DomowePsySsakiZwierzęta

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Egzotycznego wyglądu nie zawdzięcza polskim korzeniom lecz azjatyckim. Polski owczarek nizinny jest bowiem bliskim krewnym psów rasy puli, które przywędrowały na europejskie ziemie wraz ze swoimi właścicielami zza Uralu. Poznajmy zwariowanego i rozczochranego owczarka.

Klasyfikacja FCI

 • Grupa I: Owczarki i psy pasterskie
 • Sekcja I: Owczarki
 • Inne nazwy: PON, Polnischer, Polish Lowland Sheepdog, Niederungshütehund
 • Próby pracy: nie wymagane
 • Kraj pochodzenia/Kraj patronacki: Polska
Polski owczarek nizinny
Polski owczarek nizinny.

Historia i pochodzenia rasy

Swe korzenie zostawił w Azji. Jego przodkami były psy rasy puli i innych psów pasterskich, w tym rasy tybetańskie. W czasie długich wypraw towarzyszyły one koczownikom, którzy dotarli do Niziny Wschodnioeuropejskiej. Na terenach dzisiejszej Polski pojawiły się w ok. V wieku, wraz z najazdem Hunów.

Pierwsza wzmianka o owczarkach ze środkowej Europy pojawia się w wieku XVI. Na podstawie tych źródeł, w latach siedemdziesiątych XX wieku, niejaki Willisen wydał dzieło pt. The Bearded Collie. W książce tej poruszył temat Kazimierza Grabskiego – kupca, który na swym handlowym statku transportował 6 owczarków nizinnych. W Szkocji pełniły rolę zaganiaczy owiec, które Grabski chciał kupić. Właściciel stada, widząc umiejętności psów, postanowił nabyć od Grabskiego kilka osobników.

W czasie II wojny światowej rasa prawie wymarła, jednak dzięki lekarzowi weterynarii Danucie Hryniewicz i jej psu udało się ją odbudować. Pierwszy zaakceptowany przez FCI wzorzec rasy powstał w roku 1959. Opracowano go na podstawie wyglądu psa zwanego Smokiem z Kordegardy, który należał do dr Hryniewicz. Do dzisiaj Smok uznawany jest za ojca współczesnych polskich owczarków nizinnych.

Polski owczarek nizinny
Polski owczarek nizinny.

Charakterystyka

Wygląd

Pokrywa go długi, szorstki włos okrywowy, pod którym znajduje się miękki i gęsty podszerstek. . Najbardziej obfita sierść występuje na policzkach, czole, brodzie i kończynach. W obrębie rasy dozwolone są wszystkie rodzaje umaszczenia i wzorów. Najbardziej powszechne jest ubarwienie biało – szare, biało – czarne i szare. Pysk zakryty jest długim włosem, dlatego trudno spod niego dojrzeć brązowe lub niebieskie oczy. Kufę wieńczy ciemny nos, a na szczycie głowy dojrzymy sercowate, zwisające uszy. Ogon może być naturalnie krótki, szczątkowy lub długi. Z powodu gęstej, długiej sierści pies wydaje się większy w niż w rzeczywistości.

Polski owczarek nizinny
Polski owczarek nizinny.

Temperament

Polski owczarek nizinny przejawia wysoką inteligencję, ponadto jest bardzo radosny, czuły, żywiołowy i czujny. Wyróżnia się bardzo dobrą pamięcią, sprytem i lojalnością. W stosunku do obcych może stać się nieco wycofany, ale o ich przybyciu głośno zawiadamia opiekunów. Ponieważ jest raczej niezależny, od najmłodszych lat powinien być przyzwyczajany do kierownictwa ze strony ludzi. Szybko się uczy i bardzo chętnie bierze udział w rozmaitych aktywnościach, jednak nie można mu pozwolić na przejęcie dominacji.

Szkolenie powinno przebiegać w sposób konsekwentny, wyważony i troskliwy. Opiekun musi wykazywać silną osobowość i umieć artykułować polecenia. W innym wypadku pies nie będzie go słuchał.

Polski owczarek nizinny
Polski owczarek nizinny.

Cechuje go także powaga i odpowiedzialność, ale sprowokowany może ugryźć. Jako pies pasterski w stosunku do właścicieli wykazywać może zachowania to odzwierciedlające. Zdarza mu się szczypać pięty domowników, traktując ich jak stado, które musi trzymać w ryzach. Dobrze wychowany i uspołeczniony okaże się jednak przyjacielskim towarzyszem rodziny, lubiącym dzieci. Odnajdzie się także w domu, w którym żyje inny pies, jednak PON może starać się utrzymać pozycję lidera. Nie powinien zachowywać się problematycznie w stosunku do kotów.

Ponieważ od wieków pełni rolę psa pracującego, jest najszczęśliwszy wtedy, gdy musi wykonać konkretne zadanie. Bardzo dobrze sprawdza się jako pasterz owiec, potrafi bowiem samodzielnie utrzymać stado w całości. Pomaga mu w tym wrodzony spryt i zwinność. Ze względu na umiłowanie ruchu okazuje się świetnym towarzyszem podróży. Nie nadaje się natomiast do życia w środku miasta chyba, że właściciel jest w stanie zapewnić mu dużą codzienną dawkę aktywności fizycznej i psychicznej. Pies stale potrzebuje stymulacji, dlatego do jego ulubionych zabaw zalicza się np. frisbee czy flyball. Zawsze jednak musi wiedzieć, że nie on jest liderem ludzkiego stada.

Polski owczarek nizinny
Polski owczarek nizinny.

Szczegółowe dane i wymiary

Polski owczarek nizinny

 • Wysokość w kłębie: psy: 45-50 cm, suki: 42-47 cm
 • Waga: 14-16 kg
 • Długość życia: 12-15 lat
Polski owczarek nizinny
Polski owczarek nizinny.

Polski owczarek nizinny – ciekawostki

 • Polskie owczarki nizinne przywiezione do Szkocji mogły dać początek rasie bearded collie. Nie wszyscy kynolodzy popierają jednak ten pogląd, np. Hans Rāber. Twierdzi on, że na podstawie wiarygodnych źródeł można wywnioskować, że jeszcze przed rokiem 1514 (czyli przed przyjazdem PON-a do Szkocji) na wyspie żyły psy o długim, zmierzwionym futrze.
 • PON jest jedną z najzdrowszych ras. Czasem spotyka się dysplazje biodrowe oraz zanik siatkówki.
Polski owczarek nizinny
Polski owczarek nizinny.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

9 komentarzy

 1. Cóż, piękne, rozrywkowe ale – jak wynika z opisu – zupełnie nie do opanowania :(( A to podgryza, a to chapnie, a to chce szefować…

 2. Super pies nawet w bloku! mieszkam na 8 piętrze ale pod lasem ma gdzie biegać po spacerze sam wskakuje do wanny żeby mu łapy umyć tylko raz mu pokazałem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button