GadyJaszczurkiKotowateOpracowaniaPtakiRybySsakiWymarłeWymieranieZwierzęta

Zwierzęta wymarłe w XXI wieku

Gatunki zwierząt wymarłe w XXI wieku

Choć XXI wiek trwa dopiero 14 lat, na świecie zdążyło w tym czasie wymrzeć wiele istot – w poniższym zestawieniu przedstawiamy siedem z nich. Być może po raz pierwszy ktoś dowie się o zielonym gołębiu lub pumie, która „była i nie była” oraz zauważy, że proces wymierania dotyka coraz więcej zwierząt.

Artykuły

Osoby zainteresowane szerzej zagadnieniem wymierania gatunków odsyłamy do działu i artykułów:

Zwierzęta wymarłe w XXI wieku.

Zwierzęta wymarłe w XXI wieku

Puma wschodnia (Puma concolor couguar)

Przez wielu biologów uważana za podgatunek północnoamerykańskiej pumy, ale są też tacy, którzy uważają, że wszystkie pumy z Ameryki Północnej tworzą jeden podgatunek. Służba Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (FWS) uznała ją za wymarłą w roku 2011, ale organizacje kanadyjskie nie podzielają tego stanowiska.

Urzędnicy 21 stanów wschodnich Ameryki Północnej zgadzają się co do poglądu głoszącego, że podgatunek przestał istnieć, ale Federalny Rząd Kanady w ogóle nie uwzględnia klasyfikacji, w której zawarto podgatunek wschodnioamerykański, a wszelkie dowody uważają za nieprzekonujące.

Amerykańskie organizacje podają, że puma ta została wytępiona już w latach ’30-tych XX wieku i zaleca, aby usunąć ją z listy gatunków zagrożonych wyginięciem. Przyznano, że pumy spotyka się do tej pory we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, ale uważa się je za wędrowców z zachodnich regionów lub uciekinierów z niewoli. Sprawę komplikują doniesienia mieszkańców wsi zachodnioamerykańskich, którzy widzieli łącznie 10 000 pum od lat ’60-tych, co dla osób przekonanych o przetrwaniu podgatunku jest żelaznym dowodem na prawdziwość teorii.

Puma.

1 2 3 4 5 6 7Następna strona

Baza Dinozaurów

33 komentarzy

  1. Z jednej strony takie są prawa natury, ale z drugiej szkoda, że te zwierzaki niemal na naszych oczach odchodzą na zawsze …

    1. Niech pani wybaczy, ale to nie jest naturalne, w większości tych gatunków. Gdyby nie ludzie i ich żądze, jakże błahe – np., zdobywanie tłuszczu, wiele z nich jeszcze by po tym świecie chodziło. Podobnie sprawa ma się z zasiedlaniem terenów dzikich zwierząt przez pola uprawne – a po co te pola uprawne? Dla zwierząt gospodarskich, na mięso, na mleko, jakżeby inaczej. Doprawdy, dążymy do samozniszczenia.

      1. Ależ skąd. Nie czytasz uważnie albo nie rozumiesz. Dzikie zwierzęta same zabijają się i wymierają.

    2. Naturalne? Wybili je ludzie, czy naturalne jest zabijanie nosorożca, bo ktoś wierzy, że jego róg ma właściwości afrodyzjaku?

  2. Genialny artykuł! Po przeczytaniu uświadomiłem sobie, że niestety mój obszerny atlas wszystkich organizmów świata z 1990 jest nieaktualny… 🙁

      1. Przeczytałem także te artykuły, faktycznie tempo, w jakim znikają z Ziemi gatunki jest zastraszające. A propos, jak Redakcja uważa, czy klonowanie gatunków (nie pojedynczych osobników) jest dzisiaj realne, czy to tylko wymysły „szalonych naukowców”? 🙂

      2. Dzięki za te artykuły. Uważam, że wykonujecie naprawdę dobrą robotę. Jeszcze zapytam, mówi się, że nosorożec czarny (gatunek na skraju wymarcia, głównie przez ludzi) jest agresywny bez żadnego powodu. Czy ma to jakiekolwiek pokrycie w rzeczywistości? Wydaje mi się, że to nieudolna próba tłumaczenia się z wytępiania tego zwierzęcia.

      3. Tak… mimo wszystko to ludzie, a nie bójki nosorożców są powodem ich wymierania. Zawsze natomiast zastanawiałem się, co zrobić, gdy taki nosorożec usłyszy cię i zacznie kierować się w twą stronę? (mam nadzieję, że nigdy nie doświadczę takiego spotkania…)

      4. Faktycznie. 🙂
        Czy może wiadomo ile na świecie zostało tygrysów południowochińskich? W 1990 było ich ponoć kilkaset, jak wygląda sytuacja teraz? Dodam, że to kolejny gatunek (właściwie podgatunek) tępiony przez człowieka.

  3. Jeśli dobrze zrozumiałam to gołąb liverpoolski nie wyginął obecnie, w 21 wieku, ale wcześniej, lecz dopiero teraz został uznany za wymarłego?

    1. Zazwyczaj nie ma pewności kiedy zginął ostatni osobnik danego gatunku i tak jest również w tym wypadku. Gołąb liverpoolski wpisany został na listę gatunków wymarłych w 2008 roku, stąd jego miejsce w niniejszym zestawieniu.

    1. Dziś nie mamy takich planów, jest artykuł o żaglicy (jedna z najszybszych ryb świata), żaglon (Alepisaurus ferox) nie wyróżnia się jakoś szczególnie, niemniej będziemy o nim pamiętali, skoro nasi czytelnicy chcieliby na ten temat przeczytać.

    1. Szczerze mówiąc, nie mieliśmy jakichś bogatych planów związanych z fauną morską. Jeśli jest coś interesującego, czego dotychczas nie opisaliśmy, to prosimy o sugestie. Najlepiej aby to były tematy interesujące dla szerokiego kręgu odbiorców.

    1. Ryby-piły (piłokształtne) są spokrewnione z płaszczkami, podczas gdy piłonosy bardziej z rekinami.
      Od piłokształtnych odróżnia je trójkątny kształt rostrum (ryby piły mają rostrum niemal równej szerokości na całej długości), ponadto mniejsze płetwy piersiowe oraz obecność długich wąsików. Piłonosy są również mniejsze od ryb-pił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button