DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot amerykański curl długowłosy i krótkowłosy

Amerykański curl długowłosy i krótkowłosy – rasa kota

Amerykańskie curl nazywane są czasem Piotrusiami Panami w świecie kotów. Odzwierciedla to ich pełen dziecięcej radości charakter, zarówno w okresie dzieciństwa, jak i dorosłości. Obie płcie są w równym stopniu aktywne i pełne energii. W związku z tym nawiążą nić porozumienia z małymi dziećmi, ale również z wyważonymi, ale kochającymi i uśmiechniętymi dorosłymi. Poznajmy nieco bliżej kolejnego przedstawiciela kotów o niezwykłych uszach.

Klasyfikacja FIFe

  • Kategoria II: Koty półdługowłose
  • Kody EMS: ACLdługowłosy, ACS – krótkowłosy
  • Inne nazwy: American curl
  • Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone
Kot amerykański curl
Kot amerykański curl.

Historia rasy

Rasa powstała w Kalifornii, w wyniku spontanicznej mutacji genetycznej. W czerwcu 1981 r. bezdomne kocięta zostały odnalezione i przygarnięte przez rodzinę Ruga. W miocie znajdowały się 2 długowłose kociaki o uszach przypominających półksiężyce: jeden miał czarne umaszczenie, drugi biało–czarne. Rodzina nadała im imiona Shulamit (hebrajskie słowo oznaczające „czarna, lecz urodziwa”) i Panda, jednak kilka tygodni później czarno–biały Panda zniknął. Kocica Shulamit stała się więc założycielką nowej rasy – American curl.

W 1986 r. rasa została po raz pierwszy zaprezentowana podczas wystawy kotów, a w 1992 r. długowłosy amerykański curl zdobył championat TICA. W 1999 r. rasę zarejestrowano w CFA. Niedługo potem zdobyła jego championat.

Kot amerykański curl
Kot amerykański curl.

Charakterystyka

Wygląd

W momencie narodzin curl posiadają zwyczajne, sterczące uszy. Dopiero po około 7 dniach zaczynają się zakrzywiać. Ostatecznej formy nabierają jednak po 4-4,5 miesiąca. Kąt zakrzywienia płatków usznych mieści się w przedziale 90-180o. U kotów nasłuchujących uszy kierują się ku przodowi. Czubki uszu są zaokrąglone i miękkie, często pokryte kępką włosów. U kotów wystawowych nie powinny dotykać tyłu głowy.

Poza uszami, amerykańskiego curla charakteryzuje jedwabiście gładka sierść, która może być długa lub krótka. Dopuszczalny jest każdy kolor i wzór szaty, w tym szylkret, czekolada, lilia lub srebro. U odmiany długowłosej uwydatniony jest puszysty ogon.

Kot amerykański curl
Kot amerykański curl.

Temperament

Mimo ciepłego usposobienia kot tej rasy nie jest męczący. Bardzo lubi ludzkie towarzystwo i dotyk, ale wykazuje w tej kwestii również cierpliwość. Sam również okazuje uczucie poprzez obwąchiwanie twarzy opiekuna. Ponadto uwielbia zabawy i różne formy aktywności. W związku z tym świetnie będzie się czuł w domu, w którym są dzieci. Nie jest jednak tak energiczny jak na przykład kot abisyński. Mim to nie można mu odmówić wigoru i entuzjazmu.

Podobnie do innych kotów wykazuje także ciekawość wobec otoczenia. Wszystkie nowe zjawiska musi poznać empirycznie (poprzez doświadczenie).

Ponieważ jest inteligentny, potrafi szybko się uczyć. Samodzielnie otwiera drzwi i szafki, dlatego należy pilnować, co do nich wkładamy. Kiedy pragnie odpoczynku, kładzie się na kolanach opiekuna. Rasa ta szybko dostosowuje się do rozmaitych środowisk domowych. Pasuje zatem do niemal każdej rodziny i domu, w którym dostaje miłość i uwagę.

Kot amerykański curl
Kot amerykański curl.

Kondycja zdrowotna

Ponieważ rasa posiada bogatą pulę genową, nie jest obciążona chorobami. Ważne jest regularne i delikatne czyszczenie uszu, aby zapobiec infekcjom oraz urazom.

Gen odpowiedzialny za wywinięcie uszu jest dominujący, nie ma jednak związku z płcią kota. Istnieją mimo to obawy z nim związane. Niektórzy uważają, że może on mieć związek również z ewentualnymi chorobami stawów, jak ma to miejsce u foldów – szkockich zwisłouchych. Na podstawie 2–letnich obserwacji nie zanotowano jednak oznak podobnych nieprawidłowości u curla.

Kot amerykański curl
Kot amerykański curl.

Szczegółowe dane

Kot amerykański curl

  • Wysokość w kłębie: 30 cm
  • Waga: 2-4 kg
  • Długość życia: powyżej 15 lat
Kot amerykański curl
Kot amerykański curl.

Amerykański curl – ciekawostki

  • Amerykański curl jest jedną z najmłodszych ras kotów, powstałą w latach osiemdziesiątych XX wieku. Najstarsze kocie rasy liczą sobie kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat.
  • Amerykański curl jest uznawany za jedną z najzdrowszych ras kota domowego.
  • Małżowiny uszne u amerykańskiego curla są czasem porównywane do małżowiny człowieka. U curla jest ona bowiem o wiele twardsza i bardziej wytrzymała, niż u innych kotów rasowych.
Kot amerykański curl
Kot amerykański curl

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button