BlogiOwadyZwierzęta

Mimikra – przystosowanie ochronne zwierząt

Mimikra u zwierząt

Pośród licznych adaptacji, jakie występują u zwierząt, jednym z najciekawszych jest mimikra. W dużym skrócie jest to zjawisko polegające na upodabnianiu się jednego gatunku zwierząt do innego poprzez przyjmowanie ich kształtu, barwy, zapachu lub innych właściwości. Najczęściej mówiąc o tym zjawisku mamy na myśli mimikrę batesowską lub müllerowską, czyli upodabnianie się bezbronnego organizmu do taksonu lepiej przystosowanego do obrony. Dzięki temu, niegroźne bzygi, mogą chronić się przed drapieżnikami, udając niebezpieczne i jadowite osy. Mimikra może jednak stanowić również groźną broń…

Mimikra występuje również u roślin. Rośliny upodabniają się do otoczenia, a także do samic owadów zapylających – tzw. mimikra seksualna.

Mateusz na swoim blogu Niewidoczne dla oczu przedstawia nam świat widoczny często jedynie pod mikroskopem. Dziś opowiada historię adaptacji zwierząt, które stają się wilkami w owczej skórze.

Wilki w owczych skórach

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Mimikra

Polecamy


Baza Dinozaurów

3 komentarzy

  1. Dino Animals mam takie pytanie nie związane z powyższym artykułem. Ile na dwóch łapach ma pospolicie eurazjatycki niedźwiedź brunatny (U. arctos arctos)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button