DomowePsySsakiZwierzęta

Bulterier miniaturowy – wulkan energii

Bulterier miniaturowy

Bulterier miniaturowy to pies rodem z Wielkiej Brytanii. Podobny jest oczywiście do bulteriera, ale mniejszy od swojego kuzyna. Rasa powstała jako krzyżówka buldoga, dalmatyńczyka oraz teriera. Rasa nie jest nowa, ale zatwierdzona ponownie została w 2011 roku. Ten energiczny i żywiołowy pies podbija serca ludzi, ale jego energetyczny charakter może być bardzo męczący. Na pewno warto poczytać o tej rasie nieco więcej i upewnić się czy ten pies aby na pewno jest dla nas, nim podejmiemy decyzję o zakupie.

Jeśli ktoś prowadzi aktywny tryb życia to bulterier będzie chciał spędzać czas w ten właśnie sposób ze swoim panem. Niedoświadczony hodowca powinien wybrać to szczenię z miotu, które wykazuje spokój i pewną rezerwę. Wówczas taki pies dobrze się układa i chętnie spędza czas ze swoim panem, nadaktywny pies potrafi być męczący dla całej rodziny.

Psy są aktywne, pewne siebie, energiczne, silne, często wyrywają się, dlatego należy je nauczyć chodzenia na smyczy przy nodze pana. Ułatwi to życie oraz codzienne spacery. Bulteriery miniaturowe uwielbiają biegać za piłką, a spacer wokół bloku ich nie zadowoli, więcej ruchu to dla nich konieczność. I to właściciel koniecznie musi im zapewnić. Bulterier miniaturowy nadaje się na psa myśliwskiego z uwagi na jego doskonały węch.

Bulterier i bulterier miniaturowy

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 3: teriery
  • Sekcja 3: teriery typu „bull”
  • Inne nazwy: Miniature Bull Terrier

Historia rasy

Psy tej rasy znane są już od XIX wieku.  Są one zatem rasą o pewnej historii. W latach 1900-1918 rasa stała się zapomniana. Grupa fanów rasy jednak nie ustawała w wysiłkach. Wzorzec rasy zatwierdzono w 1939 roku, na przestrzeni lat dokonywane były korekty i w 2011 roku zatwierdzono nowy wzorzec rasy.

Niepożądane kolory dla tej rasy to wątrobiany oraz błękitny. Jeśli mamy zamiar wystawiać psa, należy zwracać szczególną uwagę na umaszczenie psa, jego zdrowie oraz papiery. Nie jest to pies znany od wieków, ale ma fanów, którym odpowiada energetyczny charakter tej rasy. Kiedyś te psy tępiły gryzonie i brały udział w krwawych sportach, dzisiaj tego już nie robią, nie są bowiem trzymane w takim celu.

Bulteriery miniaturowe

Charakterystyka rasy

Bulterier miniaturowy, to pies mały, zrównoważony, radosny oraz oddany. Ma w sobie duże pokłady energii. Psy mają różnorodne umaszczenie. Bulterier miniaturowy może być biało-brązowy, umaszczony tak, że wygląda jakby miał podbite jedno oko :), ma sterczące uszy w kształcie litery V. Jest dynamiczny i potrafi być agresywny, nawet w sposób niezamierzony. Podczas zabawy może zrobić niechcący krzywdę dziecku, dlatego te psy trzeba nadzorować i nie zostawiać ich z maluchami samych.

Bulteriery miniaturowe bywają zazdrosne, nie tolerują innych psów, które mają skłonność do dominacji. Do szóstego roku życia bywają bardzo aktywne, wymagają aktywności od właściciela, dlatego flegmatyk nie jest dla nich dobrym panem. Starsza osoba może je mieć, ale pod warunkiem, że jest aktywna i poświęci im dużo czasu.

Psy tej rasy są bardzo absorbujące, nie są odpowiednie dla pracoholika, nie znoszą samotnego przebywania w domu. Są aktywne, pełne humoru i potrafią rekompensować tymi cechami pewną nadaktywność. Są dość zdrowe, ale mogą chorować na oczy, alergie i serce, nie są zbyt długowieczną rasą, choć zdarza im się dożyć 14 lat.

Bulterier miniaturowy to pies uparty, ale lubi ludzi, co jest dość istotne. Bulteriery miniaturki mają tendencję do tycia, dlatego nie wolno ich przekarmiać.

Bulteriery miniaturowe

Wzorzec rasy

Wzorzec rasy pochodzi lat siedemdziesiątych XIX wieku. Są to psy aktywne, ciekawskie, dobrze stróżują, ale nie są psami dla każdego chętnego, to psy dla osób aktywnych oraz z charakterem. Bulteriery miniaturowe to nie psy kanapowe, oczekują od właściciela zabaw oraz rozrywek. Agresja i upór to dwie najtrudniejsze cechy charakteru miniaturowego bulteriera. Jeśli ktoś chce mieć delikatnego pieska do przytulania to bulterier miniaturka nie jest niestety wymarzoną rasą.

Wychowanie bulteriera miniaturowego wymaga żelaznej konsekwencji oraz dobrej tresury. Tylko to pozwoli dobrze ułożyć tego psa. Psy są inteligentne, doskonale się uczą, szybko przyswajają komendy. Ludzie obawiają się ich, ponieważ opinia o bulterierze przeszła także na bulteriera miniaturowego i to niesłusznie.

Ten pies potrzebuje dojrzałego i odpowiedzialnego właściciela. Taka osoba dobrze wychowa upartego bulteriera i ucywilizuje go. Najgorszą rzeczą jest niedojrzały posiadacz tego małego psa. Czasami budzą się w nim dzikie instynkty, które tylko dojrzały właściciel potrafi dobrze i skutecznie okiełznać. Wzorcowa miniaturka nie powinna mieć więcej wzrostu niż 35 cm wysokości, jest to jednak trudne do osiągnięcia.

Bulterier i bulterier miniaturowy

Szczegółowe dane / wymiary

 Bulterier miniaturowy

  • Wysokość: do 35,5 cm
  • Masa: 9 – 15 kilogramów (proporcjonalna do wysokości)
  • Długość życia: 11-14 lat
  • Krótki nisko osadzony ogon
  • Mocno umięśniona sylwetka
  • Skóra przylega do ciała w sposób ścisły
  • Owalna głowa
  • Stojące uszy
  • Cena: ok. 8000 złotych za szczeniaka z rodowodem. Cena powoduje, że ten pies w Polsce nie należy do popularnych ras
  • Rasa bulterier miniaturowy pochodzi z Wielkiej Brytanii
Bulteriery miniaturowe

Bulterier miniaturowy – ciekawostki

  • Suczki są mniej agresywne i tolerują inne rasy psów, są łatwiejsze do układania. Na pewno warto zatem wybrać suczkę, gdy chcemy mieć spokojniejszego psa w domu. Należy go chować i tresować, ale nie wolno w tresurze stosować przemocy, psy te bowiem tego nie tolerują i natychmiast zamykają się w sobie.
  • Bulteriery miniaturowe są dynamiczne i potrzebują długich spacerów. Po godzinie chodzenia mają apetyt na dłuższy spacer, to typowe dla tej rasy. Jeśli ktoś nie lubi spacerować i nie ma czasu dla psa to bulterier miniaturka nie jest dla niego. Dwa-trzy spacery dziennie to norma.
  • W małym ciele bulteriera miniaturowego drzemie wielki wulkan anergii i wola zabawy, czasami też wola walki.
  • Dobrze ułożony pies nie atakuje innych psów oraz ludzi.
Bulterier i bulterier miniaturowy

Polecamy


Baza Dinozaurów

12 komentarzy

    1. Czemu ty tak zwierzęta obrażasz? To tak jakbym powiedział że jestes dziadostwem ze jestes brzydki ze jest dzikusem i że trzeba Cię rozstrzelac. Mam nadzieję że przemyślisz swoje zachowanie na temat zwierząt. Bo zero szacunku dla zwierząt masz.

    2. Nie masz w ogóle szacunku do zwierząt. Czym te psiaki Ci zawiniły? Są ładne a nawet jeśli nie to po co to piszesz? Czy tobie było by miło gdyby ktoś tak napisał o tobie? Może i zwierzęta nie umieją czytać, ale mają uczucia. Mam nadzieję że przemyślisz i zmienisz swoje zachowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button