DomowePsySsakiZwierzęta

Flat coated retriever

Flat coated retriever

W naszym kraju (i nie tylko) trudno go spotkać. Pod względem popularności przegrywa bowiem z labradorem i golden retrieverem. Nie powinien być jednak traktowany po macoszemu, ponieważ jest to pies bardzo przyjazny, oddany człowiekowi, a ponadto sprawdzający się w trudnych terenach w czasie polowań. Z pewnością więc, podobnie do wspomnianych kuzynów, jest bardzo ciekawym i przyjemnym (choć nie zawsze łatwym) w prowadzeniu psem.

Klasyfikacja FCI

 • Grupa 8: Aportery, płochacze i psy dowodne
 • Sekcja 1: Aportery
 • Próby pracy: wymagane
 • Typ: wyżłowaty
 • Kraj pochodzenia / Kraj patronacki: Wielka Brytania
 • Inne nawy: gładkowłosy pies aportujący, flat, FCR
Flat coated retriever

Pochodzenie rasy

Rasa powstała w wieku XIX, z połączenia genów różnych retrieverów i innych ras dowodnych: setera irlandzkiego, labradora, spanieli dowodnych i, być może, owczarka szkockiego długowłosego. Szczenięta, które pochodziły z takiego połączenia, charakteryzowały się gładkim, falistym futrem i ostatecznie zostały sklasyfikowane jako odrębna rasa. W ten sposób powstał flat coated retriever.

Flaty pracowały u boku rybaków i myśliwych. Umożliwiały to takie cechy jak wyczulony węch i doskonałe umiejętności pływackie, ułatwiające polowanie na terenach bagiennych. W związku z tym, najlepiej sprawdzały się jako psy polujące na ptactwo wodne, zamieszkujące równiny oraz obszary gęsto porośnięte drzewami i krzewami.

Do wybuchu II wojny światowej rasa była bardzo popularna. Na skutek działań wojennych ich liczba znacząco spadła. Jej popularność już nigdy potem nie była tak duża, jak przed wojną. Obecnie więcej osób wybiera labradory retrievery czy golden retrievery, gdyż są one tańsze i łatwiejsze do znalezienia.

Flat coated retriever

Charakterystyka

Wygląd

Głowa jest klinowata, kształtem przypominając głowę setera. Pysk jest raczej długi, zakończony ładnym, kształtnym nosem. Po bokach czaszki rosną małe, przylegające do głowy uszy. Pełne inteligencji, migdałowate oczy są średniej wielkości, w kolorze ciemnego brązu lub orzecha. Szyja jest długa, bez podgardla. Atletyczną sylwetkę wieńczy krótki ogon.

Sierść i umaszczenie

Włosy są delikatne, ale gęste. Przylegają do ciała tak płasko, jak to tylko możliwe. Najmocniej owłosione są łapy oraz ogon. Patrząc na futro z boku, sprawia wrażenie bardzo eleganckiego.

FCI akceptuje jedynie 2 warianty kolorystyczne: jednolicie czarny i wątrobiany. 

Flat coated retrievery

Temperament

FCR nazywany jest czasem wiecznym szczeniakiem z powodu niemal niewyczerpywalnej energii i radości. Uwielbia ludzi i każdego wita z entuzjazmem bez względu na to, czy to członek rodziny czy ktoś obcy. Stróż więc z niego kiepski.

Świetnie sprawdza się nie tylko jako przyjaciel rodziny, ale też jako sportowiec. Najlepiej odnajduje się w myślistwie, polując na lądzie lub w wodzie. Po dniu spędzonym na polowaniu, chętnie odpoczywa w towarzystwie dzieci. Lubi spać pod kołdrą, blisko ludzi. W domu zachowuje się więc niemal jak dziecko.

Czy ten brylant ma jakąś skazę? Trudno nazwać to skazą, jednak zapasy energii, szczenięca wesołkowatość i niepohamowany entuzjazm mogą okazać się zbyt przytłaczające dla człowieka spokojnego lub niedoświadczonego. Poza tym, jest to zwierzę bardzo towarzyskie i przyjazne nie tylko w stosunku do ludzi, ale również do zwierzęcych współlokatorów. Trzeba jednak szkolić go z zakresu posłuszeństwa, ponieważ temperament flata bywa trudny do okiełznania.

Flat coated retriever

Kondycja zdrowotna

W obrębie rasy spotyka się zwyrodnienia stawów biodrowych, problemy z oczami, np. zanik siatkówki i jaskrę. Odnotowuje się się też przypadki padaczki.

Flaty są bardziej od innych ras narażone na występowania raka. Mogą cierpieć na włókniaki, kostniakomięsaki, mięsaki. Spora liczba psów tej rasy umiera przedwcześnie (nawet w 8 roku życia) właśnie na raka. Hodowcy starają się jednak zmniejszać tę tendencję u przyszłych pokoleń.

Flat coated retriever

Szczegółowe dane / wymiary

Flat coated retriever

 • Wysokość w kłębie:
  • psy 59-61,5 cm
  • suki 56,5-59 cm
 • Waga:
  • psy 27-36 kg
  • suki 25-32 kg
 • Średnia długość życia: 10 lat
 • Cena: 2-3 tys. zł
Flat coated retriever

Flat coated retriever – ciekawostki

 • Silne mięśnie szczęki i stosunkowo długi pysk pozwalają mu na aportowanie upolowanych ptaków.
 • Wyczulony węch w połączeniu z naturalnym zapałem tworzą z FCR dobrego psa tropiącego, wykrywającego narkotyki.
 • Wrodzona łagodność sprawia, że jest to wspaniały pies asystujący osobom niepełnosprawnym, głównie w Wielkiej Brytanii.
Flat coated retriever

Polecamy


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

 1. Widywałam już takie psy, wyglądają jak nieco wyższe i szczuplejsze golden retrivery. Teraz już wiem co to za rasa. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button