MitologiaPtakiPtaki drapieżneZwierzęta

Mityczne ptaki – Feniks i Rok. Przyjaciel i wróg słońca.

Mityczne ptaki.

Przyjaciel i wróg słońca – Feniks i Rok.

W wielu religiach i wierzeniach słońce symbolizowało najważniejsze, albo co najmniej istotne bóstwa. Które zatem zwierzę może być z nim bardziej związane, niż ptak dotykający chmur i patrzący na wszystko z góry niczym bóg? Spróbujmy poznać nieco bliżej dwa największe ptaki, których „relacje” ze słońcem, choć inne, były widoczne.


Jak Feniks z popiołów…

Feniks – ptak symbolizujący słońce.

Charakterystyka.

Jeśli sugerować się antyczną i średniowieczną sztuką, feniksa okalała aureola. Cecha ta podkreślała dobitnie jego związek ze słońcem. Najstarsze obrazy przedstawiają go z aureolą złożoną z siedmiu promieni, tak jak Heliosa będącego personifikacją słońca w mitologii greckiej. Niektórzy jednak poszli dalej w swych wyobrażeniach: tragediopisarz Ezechiel porównuje go do koguta, a Pliniusz zamiast aureoli widzi koronę z piór.

Opisywany jako ptak barwny, wręcz jaskrawy, co – wg Tacyta – było jednym z elementów odróżniających go od innych gatunków, choć wielu sądziło, że upierzeniem przypominał pawia. Mimo to, prawdopodobnie dzięki Herodotowi, większości ludzi do dzisiaj kojarzy się z czerwono-złotymi piórami. Wspomniany wcześniej Ezechiel dodał mu czerwone nogi i intensywnie żółte oczy, ale Laktancjusz uważał, że jego oczy były niebieskie niczym szafir, nogi pokrywały żółto-złote łuski, a szpony miały kolor różu. Jak duży był feniks? Pisarze tacy, jak Pliniusz, Herodot czy Flawiusz Filostrat porównują go do orła, a Laktancjusz i Ezechiel twierdzą, że był od niego większy (wg Laktancjusza był większy nawet od strusia).

Początkowo Egipcjanie identyfikowali go z bocianem lub ptakiem czaplopodobnym zwanym Benu, pochodzącym z Księgi Umarłych i innych tekstów egipskich. Benu to jeden z symboli kultu świętych w Heliopolis, ściśle związany z wschodzącym słońcem i egipskim bogiem Ra.

Feniks, Fenix.


1 2 3 4 5Następna strona

Wybrane specjalnie dla Ciebie

12 komentarzy

  1. Jeśli chcielibyście artykuł na temat jakichś zwierząt, to zróbcie listę i zamieśćcie ją w komentarzu. Wiemy, iż Maciej chciałby opracowań ptaków z Nowej Zelandii, Bartek nosorożca sumatrzańskiego i niedźwiedzia malajskiego, Wiktor zaś TOP 10 ryb słodkowodnych. Jeśli o czymś zapomnieliśmy, to piszcie.

  2. to ja ale pytanie damilo jest na serio 🙂
    a po co te głupie okienka wyskakują czy jestem fanem i te pytanie od heruśa

    1. Spis bibliografii mocno wydłużałby artykuł (czasami kilkanaście pozycji), a niektóre z naszych opracowań są bardzo obszerne. Często do bibliografii odsyłamy w naszych komentarzach, kiedy powołujemy się na źródła.
      Jeśli więcej czytelników będzie optować za dodawaniem bibliografii, rozważymy jej zamieszczanie w artykułach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.