DinozauryDinozaury drapieżneJura

Afrowenator (Afrovenator abakensis)

Afrowenator (Afrovenator abakensis)

Afrykański myśliwy z Abaki

Choć znany jest z niemal całkowitego szkieletu, kwestia jego pochodzenia nadal nie jest do końca oczywista. Paleontolodzy liczą, że uda im się odkryć kolejne kości afrowenatora, które rozwieją istniejące jeszcze wątpliwości. Jednego są jednak niemal pewni – ten afrykański teropod był w stanie rozwijać spore prędkości, na co wskazuje budowa ciała.

W poniższym artykule postaramy się opisać nieco szerzej „afrykańskiego myśliwego z Abaki”.

Klasyfikacja

  • Gromada: gady
  • Nadrząd: dinozaury
  • Rząd: dinozaury gadziomiedniczne
  • Podrząd: teropody
  • Rodzina: megalozaury
  • Rodzaj: afrowenator
  • Gatunek: Afrovenator abakensis

Datowanie

Odkrycia dinozaura dokonano w roku 1993 w regionie Agadez (północny Niger). Jego skamieniałe szczątki znajdowały się w formacji geologicznej Tiouraren. Niedługo po odkryciu sądzono, że teropod ten żył w okresie wczesnej kredy, czyli ok. 136-125 mln lat temu.

Ponowne badanie osadów, w których znaleziono szczątki afrowenatora wykazały jednak, że pochodzi on ze środkowej jury, czyli z ok. 164-161 mln lat temu.

Afrowenator (Afrovenator abakensis)
Afrowenator (Afrovenator abakensis)

Charakterystyka

Znany z jednego szkieletu afrowenator mierzył ok. 8 m długości od głowy do ogona, a jego masa mogła dobijać do 1000 kg. Ogólna budowa ciała jest stosunkowo delikatna, a kończyny przednie i kości podudzia są wyraźnie wydłużone. Szczęki były długie, kości jarzmowe krótkie i głębokie. Z kości łzowej uformował się natomiast charakterystyczny róg. Wyglądem afrowenator przypominał zatem wiele innych teropodów.

W jurze teropody nie były zbyt zróżnicowane, ale afrowenator wybija się na ich tle wyjątkowo długimi kośćmi ramiennymi, mierzącymi ok. 40 cm. Wydaje się również, że pod względem ogólnej budowy ciała afrowenator był stworzony do rozwijania sporych prędkości. Jak na swą wielkość był bowiem lekki, zatem byłby w stanie dogonić uciekającą zdobycz. Niewykluczone również, że mógł polować na zauropody takie jak jobaria, ale nie ma na to twardych dowodów.

Afrowenator (Afrovenator abakensis)
Afrowenator (Afrovenator abakensis) – wizualizacja (nie ma dowodów, że afrowenator brodził w wodzie)

Problemy z klasyfikacją

Od momentu odkrycia pojawiały się problemy pod względem klasyfikacji. Paleontolodzy przypisywali afrowenatora do rozmaitych grup teropodów, w tym do allozaurów, dubrillozaurów, eustreptospondylów, a nawet potężnych spinozaurów.

Główny kłopot w tej kwestii tkwi w ubogim materiale kopalnym – do tej pory gatunek został opisany tylko na podstawie jednego szkieletu. Znalezienie większej ilości szczątków afrowenatora z pewnością pomogłoby w precyzyjniejszej klasyfikacji. Współcześnie przyjmujemy, że zaliczał się on do rodziny megalozaurów.

Afrowenator (Afrovenator abakensis)
Afrowenator (Afrovenator abakensis)

Szczegółowe dane/wymiary

Afrowenator (Afrovenator abakensis)

  • Długość ciała od głowy do ogona: 7-9 m
  • Waga: 1-2 t
  • Zęby: 5 cm
  • Datowanie: 164-161 mln lat temu
  • Okres: jura
  • Epoka: środkowa jura
  • Wiek: baton-oksford
  • Występowanie: równiny północnej Afryki (Niger)
Afrowenator (Afrovenator abakensis)
Afrowenator (Afrovenator abakensis) – jeden z najbardziej kompletnych szkieletów teropodów

Afrowenatorciekawostki

  • Nazwa rodzajowa pochodzi z połączenia łacińskich słów afer („afrykański”) i venator („łowca” / „myśliwy”). Określenie gatunkowe natomiast odnosi się do miejsca odkrycia szczątków teropoda – regionu Agadez, który w języku tuareskim nosi nazwę Abaka.
  • Szkielet afrowenatora jest jednym z najlepiej zachowanych i najbardziej kompletnych spośród poznanych teropodów.
Afrowenator (Afrovenator abakensis)
Afrowenator (Afrovenator abakensis) – warto zwrócić uwagę na długie kończyny przednie

Polecamy


Baza Dinozaurów

12 komentarzy

    1. Wszystkie koty, które wymieniłeś są tu opisane w oddzielnych artykułach, zatem dość łatwo stwierdzić, który z nich był największy 🙂

  1. Afrovenator Abakensis,afrovenator,afrowenator.-rodzaj dużego mięsożernego teropoda pochodzącego z środkowej, i późnej Jury z terenów dziszejszej Afryki.

  2. Są jakieś szacunki co do siły szczęk Afrowenatora?
    Po za tym czy jest możliwość zrobienia artykułu o Eustreptospondylu? W sieci nie ma za wiele informacji o nim, a Wy z pewnością świetnie byście go przedstawili i pomogli spopularyzować tego teropoda.

    1. Nie natknęliśmy się w literaturze na takie szacunki. Raczej siła szczęk afrowenatora nie była szczególnie imponująca, gdyż nie był to teropod wagi ciężkiej.
      Eustreptospondyla dodamy do listy i postaramy się go opracować. To jeden z największych drapieżnych dinozaurów okresu jury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button