DinozauryDinozaury drapieżneJuraKreda

Karnozaury – największe drapieżniki wśród dinozaurów

Karnozaury (Carnosauria) – duże drapieżne dinozaury

Niektóre drapieżniki, wysokie jak domy, były największymi dwunożnymi zwierzętami wszystkich czasów. Wszystkie karnozaury, nawet te żywiące się padliną, musiały być silne, żeby móc odrywać mięso od kości. Ostre zęby i pazury były drapieżnikom bardzo potrzebne do polowania i obrony.

Przykładem pospolitego karnozaura (łac. caro, carnis ‘mięso’ + gr. saúros ‘jaszczurka’) jest Allosaurus („obcy, inny, dziwny jaszczur”), który żył około 154-144 milionów lat temu. Allozaur dorastał do 12 m długości, a ważył do 5 ton. Tak olbrzymie zwierzę zapewne nie mogło poruszać się szybko na duże odległości.

Allosaurus porównanie wielkości
Allosaurus (Allozaur) porównanie wielkości.

Krótkie, lecz mocne przednie łapy pomagały allozaurowi przytrzymać zdobycz. Trójpalczaste dłonie uzbrojone były w ostre pazury, które mogły rozdzierać skórę i mięso ofiar. Nie służyły jednak do poruszania się – allozaur chodził tylko na tylnych nogach. Czaszka allozaura miała prawie metr długości. W paszczy tkwiło siedemdziesiąt zakrzywionych do tyłu zębów o piłkowanych krawędziach. Odkrawały one kawały mięsa, które trafiały do rozdziawionej gardzieli.

Długi ogon allozaura składał się z około 50 kręgów. Pomagał on równoważyć ciężar pochylonego w przód tułowia. Stopa dźwigająca olbrzymiego drapieżnika miała trzy długie palce, zakończone ostrymi pazurami.

Czaszka i zęby allozaura były stosunkowo niewielkie jak na teropoda jego rozmiarów. Ocenia się, że długość czaszki osobnika mierzącego około 8 m długości wynosiła 85 cm.

Jednym z najbardziej znaczących znalezisk allozaura było odkrycie w 1991 roku „Wielkiego Ala” (MOR 693), którego szkielet jest niemal w 95% kompletny. „Wielki Al” w chwili śmierci miał około 8 metrów długości. Szkielet ten został wydobyty niedaleko Shell w Wyoming przez ekipę Muzeum Gór Skalistych (Museum of the Rockies) oraz Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Wyoming (University of Wyoming).

Allosaurus (allozaur)

Wielkość:
Długość: 8,5-13 m
Wysokość: do 5 m
Waga: 1,4 – 2,3 t

Żył:
155 -144 mln lat temu

Pokarm:
duże dinozaury roślinożerne

Występowanie:
Ameryka północna, Europa (Portugalia)

Klasyfikacja:
Rodzina: Allosaurdae
Infrarząd: Tetanurae
Podrząd: Theropoda
Rząd: Saurischia


Baza Dinozaurów

12 komentarzy

   1. Nie, chodzi mi o wymyślonego przez SpaceTaco101 z YouTube dinozaura-potwora. Kojarzył z filmiku ,,juvenile arkosaurus vs spinosaurus”

     1. A poza tym,to znalazłem identyczny model,nazwany Richoraptor,na kanale Gigacerato458.

 1. Tak w woli ścisłości tytuł niezbyt trafiony , bo największy drapieżnik wśród dinozaurów nie był karnozaurem

    1. Kilkanaście (20) lat temu 😉 Zmieniło to się w latach 90. XX wieku, kiedy Holtz zaproponował nową klasyfikację.
     While paleontologists have long recognized the family Tyrannosauridae, its ancestry has been the subject of much debate. For most of the twentieth century, tyrannosaurids were commonly accepted as members of the Carnosauria, which included almost all large theropods. Within this group, the allosaurids were often considered to be ancestral to tyrannosaurids. In late 1990s, cladistic analyses instead began to place tyrannosaurids into the Coelurosauria, echoing suggestions first published in the 1920s. Tyrannosaurids are now universally considered to be large coelurosaurs.”
     Holtz grouped tyrannosauroids with elmisaurids, ornithomimosaurs and troodonts into a coelurosaurian”

 2. Dlaczego piszę że karnozaury to największe drapieżniki wszech czasów przecież większe były te rodziny tyranozaury,spinozaury,karcharodontozaury,mozazaury,plezjozaury,elasmozaury,pliozaury i inne takie drapieżniki pytam?

  1. Karnozaury (Carnosauria) to grupa dużych dinozaurów mięsożernych, które żyły od jury do późnej kredy. W przeszłości do karnozaurów zaliczano wszystkie duże teropody, takie jak tyranozaury, megalozaury czy ceratozaury, nie zważając na różnice w ich budowie, stąd takie właśnie stwierdzenie. Obecnie uważa się je za grupę dinozaurów, którym bliżej do gatunku Allosaurus fragillis.

   Bardzo duże karnozaury to między innymi takie dinozaury jak jak giganotozaur czy tyranotytan, które należą do największych znanych teropodów. Pod względem rozmiarów karnozaury ustępują tylko megalozauroidom, do których należy spinozaur – największy znany teropod. To jednak kwestia obecnej definicji Holtza, która była modyfikowana w 1995 i 2004 roku i może być modyfikowana zapewne ponownie, wraz z nowymi odkryciami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button