AzjaEuropaRogateSsakiZwierzęta

Koziorożce (Capra) – dzikie kozy

Koziorożce (Capra) – dzikie kozy

Koziorożce to zwierzęta górskie, których najbardziej charakterystyczną cechą są bardzo długie rogi, osiągające u niektórych przedstawicieli gatunku długość ponad jednego metra. Sprawia to, że wyglądają one bardzo dostojnie, a nawet trochę groźnie.

Klasyfikacja

 • Gromada: ssaki (Mammalia)
 • Rząd: parzystokopytne (Artiodactyla)
 • Rodzina: krętorogie (Bovidae)
 • Rodzaj: Capra

Między naukowcami wciąż trwa spór, jak prawidłowo zaklasyfikować zwierzęta do rodzaju Capra. Najbardziej popularna klasyfikacja uwzględnia 9 gatunków, z czego 7 opisywanych jest jako koziorożce.

 • Koziorożec alpejski (Capra ibex)
 • Koziorożec kaukaski (Capra caucasica)
 • Koziorożec nubijski (Capra nubiana)
 • Koziorożec pirenejski (Capra pyrenaica)
 • Koziorożec syberyjski (Capra sibirica)
 • Koziorożec abisyński (Capra walie)
 • Koziorożec wschodniokaukaski (Capra cylindricornis)

Dwa pozostałe to koza bezoarowa (Capra aegagrus) oraz koza śruboroga (Capra falconeri).

Koziorożec alpejski, kozioł skalny (Capra ibex ibex).

Koziorożce w pigułce

Wszyscy przedstawiciele rodzaju Capra to zwierzęta górskie. Żyją na wysoko położonych terenach, a specjalna budowa kopyt i wyjątkowa zwinność pozwala im na bezproblemowe wspinanie się po stromych zboczach, podobnie jak amerykańskim kozłom śnieżnym.

Występowanie

Można je spotkać w górach Eurazji – od Półwyspu Pirenejskiego aż po Syberię. Występują także w Arabii, Egipcie i Etiopii.

Dieta

Koziorożce to zwierzęta roślinożerne. Zdolne są do jedzenia bardzo wielu rodzajów roślinności. Jako, że jest to pokarm niskokaloryczny, aby zaspokoić swoje dzienne zapotrzebowanie na energię – zjadają bardzo duże jego ilości, a wypasanie zajmuje im większą część dnia.

Koziorożec alpejski, kozioł skalny (Capra ibex ibex).

Wygląd – broda i rogi koziorożców

Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu koziorożców jest obecność u samców długiej brody oraz rogów. Często są one bardzo długie, zakręcone i odchylone go tyłu.

Zarówno broda jak i rogi pojawiają się czasami u samic, lecz są one o wiele krótsze.

Dymorfizm płciowy

U koziorożców występuje znaczny dymorfizm płciowy – samice są dużo mniejsze, mają znacznie krótsze rogi i mniejszą wagę. Różnice te dochodzą czasem aż do 50%.

Młode

Samice koziorożców wydają na świat zazwyczaj jedno młode. Maluch już po 24 godzinach od urodzenia stoi pewnie na własnych nogach i próbuje się bawić. Blisko matki pozostaje jednak przeważnie tak długo, aż nie jest ona gotowa mieć następnego potomka.

Koziorożec nubijski (Capra nubiana)
Koziorożec nubijski (Capra nubiana).

1 2 3 4 5 6 7 8Następna strona

Baza Dinozaurów

15 komentarzy

 1. Czyli jednak będziecie dawać artykuły? Będę się bardzo cieszył jeśli będziecie je dawać.PS A śmierć tego klona to była bardziej wina genetyczna czy techniczna?

  1. Maćku,

   Pytanie dotyczące klona koziorożca pirenejskiego poniekąd dotyczy wątków, który podjąłeś przy artykułach dotyczących kecalkoatla, żurawia i największych gadów świata.
   Przede wszystkim to kwestia właściwego DNA, pod wtóre to kwestia techniczna (z nią są ogromne problemy, o czym pisaliśmy we wspomnianych wcześniej komentarzach) a wynikiem tego jest niewłaściwe DNA, które uniemożliwia przeżycie klonów. Dzisiejsze modyfikacje genetyczne powodują, iż w ich wyniku powstają zwierzęta chore i bezpłodne.
   Przed nami więc jeszcze trochę czasu, zanim będziemy w stanie zapanować nad sekwencjami genetycznymi i kreacją życia.

 2. redakcjo chyba jescze coś odpisaliście mi ale zadużo jest nowych komentarzy i niewidze, powiecie w jakim artykule to było?

 3. KOMENTARZ BYŁBY POZYTYWNY, GDYBY PRZY WSZYSTKICH ZAMIESZCZONYCH ZDJĘCIACH DODANE BYŁY OPISY PRZEDSTAWIONYCH ZWIERZĄT. SAMO ZDJĘCIE STANOWI TYLKO WYGLAD I NIC WIECEJ. NIE WIADOMO, DO JAKIEJ GRUPY SIE JE ZALICZA, GDZIE WYSTĘPUJĄ, ROZMNAZANIE, CO JEDZĄ, ITD. TE PODSTAWOWE DANE POWINNY SIĘ TU ZNAJDOWAĆ. JEŚLI KTOŚ LUBI ZWIERZĘTA, TO WIADOMO, ZE CHCIAŁBY WIEDZIEĆ O NICH CO NIECO. WIKIPEDIA NIE ZAWSZE PODAJE RZECZYWISTĄ WIEDZĘ, WIĘC NA TAKICH BLOGACH POWINNA TEZ BYĆ I WIEDZA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button