AzjaGeografiaMiastaPodróże

Ho Chi Minh (Sajgon) – tu bije serce Wietnamu

Ho Chi Minh czyli Sajgon

Dawna nazwa miasta, czyli właśnie Sajgon, ma swoje konotacje w języku polskim. Stosuje się ją na określenie chaosu, bałaganu, ale też dynamiki i szybkiego tempa jakichś wydarzeń. Sajgonki to także bardzo popularne danie kuchni azjatyckiej, a dokładniej właśnie wietnamskiej. Z tego powodu w naszym kraju o wiele częściej używa się właśnie nazwy Sajgon, a nie brzmiącego bardzo cudzoziemsko Ho Chi Minh, ale fakty są takie, że to ta druga nazwa jest obowiązująca od 1976 roku, kiedy to upadł Wietnam Południowy, a na czele komunistów z Wietnamu Północnego stanął nie kto inny, jak Ho Chi Minh. Do dziś Sajgon określa się miastem Wuja Ho.

Sajgon to metropolia, która żyje przez całą dobę i przez cały rok, nigdy nie tracąc na swojej intensywności. Atrakcji nie brakuje zarówno w mieście, jak i na jego obrzeżach oraz w pobliskiej okolicy. Jeśli chcemy poczuć niepowtarzalny klimat Ho Chi Minh warto wybrać się tutaj poza sezonem turystycznym i dać się uwieść wyjątkowemu i oryginalnemu urokowi miasta.

Ho Chi Minh (Sajgon)

Miasto naj, choć nie stolica

Ho Chi Minh nie jest stolicą Wietnamu (jest nią miasto Hanoi) i nawet nie leży w centrum kraju (wręcz przeciwnie, usytuowany jest niemal na szarym końcu), ale mimo to jest najbogatszym miastem i uważa się go za stolicę biznesową, jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych i komunikacyjnych w kraju. Nie brakuje tu też atrakcji turystycznych, zabytków oraz wielkich firm i korporacji. Sajgon jest również największym i najważniejszym portem Wietnamu. Trudno się dziwić, skoro leży nad brzegiem potężnej rzeki Sajgon i całkiem niedaleko ogromnej delty Mekongu. To właśnie z Ho Chi Minh często organizowane są wycieczki połączone z rejsami po tej wielkiej rzece Azji.

Sajgon jest tak naprawdę zespołem miejskim, a nie miastem, jeśli chcemy pozostać wierni tamtejszego systemowi nazewniczo-ustrojowemu. Miasto składa się z 22 dzielnic, ale – co ciekawe i rzadko spotykane – tylko niektóre mają nazwy, a cała reszta została po prostu ponumerowana. Niektóre z dzielnic mają charakter typowo wiejski i są zlokalizowane na obrzeżach miasta. Ho Chi Minh nie jest żadnym gigantem – ma około 2000 kilometrów kwadratowych powierzchni i mieszka w nim ponad 9 milionów ludzi.

Jak na standardy azjatyckie to żaden tłum. Co interesujące, na tle całego kraju Sajgon wypada bardzo niepozornie jeśli chodzi o statystyki, bowiem zajmuje tylko 0,6 procent powierzchni Wietnamu i mieszka w nim zaledwie co dziesiąty mieszkaniec kraju. Miasto jest jednak finansową i gospodarczą potęgą i wielu turystów kojarzy je o wiele lepiej niż stolicę Hanoi.

Ho Chi Minh (Sajgon) – mała Katedra Notre Dame

Sajgon czy Ho Chi Minh?

Historia kraju jest dosyć burzliwa i zaczyna się mniej więcej w pierwszej połowie XVII wieku, kiedy to w Południowym Wietnamie (gdzie znajduje się zarówno Sajgon, jak i niezwykle ważna ze względu na transport i handel delta Mekongu), który należał wówczas do Kambodży, pozwolono osiedlać się uchodźcom z Chin.

Z czasem przybywali też Wietnamczycy – nikt nie pytał o pozwolenie, a Kambodża miała wówczas wiele własnych problemów i stawała się coraz słabsza, więc niczego już nie kontrolowała. Pod koniec wieku tereny te zostały tak naprawdę zaanektowane przez Wietnam. Sto lat później obszary przejęła z kolei Francja, formując Unię Indochińską (lub Francuskie Indochiny) i dołączając do Wietnamu także Laos i Kambodżę. Miasto stało się stolicą tych terenów i otrzymało nazwę Sajgon, która obowiązywała aż do 1976 roku, kiedy to (po dwóch wojnach indochińskich i zdobyciu miasta przez wojska Wietnamu Północnego) zmieniono ją na Ho Chi Minh.

Dlaczego właśnie taka nazwa? Otóż nadaną ją na cześć bohatera narodowego, komunisty i lidera walk o niepodległość. Choć sam zainteresowany nie dożył oficjalnego połączenia Wietnamu Północnego i Południowego, bo umarł kilka lat wcześniej, jego pamięć przetrwała i do dziś miasto nosi jego imię – stało się miastem Ho Chi Minha. Nazwę formalnie zmieniono rok po wyzwoleniu, czyli w 1976 roku właśnie.

Jak nazywają swoje miasto Wietnamczycy? Dużej zgodności tu nie ma, zazwyczaj obie nazwy funkcjonują zamiennie. Sajgon pozostał w imieniu portu lotniczego oraz jednej z dzielnic. W prasie i na tablicach lotów w wielu krajach wciąż widnieje nazwa Sajgon. Większość mieszkańców południa Wietnamu nadal używa starej nazwy, z kolei młodsze pokolenie z północy zostało nauczone nowej i właściwie stosuje wyłącznie określenie Ho Chi Minh.

Ho Chi Minh (Sajgon)

Położenie i klimat

Ho Chi Minh znajduje się na samym „dole” Wietnamu, na zachodnim brzegu rzeki Sajgon, liczącej ponad 200 kilometrów długości. Miasto znajduje się blisko Morza Południowochińskiego, a jeśli spojrzy się na mapę, to widać, że dalej jest już w zasadzie tylko Malezja, a nieco w bok Filipiny. Z Sajgonu jest też blisko do widowiskowej delty Mekongu, gdzie kwitnie zarówno handel, turystyka, jak i bardzo bogate życie biologiczne.

Jeśli chodzi o klimat, najprościej można go określić jako upalny i wilgotny (monsunowy). Najcieplejszymi miesiącami są zazwyczaj kwiecień i maj, wówczas słupki rtęci potrafią przekroczyć 40 stopni Celsjusza, choć rekordy padają także w lipcu. Ci, którzy woleliby jednak nieco chłodniejszy klimat, powinni wybrać się do Ho Chi Minh w miesiącach listopad-marzec.

Trzeba również pamiętać, że w Sajgonie potrafi padać i to ulewnie. Na mieszkańcach nie robi to wrażenia, często siedzą w lokalnych knajpkach z wodą po kostki (jak nie tak dawno w Wenecji) i w ogóle im to nie przeszkadza. Turyści jednak rzadko reagują z podobnym entuzjazmem, choć trzeba przyznać, że miasto ma wówczas niepowtarzalny urok i jest mniej turystyczne, a bardziej dzikie i lokalne. Jeśli jednak wolimy uniknąć opadów, wybierajmy miesiące od grudnia do marca. Największe ulewy są od czerwca do października.

Ho Chi Minh (Sajgon) – Katedra Notre-Dame w Sajgonie

Atrakcje Sajgonu

Jeśli chcemy zwiedzać miasto, warto zrobić to na motorze, emocje będą niezapomniane. Trzeba też koniecznie spróbować ulicznej kuchni i nauczyć się targować, bo tutaj to symbol szacunku i dobrego wychowania. Koniecznie należy też odwiedzić lokalny targ.

Wśród atrakcji, których nie można przegapić, na pewno trzeba wymienić Bitexco Financial Tower (264 metry wysokości, 68 pięter), jeden z najwyższych budynków-wieżowców ze sklepami, restauracjami i tarasem widokowym. Miłośnicy zwierząt i natury powinni koniecznie pójść do ZOO oraz Ogrodu Botanicznego, rodziny z dziećmi zaś do Parku rozrywki Suoi Tien (mają park krokodyli!).

W Sajgonie nie brakuje też muzeów: jest Muzeum Sztuki czy Muzeum Wojny. Wielbiciele architektury mogą podziwiać Małą Katedrę Notre Dame, Budynek Poczty Głównej, Pałac Zjednoczenia (koniecznie zwiedźmy go też w środku). W mieście znajduje się też Świątynia Jadeitowego Cesarza (kiedyś chińska, teraz buddyjska, ale z elementami taoizmu i różnych lokalnych wierzeń).

Wielbiciele zakupów odnajdą się zarówno w centrach handlowych, jak i na najdroższej ulicy miasta, czyli Dong Khoi, gdzie mieszczą się ekskluzywne butiki, ale także galerie oraz hotele. Zwieńczeniem ulicy jest piękny budynek Sajgońskiej Opery.

Z kolei najbardziej reprezentacyjna ulica Ho Chi Minh to Bulwar Nguyen Hue, gdzie znajduje się zarówno komitet ludowy (kiedyś ekskluzywny hotel), jak i promenada. Punktem obowiązkowym powinno się też przejście się do Sajgońskiego Chinatown (Cholon), gdzie znajdziemy świątynie, bazary i lokalne knajpki.

Poza miastem, w jego okolicy także czekają atrakcje. Tunele Cu Chi to cały system, który zbudowali żołnierze Wietkongu oraz mieszkańcy okolicznych wsi. Całość liczy ponad 200 kilometrów! Wśród wielkich atrakcji nie może też zabraknąć wycieczki do Delty Mekongu. Jeśli chcemy poczuć klimat tego miejsca i obejrzeć zarówno targi, miasteczka, jak i bogactwo przyrodnicze, warto wybrać się tam na 3 dni albo nawet na dłużej. Warto obejrzeć też Rezerwat Lasów Namorzynowych Can Gio oraz Da Lat – miasteczko z francuską architekturą kolonialną oraz plantacjami kawy i przepięknymi widokami.

Ho Chi Minh (Sajgon)

Szczegółowe dane

Ho Chi Minh w liczbach

  • Powierzchnia:
    • Miasto 2095 km2
    • Metropolia: 30,595 km2
  • Populacja: 9 427 598 osób
  • W Sajgonie mieszka 10% ludności całego Wietnamu
  • Miasto zajmuje 0,6% powierzchni całego kraju
  • Ho Chi Minh składa się z 22 dzielnic
  • Zmiana nazwy z Sajgonu na Ho Chi Minh miała miejsce w 1976 roku, rok po odzyskaniu niepodległości
  • Rzeka Sajgon, nad którą leży miasto, ma prawie 200 kilometrów długości
Ho Chi Minh (Sajgon)

Ho Chi Minh – ciekawostki

  • Sajgon, jak każde duże azjatyckie miasto, ma ogromny ruch uliczny. Chociaż w mieście zarejestrowanych jest ponad 5 milionów pojazdów, tylko niecałe pół miliona to samochody. Mieszkańcy wolą przemieszczać się na motocyklach i motorowerach.
  • Nowy Rok można witać w Sajgonie aż dwa razy, bo jest i kalendarzowy, i księżycowy.
Ho Chi Minh (Sajgon)

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button