AfrykaGadyKrokodyleLudojadyZwierzęta

Krokodyl Gustaw – ludojad

Krokodyl Gustaw (Gustave) – największy współczesny ludojad

Gustaw jest największym żyjącym współcześnie ludojadem. To samiec krokodyla nilowego, mierzący ok. 6 m długości i ważący ok. 1 tony. Krokodyl nilowy, jako gatunek, to jednocześnie największy krokodyl Afryki i drugi największy gad świata po krokodylu różańcowym.

Terytorium

Krokodyl Gustaw rezyduje w jeziorze Tanganika oraz w rzece Ruzizi.

Polowanie dla rozrywki?

Tubylcy twierdzą, ze Gustaw zabija nie tylko dla pożywienia, ale również dla rozrywki. Mawiają, że zabija kilka osób w trakcie jednego ataku, a następnie znika na kilka miesięcy. Po przerwie pojawia się w innym miejscu i tam znów zabija.

Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus).
Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus) – polowanie na gnu.

Polowanie na hipopotamy

Mieszkańcy Burundi (bo tam właśnie atakuje Gustaw) twierdzą, że potrafi upolować dorosłego samca hipopotama. Trudno potwierdzić te doniesienia, a równocześnie trudno im zaprzeczyć.

Liczne blizny

Na ciele krokodyla widnieją liczne blizny po nożach, pociskach, włóczniach… Jego skóra jest ponoć gruba niczym kamizelka kuloodporna. Ciemna plama na czubku głowy to podobno widoczny ślad po kuli. Nie udało się go jednak zabić ani myśliwym, ani żołnierzom. Krokodyl omija nawet podwodne pułapki – nigdy nie podpłynął do klatki, jedynie pływał wokół niej, drażniąc myśliwych swoją bezczelnością.

Szacuje się, że do 2010 roku Gustaw zabił ponad 300 osób nad brzegami rzeki Ruzizi oraz w północnej części jeziora Tanganika.

Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus).
Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus).

Wiek Gustawa

Ile lat ma Gustaw? Podejrzewa się, że około 60-ciu. Tłumaczyłoby to jego inteligencję i doświadczenie. Wiadomo bowiem, że z wiekiem wszyscy nabieramy mądrości (przynajmniej w teorii…).

Krokodyl Gustaw
Krokodyl Gustaw – jedno z nielicznych zdjęć Gustawa

Polowania na Gustawa

Poluje na niego wielu, ale chyba tylko jeden nie chce jego śmierci. Mowa o Patrice’u Faye’u. Jego misją jest ochronienie Gustawa przed zemstą tubylców. Chciałby przechwycić krokodyla i umieścić go w miejscu bezpiecznym zarówno dla ludzi, jak i krokodyla. Nie wyklucza też wykorzystania Gustawa jako ojca przyszłych pokoleń krokodyli nilowych. W ten sposób Faye chciałby uchronić gatunek przed wymarciem. Miejsce dla Gustawa już istnieje – czeka na niego w Parku Narodowym Ruzizi w Burundi.

Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus)
Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus)

Szczegółowe dane / wymiary

Krokodyl Gustaw

 • Długość: 5,5 – 7,5 m
 • Waga: powyżej 900 kg
 • Wiek: raczej nie więcej niż 60 lat (Gustaw ma komplet uzębienia – starsze krokodyle musiałyby już stosować klej do protez ;)) Starsze osobniki mają bowiem mocno przerzedzone uzębienie.
 • Gustaw wciąż rośnie
Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus).
Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus) potrafi zaatkować nawet słonia.

Krokodyl Gustaw – ciekawostki

 •  Herpetolog Patrice Faye nadał Gustawowi nazwę. Faye zajmuje się badaniami i poszukiwaniem Gustawa od drugiej połowy lat 90. XX wieku.
 • Wiele na temat Gustawa oraz jego poszukiwań i prób złapania można dowiedzieć się z filmu „Capturing the Killer Croc” z 2004 roku.
 • Gustaw ma trzy blizny po kulach na swoim ciele. Jego prawa łopatka został również głęboko zraniona. Nieznane są jednak okoliczności powstania tych ran.
 • Naukowcy oraz herpetolodzy zajmujący się badaniami fenomenu Gustawa, twierdzą, że jego długość i waga utrudniają mu polowanie na zwinną zdobycz taką jak ryby, antylopy czy zebry. Zmuszony jest do ataku na większe zwierzęta, takie jak hipopotamy, duże gnu oraz w pewnym stopniu na ludzi, którzy są dla niego łatwymi ofiarami.
 • Miejscowe opowieści głoszą, że Gustaw często pozostawia swoje ofiary niezjedzone.
 • Gustaw ostatnio widziany był w 2015 roku. Jeden z okolicznych mieszkańców twierdzi, że widział Gustawa ciągnącego na brzegu dorosłego samca bawoła.
Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus).
Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus).

Polecamy


Baza Dinozaurów

20 komentarzy

 1. Teraz jest jasne dlaczego krokodyle na przestrzeni lat się skurczyły (wcześniej były takie giganty jak deinozuch, sarkozuch czy purussaurus). Obecnie nie ma tak wielkich zwierząt jak kiedyś więc i krokodyle nie musza być take duże.

  1. Kazdy człowiek, który zawiera zwierzę, tez powinien być przez nie zabity, czy może masz inne zdanie…

 2. Hmm ciekawe czy gustav jeszcze żyje… gdyż ostatnio nie słyszy się już o jego atakach. A może przeniósł się w inne miejsce ?

 3. Redakcjo czy planujecie zrobić jeszcze artykuły na temat pojedynczych wyjątkowych osobników krokodyli czy innych zwierząt ? 🙂

 4. No ciekawe.Możliwe żeby jeszcze bardziej podrosnął?(kappa nie bo za stary już jest chyba)Oby tak dalej ich zabijał XD to nie jego wina.Może mu podpadliśmy.Na przykład ten gnoj co w niego strzelił XD

  1. Raczej to pewnie wynika z jego wielkości i tego, że ludzie są łatwym łupem. Jeżeli Gustaw nadal żyje, to z pewnością urósł (krokodyle rosną do końca swoich dni).

 5. Nilowe krokodyle-ludojady pełniły w starożytnym Egipcie funkcje sakralne.Jako wcielenia (awatary) Sebeka boga Nilu mieszkały w specjalnych basenach gdzie rzucano im na pożarcie niewolników.Jest to jedyny-jak dotąd-potwierdzony przykład składania ofiar z ludzi w staroegipskiej religii…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button