GadyJaszczurkiKotowateOpracowaniaPtakiRybySsakiWymarłeWymieranieZwierzęta

Zwierzęta wymarłe w XXI wieku


Zielony gołąb prążkowany / Gołąb liverpoolski (Caloenas maculata)

Nie warto sugerować się alternatywną nazwą ptaka, bowiem nie wiadomo do dzisiaj, skąd tak naprawdę pochodził. Obecnie znamy go z pojedynczego okazu znajdującego się w Muzeum Narodowym w Liverpoolu i nieśmiało przypuszcza się, że zamieszkiwał Polinezję Francuską między rokiem 1783, a 1823, na liście gatunków wymarłych pojawił się w roku 2008.

Pierwsze wzmianki

Po raz pierwszy wspomina o nim XVIII-wieczny ornitolog John Latham, ale naukową nazwę zawdzięcza niemieckiemu botanikowi Johannowi Friedrichowi Gmelinowi.

Charakterystyka

Ptak mierzył ok. 32 cm długości, rozpiętość skrzydeł wynosiła 17,5 cm, długość ogona 12,6 cm, dziób mierzył ok. 2 cm, a stęp ponad 3 cm. Wyjątkowe było natomiast upierzenie, wchodzące w ciemną butelkową zieleń. Na szyi widoczne były długie pióra, na grzbiecie i skrzydłach ozdabiały je kremowe prążki, w kolorze kremowym była również końcówka ogona, a nogi i stopy miały kolor czerwony.

Zielony gołąb prążkowany / Gołąb liverpoolski (Caloenas maculata).

Gołąb liverpoolski a gołąb nikobarski

Gołąb liverpoolski miał krótkie i zaokrąglone skrzydła; na podstawie długich piór szyjnych Latham zasugerował, że jest blisko spokrewniony z gołębiem nikobarskim (Caloenas nicobarica), a może nawet to „nieudolny” przedstawiciel gatunku, co zasugerował baron Rothschild, a co znacznie wpłynęło na pomijanie niezwykłego zielonego gołębia w kolejnych publikacjach przyrodniczych. Dzisiaj już wiadomo, że ptak ten bardzo różnił się od nikobarczyka.

Wyginięcie

Poza pochodzeniem nieznane są również powody wyginięcia. Istnieje jedynie hipoteza, według której gołębie żyły na wyspie pozbawionej głównych drapieżników, o czym miały świadczyć małe skrzydła. Niewykluczone również, że należał do gatunków leśnych ponieważ pręgowane zielone upierzenie byłoby do tego idealne.


Ornitolog David Gibbs wysunął natomiast teorię głoszącą, że gołąb liverpoolski rzeczywiście żył na wyspach Pacyfiku – wskazują na to opowieści Tahitańczyków z 1928 r. na temat tajemniczego zielonego ptaka o białych cętkach, zwanego przez nich titi. Do naukowej dyskusji włączył się jednak paleontolog David Steadman twierdzący, że określenia titi tubylcy używali w stosunku do kilku gatunków ptaków Polinezji Francuskiej, w szczególności burzykowatych.

Nikobarczyk, gołąb nikobarski (Caloenas nicobarica).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7Następna strona

Wybrane specjalnie dla Ciebie

35 komentarzy

 1. Z jednej strony takie są prawa natury, ale z drugiej szkoda, że te zwierzaki niemal na naszych oczach odchodzą na zawsze …

  1. Niech pani wybaczy, ale to nie jest naturalne, w większości tych gatunków. Gdyby nie ludzie i ich żądze, jakże błahe – np., zdobywanie tłuszczu, wiele z nich jeszcze by po tym świecie chodziło. Podobnie sprawa ma się z zasiedlaniem terenów dzikich zwierząt przez pola uprawne – a po co te pola uprawne? Dla zwierząt gospodarskich, na mięso, na mleko, jakżeby inaczej. Doprawdy, dążymy do samozniszczenia.

  2. Naturalne? Wybili je ludzie, czy naturalne jest wymordowanie nosorożca, bo ktoś wierzy, że jego róg ma właściwości afrodyzjaku?

 2. Genialny artykuł! Po przeczytaniu uświadomiłem sobie, że niestety mój obszerny atlas wszystkich organizmów świata z 1990 jest nieaktualny… 🙁

   1. Przeczytałem także te artykuły, faktycznie tempo, w jakim znikają z Ziemi gatunki jest zastraszające. A propos, jak Redakcja uważa, czy klonowanie gatunków (nie pojedynczych osobników) jest dzisiaj realne, czy to tylko wymysły „szalonych naukowców”? 🙂

   2. Dzięki za te artykuły. Uważam, że wykonujecie naprawdę dobrą robotę. Jeszcze zapytam, mówi się, że nosorożec czarny (gatunek na skraju wymarcia, głównie przez ludzi) jest agresywny bez żadnego powodu. Czy ma to jakiekolwiek pokrycie w rzeczywistości? Wydaje mi się, że to nieudolna próba tłumaczenia się z wytępiania tego zwierzęcia.

   3. Tak… mimo wszystko to ludzie, a nie bójki nosorożców są powodem ich wymierania. Zawsze natomiast zastanawiałem się, co zrobić, gdy taki nosorożec usłyszy cię i zacznie kierować się w twą stronę? (mam nadzieję, że nigdy nie doświadczę takiego spotkania…)

   4. Faktycznie. 🙂
    Czy może wiadomo ile na świecie zostało tygrysów południowochińskich? W 1990 było ich ponoć kilkaset, jak wygląda sytuacja teraz? Dodam, że to kolejny gatunek (właściwie podgatunek) tępiony przez człowieka.

 3. Jeśli dobrze zrozumiałam to gołąb liverpoolski nie wyginął obecnie, w 21 wieku, ale wcześniej, lecz dopiero teraz został uznany za wymarłego?

  1. Zazwyczaj nie ma pewności kiedy zginął ostatni osobnik danego gatunku i tak jest również w tym wypadku. Gołąb liverpoolski wpisany został na listę gatunków wymarłych w 2008 roku, stąd jego miejsce w niniejszym zestawieniu.

  1. Szczerze mówiąc, nie mieliśmy jakichś bogatych planów związanych z fauną morską. Jeśli jest coś interesującego, czego dotychczas nie opisaliśmy, to prosimy o sugestie. Najlepiej aby to były tematy interesujące dla szerokiego kręgu odbiorców.

  1. Ryby-piły (piłokształtne) są spokrewnione z płaszczkami, podczas gdy piłonosy bardziej z rekinami.
   Od piłokształtnych odróżnia je trójkątny kształt rostrum (ryby piły mają rostrum niemal równej szerokości na całej długości), ponadto mniejsze płetwy piersiowe oraz obecność długich wąsików. Piłonosy są również mniejsze od ryb-pił.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.