DomowePsySsakiZwierzęta

Seter irlandzki czerwono-biały

Seter irlandzki czerwono-biały

Setery irlandzkie kojarzone są często jako psy o jednolitej, mahoniowej barwie, choć to  odmiana czerwono-biała powstała wcześniej z przeznaczeniem do tropienia zwierzyny.  Pies ten może wykonywać nawet trudne i pracochłonne zadania, ceni sobie przy tym towarzystwo człowieka. Hodowany jest głównie jako pies myśliwski i bardzo lubi aktywnie spędzać czas, ale jest także bardzo rodzinny i przyjazny.

Klasyfikacja

 • Grupa 7 – wyżły
 • Sekcja 2 – wyżły brytyjskie, seter
 • Wzorzec FCI 330
 • Inne nazwy: Seter irlandzki rudo-biały, Irish R&W Setter, IRWS, Irish Red and White Setter
 • Próby pracy wymagane
Seter irlandzki czerwono-biały

Historia rasy

Historia tej rasy sięga XVII wieku, kiedy to czerwono–białe setery irlandzkie były bardzo popularne. Dopiero później, na skutek selektywnej hodowli, otrzymano setera o jednolitym, czerwonym umaszczeniu.

W XIX wieku sytuacja się jednak zmieniła i to jednobarwny, czerwony seter irlandzki stał się bardziej popularny. W latach dwudziestych XX wieku hodowcy zajęli się odtworzeniem rasy. Pod koniec II wojny światowej, w 1944 roku, założono w Irlandii klub rasy seter irlandzki czerwono-biały. W środowiskach myśliwskich rasa ta znalazła swoich zapalonych miłośników. W 1989 roku uznano setera czerwono-białego za odrębną rasę i jest ona dziś coraz bardziej popularna poza Irlandią, w Polsce jednak mało jeszcze znana.

Charakterystyka rasy

W porównaniu do setera irlandzkiego, seter czerwono-biały zachował starszy typ budowy, przydatny w jego pracy – jest mocniejszy, lepiej umięśniony i trochę niższy.

Seter irlandzki ogromnie lubi polowania, przestrzeń i zabawy na świeżym powietrzu, więc nie wystarczy mu spacer na smyczy. Najlepszym właścicielem będzie dla niego osoba mająca już doświadczenie w kontaktach ze zwierzętami. Jednocześnie pies ten jest bardzo inteligentny, pełen radości i energii, i bardzo rodzinny.

Charakter

Seter irlandzki czerwono-biały ma przyjazną naturę, choć na jego miłość trzeba sobie zasłużyć. Wymaga konsekwentnego szkolenia. Lubi dzieci i inne zwierzęta domowe.

Ma typowy charakter psa myśliwskiego, jest więc żywiołowy i kocha polować. Mieszkać może jednak w mieście, pod warunkiem, że będzie miał zapewnioną dużą porcję ruchu, biegania i wszelkich zabaw. Ma zrównoważoną naturę, szybko się uczy i dość łatwo go ułożyć jako psa myśliwskiego lub towarzyszącego.

Seter irlandzki czerwono-bialy

Zachowanie

Seter bardzo lubi ruch i zabawę, przy czym wykazuje silny instynkt łowiecki, więc może ganiać inne zwierzęta. Jest towarzyski i chętnie się przytula.

W stosunku do obcych jest łagodny, ale i nieufny, może się więc sprawdzić także jako pies stróżujący, choć nie jest to jego powołanie. Lubi zabawy z dziećmi, wędrówki i bieganie na otwartej przestrzeni.

Wielkość

Jest to mocno umięśniony pies o bardzo harmonijnej budowie ciała i wysokości około 60 cm. Tułów ma silny i muskularny, grzbiet mocny a ogon umiarkowanej długości.

Umaszczenie

Umaszczenie jest białe z wyraźnie odgraniczonymi jednolicie czerwonymi łatami. Cętkowanie jest dopuszczalne tylko w części twarzowej (kufa), na stopach, przednich kończynach do wysokości łokcia, a na tylnych do stawu skokowego. Kolory powinny być żywe i lśniące.

Seter irlandzki czerwono-biały

Szata

Długa, jedwabista sierść pokrywa zewnętrzną stronę uszu i tworzy frędzle na tylnej stronie kończyn tylnych. Sierść w pachwinach, na dolnej stronie klatki piersiowej i na mostku tworzy frędzle, a pod szyją jest wyraźnie długa i prosta. Na głowie, na przedniej stronie kończyn, jak również na pozostałych częściach ciała, sierść jest krótka i gładka, bez śladów skręcenia, dopuszczalne jest tylko łagodne falowanie. Frędzle powinny być proste, przylegające i niekędzierzawe. Ogon natomiast ozdobiony obfitym piórem.

Długość życia

Psy te żyją około 10-12 lat i cieszą się na ogół dobrym zdrowiem.

Odżywianie

Seter irlandzki czerwono-biały może być karmiony suchą karmą lub jedzeniem przygotowywanym w domu. Pamiętać należy o dobraniu odpowiedniego pożywienia do wieku, zdrowia i sposobu życia psa.

Pielęgnacja

Włos wymaga regularnego szczotkowania, co zapewni zdrowy wygląd i połysk. Standardowe zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy tak, jak u innych psów, tzn. obcinamy pazury, wycinamy sierść między opuszkami palców i dbamy o uszy. Psa kąpiemy jedynie okazjonalnie a wyschnięte błoto usuwamy z sierści szczotką.

Kondycja zdrowotna

Są to psy zdrowe i odporne. Wśród najczęściej występujących chorób należy wymienić dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, choroby oczu, serca, padaczkę, alergie skórne i skręt żołądka.

Nisko załamana małżowina uszna utrudnia wentylację, co może powodować stany zapalne uszu.

Seter irlandzki czerwono-bialy

Szczegółowe dane / wymiary

 • Wysokość w kłębie:
  • pies: 61-66 cm
  • suka: 57-61 cm
 • Waga:
  • psy: 29-34 kg
  • suki: 25-29 kg
 • Długość życia: 10-12 lat
 • Pochodzenie: Irlandia
 • Umaszczenie: na białym tle intensywnie rude łaty, możliwa dropiatość, czyli nakrapianie na głowie i kończynach
 • Usposobienie: przyjazny, wytrwały, odważny, inteligentny
 • Cena psa z rodowodem w Polsce: 4000 – 4500 zł

Ciekawostki

 • Seter irlandzki czerwono-biały i jego mahoniowy kuzyn (seter irlandzki) przedstawieni zostali na znaczku pocztowym wyemitowanym przez pocztę irlandzką na początku XX wieku.
 • W Polsce nie ma wielu hodowli i szczenię trzeba zamawiać.

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button