Ameryka PnGeografiaGóryParki NarodowePodróżeWodospadyZwierzęta

Park Narodowy Jasper – znikające jeziora

Park Narodowy Jasper

Znikające jeziora, gorące źródła, wyspy duchów, totemiczne zwierzęta… To tylko kilka rzeczy charakterystycznych dla miejsca, o którym mamy zamiar Wam opowiedzieć. Jest tu blisko 70 gatunków ssaków, których zdrowie i przetrwanie zależą od istnienia instytucji parku. Duży nacisk kładzie się więc na to, aby odwiedzający to niepowtarzalne miejsce traktowali je jak dom starego przyjaciela, w którym zachowujemy się z szacunkiem i nie pozostawiamy po sobie śladów innych niż odciski palców.

Lokalizacja

Kierujemy swoją uwagę na Kanadę, a dokładniej na prowincję Alberta. Park Narodowy Jasper znajduje się bowiem w paśmie górskim Canadian Rockies, będącym z kolei częścią łańcucha Gór Skalistych.

Park Narodowy Jasper

Powstanie i nazwa

Park założono 14 września 1907 r. Na początku posiadał status parku leśnego. Dopiero w latach ’30-tych XX w. przemianowano go na park narodowy. Nazwa Jasper została nadana ku pamięci niejakiego Jaspera Hawesa – człowieka prowadzącego w tamtejszym regionie interesy tzw. Kompanii Północno-Zachodniej.

Park Narodowy Jasper

Przyroda

Teren Parku naszpikowany jest formami skalnymi i terenami górzystymi. Surowe i piękne góry współistnieją z delikatnymi ekosystemami, bogatą fauną i florą, licznymi wodospadami, jeziorami, rzekami i strumieniami, a także gorącymi źródłami. Elementami krajobrazu są także wapienne jaskinie i kaniony.

Pełno tu zwierząt typowych dla kontynentu północnoamerykańskiego: niedźwiedzi grizzly, łosi, rysi kanadyjskich, kojotów, wilków kanadyjskich, pum. Spotykamy również zwierzęta przystosowane do surowego klimatu, m.in.: rosomaki, karibu, kozły śnieżne. Teren bogaty jest w gatunki gryzoni małych i dużych, np. bobry, świstaki. Spośród ptaków wymienić można symbol USA – bielika amerykańskiego, a także orła przedniego, puchacza wirginijskiego, grubodzioba białoskrzydłego.

Nie możemy pominąć tysięcy gatunków roślin i owadów (oczywiście nie wymienimy tu wszystkich). Roślinność PN Jasper formuje się w rozległe lasy i łąki.

Poza terenami górzystymi, podziwiać możemy liczne doliny, udając się na krótki lub długi spacer – na terenie parku znajduje się prawie 1000 km szlaków turystycznych.

Park Narodowy Jasper

Lodowce

Obok gorących źródeł i bystrych wodospadów, na obszarze Parku występują lodowce. Najbardziej znanym jest Columbia Icefield, będący największym polem lodowym Gór Skalistych. Nie leży on w całości na terenie PN Jasper – rozlewa się na północno-zachodnią część PN Banff. Columbia Icefield obejmuje zatem tylko południowy kraniec PN Jasper.

Columbia Icefiled zajmuje całkowitą powierzchnię ok. 325 km2, a grubość powłoki lodowej waha się od 100 do 365 m.

Park Narodowy Jasper

Wyspa Ducha

Oryginalna nazwa brzmi Spirit Island. Wyspa, a raczej wysepka, leży na Jeziorze Maligne. Obecnie Wyspa Ducha to jeden z najatrakcyjniejszych punktów w PN Jasper. Chyba każdy, kto przybył odwiedzić Park, pragnie zobaczyć to romantyczne miejsce, owiane mgłą tajemniczości. Chętni mogą nawet popłynąć w rejs po jeziorze i postawić stopę na tym małym skrawku ziemi, porośniętym wysokimi iglakami.

Nazwa miejsca ma związek z pewną historią, stworzoną przez pierwszych mieszkańców tamtejszych terenów (mowa oczywiście o Indianach). Legenda głosi, że na wyspie tej spotykała się para kochanków, pochodzących z dwóch zwaśnionych plemion. Ojciec dziewczyny dowiedział się o jej ukrytym związku i zakazał spotkań z ukochanym. Załamany kochanek nadal jednak przychodził na wyspę wierząc, że dziewczyna w końcu wróci. Nigdy jednak nie przyszła, a on zmarł na wyspie, gdzie do dziś przebywa jego dusza.

Park Narodowy Jasper

Medicine Lake – znikające jezioro

Liczące około 7 km długości Medicine Lake jest raczej płytkie. Uznaje się je za część doliny rzeki Maligne.

Nietypową cechą jeziora jest to, że napływająca do niego woda… znika. Nie mamy jednak do czynienia z magią czy kosmitami, a z przyziemną geologią. Znaczna część wód odpływa ze zbiornika poprzez sieć podziemnych jaskiń. Dochodzi więc do tzw. drenażu. Za jednym zamachem do jeziora napływają duże ilości wody i równie duże ilości spływają pod ziemię – co sekundę ok. 24 000 l. Późną wiosną i latem wody w jeziorze jest najwięcej – spływa z lokalnych strumieni, dlatego poziom wody opada nieznacznie. Akwen jest pełny. Najpłytszy staje się natomiast jesienią. Poziom wody opada wtedy drastycznie.

Ten naturalny podziemny system jest jednym z największych w kraju i na świecie.

Park Narodowy Jasper

Szlaki

Rowerzyści i spacerowicze znajdą tu dla siebie wspaniałe miejsce na wycieczki. Liczne szlaki turystyczne ułatwiają turystom przemieszczanie się po terenie Parku. Co ciekawe, wiele funkcjonujących dzisiaj tras została stworzona przez dzikie zwierzęta. Pierwsi osadnicy i podróżnicy zaczęli również z nich korzystać. Tak wyglądały początki rozbudowanej dziś sieci pieszych dróg.

Przez PN Jasper ciągnie się łącznie 998 km szlaków. Znajdziemy tu również aż 82 obozowiska.

Park Narodowy Jasper – wodospady

Kiedy można wpaść

Park otwarty jest przez cały rok, ale pogoda i „okoliczności przyrody” najpiękniej prezentują się pod koniec lata i wczesną jesienią. Idealnym okresem dla fotografów jest jesień, kiedy wiatr łagodnieje, a powietrze staje się przejrzyste jak szkło. Jesień to również sezon pożarów.

Zaleca się, aby na łono natury wybierać się wcześnie rano lub późnym wieczorem, najlepiej wiosną lub jesienią. W tym okresie łatwiej bowiem o spotkanie wielkich ssaków, takich jak niedźwiedzie i łosie. Między sierpniem i wrześniem przybysze mogą podziwiać walki między samcami łosi. Odbywa się to głównie w pobliżu rzeki Athabaska.

Lato to równocześnie sezon kempingowy, trwający do późnej jesieni.

Miłośnicy zimy również znajdą tu coś dla siebie. Tereny Parku nadają się idealnie dla narciarzy i snowboardzistów.

Park Narodowy Jasper – wodpspad

Szczegółowe dane

Park Narodowy Jasper

 • Nazwa angielska: Jasper National Park
 • Nazwa francuska: Parc national Jasper
 • Powierzchnia: 10 878 km2
 • Data założenia: od 14.09.1907 r. status parku leśnego, od 1930 r. status parku narodowego
 • Wybrane atrakcje:
  • Columbia Icefield
  • Jezioro Maligne i Medicine
  • Spirit Island (Wyspa Ducha)
  • Gorące Źródła – Miette Hot Springs (obudowane baseny)
  • Pyramid Mountain
 • Rekordy:
  • Największy park narodowy w Canadian Rockies.
  • Obecność największego lodowca (pola lodowego) Gór Skalistych – Columbia Icefield.
  • Jeden z największych podziemnych naturalnych systemów odprowadzających wodę, ulokowany pod Jeziorem Medicine.
Park Narodowy Jasper

Park Narodowy Jasper – ciekawostki

 • PN Jasper jest największym parkiem narodowym w Canadian Rockies.
 • W roku 2014 PN Jasper odwiedziło ponad 2 000 000 turystów.
 • Wyspa Ducha, czyli Spirit Island, jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Canadian Rockies.
 • Jasper to także nazwa miasta, będącego centrum usługowo-turystycznym Parku Narodowego Jasper.
 • W roku 2017 PN Jasper obchodził 110-lecie powstania. W tym samym roku cały kraj świętował z okazji 150. rocznicy powstania państwa Kanada. Z tej okazji wejście do PN Jasper było (jest) darmowe.
Park Narodowy Jasper

Polecamy


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

  1. Tak, te parki narodowe to naprawdę magiczne miejsca. Nieco podobne jest nasze Morskie Oko to tych jezior na niektórych zdjęciach i to jest naprawdę piękne miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button