AfrykaAzjaKotowateLampartySsakiZwierzęta

Lampart – wspaniały myśliwy

Lampart, pantera, leopard (Panthera pardus)

Lampart to czwarty pod względem wielkości kot świata (po tygrysie, lwie i jaguarze). Lamparty występują w Afryce i Azji. Zwierzęta te można spotkać głównie w gęstych, wilgotnych lasach, chętnie przebywają w pobliżu wody. Lamparty żyją także w rejonach pustynnych sawann oraz w górach. Zwierzęta te są jednymi z najpiękniejszych kotów drapieżnych – ich gibkie, pokryte miękkim, cętkowanym futrem ciała sprawiają niesamowite wrażenie.

Klasyfikacja

 • Gromada: ssaki
 • Rodzina: kotowate
 • Podrodzina: pantery
 • Rodzaj: lampart
 • Gatunek: lampart plamisty
Lampart amurski (Panthera pardus orientalis)

Wyróżniamy 9 podgatunków lamparta plamistego:

 • Lampart afrykański (Panthera pardus pardus)
 • Lampart amurski (Panthera pardus orientalis)
 • Lampart arabski (Panthera pardus nimr)
 • Lampart chiński (Panthera pardus japonensis / chinensis)
 • Lampart hinduski (Panthera pardus fusca)
 • Lampart indochiński (Panthera pardus delacourii)
 • Lampart jawajski (Panthera pardus melas)
 • Lampart lankijski (Panthera pardus kotiya)
 • Lampart perski (Panthera pardus saxicolor)
Lampart plamisty (Panthera pardus)

Drzewa – ulubione miejsca odpoczynku

Pantery są znacznie mniejsze i lżejsze niż lwy czy tygrysy, dzięki czemu doskonale wspinają się po drzewach. Spędzają tu zresztą wiele czasu, śpiąc lub wylegując się na gałęziach. Na drzewa wciągają także często upolowane ofiary, aby w trakcie posiłku nie przeszkadzały im hieny czy sępy.

Lampart – najbardziej tajemniczy kot

Lamparty są najbardziej tajemniczymi ze wszystkich wielkich kotów. Jest to zwierzę tak ostrożne i czujne, że nawet w rezerwatach trudno jest śledzić tryb jego życia. Dzięki ubarwieniu swego futra – najczęściej żółtego w czarne plamy – ukryty wśród traw lub liści drzew lampart jest niemal niewidoczny. Trafiają się także okazy o czarnym ubarwieniu.

Lampart czarna pantera
Lampart – czarna pantera, to lampart „melanistyczny”.

Lampart – czarna pantera

Wśród lampartów, podobnie jak u jaguarów, poza osobnikami cętkowanymi spotyka się również tzw. czarne pantery. To lamparty melanistyczne, które swe umaszczenie zawdzięczają większej ilości pigmentu – melaniny. Przyglądając się uważnie można u nich dostrzec charakterystyczne cętki, gdyż czerń sierści nie jest zazwyczaj stuprocentowa.

Lampart a jaguar – porównanie

Lampart mylony jest często z jaguarem. Jaguar w przeciwieństwie do lamparta jest bardzo umięśnionym kotem i choć rzeczywiście przypomina swym wyglądem lamparta, to posiada mocniejszą budowę. Lampart ma dłuższe i smuklejsze łapy, oraz delikatniejszą klatkę piersiową. Jaguara, poza budową, można odróżnić od lamparta również po tym, że rozetki jaguara mają w środku czarną plamkę. Oczywiście lampart i jaguar w naturze występują na różnych obszarach.

Lampart i jaguar – porównanie. Po prawej stronie lampart.

Lampart może być groźny dla człowieka

Pantera jest bardzo drapieżnym kotem, groźnym także dla człowieka. Poluje na zwierzęta średniej wielkości, przeważnie małpy, antylopy, dziki oraz jelenie. Nie gardzi także mniejszą zdobyczą. Duże ofiary atakuje skacząc im na grzbiet i chwytając zębami za kark.

W pogoni za zdobyczą może wykonywać długie i precyzyjne skoki. Na drzewach chowa także resztki pokarmu, do których powraca tylko wówczas, gdy jest bardzo głodna, nie lubi bowiem padliny. W skutek polowań dla cenionych futer, pantery są zagrożone wyginięciem.

Lampart plamisty, (Panthera pardus)
Lampart plamisty (Panthera pardus).

Lampart ciekawostki. Czy wiesz, że…

 • Lampart i pantera to nazwy określające tego samego kota.
 • Lamparty są niezwykle silne. Potrafią wciągnąć wysoko w koronę drzew ofiary cięższe od siebie.
 • Pantery potrafią schodzić po pniach drzew głową w dół.
 • Czarne pantery także mają cętki na futrze, są one jednak trudne do zauważenia.
 • Młode pantery stanowią ulubioną potrawę… pawianów.
 • Każdy lampart ma niepowtarzalny wzór cętkowania i może być po nim bezbłędnie rozpoznany.
 • Czarna pantera jest bardziej agresywna niż inne lamparty.
 • Lamparty potrafią wykonywać nawet 7 metrowe skoki.
 • Poszczególne gatunki lampartów mogą nawet bardzo znacznie różnić się miedzy sobą wielkością i barwą.
Lamparty wspaniale wspinają się na drzewa, gdzie spędzają wiele czasu w ciągu dnia.

Wielkość lamparta:

 • Długość ciała: od 100 do 150 cm (rekord 190 cm – lampart perski)
 • Długość ogona: do 110 cm
 • Wysokość: od 60 do 80 cm
 • Ciężar:
  • samica 60-80 kg
  • samiec 70-90 kg
 • Długość życia: na wolności do 12 lat (rekord 17 lat), w niewoli do 25 lat.
Lampart - tereny występowania
Lampart – tereny występowania

Polecamy:


Baza Dinozaurów

96 komentarzy

  1. Lamparta arabskiego dotyczy ta sama kwestia, co lamparta amurskiego. Populacja jest mniejsza niż 250 kotów i szalenie rozdrobniona. Trudno wskazać jakikolwiek obszar, zwłaszcza że większość lampartów arabskich występuję na terenach w żaden sposób niechronionych. W grę wchodzą tak naprawdę jedynie pułapki z kamerami. W latach 1997-2000 w ten sposób zarejestrowano w Jabal Samhan Nature Reserve 17 dorosłych lampartów arabskich, potwierdzono zaś obecność 9-11 w Jabals Qara i Qamar.

  1. Lamparty w Pakistanie są głównie (choć to w sumie niewielka populacja) w górach Baluchistan oraz Sind. Ponadto występują w lesistych terenach Punjab, N.W.F.P oraz Azad Kashmir. Oczywiście występują również na innych terenach, lecz jest ich tam mniej. Osobiście jednak do Pakistanu byśmy się nie wybierali, to nie jest najbezpieczniejszy kraj.

    1. Dokonano pomiarów 9 samic i 11 samców lampartów lankijskich. 11 samców ważyło średnio 56 kg, z których największy miał 77 kg. Samice z koli średnio ważyły 29 kg. Duże samce osiągają prawie 100 kg.

     1. samice tylko 29 kg myślałem że więcej. ok a ile przeciętne samce perskie

     2. Z pomiarów 25 osobników lampartów perskich wynikało, że samce średnio ważą 60-64 kg.

     3. to niby dlaczego lampart wygrywa z pumą jeżeli ważą tyle samo i dlaczego to lampart jest 4 o do wielkości kotem ? Jeśli tak naprawdę przeciętne osobniki ważą tyle samo

     4. Bazując na samym ugryzieniu, Puma jest silniejsza. Puma ma ugryzienie 350 PSI, podczas gdy lampart ma ugryzienie 310 PSI.
      Wielkość pum różni się znacznie w zależności od lokalizacji, mogą mieć od 30 do 100 kg. Istnieją nawet niezweryfikowane doniesienia o kuguarach osiągających ponad 100 kg.
      Lamparty różnią się również znacznie rozmiarami w zależności od lokalizacji. Mogą mieć od 30 funtów do ok. 100 kg.
      Jeśli chodzi o waleczność, podobnie jak większość dużych kotów, zarówno lampart, jak i kuguar mogą zabijać większe zwierzęta, chociaż takie zachowanie jest rzadkie, przeważnie polują na mniejszą lub równą ofiarę. Istnieją doniesienia, że lamparty zabiły goryla, czy elanda, podczas gdy Pumy podobno zabiły czarne niedźwiedzie czy duże jelenie. W te niedźwiedzie to raczej trudno uwierzyć.
      Biorąc pod uwagę, w jaki sposób kuguary i lamparty są naturalnie rozmieszczone na różnych kontynentach (kuguary w obu Amerykach, lamparty w Afryce i Azji), prawdopodobnie nigdy nie uzyskamy dokładnych statystyk dotyczących tego, kto zwyciężyłby w walce między nimi. W zasadzie można by było pomiędzy nimi postawić znak równości. Puma jest niże, być może dlatego, że zalicza się je zwyczajowo do małych kotów (inna podrodzina).

  1. W Afryce naturalnymi może nie tyle wrogami, ile konkurentami do pokarmu dla lamparta, a przez to zmuszające go do konfrontacji, lub najczęściej ucieczki na drzewo, są lwy, hieny i rzadziej likaony. W Azji, tam gdzie tereny występowania się pokrywają, oczywiście tygrys. Człowieka jako apex predator jest również wrogiem lampartów…

   1. Nie badz smieszny nazywajac gowna czyt.czlowieka apex predatorem bo bez wyspecjalizowanego sxkolenia o broni jest bardzo latwa ofiara co udowodnil np.lampary z rudraprayag

 1. Mlode lamparty przusmakiem dla durnych malp? Na odwrot jak juz to pawiany sa przysmakiem dla lampartow zreszta jak inne gownoksztaltne..,

  1. w twoim lustrze mieskza lampart bo nie mozliwe zyby człowiek był tak ładny jak lampart nie porównuj do siebie lamparta

  1. Piszemy „lampart” i „lamparty”. Leopard to nazwa angielska, rzadko używana w języku polskim. Jeśli chciałabyś jej używać to w formach: „leopard” i „leopardy”.
   Formy „lampard” i „lampardy” są niepoprawne.

    1. To byłoby zależne od wielkości walczących osobników. Pojedynek raczej byłby wyrównany, z być może lekką przewagą jaguara, ze względu na mocniejszą budowę.

  1. No i czym Anonimie jest według tego twojego internetu pantera?
   Bo panterą jest i lampart, który według ciebie ma się mierzyć z panterą, ponadto mamy panterę borneańską, panterę mglistą, panterę śnieżną. Tygrys to także pantera (Panthera tigris).

 2. Lampart jest 5 co do wielkości kotem (po tygrysie, lwie, jaguarze i pumie) (puma jest masywniejsza, a rekordowe osobniki pum są cięższe od rekordowych lampartów.

 3. Każdy kot ma swoją specyfikę polowań. Polują na inne ofiary. Musisz poszukać sobie filmów, na których te techniki łowieckie są przedstawione dla każdego wielkiego kota.
  Wspólne jest dla wszystkich atak z zaskoczenia. Poza gepardem i lwicami, to wielkie koty w zasadzie nie ścigają swoich ofiar. Szkoda im sił. Wolą zaatakować inna ofiarę, która się nie zorientuje.
  Jaguar nie zabiera w przeciwieństwie do lamparta swoich ofiar na drzewa.

  1. Lampart ze Sri Lanki ewoluował, aby stać się dość dużym podgatunkiem lamparta z bardzo dużymi samcami, osiągającymi prawie 100 kg. Wynika to z faktu, jest czołowym drapieżnikiem na wyspie bez konkurencji ze strony innych dużych gatunków dzikich kotów w na Sri Lance. Niemniej trudno jednoznacznie stwierdzić, aby mediana wagi tych kotów była jakoś wyraźnie większa, niż lampartów w Indiach.

 4. I jeszcze dwie rzeczy kto by wygrał walkę pomiędzy lampartem a pawianem i jaką skuteczność polowania ma lampart

  1. Badania przeprowadzone na lampartach wykazały szeroki wskaźnik skuteczności polowania. Od 38% dla lampartów w północno-wschodniej Namibii do 14% na Kalahari. Wykazano także, że samica z młodymi ma skuteczność na poziomie 28%, podczas gdy samotny samiec może osiągnąć tylko 14%.
   Co do pojedynku lamparta z pawianem, to sporo takich analiz jest pod artykułem tutaj:
   https://dinoanimals.pl/zwierzeta/hipotetyczne-pojedynki-zwierzat/, ale tam komentarze są już zamknięte, ze względu na ich ogromną ilość – Redakcja pisała o tym.
   Moim zdaniem lampart pokona pawiana.

  1. Lampart afrykański okolo 65 kg, tego drugiego to nie wiem, wiem trochę o zwierzętach i dinozaurach, ale nie uważam się za eksperta.

  2. Lampart hinduski:
   Samice: 29 and 34 kg
   Samce są nieco większe, ale nie mam szczegółowych danych. Największy samiec tego podgatunku ważył 71 kg.

   1. ile ważył największy samiec Lamparta afrykańskiego na wolności? Ile ważą duże samce jeśli średnia waga to około 65 kg

 5. jak się nazywa podgatunek lamparta zamieszkujący puszcze równikową Afryki i jaka jest średnia waga samców tego gatunku

    1. W 2019 roku, w fotograficznych pułapkach ustawionych na Sri Lance odkryto samca, samicę i dwójkę młodych czarnych lampartów. Wcześniej uważano, że wymarły tam kilkadziesiąt lat temu.
     Nic nie wiadomo na temat ich skuteczności. Jest jednak najwyraźniej na wystarczająca do przeżycia.

 6. Czy durzy Samiec pawiana może łatwo zabić samca lamparta widzę spotkałem się z taką opinią i bardzo mnie zdziwiła wiem że często dochodzi do walk tych zwierząt i lampart często jest przeceniany ale to głównie dlatego że pawiany są stadne ale co gdyby pojedyńczy samiec pawiana walczył z samcem lamparta

   1. Lampart nie wdaje się w zbędne potyczki, ale to lampart pokona pawiana a nie na odwrót. Do walk nie dochodzi często, tylko lampart poluje na pawiany, zwłaszcza młode i czasami może dochodzić do starć. Kiedy atakuje stado pawianów, to lampart ucieka. Natomiast jeden na jeden, to lampart ma przewagę.

 7. Dlaczego wszędzie podana jest informacja że lampart hinduski samiec 50-77kg jeśli największy samiec miał 71kg? I czy wiadomo ile waży lampart Saya z dokumentu „Real Black Panther” na national geographic

  1. Największy samiec lamparta hinduskiego w naturze (dziki) miał 71 kg, mierzył 262 cm (od głowy do końca ogona) i miał wysokość w kłębie 86 cm.
   W niewoli osiągają większe rozmiary – stąd te 77 kg, jako górny przedział wagi samców.

   1. Aha teraz rozumiem dziękuje
    Przy okazji chciałem powiedzieć jeszcze rzecz że moim zdaniem. pomiar 11 lampartów Lenki skiej i z tego wyciągnięcie średniej ich Wagi to jest za mało jest około 1000 lampartów lankijskich z czego załóżmy że połowa to samce wśród tylko 11 lampartów znajdował się też samiec który ważył 77 kg co jest Dużo jak na Lamparta ja osobiście uważam że zostało zmierzone za mało samców żeby określić Średnią wagę Jestem też ciekawy co wy o tym sądzicie swoją drogą czy wiecie czy można sprawdzić gdzieś wagę wszystkich 11 zmierzonych samców??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button