Owczarek szkocki krótkowłosy, collie krótkowłosy
Niegdyś ulubieniec królowej Wiktorii, dziś wierny towarzysz wielu ludzi. Choć nie posiada tak arystokratycznego futra jak collie długowłosy, podobnie do niego jest psem pięknym, pomocnym i inteligentnym.
Przed nami kolejny bohater z listy psów rasowych, sklasyfikowany do sekcji psów pasterskich. Swoje umiejętności wykorzystuje od lat (być może wieków). Także dziś wspaniale sprawdza się jako pasterz, ale również jako pies przewodnik, zawodnik i… przyjaciel.
Klasyfikacja FCI:
- Grupa 1: Psy pasterskie i zaganiające
- Sekcja 1: Psy pasterskie
- Typ: wilkowaty
- Próby pracy: Niewymagane
- Inne nazwy: Collie smooth
- Kraj pochodzenia/kraj patronacki: Szkocja/Wielka Brytania
Historia rasy
W przypadku tej, jak i wielu innych ras, pochodzenie jest w dużej mierze oparte na domysłach. Najpopularniejsza teoria na ten temat głosi, że wywodzi się ona od psów szkockich pasterskich, które dotarły tam wraz z Rzymianami w ok. V wieku.
Historia współcześnie znanych collie krótkowłosych i długowłosych rozpoczyna się w okresie panowania królowej Wiktorii, która w czasie swego pobytu w szkockim zamku Balmoral zainteresowała się tamtejszymi psami pasterskimi. W 1860 roku postanowiła nabyć kilka takich psów, aby rozpocząć własną hodowlę. W ten oto sposób królowa zapoczątkowała modę na Smooth Collie wśród swych poddanych. Dzięki Wiktorii psy rolników i pasterzy przypominające współczesne border collie przeobraziły się w psy pokojowe, sportowe i rasowe o wyglądzie znanych nam dzisiaj Smooth Collie.
Charakterystyka
Wygląd
Pod względem wyglądu bardzo przypomina collie długowłosego, bohater niniejszego artykułu ma jednak o wiele krótszą sierść, niż „Lessie”. Głowa ma kształt klina, zwęża się od uszu do nosa. Pysk jest raczej długi i wąski, proporcjonalny do wielkości czaszki. Zwieńcza go średniej wielkości, czarny nos. Małe uszy ulokowane są wysoko, ale niezbyt szeroko. W spoczynku pies odrzuca je do tyłu, kiedy jednak jest pobudzony, nastawia je i kieruje do przodu, a końcówki uszu są wtedy częściowo załamane.
Oczy mają największy wpływ na wyraz „twarzy” collie. Nie są zbyt duże, ale też niezbyt małe, ułożone nieco ukośnie, przypominają migdały. Tęczówki są ciemne, ale u osobników o umaszczeniu niebieskim marmurkowym mogą być całkowicie niebieskie lub nakrapiane niebieskimi oznaczeniami. Spojrzenie jest inteligentne i czujne, pełne życia.
Sierść
Futro składa się z miękkiego, ale bardzo gęstego podszerstka oraz prostego, szorstkiego włosa okrywowego. Wokół szyi tworzy się często kryza, dłuższy włos porasta również grzbiet i uda. Ponieważ sierść jest bardzo gęsta, wymaga ona regularnego, cotygodniowego wyczesywania. Pies zrzuca futro 2 razy w roku, ale przez cały rok może tracić mniejsze jego ilości.
Umaszczenie
FCI uznaje 3 odmiany kolorystyczne w obrębie rasy:
- Śniade – obejmuje odcienie od jasnego złota po mahoń. Zdarza się również czarny nalot. Odmiany jasnosłomkowe i kremowe nie są akceptowane w czasie konkursów.
- Trójbarwne (tricolor) – czarne z wyraźnym podpalaniem na nogach i głowie plus białe akcenty.
- Niebieskie marmurkowe – sierść w kolorze srebrzystoniebieskim pokrywają czarne łatki i plamki. Występuje także wyraźne podpalanie.
We wszystkich odmianach kolorystycznych powinny występować białe znaczenia, głównie na kołnierzu, łapach, czole i czubku ogona.
Temperament
Smooth Collie to pies towarzyski, posłuszny i oddany rodzinie. Nie wykazuje agresji (a przynajmniej nie powinien), ale jest czujny i głośny. Jeśli jest dobrze wychowany, będzie szczekał tylko wtedy, gdy poczuje realne zagrożenie, pies niewyszkolony może szczekać na wszystko co się rusza. Dzięki tej cesze collie okazuje się bardzo skutecznym psem stróżującym, o ile został odpowiednio do tego przygotowany.
Ze względu na swe pasterskie przeznaczenie, może próbować tworzyć ze swej rodziny stado, którego będzie dowódcą. Nie można dopuścić, aby pies przejął dowodzenie w domu. Stabilny osobowościowo pies będzie jednak wspaniałym towarzyszem, pełnym czułości i łagodności.
Szkolenie collie przebiega sprawnie ze względu na jego wrodzoną inteligencję. Nie lubi jednak surowych treningów, jest bowiem wrażliwy na oschłe czy nieprzyjemne traktowanie.
Smooth Collie z reguły dobrze żyje z innymi psami i zwierzętami w ogóle. To samo dotyczy dzieci małych i dużych. Dzięki świetnej orientacji w terenie staje się również coraz częściej psem przewodnikiem osób niewidomych. Współcześnie nadal jednak wykonuje swój „wrodzony” zawód i bierze udział w rozmaitych psich sportach, głównie z zakresu posłuszeństwa, zwinności i pasterstwa.
Prawdziwy pasterz nie ufa byle komu – taki jest również collie krótkowłosy. Aby więc polubił i zaakceptował osoby bliskie członkom rodziny, musi mieć z nimi bezpośredni kontakt. W konfrontacji z osobą wysyłającą niepewne sygnały, Smooth Collie przejawiać będzie podejrzliwość.
Owczarek szkocki krótkowłosy wymaga codziennych spacerów u boku pewnego siebie, konsekwentnego, ale spokojnego właściciela., który określa jasne zasady i potrafi ich przestrzegać. Wśród osób „miękkich” i niekonsekwentnych pies stanie się leniwy, uparty i bezczelny.
Kondycja zdrowotna
Rasa uznawana jest za zdrową, ale niektóre linie hodowlane obciążone są chorobami oczu, w tym zespołem Anomalii Oczu Collie (CEA), a także zapaleniem stawów. W obrębie rasy spotyka się czasem przypadki padaczki, a także nadwrażliwość na leki prowadzącą do śmierci.
Collie może potrzebować kremów z filtrem stosowanych na skórę nosa. Jest ona bowiem wrażliwa na promienie słoneczne.
Szczegółowe dane
Owczarek szkocki krótkowłosy, collie krótkowłosy
- Wysokość w kłębie: psy 56-61 cm, suki 51-56 cm
- Waga: psy 20,5-29,5 kg, suki 18-25 kg
- Długość życia: 14-16 lat
Collie krótkowłosy – ciekawostki
- Pochodzenie nazwy nie jest jasne. Niektórzy twierdzą, że odnosi się ona do ciemnego umaszczenia psów pasterskich (coaly), inni, że pochodzi ona od rasy szkockich owiec o czarnych pyskach – tzw. Colley. Możliwe również, że słowo „collie” pochodzi od anglosaskiego słowa oznaczającego „użyteczny”.
- Niektórzy właściciele Smooth Collie twierdzą, że ich psy nie lubią wody ze względu na ciężar mokrego futra.
Polecamy:
- Rasy psów – opisy i charakterystyka
- Pies domowy
- Najmądrzejsze rasy psów – TOP100
- Psowate
- Rasy kotów – opisy i charakterystyka
- Zwierzęta domowe
Szukam hodowli owczarka szkockiego krótkowłosego