BlogiDinozauryDinozaury drapieżneJuraKredaZwierzęta

Oftalmozaur (Ophthalmosaurus) – ichtiozaur z ogromnymi oczami

Ophthalmosaurus icenicus

Oftalmozaur był dość wyjątkowy – zamiast smukłej sylwetki, jaką zazwyczaj wyobrażamy sobie w przypadku zwierząt morskich, Ophthalmosaurus był zwierzęciem o beczkowatym ciele i szerokim tylnym rejonie czaszki. To co go wyróżniało od innych prehistorycznych zwierząt morskich, to olbrzymie oczy – jedne z największych w świecie fauny w proporcji do wielkości ciała (ok.230mm). Większymi mogą się poszczycić jedynie kałamarnica kolosalna (ok. 300mm), kałamarnica olbrzymia (ok. 370mm) oraz inny przedstawiciel ichtiozaurów Temnodontosaurus platyodon (ok.260 mm).

Krzysztof i jego Czas Tytanów zapraszają na spotkanie z niezwykłym ichtiozaurem:

Ophthalmosaurus icenicus

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Ophthalmosaurus icenicus

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button