AfrykaAmeryka PdAmeryka PnAustraliaGadyKrokodyleTop 10ŻółwieZwierzęta

Największe gady świata – Top 10

Największe i najcięższe gady świata – Top 10

Wiedza, iż wielkie gady przed milionami lat panowały na Ziemi towarzyszy nam od najmłodszych lat. Z wypiekami na twarzy czytamy zestawienia o największych i najcięższych dinozaurach. Zarówno o tych drapieżnych jak i roślinożernych.

Jakie są dzisiejsze gady? Czy dorównują tym sprzed lat, czy są dużo mniejsze? Jak wyglądają na tle współczesnych zwierząt i które z nich są największe, najcięższe i najdłuższe?

Wiele podobnych pytań często trafia do naszej redakcji. Dzisiejsze zestawienie ma właśnie na celu odpowiedź na te pytania.

Krokodyle – największe współcześnie żyjące gady.

Kilka słów na temat zestawienia

Stworzone zestawienie zawiera najcięższe gady, które dziś występują na Ziemi. W tabeli, którą można dowolnie sortować znajdują się gady, których średnia masa dla danego gatunku jest największa – to nasz punkt wyjścia i czynnik decydujący o miejscu danego gada w zestawieniu. Poza tym podana została maksymalna rekordowa (zweryfikowana) waga dla każdego gatunku oraz średnia długość tych gadów.

Najcięższe gady to krokodyle i żółwie

Jak łatwo zauważyć w tabeli królują krokodyle i żółwie. Nie znajdziemy więc w zestawieniu warana z Komodo, bo choć jego długość z pewnością pozwoliłaby się mu tutaj znaleźć, to jednak jest on sporo lżejszy od najcięższych gadów. W tabeli nie ma miejsca również dla największych węży, bo choć anakonda może osiągać nawet 7 metrów długości, a pyton siatkowy niemal 10 metrów i 160 kg wagi, to przy krokodylach czy żółwiach to waga lekka… i często przekąska największych drapieżnych gadów.

Żółw skórzasty (Dermochelys coriacea).

Największy gad świata

Największy i najcięższy gad współcześnie żyjący na Ziemi to krokodyl różańcowy. Jego głównym królestwem są tereny Australii. I choć gady te nie są tak imponujące jak ich przodkowie: deinozuch, sarkozuch czy Rhamphosuchus, to z pewnością ponad 7 metrów długości i waga dochodząca do 2 ton u największych przedstawicieli, budzi szacunek.

Drugie miejsce przypadło krokodylowi nilowemu – to drapieżny gad królujący na kontynencie afrykańskim. Jest niewiele mniejszy od swego krewniaka z Australii. Największe krokodyle nilowe osiągają bowiem ponad 6 metrów długości i wagę przekraczającą tonę.

W zestawieniu jak widać doskonale, dominują krokodyle reprezentujące gady drapieżne. Niemniej roślinożerne gady również postanowiły w nim zagościć, a ich przedstawicielami są trzy największe żółwie świata:

To oczywiście pewne uogólnienie, gdyż wszystkie te żółwie poza pokarmem roślinnym żywią się również małymi przedstawicielami fauny. Nie są jednak zwierzętami drapieżnymi sensu stricto.

Zapraszamy zatem do zapoznania się z zestawieniem największych gadów świata.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) – największy gad świata.


Największe i najcięższe gady świata – Top 10

 

LP.NAZWAPRZECIĘTNA WAGA [KG]MAKSYMALNA WAGA [KG]PRZECIĘTNA DŁUGOŚĆ [M]
1Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)45420004.5
2Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus)41013604.2
3Krokodyl orinokański (Crocodylus intermedius)38011004.1
4Żółw skórzasty (Dermochelys coriacea)3649322.0
5Kajman czarny (Melanosuchus niger)35013103.9
6Krokodyl amerykański (Crocodylus acutus)33510004.0
7Gawial (Gavialis gangeticus)2509774.5
8Aligator amerykański (Alligator mississippiensis)24010003.4
9Krokodyl błotny (Crocodylus palustris)2256003.3
10Krokodyl gawialowy, sundajski (Tomistoma schlegelii)2105004.0
11Żółw olbrzymi (Aldabrachelys gigantea)2053601.4
12Krokodyl wąskopyski, pancerny (Crocodylus cataphractus)1803253.3
13Żółw słoniowy (Chelonoidis nigra)1754001.5
Krokodyle to najcięższe współcześnie żyjące gady.

Polecamy:

Podobne artykuły

Baza Dinozaurów

11 komentarzy

  1. Czytałeś zapewne w Wikipedii. Niestety nie potrafimy zweryfikować tej informacji. Wg posiadanych przez nas zweryfikowanych źródeł największy żółw słoniowy przekroczył ok. 400 kg i miał 187 cm długości.

   Żółw, o którym informacja znajduje się w podanym powyżej źródle, musiałby być dwukrotnie dłuższy i niemal sześciokrotnie cięższy niż typowy przedstawiciel tego gatunku. Wydaje się to mało prawdopodobne, choć oczywiście bywają np. ludzie, których waga przekroczyła 600 kg…

   Wagę bliską 1 tony osiągają żółwie skórzaste, które są żółwiami morskimi.

  1. Ponieważ naukowcy mają ogromny problem techniczny z przeniesieniem bardzo kruchego jaja ptasiego (w przeciwieństwie do jaj ssaków) do innych ptaków. Wszelkie dotychczasowe próby kończyły się porażką. Rodziły się np. ślepe kurczaki, czy też kurczaki z innymi wadami genetycznymi. Problemem jest również mikroiniekcja.

   _________

   Maćku, prośba – niech komentarze czy pytania będą zadawane bardziej tematycznie – o ptakach, przy ptakach, o gadach przy artykułach dotyczących gadów itp. 🙂

 1. Skąd informacje o tym że waga krokodyli różańcowych dochodzi do 2 ton skoro rekordowe osobniki nieznacznie przekraczają 1 tonę wagi?

  1. Z Księgi Rekordów Guinessa. Guiness zaakceptował dane krokodyla o długości 7,1 metra i wadze 2 ton żyjącego w Bhitarkanika National Park. Dane te jednak nie zostały potwierdzone. W parku tym żyją obecnie jeszcze 4 inne krokodyle o długości przekraczającej 6 metrów.

 2. Skąd informacje o kajmanach ważących 1300 kilogramów?
  Ja gdzieś czytałem, że rekordowe osobniki mają po 4 – 5 metrów i ważą 400 kg, a przeciętnie niecałe 300 kg …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button