KonieMitologiaSsakiZwierzęta

Konie w mitologii, legendach i baśniach

Konie (nie) z tej ziemi

Zarówno w wielu mitologiach, jak i snach koń symbolizował władzę, energię psychiczną, dominację. Jednym słowem, koń to symbol męskości. W niniejszym artykule spróbujemy przedstawić najbardziej znane konie i istoty do nich podobne.

Być może okaże się, że symbolika jest o wiele bogatsza niż ta przedstawiona na początku. Mamy również nadzieję, że ten i kilka kolejnych artykułów zachęci do bliższego poznania zwierząt nie z tej ziemi. Na początek zestawienie sześciu baśniowo-mitologicznych koni.

Konie, mitologia, baśnie, mity, legendy.

Bucefał/Bucefalos

Nieokiełznana natura odstraszyć mogła każdego śmiałka chcącego go oswoić. Podjął się tego jednak 9-cio (lub 12-letni) Aleksander, syn Filipa II Macedońskiego – króla Macedonii. Odważny chłopiec, który w przyszłości będzie znany jako Aleksander Wielki, zdobył w ten sposób pierwszego poddanego – ogiera imieniem Bucefalos, który towarzyszył mu podczas wszystkich wypraw. Ostatnim wspólnym przystankiem były Indie i wojna nad rzeką Hydaspes w roku 326 p.n.e., gdzie Bucefał padł.

Aby oddać cześć swemu wiernemu towarzyszowi, a pamięć o nim nigdy nie wygasła, król Imperium Macedońskiego nazwał dzisiejszy Dźhelam (Pakistan) Bukefalą.

Koń opisywany był jako zwierzę potężne o czarnym umaszczeniu i niezwykłym spojrzeniu wyzierającym z niebieskich oczu. Skąd jednak pochodzi jego nazwa? Trudno kategorycznie rozstrzygnąć – może mieć ona związek ze znamieniem w kształcie byka (Bucephalus – „byczogłowy”) lub z kształtem samej głowy, i sylwetki która mogła być szeroka i okazała jak u wołu.

Bucefał/Bucefalos.

1 2 3 4 5 6Następna strona

Baza Dinozaurów

26 komentarzy

 1. Konie od zawsze wzbudzały moją fascynację. Mają tak wiele piękna i gracji w sobie, zwłaszcza konie w galopie…. Pozdrowienia dla redakcji za wspaniały serwis i trud wkładany w przygotowanie artykułów i odpowiedzi na pytania czytelników.

 2. zróbcie konie w mitologii 2 i opisczie tam koszmary, zmory, konie voodoo, testrale, konie morskie, konie wodne.
  PS w harym poterze niebylo kelpi

  1. Były kelpie w Harry Potterze. W sumie jako ciekawostkę możemy przytoczyć, że za największą kelpię uważano nawet Nessie z jeziora Loch Ness. Dla jednych to plezjozaur, dla innych kelpie…

   Rany, Creepu, opisując takie stwory zmienimy DinoAnimals w portal fantasy 🙂

  1. Zarówno w drugim jak i w szóstym roku Harrego Pottera pojawiają się informacje na ten temat. Kelpie otrzymały klasyfikację Ministerstwa Magii na poziomie XXXX, co oznacza, że są groźne, wymagają specjalistycznej wiedzy, ale czarodziej-specjalista może sobie z nimi poradzić 😉 Testrale również się pojawiały. Przewertuj książkę raz jeszcze z uwagą 🙂

  1. Kelpie w książkach o Harrym Potterze:

   Harry Potter and the Chamber of Secrets (wspomniane)

   Harry Potter and the Half-Blood Prince (wspomniane)

   Fantastic Beasts and Where to Find Them

   Harry Potter: Trading Card Game (Pierwszy raz się pojawiają)

   Pottermore (wspomniane)

   Wonderbook: Book of Spells

 3. Nie przypominam sobie, żeby w HP było coś o kelpie, stwór ten pojawia się natomiast w karciance na podstawie tej książki. Może przeczytaliście o nim w jakimś dodatkowym dziełku autorki?

  Natomiast rdzeń różdżki Harry’ego wykonany był z pióra feniksa, co miało dość konkretny wpływ na fabułę.

  Mnie w sumie zabrakło koni z ruskich podań, np. motywu niepozornego lub kalekiego konia, który okazuje się być cenny i pomocny (jak konik garbusek albo parszywy źrebak, którego Maria Moriewna otrzymała od Baby Jagi).

 4. Oprócz ogiera należącego do Odyna, również prorok Mahomet posiadał, z tego, co pamiętam, specyficznego rumaka, składającego się z nadliczbowej ilości nóg, a także głów i oczu.Ludzkich chyba. W dzeiciństwie jego opis stanowił dla mnie wyobrażenie jakiejś potwornej hybrydy.

  1. Koń Mahometa nosił nazwę Burak (Al-Burak). Mahomet udał się nim w podróż do nieba oraz z Mekki do Jerozolimy. Burak był niewielki (nieco większy od osła), u jego nóg były białe skrzydła. Przedstawiany jest różnie – czasami z kobiecą twarzą i ogonem pawia. Przed Mahometem koń ten służył innym prorokom.
   Nazwa arabska to Bark, oznacza błyskawicę/piorun.

 5. W tym zestawieniu brakuje jeszcze upiornego rumaka Zmory(Czasem uznawanej za Czarnego Jednorożca) Ksantusa i Baliosa(Rumaki Achillesa) Mięsożernych Koni Diomedesa oraz Incitatusa konia wyścigowego Cesarza Kaliguli, który został wszak mianowany rzymskim senatorem. Mimo wszystko, spoko artykuł.

 6. Ja nie mogę , ile błędów. Tak się składa, że doskonale znam ksiązki o Harrym Potterze i włos jednorożca bynajmniej nie był rdzeniem różdżki Harry’ego, tylko Dracona. Nie sadzę też, by Bucefał miał niebieskie oczy i skoro twierdzisz, że był czarny, to dlaczego wstawiasz fotę przedstawiającą skarogniadego konia? Fota zamieszczona w drugim artykule bynajmniej nie przypomina hipogryfa, skoro ów statuetka posiada koński łeb, a nie orli i z całą pewnością hipogryfy nie posiadają wyłącznie tułowi klaczy, skoro mają możliwość normalnego rozmnażania się. Z kolei kelpie nie występowały w „Harrym Potterze”, a były jedynie wspomniane w tej książce i mogą one przybrać dowolną postać, choć najczęściej są przedstawiane jako widmowe konie. Krótko rzecz ujmując, ten artykuł to po prostu porażka.

 7. Kiedyś czytałem opowiadanie grozy o demonicznym koniu który zabijał ludzi i tam chodziło o to że ten koń należał do rycerza Zawiszy. Fajny temat z tymi legendarnymi końmi

 8. szkoda tylko, że dajecie tu opowieść o koniu tylko z jednej mitologi bo na przykład jednorożec występował w różnych kulturach i marynarze mówili ,że galopuję po wodzię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button