DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot europejski krótkowłosy

Kot europejski krótkowłosy

Trudno odróżnić go od przeciętnego „dachowca”. Być może najbardziej rozpoznawalną cechą jest jego wielkość. Sugerując się bowiem temperamentem, możemy się bardzo zdziwić – kot europejski krótkowłosy to kot nieoczywisty pod względem usposobienia. Nie ma jednego, stałego schematu jego zachowań. Dotyczy to także innych ras, ale w przypadku tego kota tworzenie jakichkolwiek schematów zachowania jest loterią.

Klasyfikacja FIFe

 • Kategoria III: Koty krótkowłose
 • Kod EMS: EUR
 • Inne nazwy: europejski krótkowłosy, kot celtycki
 • Kraj pochodzenia: Finlandia, Szwecja
Kot europejski krótkowłosy
Kot europejski krótkowłosy.

Historia rasy

Rasa powstała w sposób naturalny, tzn. bez ingerencji człowieka. Do roku 1982 europejski krótkowłosy uznawany był za odmianę rasy brytyjskiej krótkowłosej, ale FIFe przeklasyfikowało ją na oddzielną rasę – europejską krótkowłosą.

Rasa ta prawdopodobnie pamięta Rzym czasów cesarzy. Po Europie rozprzestrzeniła się wraz z kulturą rzymską, która owładnęła swego czasu niemal całą Europę środkową i południową. Współczesne hodowle powstały w Szwecji, dzisiaj najbardziej popularna jest w Finlandii.

Kot europejski krótkowłosy
Kot europejski krótkowłosy.

Charakterystyka

Wygląd

Sylwetka kota jest duża, silna, muskularna, ale nie przysadzista. Ciało pokrywa krótka, gładka, miękka, błyszcząca sierść. Silne kończyny są średniej długości, a łapy mają zaokrąglony kształt. Głowa raczej duża, okrągła, z dobrze rozwiniętymi policzkami, jednak nie tak wydatnymi jak u brytyjskiego krótkowłosego. Szerokie u podstawy uszy, zwężające się końcowi, są szeroko rozstawione i sterczące. Ogon dość gruby u nasady, ale im bliżej czubka, tym staje się węższy.

FIFe uznaje rozmaite odmiany kolorystyczne i wzory. Najczęściej spotyka się koty pręgowane i szylkretowe, ale występują również osobniki umaszczone jednolicie (np. czarny, biały, czerwony, niebieski, kremowy). Duże, okrągłe oczy mogą mieć kolor granatowy, pomarańczowy, zielony, a nawet wielobarwny (jedno oko niebieskie, drugie żółte).

Kot europejski krótkowłosy
Kot europejski krótkowłosy.

Temperament

Ponieważ rasa powstała ze zwykłych kotów domowych, które posiadają rozmaite osobowości, charakter europejskiego krótkowłosego nie jest jednolity. Trudno więc wypisać cechy charakterystyczne dla całej rasy. Wiadomo jednak, że koty te mogą być bardzo czułe, ale bardzo lubią także polować na myszy. Większość z nich to koty silne i aktywne, a także przyjazne. Wykazują często wysoką inteligencję i chęć zabaw. Powinny również dobrze żyć z innymi kotami i psami. Akceptują też dzieci.

Raczej dobrze dostosowują się do nowych sytuacji, np. przeprowadzki. Lubią poznawać nowych ludzi. Bardzo chętnie odpoczywają przy swym opiekunie. Właściciele tych kotów twierdzą czasem, że zwierzę to pociesza ich po kiepskim dniu.

Kot europejski krótkowłosy nie ukrywa więc swych uczuć względem człowieka, którego kocha. Potrzebuje jednak sporo uwagi – zabawy z opiekunem to ważny element dnia. Europejski krótkowłosy ma bowiem ponadprzeciętny poziom energii.

Kot europejski krótkowłosy
Kot europejski krótkowłosy.

Szczegółowe dane/wymiary

Kot europejski krótkowłosy

 • Wysokość w kłębie: 30-35 cm
 • Długość ciała: 80-100 cm
 • Waga: 4-7 kg
 • Długość życia: 15-22 lata (w stanie „dzikim” 5-12 lat)
Kot europejski krótkowłosy
Kot europejski krótkowłosy.

Kot europejski krótkowłosy – ciekawostki

 • Rasa nie jest zbyt popularna poza Skandynawią, ale w Europie istnieje ogromna populacja kotów łudząco podobnych do europejskiego krótkowłosego.
 • Koty tej rasy są rzadkie w USA, są więc tam trudne do zdobycia. Jeśli uda się go znaleźć, trzeba będzie sporo za niego zapłacić – od 400 do 900 dolarów.
 • Kot europejski krótkowłosy to naturalna hybryda wielu różnych ras europejskich. Nie znamy więc jego dokładnego pochodzenia.
Kot europejski krótkowłosy
Kot europejski krótkowłosy.

Polecamy


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button