DomowePsySsakiZwierzęta

Sznaucer miniaturowy

Rasy psów – Sznaucer miniaturowy

Długa broda niczym u tolkienowskiego Gandalfa czyni z niego psa pełnego powagi i mądrości. Charakterologicznie sznaucer miniaturowy przypomina jednak swych większych krewnych, wyróżniając się energicznością, ale i czujnością w stosunku do otoczenia.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 2: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła
  • Sekcja 1.1: pinczery
  • Typ dogowaty
  • Nie podlega próbom pracy
Sznaucer miniaturowy.

Historia rasy

Najwcześniejsze zapisy dotyczące sznaucera średniego pochodzą z Niemiec, z końca wieku XIX. Pierwotnie hodowano je do roli pasterzy, obrońców i szczurołapów. Z biegiem czasu rolnicy rozpoczęli hodowlę pomniejszonych sznaucerów przeznaczonych głównie do tępienia gryzoni. Aby to osiągnąć, krzyżowano je z pinczerem małpim i pudlem. Pierwszy odnotowany sznaucer miniaturowy pojawił się w 1888 roku, a pierwsza wystawa z ich udziałem miała miejsce w 1899 r.

AKC zaakceptowało nową rasę w 1926 r., a 2 lata potem wprowadzono ją do USA. Na początku nosiły nazwę pinczerów szorstkowłosych. UK Kennel Club zarejestrowało je w 1948 r.

Sznaucer miniaturowy.

Charakterystyka

Wygląd

Sylwetka sznaucera miniaturowego jest kwadratowa, a sierść posiada dwie warstwy: szorstki włos okrywowy i miękki podszerstek. Strzyżony na wystawy pies ma bardzo krótką sierść na tułowiu, natomiast na uszach, nogach, brzuchu i pysku pozostaje długa, nadając psu „starczego” wyglądu. W umaszczeniu dominuje czerń, pieprz i sól (jasne i ciemne/pieprzowe, przenikające się szarości), czarno-srebrny oraz biel.

Charakteryzują się prostokątną głową o krzaczastej brodzie, wąsach i brwiach, w pysku widoczne są zęby tworzące zgryz nożycowy. Oczy są owalne i ciemne, uszy w kształcie litery „V”, wiszące, wysoko ulokowane na głowie, skierowane ku przodowi; gdy są przycięte, sterczą. Ogon naturalnie cienki i krótki, ale można go przycinać w krajach, którego tego nie zakazują. Przednie nogi proste i sztywne, łapy krótkie, zaokrąglone (tzw. kocie).

Sznaucer miniaturowy
Sznaucer miniaturowy

Północnoamerykański biały sznaucer – kontrowersje

Biały sznaucer to jedna z czterech odmian kolorystycznych w obrębie rasy sznaucera miniaturowego, uznana obecnie przez FCI, mimo to nie jest ona dopuszczona do pokazów psów rasowych przez AKC (American Kennel Club) i CKC (Canadian Kennel Club).

Spór opiera się na niedomówieniach związanych z pochodzeniem tego niezwykłego ubarwienia, nie wiadomo bowiem, czy została ona zapisana w genach przodków czy była wynikiem zmian zachodzących w czasie selektywnej hodowli. Ponieważ w pozostałych dwóch typach sznaucera biała sierść nie jest akceptowana, wg tradycyjnych niemieckich standardów umaszczenie w tym kolorze również nie zostało uznane za kolor wystawowy.

Sznaucer miniaturowy.

Temperament

AKC opisuje sznaucery miniaturowe jako czujne i pełne werwy, ale posłuszne, przyjazne, inteligentne i chętne do pomocy. Nigdy nie powinny przejawiać agresji, ani zbytniej nieśmiałości. Zazwyczaj są łatwe w ułożeniu, a dobrze wychowane stają się doskonałymi strażnikami z dosyć silnym instynktem terytorialnym, choć skłonne są bardziej do szczekania niż gryzienia intruza. W stosunku do obcych zdystansowane, ale kiedy właściciel powita gościa, również pies staje się wobec niego przyjazny.

Sznaucery lubią zabawę i różne formy aktywności, ponieważ dysponują dużymi zapasami energii. Łatwo może się znudzić monotonnymi zadaniami, a znudzony sznaucer jest w stanie sam wymyślić sobie „zabawę”, która dla właściciela nie zawsze okazuje się zabawna…

Psy tej rasy biorą udział w agility, testach posłuszeństwa i tropienia (poszukiwanie obiektu za pomocą węchu), flyball i pokazach walorów fizycznych. Z powodu silnego instynktu łowczego, często atakują małe zwierzęta, np. ptaki, węże i gryzonie. Wiele z nich widzi ofiarę w kotach domowych, ale można temu zaradzić poprzez szkolenie lub wychowywanie psa z mruczkiem.

Sznaucer miniaturowy.

Pielęgnacja

Sznaucery są obcinane w sposób, który stał się ich znakiem rozpoznawczym. Sierść wymaga regularnej pielęgnacji przez czyszczenie lub obcinanie. Pierwszy sposób ma za zadanie usunięcie obumarłych włosów i naskórka – proces należy do praco- i czasochłonnych.

Wiele sznaucerów domowych (niewystawowych) ma regularnie obcinaną sierść za pomocą golarki, dzięki czemu nie traci ona na miękkości i połysku. Wszystkie rasy sznaucerów posiadają charakterystyczną brodę stworzoną z włosów wokół nosa. Jeśli jednak włos jest za długi lub niepielęgnowany, matowieje i skręca się.

Sznaucer miniaturowy.

Kondycja zdrowotna

Badania przeprowadzone przez UK Kennel Club wykazały, że sznaucery miniaturowe dożywają średnio 12 lat, a ok. 20% osobników przekracza 15 rok życia.

Wszystkie sznaucery należą do ras nieobciążonych chorobami, ale „miniaturki” mogą cierpieć na problemy zdrowotne związane z wysokim poziomem cholesterolu. Kłopoty te obejmują hiperlipidemię, zwiększającą ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki, choć może ono pojawić się samoistnie. W obrębie rasy dochodzi do zachorowań na cukrzycę, powstawania kamieni w pęcherzu moczowym i problemów z oczami.

Aby uniknąć większość z tych chorób, zaleca się stosowanie diety niskotłuszczowej lub całkowicie pozbawionej tłuszczu. Ponadto, u rasy występuje tendencja do powstawania guzków wypełnionych ropą, które ulokowane są zwykle na grzbiecie, ale można z nimi walczyć na wiele sposobów. Ważne, aby uszy osuszać tuż po kąpieli ze względu na ryzyko infekcji, w związku z tym wskazana jest, aby psu badać uszy co najmniej raz w roku.

Sznaucery miniaturowe są także podatne na chorobę von Willebranda (dziedziczna choroba, charakteryzująca się samoistnymi krwawieniami), powstałą w wyniku jakościowego bądź ilościowego niedoboru czynnika von Willebranda – składnika krwi, niezbędnego w procesie jej krzepnięcia i adhezji (łączenia) płytek krwi.

Sznaucer miniaturowy.

Szczegółowe dane i wymiary

Sznaucer miniaturowy

  • Wysokość w kłębie: 30 – 35 cm
  • Masa: 4 – 8 kg, w zależności od klasyfikacji
  • Długość życia: 12 – 15 lat
Sznaucer miniaturowy.

Sznaucer miniaturowy – ciekawostki

  • Choć sznaucer miniaturowy, wraz ze sznaucerem średnim i olbrzymim jest klasyfikowany jako pies pracujący, AKC zalicza go do terierów, podobnie w 1948 r. uczyniło UK Kennel Club.
  • W 2008 r. sznaucery miniaturowe były na 11 miejscu w rankingu najbardziej popularnych ras w USA.
  • Sznaucery miniaturowe uważa się za nieliniejące, nie jest tak jednak do końca prawdą – wypadanie sierści jest minimalne, a pojedynczych włosów praktycznie nie widać.
  • Sznaucer miniaturowy zajmuje 12 miejsce na liście najmądrzejszych psich ras.
Sznaucer miniaturowy.

Polecamy


Baza Dinozaurów

10 komentarzy

  1. Wyczytałam tu cytat :”u rasy występuje tendencja do powstania guzków wypełnionych ropą, które ulokowane są na grzbiecie ,ale można z nimi walczyć na wiele sposobów ” moje pytanie dotyczy sposobu jak z nimi walczyć

  2. Odnośnie sznaucera miniaturki, mój pies od wczoraj ledwo chodzi, problemem jest wskoczenie na kanape czy wyskoczenie z auta. Wygląda jakby tylnie łapki odmawialy posłuszeństwa. Pies jest normalnej budowy, szczupły zawsze z apetytem, pełen energii teraz apatyczny i powolny. Bardzo się martwie. Rano jade do weterynarza, ale moze jakieś wskazówki?

  3. Od 3 tyg zajmuje się znalezioną sznaucerką miniaturką .Wet określił że ma 2lata i 10 m-cy.Jest po wszystkich szczepieniach i psim spa. Zauwazylam ze Tosia bardzo liże sobie narządy rodne czy to na cieczkę czy choroba? Chciałabym jej pomóc ale nic o niej nie wiem. Proszę o pomoc.

    1. Pani Grażyno, jeżeli weterynarz nie dostrzegł niczego podejrzanego, to najprawdopodobniej będzie to zbliżająca się cieczka. Jeżeli jednak ma Pani podejrzenia, że mogłaby to być choroba, to mi wszystko zalecałbym powtórną wizytę u weterynarza, aby wykluczyć chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button