DomowePsySsakiZwierzęta

Jack Russell terrier – charyzmatyczny pies myśliwski

Jack Russell terrier – charyzmatyczny pies myśliwski

Jeśli marzy nam się pies, z którym moglibyśmy aktywnie spędzać czas, a przy tym świetnie się bawić, Jack Russell terier będzie idealnym wyborem. Psy te są niezwykle wesołe oraz żywiołowe, zaczepiają wszystko i wszystkich dookoła, zachęcając do wspólnej zabawy.

Rasa ta wymaga wiele uczucia i zaangażowania od swoich właścicieli, dlatego należy zapewnić im nie tylko odpowiednią ilość ruchu, ale również dużo miłości i pieszczot, które z pewnością zostaną odwzajemnione. Jack Russell terier to świetny towarzysz pieszych wędrówek, przejażdżek konnych, czy całodziennych wypraw rowerowych.

Bardzo ważne jest to, aby być konsekwentnym w kwestii jego tresury – psy te są bardzo inteligentne i wymagają dużej aktywności umysłowej, nie lubią być pozostawiane same na dłuższy czas. Instynktownie rzucają się w pogoń za innymi obiektami podczas spaceru, a także dużo szczekają przy wyczuwaniu zagrożenia lub zabawie, dlatego w mieście lepiej trzymać je przy sobie na smyczy.

Jack Russell Terrier
Jack Russell terrier

Klasyfikacja FCI

 • grupa: 3 teriery
 • sekcja 2: teriery małe
 • Próby pracy: uznaniowe
 • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
 • Użytkowość: terier pracujący, nadający się do norowania. Doskonały jako pies do towarzystwa
 • Inne nazwy: Russell terier

Historia rasy

Psy te zostały stworzone przez angielskiego pastora Johna Russella, prawdziwego pasjonata łowiectwa, któremu zawdzięczają nazwę. Jack Russell terier towarzyszył zwykle myśliwym podczas polowań, przesiadując w specjalnych torbach, umieszczonych w siodłach. Dopiero gdy konieczne było przepędzenie zwierzyny z nory, wyjmowane były za ogon i wykonywały to, co do nich należy, czyli wypłaszały zwierzę z kryjówki.

John Russell stworzył dwie odmiany psów, które były niezwykle do siebie podobne, różniły się nieznacznie wzrostem, a także proporcjami. Wyższe i bardziej masywne psy zyskały nazwę Parson Russell terier, natomiast mniejsze o wydłużonej sylwetce – Jack Russell terier. W 2001 roku rasa to została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) właśnie jako Parson Jack Russell Terier. Obejmowała wówczas oba typy psów, jednak już w 2004 roku wyodrębniono dwie osobne rasy.

W dzisiejszych czasach teriery są zabierane już nie tylko na polowania, ale przede wszystkim stały się świetnymi towarzyszami człowieka, ze względu na ich pogodny charakter, charyzmę i niekończącą się chęć do zabawy.

Jack Russell terrier
Jack Russell terrier

Charakterystyka

Wygląd

Jack Russell teriery to psy niewielkich rozmiarów, posiadają średniej wielkości, zwinną sylwetkę. Charakterystyczny jest u nich wysoko osadzony ogon i dosyć płaska głowa, zwężająca się ku pyskowi. Jack Russell ma bardzo mocną żuchwę oraz szczęki, o dużej sile chwytu, a także mocne zęby, przez co świetnie psy tej rasy sprawdzały się na polowaniach. Oczy są czarne i niewielkich rozmiarów, a uszy ściśle przylegają do głowy i oklapnięte.

Skóra tych psów jest dosyć gruba i elastyczna, natomiast sierść może być gładka, szorstka, lub też drutowata. Zarówno przednie, jak i tylne kończyny nie są zbytnio umięśnione, o średniej długości, natomiast łapy są okrągłe, o twardych opuszkach.

Umaszczenie Jack Russell terierra jest bardzo charakterystyczne – dominuje biała sierść, na której znajdują się brązowe lub rudobrązowe, bądź też czarne plamy, bardzo często na pysku w okolicy oczu i uszu. Włos jest krótki, szorstki i układa się w jednym kierunku. Średnio osiągają wysokość 25 centymetrów i ważą około 6 kilogramów.

Jack Russell Terrier
Jack Russell terrier

Temperament

Ciężko nie polubić psa, który ma tak radosny i aktywny charakter. Mówi się, że Jack Russell terrier to pies na wszelkie zmartwienia, który okaże tyle uczucia, ile tylko będziemy potrzebować. Psy te mają skłonność do nagłych ekscytacji, czy też pogoni za innym zwierzętami, dlatego trzeba je odpowiednio wyszkolić – nie jest to zbyt trudne, ponieważ odznaczają się sporą inteligencją i szybko zapamiętują komendy.

Rasa ta jest doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi, zwłaszcza tych nieco starszych. Teriery świetnie przystosowują się bowiem do nowych warunków i potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji,  nie kapryszą i nie usiłują za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagi otoczenia, choć nie lubią być niewłaściwie traktowane lub ignorowane.

 Jack Russell Terrier to pies, który potrzebuje mnóstwo ruchu i aktywności umysłowej, musimy więc poświęcać mu nie tylko sporo czasu na spacery, ale również na ćwiczenia – możemy dzięki temu nauczyć go wielu ciekawych komend i sztuczek. Jeśli wiemy, że przez większość dnia nie ma nikogo w domu lub po prostu nie szukamy psa, który wymaga poświęcenia sporej uwagi, nie decydujmy się na tę rasę.

Podobne artykuły
Jack Russell Terrier
Jack Russell terrier

Kondycja zdrowotna

Jack Russell Terrier to pies, który może przeżyć z nami wiele lat, jednak musimy zadbać o to, by był cały czas w dobrej kondycji. Psy te nie mogą być otyłe i mieć mało ruchu, ponieważ mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne. Możemy to łatwo kontrolować: na każde 5 centymetrów wysokości psa powinien przypadać 1 kilogram masy ciała.

Rzadko zdarza się, aby chorowały na choroby genetyczne, jedyną przypadłością, którą dosyć często można zaobserwować u tej rasy, jest zwichnięcie rzepki kolanowej – nieleczona prowadzi do artretyzmu. Co ciekawe, u przedstawicieli tej rasy, u których występuje całkowicie białe umaszczenie, zaobserwowano głuchotę.

Jack Russell terrier
Jack Russell terrier

Szczegółowe dane/wymiary

Jack Russell terrier

 • Wysokość: psy: od 25 do 30 centymetrów
 • Waga: od 5 do 6 kilogramów
 • Długość życia: 15 – 17 lat
Jack Russell terrier
Jack Russell terrier

Jack Russell terrier – ciekawostki

 • Ze względu na swoją żywotność i charakter, psy te często występują w filmach oraz serialach telewizyjnych, najpopularniejszym przedstawicielem tej rasy jest pies Milo z filmu Maska.
 • Jack Russell Terrier to ulubieniec wielu sławnych osób, między innymi Paula McCartney’a, Sereny Williams, czy Mariah Carey.
 • Jeden z przedstawicieli tej rasy, pies o imieniu Bothie był jedynym na świecie psem, który zdobył zarówno północny, jak i południowy biegun.
Jack Russell terrier
Jack Russell terrier

Polecamy:


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button