DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot savannah – krzyżówka kota i serwala

Kot savannah – krzyżówka kota z serwalem

Któż z nas nie marzył aby stać się właścicielem dzikiego kota – tygrysa, lwa, czarnej pantery, czy wybrać się z gepardem na polowanie. Niestety niemal nikomu te marzenia się nie spełniły… a może jednak? Skoro nie można całkowicie spełnić marzenia, a Mikołaj nie śpieszy się z jego realizacją:) to może choć skrzyżujmy kota domowego z jego dzikim kuzynem?

Niezwykle piękny i uroczy savannah to kot, w którego żyłach płynie krew afrykańskich dzikich przodków. Pełen energii i entuzjazmu „olbrzym” to jednak wyjątkowo kosztowna i rzadka rasa. Na całym świecie istnieje kilkadziesiąt hodowli savannah, co wiąże się z astronomicznymi wręcz cenami, za jakie można kupić tego niezwykłego kota.

Kwestia klasyfikacji

Rasa nie jest uznawana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną (FIFe). Zarejestrowana została natomiast w dwóch innych organizacjach:

  • TICA (International Cat Association) – międzynarodowej organizacji felinologicznej z siedzibą w Stanach Zjednoczonych
  • REFR (Rare and Exotic Feline Registry) – amerykańskiej organizacji hodowlanej.

Savannah nie posiada zatem kodu EMS, który jest elementem klasyfikacji FIFe.

Kot savannah
Koty savannah.

Historia rasy

Pierwszy znany kot rasy savannah przyszedł na świat 7 kwietnia 1986 r. Matką noworodka była samica kota syjamskiego, ojcem zaś samiec serwala (Leptailurus serval / Felis serval) – dzikiego kota zamieszkującego afrykańskie sawanny. Hodowcy zainteresowali się dalszym krzyżowaniem w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. W roku 1996 Patrick Kelley i Joyce Sroufe opracowali wzorzec rasy i zaprezentowali go w siedzibie TICA. Dopiero jednak w 2001 r. TICA uznało savannah za nową rasę, a 11 lat później zarejestrowało ją jako rasę wystawową.

Pokrewieństwo

W obrębie rasy rozróżnia się generacje (pokolenia). Pokolenie F1 zawiera 50% genów serwala, jest równocześnie pierwszym pokoleniem, czyli krzyżówką serwala z kotem domowym. W pokoleniu F2 występuje ok. 30% genów serwala, w F3 15%, itd.

Kot savannah
Kot savannah.

Charakterystyka

Wygląd

Dzięki genom afrykańskiego dzikiego kota savannah ma długie kończyny i szczupłą, wydłużoną sylwetkę. Wyróżnia się zatem sporymi rozmiarami przy niezbyt dużym ciężarze. Wymiary savannah są jednak uzależnione od pokolenia i płci – zwykle hybrydy samców z pokolenia F1 są największe. Duże osobniki osiągają ciężar 6-11 kg, ale te najbliżej spokrewnione z serwalem mogą być cięższe

Cętki

Im dalsze pokrewieństwo z serwalem, tym mniej egzotyczny wygląd i cechy charakteru. Futro savannah powinno mieć cętki – tylko taki wzór jest akceptowany przez TICA. Umaszczenie niestandardowe, np. rozetkowe, marmurkowe, śnieżnobiałe, niebieskie, cynamonowe, czekoladowe, liliowe uznawane są za spadek genetyczny po kocie domowym. U savannah liczy się jednak, aby futro było cechą po dzikim rodzicu, czyli serwalu.

Kot savannah
Kot savannah.

W hodowli wykorzystuje się jednak cętkowane odmiany ras domowych, np. koty bengalskie i kota egipskiego mau, żeby umaszczenie zawsze miało wymagany wzór, bez względu na pokolenie. TICA określa także kolor wzoru; powinny występować odcienie brązu, złota i czerni. Akceptowany jest także:

  • srebrny cętkowany (srebrne tło z czarnymi lub ciemnoszarymi cętkami)
  • czarny (czarne tło i czarne cętki)
  • czarny cieniowany (czarno-srebrne tło z czarnymi cętkami).

Poza umaszczeniem savannah powinien posiadać również szerokie, sterczące i wysoko ulokowane uszy z białymi oznaczeniami oraz bardzo długie kończyny. Tylna część ciała często jest wyższa od przedniej ze względu na długość nóg. Ważne jest również, aby głowa była dłuższa niż szersza, wsparta na długiej i smukłej szyi. Na krótkim ogonie widoczne są czarne pierścienie, a wieńczyć go powinna końcówka w kolorze głębokiej czerni.

Oczy mogą mieć kolor niebieski, zielony, brązowy, złocisty lub mieszany. Pod oczami, przy wewnętrznych kącikach, widoczne są czarne oznakowania zwane łzami. Występują one również u gepardów.

Kot savannah
Kot savannah.

Temperament

Kot savannah znany jest ze swej psiej lojalności. Przebywając w domu, nie odstępuje właściciela na krok. Z tego też powodu może być prowadzony na smyczy.

Podobnie do serwala chętnie skacze. Nie należy się zatem dziwić, że po domu będzie przemieszczał się długimi susami. Niektóre osobniki są na tyle skoczne, że potrafią wykonać skok na wysokość 2,5 m. Umiejętność ta, połączona z ogromną ciekawością w stosunku do otoczenia, czyni z savannah psotnika, którego należy pilnować.

Charakterystycznym zachowaniem savannah jest także puszenie ogona na znak pozdrowienia. Nie należy mylić tego zachowania z nastroszeniem sierści na grzbiecie, będącym znakiem irytacji i wrogości. Innym sygnałem podekscytowania jest potrząsanie i machanie ogonem.

Poza skakaniem bardzo lubi wodę, może się w niej beztrosko taplać. Wielu właścicieli kąpie savannah pod prysznicem. Często również zamiast pić wodę z miski kot wylewa ją, uderzając w naczynie przednimi łapami.

Kot savannah
Kot savannah.

Wokalizacje

Dźwięki jakie wydaje również wskazują na jego pokrewieństwo z serwalem, choć potrafi także miauczeć jak kot domowy. Często zwierzę miesza wokalizacje obu gatunków, tworząc niezwykłe melodie. Syczenie savannah przypomina natomiast syk węża, nie zaś udomowionego przodka. Wiele osób może się przestraszyć tego niepokojącego odgłosu, zwłaszcza te, które nie wiedzą zbyt wiele o serwalach i rasie savannah.

Charakter

Różnorodność pod względem charakteru jest dosyć wyraźna; niektóre osobniki są bardzo przyjazne i otwarte w stosunku do obcych ludzi oraz psów, ale są też takie, które na widok nieznajomego syczą, warczą lub chowają się. Głównymi czynnikami wpływającymi na charakter savannah są: pokolenie (poziom pokrewieństwa z serwalem), poziom socjalizacji i rodowód. Oznacza to, że w obrębie rasy obserwuje się bardzo różnorodne typy charakterologiczne.

Najbardziej egzotyczne zachowania występują u pokolenia F1 i F2, czyli u najbliżej spokrewnionych z serwalem. Do zachowań takich zalicza się tendencja do skakania, walki oraz dominacji. Od pokolenia F5 coraz słabiej widoczne są geny dzikiego pradziada. U wszystkich pokoleń występuje natomiast wysoka aktywność ruchowa i ciekawskie usposobienie.

Kot savannah
Kot savannah.

Wydaje się, że najbardziej znaczącym czynnikiem wpływającym na zachowania savannah jest poziom uspołecznienia w okresie młodości. Jeśli kocię od początku życia ma kontakt z człowiekiem i relacja ta jest głęboka, zwierzę będzie dobrym towarzyszem. Trzeba jednak pamiętać, że umiejętności społeczne kociąt są bardzo różne nawet w obrębie jednego miotu. Dlatego też w jednym pokoleniu rodzić się mogą zarówno osobniki przyjazne i łatwe w wychowywaniu oraz wycofane i nieco dzikie.

Socjalizacja savannah powinna odbywać się codziennie i działać na zasadach pozytywnego wzmocnienia (nagradzania). Kocięta, które przez większość czasu żyły tylko z matką i rodzeństwem zwykle nie tworzą silnej więzi z człowiekiem, są również mniej ufne. Takie właśnie osobniki są najbardziej nieśmiałe i wycofane.

Kot savannah
Kot savannah.

Ceny kotów savannah

Savannah to jedna z najdroższych ras kotów na świecie. Co interesujące, koty F1 i F2 są droższe od serwali czystej krwi. Poniżej zamieszczamy przykładowy cennik tych kotów:

  • Serwal
    • Samiec: 5,000–9,000 USD
    • Samica: 5,000–9,000 USD
  • F1 Savannah
    • Samiec: Od 12,000 USD
    • Samica: Od 12,000 USD
  • F2 Savannah
    • Samiec: 5,000–12,000 USD
    • Samica: 5,000–16,000 USD
  • F3 Savannah
    • Samiec: 2,500–6,000 USD
    • Samica: 2,500–8,000 USD
  • F4 Savannah
    • Samiec: 1,500–4,000 USD
    • Samica: 1,500–5,000 USD
  • F5 Savannah
    • Samiec: 1,200–8,000 USD
    • Samica: 1,200–3,500 USD
  • SBT Savannah
    • Samiec: 1,200–8,000 USD
    • Samica: 1,200–3,000 USD

Dla jasności – nie sprzedajemy kotów savannah 🙂

Kot savannah
Kot savannah F3.

Szczegółowe dane / wymiary

Kot savannah – najwyższy kot domowy

  • Wysokość w kłębie: pokolenie F1: 40-45 cm, pokolenie F5: 35-40 cm
  • Waga: pokolenie F1: samce 9-11 kg, samice 7-9 kg, pokolenie F5: samce 6-9 kg, samice 4-6 kg (im dalsze pokrewieństwo z serwalem, tym mniejsze rozmiary)
  • Długość życia: 20 lat

Koty rasy savannah z pokolenia F1 są większe nawet od kotów rasy maine coon, które uważane są za największą rasę kota domowego.

Kot savannah
Kot savannah.

Kot savannah – ciekawostki

  • Posiadanie savannah jest w wielu krajach obarczone pewnymi ograniczeniami. Jednym z najbardziej restrykcyjnych państw pod tym względem jest Australia. Rząd tego państwa całkowicie zakazał sprowadzania savannah. Władze uważają bowiem, że ta duża hybryda może stać się zagrożeniem dla wielu endemicznych gatunków zwierząt. Wiele krajów posiada jednak łagodne ograniczenia prawne, głównie w stosunku do pokoleń daleko spokrewnionych z dzikim kotem (od pokolenia F2), choć często wymagane jest specjalne pozwolenie na jego posiadanie.
  • W obrębie rasy spotyka się kardiomiopatię przerostową, która jest powszechnym schorzeniem wśród rasowych kotów domowych.
  • Kot savannah to prawdopodobnie najdroższa rasa kota. Ceny uzależnione są od bliskości genetycznej z serwalem. Najdroższe osobniki, czyli pokolenie F1 (czysta krzyżówka) mogą kosztować nawet 20 000 dolarów. Okazy będące dalekimi krewniakami serwala kosztować mogą natomiast ok. 4 000 dolarów.
  • Niektóre koty savannah są na tyle skoczne, że potrafią wykonać skok na wysokość 2,5 m.
Kot savannah.
Kot savannah.

Inne hybrydy

Savannah to niejedyna hybryda, warto poznać największego z kotów lygrysa/ligera (krzyżówka lwa z tygrysem), wilczaka czechosłowackiego (krzyżówka psa z wilkiem), czy sympatycznego zeboroida (krzyżówka zebry z koniem), który nie powstał przy użyciu programu graficznego:). Czytelnikom zainteresowanych hybrydami nie z tej ziemi, polecamy artykuły w dziele Zwierzęta z mitów i baśni.

Polecamy


Baza Dinozaurów

7 komentarzy

  1. Przecież wyraźnie widać, że na zdjęciach ostatnim i pod opisem charakteru znajduje się serwal, nie jego mieszane potomstwo (nawet F1 nie wygląda jak czysty serwal).

  2. Najdroższą rasą jest Ashera cena 15000 – 100000$ Hybryda afrykańskiego serwala, azjatyckiego lamparta i kota domowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button