DomowePsySsakiZwierzęta

Bearded collie – czworonożny brodacz

Bearded collie

Broda, dzięki której otrzymał swoją nazwę, z pewnością dodaje mu powagi i wieku. Bearded collie, nazywany także beardie, okazuje się jednak zwierzęciem pełnym radości życia. Obok takich cech jak upór, zdecydowanie i niezależność, przejawia również czułość i oddanie wobec opiekunów. Pies o wielu twarzach (choć wszystkich brodatych) był i jest ulubieńcem wielu pasterzy angielskich. Czyżby wspaniałe cechy odziedziczył po polskich przodkach?

Klasyfikacja FCI

 • Grupa I: Psy pasterskie i zaganiające
 • Sekcja I: psy pasterskie
 • Próby pracy: podlega
 • Typ: wilkowaty
 • Kraj pochodzenia / Kraj patronacki: Wielka Brytania
Bearded collie
Bearded collie

Historia rasy

Włochate psy pasterskie w typie bearded collie spotykano od wieków jako pomocników angielskich pasterzy. Ponieważ jednak nie prowadzili oni żadnych zapisów dotyczących powstania rasy, współcześnie trudno ustalić jej pochodzenie. Jedna z teorii (a może legend?) głosi, że protoplastami bearded collie było kilka polskich owczarków nizinnych, należących do polskiego kupca, Kazimierza Grabskiego. Psy te następnie krzyżowano z lokalnymi owczarkami, co doprowadziło do powstania jednej z najstarszych brytyjskich ras – bearded collie.

Najwcześniejsze wizerunki psów w typie bearded collie odnajdujemy na XVIII malunkach autorstwa Thomasa Gainsborough i sir Joshuy Reynoldsa. Pierwszy opis rasy opublikowano w roku 1818, jednak długo nie posiadały własnego klubu. Dzięki pasterzom rasa przetrwała jednak do dzisiaj i nadal wykonuje swoje zadania najlepiej jak potrafi. Klub rasy powstał w latach ’50-tych XX w., co z pewnością spowodowało, że ludzie nie zajmujący się pasterstwem zaczęli się nią interesować.

Powszechnie uznaje się, że twórcą współczesnej rasy bearded collie jest niejaki G. Olive Willison, który w 1944 roku krzyżował swoją brązową sukę będącą ponoć owczarkiem szetlandzkim. Willison utrzymywał, że „brodatą” rasę collie otrzymał przez przypadek.

Bearded collie
Bearded collie

Charakterystyka

Wygląd

Bearded collie to pies silny, choć zaliczany do psów średniej wielkości. Sylwetka jest wydłużona i szczupła, głowa duża, szeroka i spłaszczona. Pysk jest stosunkowo krótki, ale za to mocny. Na końcu pyska dostrzeżemy duży, kwadratowy, czarny nos.

Blisko głowy zwisają średniej wielkości uszy, pokryte długim włosem. Oczy są szeroko rozstawione i duże, a ich barwa harmonizuje z kolorem sierści. Ogon zazwyczaj noszony jest nisko, ale w czasie aktywności pies unosi go.

Bearded collie
Bearded collie

Sierść

Podszerstek jest puszysty, gesty i miękki, a włos okrywowy twardy, kosmaty i gruby. Główną funkcją sierści jest ochrona przed niepogodą. Pokrywa całe ciało, w tym brodę i gardło (stąd nazwa bearded – brodaty).

W obrębie rasy występuje umaszczenie błękitne, czarne, brązowe, piaskowe, płowoczerwone, łupkowoszare. Mogą pojawiać się białe znaczenia, ale nie jest to reguła.

Bearded collie
Bearded collie

Temperament

Na co dzień radosny i pełen życia. Lubi okazywać czułość, przepada za zabawą i świetnie współpracuje z dziećmi. Swoich opiekunów może kochać bezgranicznie. Bardzo potrzebuje obecności człowieka, dlatego zbyt długa samotność doskwiera mu. Ze względu na żywiołowe usposobienie, powinien mieć zagwarantowaną codzienną dawkę aktywności fizycznej, np. spacer czy jogging. Jeżeli nie będzie miał okazji do wyszalenia się, może zacząć psocić.

Ma wszechstronne umiejętności, ale też niezły charakterek. Potrzebuje więc pewnego siebie opiekuna, który zgasi jego upór. W stosunku do ludzi może wykazywać skłonności pasterskie, ale nie nadaje się zbytnio do stróżowania. Zdarza mu się jednak być hałaśliwym, co skutecznie odstrasza potencjalnych intruzów.

Jako pies pracujący, świetnie dowodzi stadami owiec i bydła. Pozwala mu na to siła fizyczna i psychiczna – potrafi poradzić sobie nawet w najtrudniejszych warunkach z bardzo opornymi podopiecznymi.

Bearded collie
Bearded collie

Kondycja zdrowotna

W obrębie rasy najczęściej spotyka się dysplazję biodrową. Ze względu na długą sierść, może też padać ofiarą pasożytów zewnętrznych. Bearded collie podatny jest również na choroby urologiczne, jelitowe, tarczycowe (niedoczynność).

Bearded collie
Bearded collie

Szczegółowe dane / wymiary

Bearded collie

 • Wysokość w kłębie:
  • psy: 53-56 cm
  • suki: 51–53 cm
 • Waga: 18-27 kg
 • Długość życia: 12-14 lat
Bearded collie
Bearded collie

Bearded collie – ciekawostki

 • Jeśli bearded collie poczuje się znudzony, może uciec z domu.
 • Na aktywność fizyczną bearded collie potrzebuje ok. godziny dziennie.
 • Szczenięta bearded collie rodzą się z niebieskie, płowe, brązowe lub czarne. Z wiekiem wiele z nich jaśnieje, osiągając srebrzysto–białe umaszczenie. Niektóre jednak przez całe życie utrzymują pierwotny kolor sierści.
Bearded collie
Bearded collie

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button