AfrykaMałpySsakiZwierzęta

Lemury – małpiatki z Madagaskaru

Lemury (Lemuroidea) – małpiatki z Madagaskaru

Lemury – znane ostatnio głównie z animowanych filmów, to rodzaj małpiatek, który za swój dom wybrał Madagaskar. Ich najbardziej rozpoznawalne cechy to kontrastowe ubarwienie i niezwykle duże – czasem przerażające – oczy.

Klasyfikacja

 • Gromada: ssaki (Mammalia)
 • Rząd: naczelne (Primates)
 • Podrząd: Strepsirrhini
 • Rodzina: lemurowate (Lemuroidea)
Obecnie klasyfikuje się około 100 różnych gatunków lemurów.

Do rodziny lemurowatych należą następujące rodzaje:

 • Eulemurobejmuje gatunki żyjące na Madagaskarze, ale został wprowadzony także na Komorach
 • Hapalemur – gatunki z Madagaskaru
 • Lemur – jedynym żyjącym przedstawicielem jest lemur katta
 • Prolemur – jedynym przedstawicielem jest maki szerokonosy (Prolemur simus)
 • Varecia – jego gatunki również żyją wyłącznie na Madagaskarze

Obecnie klasyfikuje się około 100 różnych gatunków lemurów, jednak liczba tak wciąż pozostaje przedmiotem dyskusji badaczy. Niektórzy uważają, że powinno się wyróżnić nie więcej niż 50.

Lemury jako gatunek endemiczny występują jedynie na Madagaskarze i oczywiście w ogrodach zoologicznych na całym świecie.

Występowanie i ewolucja

Lemury są gatunkiem endemicznym, oznacza to, że stanowią unikat dla danego miejsca lub regionu. Występują naturalnie na ograniczonym obszarze. W przypadku lemurów jest to Madagaskar. Największe zróżnicowanie gatunków obserwuje sie na wschodnim wybrzeżu wyspy, gdzie jest więcej opadów i różnych gatunków kwiatów.

Przodkami lemurów są najprawdopodobniej prymitywne naczelne, które żyły na ziemi już w epoce eocenu, czyli około 56 milionów lat temu. Możliwe jednak, że ich prehistoryczni kuzyni występowały na świecie jeszcze wcześniej – już 65 milionów lat temu podczas paleocenu.

Lemur katta (Lemur catta), a w tle lemur rudy – (Varecia rubra).

Zróżnicowanie wśród lemurów

Lemury nie mają żadnych wspólnych charakterystycznych cech, które wyróżniają je od innych naczelnych.

Różne rodzaje lemurów rozwinęły unikalne kombinacje wielu nietypowych właściwości, które pozwalają im przetrwać w trudnym, sezonowym klimacie Madagaskaru.

Są to m.in. różne środki lokomocji, sezonowe magazynowanie tłuszczu, hipometabolizm, małe rozmiary grup, nieduża wielkość mózgu, aktywność zarówno w dzień jak i w nocy oraz ściśle określony sezon lęgowy.

Do wspólnych cech gatunków można zaliczyć żeńską dominacją w grupie oraz konkurencję miedzy samcami.

Lemur

Zagrożenia

Wszystkie gatunki lemurów należą do zwierząt zagrożonych wymarciem. Pomimo że biologicznie udało im się zaadaptować do ekstremalnych warunków atmosferycznych, śmiertelne niebezpieczeństwo stanowią dla nich niszczenie naturalnych siedlisk oraz polowania.

Takie zachowania doprowadziły już do całkowitego wyginięcia przynajmniej 17 gatunków lemurów.

Prawie jak w filmie…wiecie jakim 🙂

Wielkość

Lemury są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości:

 • Najmniejszy z żyjących to Microcebus berthae osiągający długość 92 milimetrów i wagę 30 gram
 • Największy z żyjących to indris (Indri indri) oraz sifaka (Propithecus diadema), które rosną do wysokości 92 centymetrów i ważą od 7 do 9 kilogramów
 • Największym gatunkiem, jaki kiedykolwiek istniał, jest wymarły Archaeoindris fontoynontii osiągający wagę nawet 200 kilogramów

Wśród lemurów nie występuje dymorfizm płciowy, choć dwa gatunki mają większe samice, a niektóre różnią się pod względem wielkości kłów.

Lemury Mają długie kończyny oraz ogon, który powszechnie uważany jest za chwytny, lecz jest to opinia błędna.

Charakterystyka

Lemury należą do ssaków osiągających średnią wielkość. Mają długie kończyny oraz ogon, który powszechnie uważany jest za chwytny, lecz jest to opinia błędna. W rzeczywistości chwytanie gałęzi drzew umożliwia lemurów odpowiednia budowa rąk i stóp. Chodzi tu w szczególności o przeciwstawne kciuki.

Futro lemurów jest puszyste, miękkie i często o kontrastowej barwie – jednak zależy to od gatunku. Twarzowa część czaszki ma wydłużony kształt, uszy są małe i zaostrzone. Charakterystyczna cecha lemurów to także duże, blisko osadzone i skierowane do przodu oczy.

Lemury nie posiadają zazwyczaj górnych siekaczy, ich górna warga jest wilgotna i podzielona. Mają także tzw. podjęzyk, czyli sztywny fałd w dolnej stronie języka.

Lemury są niesamowicie skoczne.

Zmysły

Szczególnie dobrze rozwiniętym zmysłem u lemurów jest węch. Ma to związek z nocnym trybem życia i sposobem komunikowania się ze sobą osobników. Najczęściej używanym sposobem są feromony. Jako że są to duże, nielotne substancje do poprawnego ich odebrania potrzebny jest kontakt fizyczny. Tu z kolei przychodzi lemurom z pomocą długi pysk.

Lemury mogą oznaczać teren moczem oraz substancją z gruczołów zapachowych znajdujących się na nadgarstkach, wewnętrznych okolicach łokci, szyi, a także w skórze moszny u samców. Rozmieszczenie gruczołów różni się oczywiście w zależności od gatunków.

W parze z dobrym węchem nie idzie jednak wzrok. Pole widzenia lemurów jest wprawdzie bardzo szerokie, ale za to dość nieostre.

Pożywienie lemurów stanowią głównie owoce i rośliny

Dieta

Pożywienie lemurów stanowią głównie owoce i rośliny.

Zachowanie

Wszystkie elementy zachowania lemurów takie jak życie społeczne, sposoby lokomocji, komunikacja, techniki unikania drapieżników czy opieka nad młodymi uzależnione są od cech morfologicznych tych zwierząt, czyli ich poszczególnych gatunków.

Lemury to zwierzęta społeczne żyjące w niewielkich grupach, liczących zazwyczaj nie więcej niż 15 osobników.

Życie społeczne

Lemury to zwierzęta społeczne żyjące w niewielkich grupach, liczących zazwyczaj nie więcej niż 15 osobników. U wszystkich gatunków panuje żeńska dominacja. Zwyczaje są jednak bardzo zróżnicowane wśród różnych gatunków. U niektórych z nich kilka samic może mieszkać z młodymi i jednym samcem, a u innych miejsca w kryjówce starczy jedynie dla jednej samicy i samca.

U lemurów zazwyczaj na świat przychodzi jedno młode.

Rozmnażanie

Okres lęgowy u lemurów trwa mniej niż 3 tygodnie w ciągu roku. Okres ciąży jest zróżnicowany między gatunkami i trwa od 9 do 24 tygodni. Zazwyczaj na świat przychodzi jedno młode.

Długość życia lemurów dochodzi nawet do 30 lat – bez oznak starzenia się i ciągłej zdolności do reprodukcji.

Lemury do komunikowania się używają głównie feromonów, które odbierane są za pomocą czułego zmysłu węchu. Stosują także wokalizację.

Komunikacja

Lemury do komunikowania się używają głównie feromonów, które odbierane są za pomocą czułego zmysłu węchu. Stosują także wokalizację.

Ze względu na słabo rozwinięte mięśnie twarzy lub ich zupełny brak, lemury w przeciwieństwie do wielu innych naczelnych, nie posługują się mimiką.

Determinuje to także słaby wzrok, niepozwalający na odczytanie wyrazu twarzy z dużej odległości.

Lemur rudy – (Varecia rubra).

Lemury – ciekawostki

 • Wyraz „lemur” odnosił się do duchów i upiorów, które były poddawane egzorcyzmom podczas festiwalu Lemuria w Starożytnym Rzymie.
 • Lemur katta nie odróżnia czerwonej i zielonej barwy, a jedynie kolory żółty i niebieski.
 • Fossa madagaskarska jest największym ssakiem drapieżnym Madagaskaru i głównym zagrożeniem dla lemurów.
Lemur wari (Varecia variegata).

Polecamy:


Baza Dinozaurów

14 komentarzy

 1. Może ktoś wie ile żyje Sifaka (taki lemur) przeszukałam w celu znalezienia tej informacji cały internet i nic nie znalazłam. Nawet w atlasach zwierząt, które mam w domu nic na ten temat nie pisze, więc jeśli ktoś wie i podzieliłby się ze mną tą informacją byłabym bardzo wdzięczna.

 2. Jak nazywają sie takie robale (chyba z rodziny wijów), ktore jedza lemury, zeby byc na haju?
  Dzieki za odp 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button