaszczenie liliowe, czekoladowe, błękitne lub pręgowane. Na skutek krzyżowania z innymi rasami powstaje także umaszczenie szylkretowe (czarno – rude) i colourpoint rdzawo – kremowy. Wszystkie wymienione odmiany są akceptowane przez organizacje felinologiczne.

Kot syjamski.
Kot syjamski.

Temperament

Przebywanie w obecności człowieka to dla syjama prawdziwa radość. Dzięki swej inteligencji, ekstrawertyzmowi i potrzebie bycia w grupie jest on kotem kochającym i oddanym. Często najmocniej wiąże się tylko z jedną osobą. Stale wymaga uwagi, ponieważ jest bardzo aktywny i przepada za rozmaitymi zabawami. Czasem z tego powodu syjam nazywany jest psem wśród kotów.

Podobne artykuły

Kot syjamski jest raczej głośny. Wydaje z siebie niskie, głośne pomruki. Za pomocą charakterystycznego miauczenia chętnie porozumiewa się z opiekunem.

Zaliczany jest do kotów uspołecznionych; obserwuje każdy ruch swego właściciela, nierzadko chodzi za nim krok w krok. Lubi siadać na kolanach, nocą chętnie zasypia w łóżku. Wbrew pozorom jest on zwierzęciem raczej wymagającym; osoba ciągle nieobecna w domu lub mało czuła nie powinna zawracać syjamowi głowy.

Jeżeli często pracujesz, nie zostawiaj go bez żadnego zajęcia. Warto zaopatrzyć się w różne kocie zabawki, aby zwierzę miało okazję do stymulacji fizycznej i umysłowej. Kot syjamski pozostawiony bez zabawek sam sobie je znajdzie, np. w rolce papieru toaletowego. Jeżeli zbyt rzadko poświęcasz mu swoją uwagę, może się dąsać.

Kot syjamski.
Kot syjamski.

Kondycja zdrowotna

Syjamy są rasą raczej chorowitą; stosunkowo często spotyka się u nich choroby układu pokarmowego oraz nowotwór sutka. Nierzadko diagnozuje się także zanik siatkówki.

Geny odpowiedzialne za albinizm mają również związek z błękitnym kolorem oczu, które u syjamów są pozbawione błony odblaskowej. Ta mutacja genetyczna odpowiada także za niepoprawne połączenia między okiem a mózgiem kota, co skutkuje np. zezem.

Brak błony odblaskowej pogarsza głównie widzenie nocne, dlatego syjamy są zależne od człowieka, który musi dostarczać im pożywienie. Upośledzone widzenie jest bowiem przyczyną ich słabych umiejętności łowieckich.

Kot syjamski.
Kot syjamski.

Szczegółowe dane i wymiary

Kot syjamski

  • Długość ciała: 60 cm
  • Wysokość w kłębie: 27-31 cm (kocice są nieco mniejsze od kocurów)
  • Waga: kocury: 4-6,5 kg, kocice: 2,7-4,8 kg
  • Długość życia: 10-14 lat
Kot syjamski.
Kot syjamski.

Kot syjamski – ciekawostki

  • Pierwsze koty syjamskie, które dostały się do Europy były traktowane jako atrakcja w ogrodach zoologicznych.
  • Uważa się, że brytyjskie syjamy pochodzą w większości z ok. 11 importowanych z Tajlandii kotów.
  • W przeszłości zez i skrzywiony ogon były uważane u syjamów za cechy rasy, ponieważ wiele osobników z Tajlandii posiadało je. Z czasem jednak mutacje uznano za wady.
  • W filmie animowanym „Zakochany kundel” pojawiają się 2 czarne charaktery – koty syjamskie o imionach Si i Am.
Kot syjamski.
Koty syjamskie.

Polecamy


Baza Dinozaurów

6 komentarzy

  1. Pierwsze zdjęcie to kot tajski, drugie snowshoe, trzecie tajski, czwarte tonkijski, piąte, szóste i siódme tajski, ósme ragdoll, i ostatnie znowu bardziej przypomina tajskiego niż syjama. Opis rasy nie lepszy. Syjam ma ciemnoniebieskie oczy a nie jak napisano nie jasnoniebieskie. Poprawna nazwa umaszczenia to colourpoint himalajski (w odróżnieniu od tonkijskiego i burmskiego). Nie ma umaszczenia rdzawo-kremowego, domyślam się że autor miał na myśli szylkret czekoladowy. Pręgowanie to wzór umaszczenia nie kolor. Poza wymienionymi kolorami uznane są jeszcze rudy, kremowy, cynamonowy, płowy oraz biały. Wszystkie kolory poza białym mogą występować w wersji tabby (pręgowany) a kolory czarny, niebieski (nie błękitny btw kolejny błąd), lila, czekoladowy, cynamonowy oraz płowy w wersji szylkret z równoczesnym pręgowaniem lub bez. Podawanie sztywnych wymiarów w centymetrach to też jakieś nieporozumienie, wzorzec mówi o średnim rozmiarze eleganckiej i smukłej sylwetce oraz giętkim acz dobrze umięśnionym ciele. To nie standard psa gdzie podawane są konkretne zakresy np. wysokości w kłębie.

  2. dlaczego napisaliście że kot syjamski to pies wśród kotów przecież kot syjamski to kot a nie pies?

    1. To przenośnia – przeczytaj akapit „Temperament”, to będziesz wiedział, skąd takie określenie 🙂

  3. Malwina dziękuję ci bardzo że powiedziałaś skąd określenie kot syjamski pies wśród kotów

  4. Dlaczego pod czwartym zdjęciem w artykule piszę Kot syjamski na tamtym czwartym zdjęcie moim zdaniem nie ma kota syjamskiego tylko jest kot brytyjski krótkowłosy abo Kot rosyjski ale nie kot syjamski pytam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button