DinozauryDinozaury drapieżneJura

Najmniejsze dinozaury – Kompsognat (Compsognathus)

Kompsognat (Compsognathus) „piękna / delikatna szczęka

Nie wszystkie dinozaury drapieżne były takimi olbrzymami jak tyranozaur. Miliony lat temu żyły także gadzie drapieżniki wielkości kury, których pożywienie stanowiły duże owady i kręgowce wielkości myszy. Kompsognat (Compsognathus) osiągnął wielkość indyka i, jak większość teropodów, był dwunożnym mięsożercą. Żył w okresie późnej jury 150,8 mln lat temu.

Jeden z najmniejszych dinozaurów

Zwinny, mały drapieżnik Compsognathus („piękna/delikatna szczęka”) był jednym z najmniejszych znanych dinozaurów. Miał delikatną, niemal ptasią budowę -wąska, spiczasta głowa, małe, choć ostre zęby w szczękach, giętka szyja, zwarty tułów, dość długi ogon. Nogi były długie i podobne do ptasich.

Compsognathus

Występowanie

Compsognathus żył na tych samych półpustynnych wyspach archipelagu na obszarze dzisiejszej Europy, co najstarszy znany ptak, Archeopteryks (Archaeopteryx). Szkielety obu zwierząt są tak podobne, że w niektórych przypadkach naukowcy wzięli niektóre szczątki praptaka za kości kompsognata, gdyż nie zachowały się wyraźne odciski piór.

Znane są tylko 2 kopalne okazy: Compsognathus z południa Niemiec jest wielkości kury i wygląda na (młodego) nie w pełni wyrośniętego osobnika, drugi, z południowo-wschodniej Francji, o ostatecznie ukształtowanych kościach dorosłego dinozaura, był wielkości indyka. Mimo to Compsognathus mógł być największym drapieżnikiem archipelagu. Półpustynne wysepki miały zbyt skąpą szatę roślinną taką liczbę dużych roślinożerców, która zaspokoiłaby apetyty większych mięsożerców.

Kompsognat (Compsognathus)

Polowanie i ofiary

Możemy sobie wyobrazić, jak Compsognathus skradał się w podszyciu wypatrując najlżejszego poruszenia dużych owadów, jaszczurek lub ssaków wielkości myszy. Mógł prześcigać jaszczurki i dogonić młodego praptaka, jeżeli udało mu się zaskoczyć go na ziemi. Rano łatwy łup stanowiły wygrzewające się na słońcu jaszczurki, wciąż odrętwiałe po nocnym chłodzie. Compsognathus prawdopodobnie przytrzymywał większe ofiary przednimi łapami; pazury nie były sierpowatymi narzędziami do zadawania ran. Mniejszą zdobycz połykał w całości.

Kompsognat – mity

Kompsognat cieszy się powszechną sławą jako dinozaur wielkości kurczaka, choć w rzeczywistości osiągał większe rozmiary. Mimo to wiele książek popularnonaukowych wciąż opisuje go jako najmniejszego dinozaura. Jest jednym z nielicznych dinozaurów, których dieta jest dokładnie poznana. Ten niewielki teropod występował w okresie jurajskim, ok. 150 mln lat temu.

Kompsognat – model szkieletu Szkielet / Compsognathus skeleton

Kompsognat (Compsognathus) – ciekawostki

Kompsognat (Compsognathus) spopularyzowany został przez Stevena Spielberga w filmie Jurassic Park.
Kompsognat był jednym z najmniejszych dinozaurów – osiągał około 1 m – 1.25 m długości.
Przez wiele lat uważany był za najmniejszego dinozaura. Ostatnio odkryto jednak jeszcze mniejsze nieptasie dinozaury, takie jak mikroraptor czy epidendrozaur.
Przez wiele lat Kompsognat był uznawany za najbliżej spokrewnionego z ptakami dinozaura.
Wagę Kompsognata szacuje się na ok. 2–3 kg.

Kompsognat (Compsognathus)
Kompsognat (Compsognathus)

Polecamy:


Baza Dinozaurów

3 komentarzy

    1. Tu są zdania podzielone, czy w filmie były Kompsognaty czy Prokompsognaty. Jeden z bohaterów nawet niepoprawnie je identyfikuje mieszając gatunki mówi. że to Compsognathus triassicus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button