AfrykaAzjaKotowateLampartySsakiZwierzęta

Lampart – wspaniały myśliwy

Lampart, pantera, leopard (Panthera pardus)

Lampart to czwarty pod względem wielkości kot świata (po tygrysie, lwie i jaguarze). Lamparty występują w Afryce i Azji. Zwierzęta te można spotkać głównie w gęstych, wilgotnych lasach, chętnie przebywają w pobliżu wody. Lamparty żyją także w rejonach pustynnych sawann oraz w górach. Zwierzęta te są jednymi z najpiękniejszych kotów drapieżnych – ich gibkie, pokryte miękkim, cętkowanym futrem ciała sprawiają niesamowite wrażenie.

Klasyfikacja

 • Gromada: ssaki
 • Rodzina: kotowate
 • Podrodzina: pantery
 • Rodzaj: lampart
 • Gatunek: lampart plamisty
Lampart amurski (Panthera pardus orientalis)

Wyróżniamy 9 podgatunków lamparta plamistego:

 • Lampart afrykański (Panthera pardus pardus)
 • Lampart amurski (Panthera pardus orientalis)
 • Lampart arabski (Panthera pardus nimr)
 • Lampart chiński (Panthera pardus japonensis / chinensis)
 • Lampart hinduski (Panthera pardus fusca)
 • Lampart indochiński (Panthera pardus delacourii)
 • Lampart jawajski (Panthera pardus melas)
 • Lampart lankijski (Panthera pardus kotiya)
 • Lampart perski (Panthera pardus saxicolor)
Lampart plamisty (Panthera pardus)

Drzewa – ulubione miejsca odpoczynku

Pantery są znacznie mniejsze i lżejsze niż lwy czy tygrysy, dzięki czemu doskonale wspinają się po drzewach. Spędzają tu zresztą wiele czasu, śpiąc lub wylegując się na gałęziach. Na drzewa wciągają także często upolowane ofiary, aby w trakcie posiłku nie przeszkadzały im hieny czy sępy.

Lampart – najbardziej tajemniczy kot

Lamparty są najbardziej tajemniczymi ze wszystkich wielkich kotów. Jest to zwierzę tak ostrożne i czujne, że nawet w rezerwatach trudno jest śledzić tryb jego życia. Dzięki ubarwieniu swego futra – najczęściej żółtego w czarne plamy – ukryty wśród traw lub liści drzew lampart jest niemal niewidoczny. Trafiają się także okazy o czarnym ubarwieniu.

Lampart czarna pantera
Lampart – czarna pantera, to lampart „melanistyczny”.

Lampart – czarna pantera

Wśród lampartów, podobnie jak u jaguarów, poza osobnikami cętkowanymi spotyka się również tzw. czarne pantery. To lamparty melanistyczne, które swe umaszczenie zawdzięczają większej ilości pigmentu – melaniny. Przyglądając się uważnie można u nich dostrzec charakterystyczne cętki, gdyż czerń sierści nie jest zazwyczaj stuprocentowa.

Lampart a jaguar – porównanie

Lampart mylony jest często z jaguarem. Jaguar w przeciwieństwie do lamparta jest bardzo umięśnionym kotem i choć rzeczywiście przypomina swym wyglądem lamparta, to posiada mocniejszą budowę. Lampart ma dłuższe i smuklejsze łapy, oraz delikatniejszą klatkę piersiową. Jaguara, poza budową, można odróżnić od lamparta również po tym, że rozetki jaguara mają w środku czarną plamkę. Oczywiście lampart i jaguar w naturze występują na różnych obszarach.

Lampart i jaguar – porównanie. Po prawej stronie lampart.

Lampart może być groźny dla człowieka

Pantera jest bardzo drapieżnym kotem, groźnym także dla człowieka. Poluje na zwierzęta średniej wielkości, przeważnie małpy, antylopy, dziki oraz jelenie. Nie gardzi także mniejszą zdobyczą. Duże ofiary atakuje skacząc im na grzbiet i chwytając zębami za kark.

W pogoni za zdobyczą może wykonywać długie i precyzyjne skoki. Na drzewach chowa także resztki pokarmu, do których powraca tylko wówczas, gdy jest bardzo głodna, nie lubi bowiem padliny. W skutek polowań dla cenionych futer, pantery są zagrożone wyginięciem.

Lampart plamisty, (Panthera pardus)
Lampart plamisty (Panthera pardus).

Lampart ciekawostki. Czy wiesz, że…

 • Lampart i pantera to nazwy określające tego samego kota.
 • Lamparty są niezwykle silne. Potrafią wciągnąć wysoko w koronę drzew ofiary cięższe od siebie.
 • Pantery potrafią schodzić po pniach drzew głową w dół.
 • Czarne pantery także mają cętki na futrze, są one jednak trudne do zauważenia.
 • Młode pantery stanowią ulubioną potrawę… pawianów.
 • Każdy lampart ma niepowtarzalny wzór cętkowania i może być po nim bezbłędnie rozpoznany.
 • Czarna pantera jest bardziej agresywna niż inne lamparty.
 • Lamparty potrafią wykonywać nawet 7 metrowe skoki.
 • Poszczególne gatunki lampartów mogą nawet bardzo znacznie różnić się miedzy sobą wielkością i barwą.
Lamparty wspaniale wspinają się na drzewa, gdzie spędzają wiele czasu w ciągu dnia.

Wielkość lamparta:

 • Długość ciała: od 100 do 150 cm (rekord 190 cm – lampart perski)
 • Długość ogona: do 110 cm
 • Wysokość: od 60 do 80 cm
 • Ciężar:
  • samica 60-80 kg
  • samiec 70-90 kg
 • Długość życia: na wolności do 12 lat (rekord 17 lat), w niewoli do 25 lat.
Lampart - tereny występowania
Lampart – tereny występowania

Polecamy:

Wybrane specjalnie dla Ciebie

53 komentarzy

  1. Lamparta arabskiego dotyczy ta sama kwestia, co lamparta amurskiego. Populacja jest mniejsza niż 250 kotów i szalenie rozdrobniona. Trudno wskazać jakikolwiek obszar, zwłaszcza że większość lampartów arabskich występuję na terenach w żaden sposób niechronionych. W grę wchodzą tak naprawdę jedynie pułapki z kamerami. W latach 1997-2000 w ten sposób zarejestrowano w Jabal Samhan Nature Reserve 17 dorosłych lampartów arabskich, potwierdzono zaś obecność 9-11 w Jabals Qara i Qamar.

  1. Lamparty w Pakistanie są głównie (choć to w sumie niewielka populacja) w górach Baluchistan oraz Sind. Ponadto występują w lesistych terenach Punjab, N.W.F.P oraz Azad Kashmir. Oczywiście występują również na innych terenach, lecz jest ich tam mniej. Osobiście jednak do Pakistanu byśmy się nie wybierali, to nie jest najbezpieczniejszy kraj.

  1. W Afryce naturalnymi może nie tyle wrogami, ile konkurentami do pokarmu dla lamparta, a przez to zmuszające go do konfrontacji, lub najczęściej ucieczki na drzewo, są lwy, hieny i rzadziej likaony. W Azji, tam gdzie tereny występowania się pokrywają, oczywiście tygrys. Człowieka jako apex predator jest również wrogiem lampartów…

   1. Nie badz smieszny nazywajac gowna czyt.czlowieka apex predatorem bo bez wyspecjalizowanego sxkolenia o broni jest bardzo latwa ofiara co udowodnil np.lampary z rudraprayag

 1. Mlode lamparty przusmakiem dla durnych malp? Na odwrot jak juz to pawiany sa przysmakiem dla lampartow zreszta jak inne gownoksztaltne..,

  1. Piszemy „lampart” i „lamparty”. Leopard to nazwa angielska, rzadko używana w języku polskim. Jeśli chciałabyś jej używać to w formach: „leopard” i „leopardy”.
   Formy „lampard” i „lampardy” są niepoprawne.

    1. To byłoby zależne od wielkości walczących osobników. Pojedynek raczej byłby wyrównany, z być może lekką przewagą jaguara, ze względu na mocniejszą budowę.

  1. No i czym Anonimie jest według tego twojego internetu pantera?
   Bo panterą jest i lampart, który według ciebie ma się mierzyć z panterą, ponadto mamy panterę borneańską, panterę mglistą, panterę śnieżną. Tygrys to także pantera (Panthera tigris).

 2. Lampart jest 5 co do wielkości kotem (po tygrysie, lwie, jaguarze i pumie) (puma jest masywniejsza, a rekordowe osobniki pum są cięższe od rekordowych lampartów.

 3. Każdy kot ma swoją specyfikę polowań. Polują na inne ofiary. Musisz poszukać sobie filmów, na których te techniki łowieckie są przedstawione dla każdego wielkiego kota.
  Wspólne jest dla wszystkich atak z zaskoczenia. Poza gepardem i lwicami, to wielkie koty w zasadzie nie ścigają swoich ofiar. Szkoda im sił. Wolą zaatakować inna ofiarę, która się nie zorientuje.
  Jaguar nie zabiera w przeciwieństwie do lamparta swoich ofiar na drzewa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.