DinozauryDinozaury drapieżneJuraKredaTop 10

Najcięższe drapieżne dinozaury. Teropody Top 10

Najcięższe drapieżne dinozaury – TOP 10

Spinozaur (Spinosaurus – „kolczasty jaszczur”) – najcięższy drapieżny dinozaur

Ponieważ trudno byłoby sporządzić listę największych drapieżnych dinozaurów, aby któregoś z nich nie pominąć, podzieliliśmy listę na najdłuższe dinozaury drapieżne i najcięższe teropody. Tak się składa, że na szczycie obu list znajduje się drapieżny gad wszech czasów – spinozaur.

Polecamy jednak skonfrontowanie obu zestawień – nie zawsze bowiem długość szła w parze z ciężarem, stąd oba zestawienia różnią się od siebie (na przykład miejsce allozaura, który wprawdzie osiągał 12 metrów długości, był jednak sporo lżejszy od czołówki najcięższych drapieżców).

Warto również mieć na względzie, iż nie zawsze najcięższy szedł w parze z największym drapieżcą, o czym można przeczytać w poszczególnych artykułach.

Spinozaur vs T.rex – mityczny pojedynek, który nigdy nie miał miejsca…

Najcięższe drapieżne dinozaury – TOP 10.

 1. Spinozaur (Spinosaurus aegyptiacus): 7-21 t*
 2. Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus iguidensis): (trochę cięższy od  C. saharicus)
 3. Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus saharicus): 6-15 t
 4. Giganotozaur (Giganotosaurus carolinii): 6,5-14 t
 5. Tyrannosaurus rex: 6-9,5 t
 6. Bahariasaurus ingens: (porównywalny do Tyranozaura)
 7. Deinocheir (Deinocheirus mirificus): 9 t
 8. Oxalaia quilombensis: 5–7 t
 9. Akrokantozaur (Acrocanthosaurus atokensis): 5,6-6,2 t
 10. Tarbozaur (Tarbosaurus bataar): 6 t
 11. Tyranotytan (Tyrannotitan chubutensis): 5-6 t
 12. Zhuchengtyrannus: 5.4 t
 13. Terizinozaur (Therizinosaurus): 3-5 t (jeśli był drapieżnikiem?)
 14. Suchomim (Suchomimus tenerensis): 2,6-5,2 t
 15. Allozaur (Allosaurus): 1,4 – 4 t

*Spinozaur według większości współczesnych szacunków osiągał wagę od 7 do 9 ton. Szacunki dotyczące 21 ton pochodzą z pracy „My theropod is bigger than yours… or not: estimating body size from skull length in theropods”. Journal of Vertebrate Paleontology z 2007 roku. Autorzy: Therrien i Henderson dokonują tam szacunków długości oraz wagi spinozaura, z których wynika przedział 12 – 20.9 tony.

Najcięższe teropody (drapieżne dinozaury).
Najcięższe teropody (drapieżne dinozaury): Spinozaur (Spinosaurus)Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus), Giganotozaur (Giganotosaurus), Tyranozaur rex (Tyrannosaurus rex), Mapuzaur (Mapusaurus), Terizinozaur (Therizinosaurus).

Polecamy:

Wybrane specjalnie dla Ciebie

87 komentarzy

 1. Panie & panowie redaktorzy, największe giganotozaury i karcharodontozaury ważyły po ok. 8 ton a nie po 13, a ten ponad 20 – stotonowy spinozaur to w ogóle jest jakieś szaleństwo, niemal na miarę pięciometrowych velociraptorów w „Parkach Jurajskich” … Moglibyście do tej listy kilka „drobnych” korekt wprowadzić, bo naprawdę niektóre z podanych liczb wyglądają tak, jakby je kto dla żartu na prima aprilis umieścił i zapomniał potem przeprawić.

  1. Tutaj zdecydowanie nie zgadzamy się z postawiona tezą 🙂 Na liście Top 10 podane są przedziały aktualnych szacunków wagi dostępne w literaturze poświęconej paleontologii. Niektóre nawet zaniżone – np. największe szacunki wagi dla T. rexa opiewają na 18 ton.
   Dla przykładu szacunki przeprowadzone w oparciu o modelowanie Sue w 2011 roku uwzględniały 3 modele – chudy, gruby i nieproporcjonalny. Z tego modelowania otrzymano zakres 9,5-18 ton. Inne szacunki z 2009 roku dokonane w oparciu o analogię do słoni pozwoliły na oszacowanie wagi T. rexa na ok. 9 ton.

   Musimy operować w przypadku dinozaurów przedziałami z dużym odchyleniem błędu, gdyż dopóki ich nie wyhodujemy na powrót, to nie będziemy mieli pewności ile ważyły.

   Ciekawe są nawet szacunki wagi ludzkiej od 30 do ponad 600 kg. Jak wiemy jednak w zależności od rasy (tak, czy ktoś tego chce czy nie to mamy 9 ras ludzkich :)) waga średnia jest różna.

   1. Nikt nie jest w stanie podać na podstawie szkieletu ile ważyła dokładnie Sue, skąd taka dokładność, że niby ważyła 8,4 tony? To jedynie pewne założenia – mogła być grubsza, chudsza, mieć większą lub mniejszą masę mięśniową.
    Weźmy pod uwagę szkielet człowieka – w jaki niby sposób określimy dokładnie jego wagę? Nie ma takiej możliwości. Mamy do dyspozycji jedynie szkielet, nie ma stawów, które powiedziałyby nam, że są zdeformowane, bo np. był gruby.

   2. Masz rację, troszkę źle się wyraziłam – nie powinnam była napisać „dokładnie”, tylko „według najaktualniejszych, prawdopodobnie najprecyzyjniejszych szacunków”, wtedy by się zgadzało.

 2. uważam że waga t rexa wynosiła u dorosłych samic od 5 do7 ton u dorosłych samców od 7 do nawet 12 ton a według was dinoanimals

   1. Tego nie wiadomo, jedyny osobnik tyranozaura u którego ustalono płeć MOR 1125 to wiec można tylko gdybać, że samice były większe od samców, a skąd wiadomo, że nie odwrotnie ? 😉 badania wykazują jedynie, że znane są tak jakby dwa typy budowy u osobników tyranozaura masywnie i szczuplej zbudowane, ale nie wiadomo nawet na pewno czy to kwestia płci.

   2. Panie redakcjo, gdy oglądałem film pojedynek dinozaurów, powiedziano że samica T-rexa jest o 30 procent większa od samca

    1. Wedle obecnej wiedzy nie ma takiej pewności – po prostu odkryte osobniki, które były większe, miały szerszą miednicę, więc przyjęto teorię, że to były samice. Nie ma jednak takiej pewności, że to były samice. W filmach są przedstawiane pewne wybrane poglądy, choć nie zawsze prawdziwe – jak choć w serialu BBC argentynozaury z krótkimi szyjami – wątpliwe, aby tak wyglądały naprawdę, tytanozaury miały bowiem długie szyje.

  1. Nk! Tyranosaurus rex ma 12,5 metra długości. Musiałeś się naczytać na pewnej stronie o starej wersji T-rexa, który miał 15m d. 10m wzrostu i wagę 10ton. Obecnie waga T-rexa wynosi [jak czytałem na str. wikipedia-wolna encyklopedia] 5,4-6,8 tony.

  2. Karnotaurus wikipedia.to.najgorsze możliwe źródło.w.Internecie. 5,4 – 6,8tony to stary szacunek , obecne utrzymują się w granicach około 8ton.( Np. Hartman 2013′) ( niektóre odkrycia jak np. UCMP 137538 szacują nawet 9ton ). Wikipedia.nie jest naukowym źródłem , jest pisana.przez byle kogo a nie przez.ekspertów . A i także długość T.rexa jest szacowana w granicach 12-15metrów .

   1. Nie, długość Tyranozaura nie jest szacowana na 12 – 15 m (z tego by wynikało, iż średniej wielkości Tyran musiał mieć 13.5 m, a to nieprawda bo taki długi, lub nawet jeszcze o 1 m dłuższy, był tylko jeden największy odnaleziony dotąd osobnik) tylko na ok. 12 m (holotyp ma 11.9 m) więc jeśli już jakiś przedział podawać, to powiedzmy 11 – 13 m a nie 12 – 15 m.

  3. Nawet największy znaleziony dotąd T – Rex nie miał aż 15 m tylko 13.3 m lub 14.4 m według dwóch znanych mi szacunków, a holotyp czyli osobnik uznany za przeciętnego dla danego gatunku ma 11.9 m, czyli do 15 m mu dość daleko.

   1. Holotyp to nie jest „uznany za przeciętny”…. Ogólnie jest sporo tyranozaurów szacowanych na ok 12 m długości, gdzie największy z nich to Sue mierzący 12,3 m długości. Masa 8400 kg oszacowana na podstawie GDI przez Hartmana, natomiast jeszcze nowsze oszacowanie też z GDI to 8830 kg (Franoys 2017) O rzekomo większych osobnikach tyranozaura pisałem już tutaj w artykule Król jest tylko Jeden w komentarzach. UCMP 137538 był najpewniej mniejszy od Sue (13,3-14,4 m to bujda) lub w ogóle nie był nawet tyranozaurem.

  1. Są różne szacunki, zależne od długości i analizy. Tu podany jest zakres tych szacunków, jakie pojawiają się w literaturze.

 3. Wydaje mi się że spinozaur nie był aż taki ciężki, ponieważ był bardzo szczupły i podłużn.Według nowych odkryć nie przekraczał 15m więc wydaje się nie był aż taki ciężki jak na 21 ton, chociaż jest to możliwe.

 4. Musze wam coś powiedzieć terizinozaur [jak mówiłem na artykule spinozaur] jest roślino-i owadożercą. A giganotozaur polował na zarówno powolnych roślinożerców jak i szybkich mięsożerców.

 5. Redakcjo tytanozaury mają (jak na zauropody) mają krótkie szyje temu było tak w filmie (którego nie oglądałem):D

 6. DinoAnimals ja czegoś nie rozumiem. Te maksymalne.wagi.( np. 21 tonowy.Spinozaur ) to tylko założenie niektórych naukowców. Czysta spekulacja , choć nie poparta.dowodami.naukowymi ( ostatecznie ) . Jednak również Tyranozaur na podstawie osobnika UCMP 137538 jest maksymalnie oszacowany ( choć to o wiele za dużo jak na aktywnego dwunożnego drapieżnika ) na 16,5 tony . I tu moje pytanie – dlaczego są tu szacunkowe wagi jak np. 14 ton u Giganotozaura a.nie ma.szacunkowej.wagi 16,5tony u.T.rexa ? ( wiem ,że tyle nie.ważył ale również Spinozaur nie ważył 21 ton)

  1. W odniesieniu do tyranozaura Hutchinson w 2011 roku przeprowadził estymacje, z których wynikało, że waga T. rexa mogła mieścić się w przedziale 9,5 – 18,5 tony. Górną i dolną wartość przyjął jako zbyt otłuszczony i zbyt chudy (9,5 tony sic!). Według jego obliczeń (mówimy o największych osobnikach) T. rex mógł ważyć 13.99 tony, ale to jedynie model.
   Packard z kolej nieco wcześniej (w 2009 roku) stwierdził, że badacze mają w kontekście tego dinozaura tendencję do przesadzania z masą, oraz że masa T. rexa była jednak sporo mniejsza. Większość szacunków przyjmuje, że tyranozaur nie przekraczał masy 9 ton.
   W odniesieniu do pytania i zestawienia – oczywiście moglibyśmy tu wpisać i 18,5 tony, ale wszyscy wiemy, że to wartość, którą należy odrzucić. Staramy się podawać przedział uznanych szacunków, które są najbardziej prawdopodobne. W stosunku do spinozaura, naprawdę niewiele o nim wiadomo, gdyż znaleziska są stosunkowo niewielkie. Tyranozaur został znacznie lepiej zbadany, ze względu na fakt istnienie niemal kompletnego szkieletu (Sue).
   Oczywiście zestawienie to będzie na przestrzeni kolejnych lat i kolejnych odkryć najpewniej się zmieniało, ale obecnie takie pozycje możemy przyjąć jako najbardziej prawdopodobne, przy uwzględnieniu, że część szacunków jest bardziej prawdopodobna, a część mniej, ze względu na nieliczne znaleziska.

  2. Dziękuję za odpowiedź. Ja również uważam ,że 9 ton to waga maksymalna dla T.rexa , a więc i dla wszystkich teropodów

   1. Spino ważył 12 ton!!!! Podkreślam 12 ton!!!!!!!!!!!! Ale skąd ja wziąść 12 tonowego Spino? ?. Z pewnego obrazu! A i na tym samym obrazie wyczytałem że TYRANOZAUR NIE PRZEKRACZAŁ 11,8 M DŁUGOŚCI I 6 TON WAGI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! HA! HA! HA! XD ????

   2. Karnotaurus rex

    Wspominałeś że już nie będziesz odwiedzał tych artykułów i jak zwykle nie dotrzymałeś słowa… Wielu czytelników ucieszyłoby się gdybyś się z tąd wyniósł na stałe i pisał głupoty gdzie indziej…

   3. A ja tam lubię KCR, dzięki niemu dyskusje nabierają rumieńców 🙂 Trochę rozrywki jest potrzebne, a KCR wnosi tutaj dużo poczucia humoru 🙂

   4. Ten obrazek to fan – art , aktualny , poparty pracami naukowymi wysłałem Ci na wiki . I na tym obrazie był przedstawiony osobnik ,,Stan „( BHI 3033 ) który był mniejszy od Sue , która był większa od Spinzoaura i reszty teropodów , po za tym są osobniki szacowane na większe do niej .

   5. UCMP 137538 „wyceniony” został na 10 – 13 t a MOR 1126 na 9.7 t, czyli niektóre T – Rexy (choć zapewne były to pojedyncze przypadki) jak najbardziej mogły te 9 t przekraczać.

 7. Umiesz czytać Alex? Napisałem że na króla dinozaurów nie będę wchodził bo ma za dużo komentarzy. A i MatiNowak, to zdjęcie z Quatental spino i resztą pokazujesz na wszystkich wikiach, nawet na King Kongu.

  1. Ten ranking który wysyłam pochodzi z Franyos Online 2016 . Byłeś może tam kiedyś ? Wiesz czym jest praca naukowa ? I powiesz mi skąd masz dane o 12 tonowym Spinozaurze ?

   1. Na wiki podałem ci ten obraz, a ty podajesz jakieś brednie o 16,5 tonowych tyranozaurach, a to już temat zamknięty.

  1. 5,4 tony to odpowiednik 6 tzw. „short ton”. 1 short tona to 2000 funtów czyli 907 kg, stąd być może masz te dane, że ważył 6 ton.

 8. Spinozaur ważył 12 ton, a nie 21. Nie rozumiecie. Oh! 21 ton to szacunek Therriena i Hendensona z 2007 roku! ?

  1. Coraz ciekawsze te twoje dane dotyczące wymiarów spinozaura…. najpierw było 16 m wysokości, później długość dorosłego podobno… 40 metrów, a teraz masa 12 ton… Czy znów są to „podpowiedzi” z zapytaj.onet czy może jednak własne wymysły? 😀

   1. Achyt byla tez wzmianka o 8 tonach ( 80 000 niutonach , chociaz on pewnie nie wie co to niuton ) zacisku szczęk u Spinozaura . A mysle , ze nastepny jego wymysł Spinozaura to będzie zdolność lotu lub ognisty oddech

   2. Ten pomysł jest jak najbardziej trafiony, bo jeśli spojrzymy na drapieżne dinozaury w nieco odmienny sposób, to spinozaur z tym swoim żaglem pośród nich najbardziej nadaje się na smoka. Przednie łapy też ma długie – tylko je trochę powiększyć, dodać błonę i niech lata 😉 Problem będzie z tym ognistym oddechem, ale od czego są efekty specjalne 🙂

   3. Szczerze , to mi smoka bardziej przypominają karcharodontozaurydy . A z tą zdolnością do lotu i ogniem to tak tylko zazartowalem , ale nie zdziwie sie jak zacznie tak pisac 😀

   4. Mateusz Nowakowski

    Myślę że tego typu wzmianki o sile szczęk można włożyć do jednego worka wraz z tak nieprawdopodobnymi szacunkami jak np te o masie wynoszącej 21 ton duetu Theirren i Henderson.

  2. A ciekawi mnie skąd on wziął 8 ton zacisku u Spinozaura . Ps. Kto będzie robił artykuł ? Ty czy Maciek ?

 9. Redakcjo nie rozumiem jednego – Shahen wystawił dowody iż to tyranozaur był najcięższy i wymiary wielkich teropodów . Dlaczego więc nie uwzględnicie tego w artykułach ? Chyba ,że chcecie zapoznać czytelników z wszystkimi szacunkami , nawet tymi błędnymi ?

  1. Mateuszu, to zestawienie przedstawia obecne (cały czas) zakresy szacunków. One niestety różnią się między sobą i jeden nie wyklucza drugiego, choć w ocenie badacza, który dokonał konkretnego obliczenia, tak jest. Stąd prezentujemy zakres np. dla spinozaura od 7 do 21 ton i stąd wynika jego pierwsza pozycja, gdyż żaden teropod nie miał aż tak wielkiej szacunkowej masy. Z zestawieniami tego typu jest zawsze problem, gdyż musielibyśmy je weryfikować praktycznie z każdą pojawiającą się publikacją, a na to nie mamy niestety czasu – mamy bowiem „pod opieką” aż 1500 zwierząt, które staramy się „uaktualniać”.
   W przypadku tego zestawienie naprawdę zastanawialiśmy co zrobić i doszliśmy do wniosku, że na razie pozostawimy je w takim stanie jak obecnie, aby każdy mógł ocenić jak rozbieżne są szacunki paleontologów.

 10. Panie & panowie redaktorzy, mam kolejne dwa zastrzeżenia co do Waszego rankingu. Po pierwsze: to saharicus był cięższym (ponoć o minimum 2 t) Karcharodontozaurem od iguidensisa, nie na odwrót. Po drugie: Tyran był minimum tak samo ciężki jak Gigan i Karchar lub nawet nieco cięższy (z Waszej tabelki natomiast wynika, iż był średnio lżejszy od dwóch wyżej wymienionych i to aż o 3 t, co jest przecież wykluczone) powinien się więc znaleźć na drugim miejscu zaraz za Spinem; zupełnie nie rozumiem, dlaczego w przypadku Spinozaura, Karcharodontozaura i Giganotozaura uwzględniliście także i maksymalne (które są irracjonalne, dodajmy) szacunki dot. ich ciężaru a w przypadku T- Rexa nie (tam podaliście przedział od minimalnych szacunków do umiarkowanie wysokich, a w przypadku Karchara, Gigana i Spina od minimalnych do maksymalnych, co jest dla mnie niezrozumiałym brakiem konsekwencji) a przecież takowe również istnieją i wynoszą z tego co kojarzę, bagatela, aż 18 t.

  1. Żeby nie było, to ja oczywiście w żadnym razie nie twierdzę jakobym wierzyła w 18 – tonowe Tyranozaury – nie absolutnie nie wierzę, tak samo jak i w 14 – tonowego Giganotozaura, 15 – tonowego Karcharodontozaura ani 21 – tonowego Spinozaura; dziwię się po prostu „dyskryminowaniem” Tyrana przez redakcję, bo z podanych „widełek” (od minimalnych do umiarkowanie wysokich szacunków, zamiast od minimalnych do niedorzecznie zawyżonych maksymalnych, jak w przypadku trzech największych „konkurentów”) wychodziłoby iż T – Rex musiał być od wyżej wspomnianej trójki o ok. 3 t lżejszy, co jest rzecz jasna niemożliwe gdyż cała ta czwórka była do siebie pod względem masy zbliżona, z niewielką przewagą największego z nich (Spina) nad trzema pozostałymi, które były praktycznie tej samej wielkości.

   1. Pardon, poprawka: o ok. 3 t lżejszy to wedle Waszej redakcyjnej rozpiski Tyran był od Gigana oraz Karchara, natomiast od Spinozaura jeszcze więcej bo aż o ok. 6 t lżejszy (wyciągając średnią dla obu gadów z podanych przez Was „widełek”) co jest oczywiście szczytem niemożliwości.

 11. Spinozaur w żadnym wypadku nie miał przewagi, nad pozostałymi… Największym znanym teropodem jest Tyranozaur. Spinozaur jest co najwyżej najdłuższy.

  1. No nie wiem nie wiem, ja w bardzo wielu źródłach sprawdzałam i porównywałam, i ostatecznie doszłam do wniosku iż Tyran, Gigan i Karchar były praktycznie takie same pod względem wagi, a Spino nieznacznie cięższy od pozostałej trójki; nie wiem, może są jakieś nowsze badania z których co innego wynika, ale ja mówię na podstawie tego wszystkiego co udało mi się wyszukać i do czego mam dostęp.

   1. Łydziara
    A czytałaś może artykuł, król jest tylko jeden ? Przecież zostały tam przedstawione najnowsze szacunki dotyczące masy i długości największych teropodów. BTW. A jeśli wciąż masz wątpliwości możesz przejrzeć pracę naukowe, udostępnione przez naukowców, lub pokorespondować z nimi online.

   2. Tyranozaur nie jest dyskryminowany 🙂 Po prostu jest więcej analiz na jego temat i zakres wagi w jego przypadku dla większości dokonanych obliczeń jest węższy niż w przypadku pozostałych. Nie ma szacunków mówiących o 18-tonowych tyranozaurach. Stąd jego niższa pozycja w rankingu, choć najpewniej zajmuje jedno z czołowych o ile nie czołowe miejsce.

    Metodologia rankingu chyba jest oczywista – najwyższe miejsce przypisane zostało dinozaurowi, którego maksymalny zakres był większy. Każdy dinozaur w rankingu ma jednak również podany dolny zakres masy.

    Nie do końca rozumiemy, dlaczego w przypadku zakresu ma być wyciągana średnia – czy podając zakres masy człowieka 30-650 kg wyciągamy średnią? Tu odpowiednia byłaby mediana, której nie znamy.

    Podane zakresy, to zakresy dotychczasowych analiz i obliczeń – równie dobrze przeciętna masa może oscylować wokół mniejszych, średnich jak i większych wartości przedziału.

   3. Problem w tym, że 99,9% ludzi kieruje się filmikami, ksiązkami popularnonaukowymi, itd…. Prawdziwe dane badania, obliczenia pochodzą z prac naukowych poparte dowodami, przedstawiona tam jest metoda obliczenia itd… Dlatego tak wiele źródeł podaje Spinozaura jako największego teropoda, co nie ma kompletnie uzasadnienia z naukowego punktu widzenia. 18 metrowy Spinozaur jest niczym innym jak 12 metrowa Anakonda… Tak to wygląda. Diplodocus carnegii CM 84 w 1901 roku w opisie Hatcher podał jego długość na 68 stóp (20,7 m), od 20 lat natomiast kupując każdą jedną książkę jaką widziałem była informacja 25-27 metrów długości. To samo tyczy się wielu innych znanych dinozaurów. Ankylozaura, Triceratopsa, Stegozaura itd itd….

    Dlatego ludziom jest tak ciężko zaakceptować, że prawdziwe dane są inne niż te które oni znają… Dlatego powtarzam setki, tysiące razy praca naukowa jest poparta dowodami, obliczeniami, badaniami i bibliografią… ksiązki,artykuły popularnonaukowe, filmy na discovery czy na youtube może zrobić byle kto… ale nie dba on z reguły o rzetelne dane.

   4. Filmy na YT robione przez domorosłych filmowców to dopiero „wiarygodne” źródła 🙂
    Na YT każdy chce zaistnieć i wywołać sensację – rzetelności tam za grosz. Na YT wszystko musi być naj – największe, najcięższe itd., itp.

   5. Achyt – chyba jeszcze nie czytałam (a przynajmniej sobie nie przypominam) ale jeżeli redaktorzy portalu napisali tam coś innego niż tutaj, to tym bardziej im się dziwię bo po co publikują sprzeczne ze sobą artykuły o wykluczającej się wzajemnie treści…?

    Redakcja – jak to nie ma, przecież sami nawet raz o tym wspominaliście w rozmowie ze mną dwa lata temu (Wasz wpis z 6 lipca 2015 z godz. 19:26 – piąty post od góry) że w jakichś szacunkach wagi „Sue” z 2011 roku otrzymano zakres 9.5 – 18 t?… A z tą średnią wagą to niestety ale nie mogę uznać Waszego kontrargumentu, dlatego że ci ponad półtonowi ludzie to są jedynie pojedyncze przypadki a nie reguła dla naszego gatunku, wszak mało kto z nas przekracza choćby 100 kg, natomiast jeśli chodzi o szacunki masy dinozaurów przez Was podane to (a przynajmniej ja tak zrozumiałam) chyba chodziło Wam o podanie takich realnych, osiągalnych dla większości gadów „parametrów”, a nie żeby te górne ekstrema miały być takimi powiedzmy odpowiednikami 650 – kilogramowego człowieka?

    Shahen – ależ nic takiego nie twierdzę, jakoby Spino miał średnio 18 m (nawet największy znaleziony miał ponoć o 1 – 2 m mniej) długości; z tego co mi wiadomo miał przeciętnie w okolicach 14 – 15 m (a przy tym ok. 5 m wzrostu, o ile stał na dwóch a nie czterech łapach) a taka długość z powodzeniem mogłaby (choć nie musiała, bo fakt że były zbudowane nieco inaczej) mu wystarczyć do bycia trochę cięższym niż 12 – metrowy Tyran. A co do Diplodoka, Ankylozaura, Stegozaura i Triceratopsa to współcześnie wszędzie (także i tu na Dino Animals) podają, iż Diplo był długi na 25 – 35 m (ten 21 – metrowy o którym piszesz to musiał być jakiś młodzian) Ankyl na 6 m a Stego i Tricek na 8 – 9 m, a przynajmniej tak jest podane we wszystkich źródłach które ostatnimi czasy sprawdzałam.

    1. Podawane przedziały wagi w przypadku dinozaurów i zwierząt wymarłych zazwyczaj odnoszą się do dolnych i górnych szacunków. Nie można zatem na podstawie takiego zakresu wyciągać wniosku, iż średnia to waga typowa. Zbyt mało osobników odkryto aby mówić o jakimkolwiek wąskim i precyzyjnym zakresie wagi.
     Nasze stwierdzenie nie jest kontrargumentem w dyskusji, lecz wyjaśnieniem metodologii podawania danych w artykułach.
     Artykuły nie są sprzeczne – przygotowane zostały przez różnych autorów, w różnym czasie i warto się z każdym z nich zapoznać, aby mieć obraz całości.

 12. Ale się KCRów nazbierało 😀 😀 😀 ,normalnie sobie ich przyporządkował 😀 😀 😀 ,ciekawe co będzie dalej,normalnie świat według KCRów,trochę się zaczyna z tego komedia robić,dla mnie to wygląda jakby ludzie mieszali żeby porobić sobie jaja z KCRa,nawet przygotowałem o tym piosenkę.
  W KCRa świecie KCRa sprawy,marne życie i zabawy,są codzienne awantury,nie ma takich z ostrej rury,KCR biega na bosaka,jest zadyma i jest draka,i nikt mu nie wytłumaczy,by spróbował żyć inaczej,choć problemy są kosmiczne,jest tu całkiem sympatycznie,to jest właśnie KCRa życie,zobaczycie,uwierzycie,papapa papapa,to jest właśnie KCRa świat,papapa papapa,KCRa życie KCRa świat.
  Jest to chyba czas kiedy ludzie zaczeli się masowo naśmiewać z KCRa w sposób przywłaszczania sobie jego nazwy.

  1. Łydziara dużo kwestii poruszyłaś więc odpiszę pokolei

   Co do artykułu Król jest tylko Jeden- jest on mojego autorstwa a nie redakcji dinoanimals, dlatego dane mogą być inne.
   Co do Spinozaura nie odnaleziono ŻADNEGO 15 czy 16 metrowego szkieletu, w miarę kompletny osobnik spinozaura ma 11,5 m długości szacunkowo i to na jego podstawie szacuje się maksymalne wymiary na 15 metrów dla 2 osobników MSNM V4047 i BMNH R 16421- obydwa osobniki znane są TYLKO Z POJEDYNCZYCH KOŚCI CZASZKI a nie żadnych szkieletów.
   Kolejna sprawa piszesz, że spinozaur mógł być cięższy od tyranozaura, a dane? obliczenia? źródło? 😉

   Ten Diplodok CM 84 – to jest holotyp gatunku Diplodocus carnegii został opisany w 1901 roku przez Hatchera gdzie podaje on jego długość na 68 stóp (20,7 m) i to na tego osobnika literatura powoływała się wiele lat. Coprawda ta kwestia jest do wyjaśnienia dlaczego tak było i skąd ta różnica ale to może kiedy indziej wytłumaczę.
   Ankylozaur 6 m, a ile ma osobnik NMC 8880 ? 😉
   Jaki osobnik stegozaura i jaki osobnik triceratopsa ma 9 m długości ? Podaj mi źródło jakie osobniki mają 9 metrów tych 2 rodzajów 🙂

   1. Tutaj niestety nie da się linków wstawiać, będę więc musiała odpowiedzieć „odręcznie”:

    9 – metrowym (i, bagatela, 11 – tonowym; ciekawe tak na marginesie czy jakikolwiek Tyran miałby odwagę zapolować na to bydlę) Trickiem jest m.in. bodajże potężny osobnik UCMP 12861, i miał też o ile mnie pamięć nie myli 3 m wysokości w miednicy, był zatem zaledwie 0.5 m niższy niż przeciętny T – Rex a przy tym znacznie cięższy i z pewnością piekielnie silny.

    Co do Stegozaura to wrócimy innym razem do tego, mam bowiem problem żeby tak na szybko wyszukać nazwę konkretnego szkieletu, a troszkę w tej chwili zajęta jestem więc nie będę tego teraz szukała; no w każdym razie wszędzie podają że dorastał do 9 m długości i 4 m wysokości w najwyższym miejscu, a chyba nie biorą sobie tych danych z powietrza.

    Ankyl NMC 8880 ma właśnie 6 – 6.5 m długości, więc nie za bardzo rozumiem o co Ci z tym uśmieszkiem chodzi?…

    Za cięższego od Tyranozaura (odpowiednio 9 t dla holotypu i aż 12.5 t dla MSNM V4047) uznał Spina m.in. Scott Hartman, i brzmi to całkiem racjonalnie biorąc pod uwagę możliwą długość i wysokość tej bestii.

    Twój artykuł o „królu” oczywiście chętnie przeczytam i skomentuję bo widzę, że prawdziwy z Ciebie pasjonat i masz sporą wiedzę, choć nie ze wszystkim co piszesz jestem się w stanie zgodzić.

 13. UCMP 12861 (Ugrosaurus olsoni) pisałem o nim w innym temacie tutaj oraz o 4 innych ogromnych osobnikach jakby nie szacować mają one 8,3-8,6 m (z tym, że te 8,6 m dla UCMP 12861 to szacunek zaledwie to fragmenty pyska i kryzy, niezidentyfikowane części czaszki oraz kręg) na 8,6 m jako maksimum podał Franoys.
  NMC 8880 bliżej ma do 7 m niż do 6 (Paul 2016 i rekonstrukcja GetAwayTrike)

  I znów błąd Scott Hartman NIGDY nie szacował masy spinozaura- proszę podać źródło 🙂 Znam Scotta osobiście rozmawialiśmy na tematy jego rekonstrukcji setki razy na facebooku.

  Co do stegozaura, no właśnie „wszyscy podają” czyli wszyscy typu wikipedia, youtube, blogi itd, a prace naukowe i obliczenia ? 🙂

  1. A to przepraszam, widocznie nie był to Hartman tylko ktoś inny, mój błąd; w każdym razie było tam podane, że holotyp Spina miał 14 m i ważył 9 t, a MSNM 15,6 m i ważył 12.5 t – mogłabym to poszukać i wkleić linka, ale tutaj niestety się nie da bo nic się nie dzieje po kliknięciu prawym przyciskiem myszki.

   Ciekawe co mówisz o Ankylu NMC 8880; serio miał aż 7 m a nie 6.25, jak wszędzie podają? I ile mógł przy takiej długości ważyć?

   Z tym Stegiem to dziwna sprawa naprawdę, bo gdzieniegdzie podają nawet iż maksymalnie mógł dorastać nawet do 12 m (!!!) ale też nie jest to przykładem żadnych konkretnych szczątków poparte…

   1. To nie jest tak, że miał tyle…NMC 8880 to jedynie czaszka. Na jej podstawie Paul podaje 7 m, a GetAwayTrike ok 6,7 m.

   1. 1. Po pierwsze anonimie naucz się pisać.
    2. Nie ,,tępa”, jeśli już to tępy i nie ty barania głowo.
    3. Ile razy mam to powtarzać King Carnotaurus Rex!
    4. Po czwarte ty barania głowo i małpim rozumie.

 14. King skąd ty wziąłeś te dane na temat domniemanej 25 metrowej i 15 tonowej wadze Spisnosaurusa. Chłopie weź się w końcu pogódź z faktem naukowym, iż fakt Spinosaurus jest obecnie najdłuższym znanym teropodem ( 15 – 15,3 metra długości – Nazir Ibrahim 2014 ) , jednak zdecydowanie nie najcięższym ok. 7557 kilogramów (Franoys, online 2016) oraz według ( Wadela 2007 i Hendersona 2004) ok. 7713 kilogramów. Natomiast co do Tyrannosaurusa to fakt ,że niektóre osobniki osiągały 10 metrów ale były to osobniki młodociane ( taką długość T-rexy osiągały gdzieś pomiędzy 16 a 18 rokiem życia ), w pełni dorosłe osobniki można klasyfikować pomiędzy 11,3 -12,8 metra długości, 6000 – 8830 kilogramów.

  1. 7557 kg i 7713 kg to obydwa te szacunki są Franoys’a. I taka drobna sugestia miałem Ci to już wcześniej napisać otóż nazwy łacińskie nie odmieniamy nie ma czegoś takiego jak „Tyrannosaurusa” , Poprawna wersja jedyna to Tyrannosaurus rex (pisane kursywą), natomiast jeśli spolszczamy piszemy tyranozaur, tyranozaura, z małej litery, w przeciwieństwie do nazwy łacińskiej która jest pisana zawsze z duzej litery (Nazwa rodzajowa z dużej, gatunkowa z małej).

 15. Skąd ty to wziołeś. narazie z informacji wiemy że rex narazie był najcięższy spino najdłuższy a carcharodontozaur jest niewiadomą bo mamy mało kości

 16. Spinozaur przecież to jest najcięższy,największy,najdłuższy i najwyższy dinozaur mięsożerny jaki kiedykolwiek istniał,bo on pokonałby Carcharodontosaura,Abelisaura,Carnotaura,Oxalaię,Tarbozaura,a czasami nawet Tyrranosaurusa Rexa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.