DomowePsySsakiZwierzęta

Shar pei – prawdziwy indywidualista

Shar pei – pomarszczony pies

Shar pei to jedna z najbardziej charakterystycznych ras psów, jakie możemy spotkać. Psy te mają szczególny charakter i bardzo silną osobowość, są cierpliwe, łagodne i bardzo wierne swojemu właścicielowi. Mimo iż kochają długie spacery, nie preferują nadmiernej aktywności fizycznej.

Odznaczają się pogodną naturą i przyjaznym nastawieniem do świata oraz ludzi, lecz tylko w momencie, gdy świat nastawiony jest do nich przychylnie. W stosunku do obcych ludzi potrafią zachować duży dystans i nieufność, prawdziwe uczucia okazują wyłącznie domownikom, a w szczególności jednemu panu.

Przedstawiciele tej rasy znani są nie tylko ze swojego uroczego wyglądu, ale także licznych odgłosów, które wydają, gdy jest im przyjemnie i są szczęśliwe. Często porównywane są z kotami: mruczą, a także chodzą jak one, a ich łapy wyglądem przypominają kocie.

Poznajmy nieco lepiej „Zmarszczka” 🙂 i jego zwyczaje.

Shar pei
Shar pei

Klasyfikacja FCI

 • Grupa 2: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła
 • Sekcja 2.1: Molosy typu mastyfa
 • Próby pracy: bez prób pracy
 • Kraj pochodzenia: Chiny
 • Użytkowość: Pies myśliwski i stróżujący
 • Inne nazwy: chinese shar-pei, chinese fighting dog
Shar pei
Shar pei

Historia rasy

Shar pei oznacza w dosłownym tłumaczeniu „piaszczysta skóra”. Psy te pochodzą z południowego regionu Chin, lecz główne hodowle i prace nad rasą dokonywane były przez hodowców w Stanach Zjednoczonych. Początkowo były one wykorzystywane do polowań na dziki, a także sprawdzały się jako psy pasterskie. Niekiedy pełniły funkcję stróży świątyń, a nawet brały udział w walkach psów.

Każdy, kto posiadał w Chinach psa rasy shar pei, zmuszony był do płacenia wysokich podatków, ponieważ były one traktowane jako dobro luksusowe, jednak po pewnym czasie zakazano ich hodowli, a ich posiadanie nazywano przejawem burżuazyjnej dekadencji. Kiedy liczba przedstawicieli tej rasy drastycznie zmalała, jeden z hodowców – Matgo Law – zwrócił się do amerykańskiego czasopisma poświęconego kynologii o pomoc w uratowaniu rasy.

W gazecie ukazał się ilustrowany artykuł o psach shar pei, co spotkało się z dużym entuzjazmem wśród Amerykanów. Rozpoczęto ich migrację na nowy kontynent, gdzie stały się synonimem bogactwa i dobrobytu, szybko zyskiwały zatem na popularności i zaczęły pojawiać się pod koniec XX wieku także w Europie.

Shar pei
Shar pei

Charakterystyka

Wygląd

Najbardziej charakterystycznym elementem ich wyglądu są zmarszczki. Głowa przedstawiciela rasy shar pei jest duża, nieproporcjonalna w stosunku do tułowia, w oczy rzuca się także szeroki, czarny nos.

Oczy natomiast są dosyć małe, ciemne, o nieco ponurym wyrazie, jest to spowodowane także zmarszczkami, jakie posiada ten pies na pysku. Nie mają one jednak wpływu na jego widzenie. Uszy shar pei są małe, pokryte grubą warstwą skóry, szeroko osadzone i lekko zaokrąglone na końcach.

Szczenię shar pei posiada fałdy na całym ciele, natomiast u dorosłego osobnika powinny występować one jedynie na tułowiu, w okolicy kłębu oraz nasady ogona. Sam ogon jest gruby i okrągły u nasady i ostro zakończony.

Shar pei
Shar pei

Umaszczenie

Możemy spotkać przedstawicieli tej rasy o różnym umaszczeniu – musi być ono jednak całkowicie jednolite  i nie może być białe. Psy te nie posiadają podszerstka, ich sierść jest krótka, twarda oraz sztywna.

Wyróżniamy trzy typy szaty:

 • Krótka – horse coat – do 1,25 cm
 • Średnia – brush coat – 1,25 cm do 2,5 cm.
 • Dłuższa – bear coat – powyżej 2,5 cm (niezgodna z wzorcem rasy).
Shar pei
Shar pei

Temperament

Shar pei to pies posiadający zrównoważony i spokojny charakter, ciężko spotkać się z z jego strony z jakimkolwiek przejawem agresji, czy też dominacji bez wcześniejszego prowokowania. Dalekie mu wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne, choć długie spacery są jak najbardziej wskazane. Psy tej rasy polecane są więc ludziom nienadmiernie aktywnym, choć sprawnym fizycznie.

Podobne artykuły

Psy te potrafią interesować się wieloma rzeczami, choć szybko się nimi nudzą, porzucają i wyruszają w dalsze poszukiwania rozrywek. Są dobrymi obserwatorami, dzięki swojej czujności doskonale wiedzą, kto zbliża się do domu, a kto z niego wyszedł, najlepiej jeszcze, gdy swój punkt widokowy mają w słońcu lub innym ciepłym miejscu.

Shar pei nie jest psem dominującym, który za wszelką cenę próbuje zwrócić na siebie uwagę, dobrze jednak jest je odpowiednio szkolić, aby były posłuszne i nie za bardzo leniwe. Przedstawiciele tej rasy dobrze czują się w mieście, dlatego osoby, które mieszkają w bloku, mogą spokojnie sprawić sobie takiego psiaka.

Shar pei
Shar pei

Kondycja zdrowotna

U shar pei’ów bardzo ważne jest, aby nie posiadały one wielu fałd na skórze w wieku dorosłym, ponieważ jest to szkodliwe dla ich zdrowia – między fałdami może dochodzić do licznych stanów zapalnych. Pojawiają się one również wtedy, gdy nie będziemy regularnie dbać o pielęgnację psa, która polega na częstym wyczesywaniu gumową szczotką w okresie linienia, aby usunąć martwe włosy.

Niewyczesany shar pei będzie często się drapał, odczuwał dyskomfort, co może doprowadzić do powstania ran i licznych infekcji. U przedstawicieli tej rasy możemy zaobserwować wiele przypadków zawinięcia się do wewnątrz powieki, co może być spowodowane na przykład zapaleniem spojówek. Wszelką wydzielinę z oczu należy usuwać wilgotną chusteczką i dbać o ich czystość.

Należy zadbać także o uszy, z których często wydziela się woskowina, każdego tygodnia powinny być więc czyszczone wilgotną chusteczką. W przypadku wydzieliny innej, niż woskowina należy konsultować się z lekarzem, być może wdarł się stan zapalny, grzybica, lub pojawiły się roztocza.

Shar pei
Shar pei

Dlaczego shar pei jest pomarszczony?

Za nadmiar skóry u niektórych psich ras, w tym u bohatera naszego artykułu, odpowiedzialna jest mutacja genu HAS2. Mądrze brzmi prawda, ale co tak naprawdę oznacza? Gen HAS2 odpowiada za syntezę kwasu hialuronowego. Jego mutacja powoduje właśnie pomarszczenie skóry u psów rasy shar pei. Przyczynia się również niestety do występowania zespołu okresowej gorączki.

Wyjaśnijmy jednak – nie wszystkie psy rasy shar pei są pomarszczone. Co więcej, w jednym miocie mogą występować psy „gładkie” i „pomarszczone”.

Shar pei
Shar pei

Szczegółowe dane/wymiary

Shar pei

 • Wysokość: 44 – 51 cm (maks. 56 cm)
 • Waga: psy: 25-29 kg, suki: 18-25 kg
 • Długość życia: 7 – 13 lat
Shar pei
Shar pei

Shar pei – ciekawostki

 • Psy te uznawane są za prawdziwych czyściochów – nie wdepną w żadną kałużę, nie preferują taplania się w błocie i brudu, dlatego przy brzydkiej pogodzie mogą być oporne do wyjścia na zewnątrz.
 • Są prawdziwymi indywidualistami, którzy robią to, na co mają w danej chwili ochotę. Ciężko nakłonić je do zrobienia czegoś wbrew ich zasadom, chyba że wymaga tego ulubiony właściciel, do którego są najbardziej przywiązani.
 • Shar pei to pies dla osób, które znają się na tej rasie i będą potrafiły odpowiednio dotrzeć do psiaka i jego skomplikowanej natury.
Shar pei
Shar pei

Polecamy:


Baza Dinozaurów

7 komentarzy

 1. Kapitalny psiak, ale super mordka 🙂 Widziałam go kiedyś, ale nie wiedziałam jak się nazywa ta rasa. Dzięki za artykuł 🙂

  1. Ta rasa wygląda przesympatycznie, ale zawsze znajdzie się jakiś malkontent :), no chyba, że ma ku temu jakieś podstawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button