OpracowaniaSsakiZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ssaki

Szczegółowe dane i wymiary

Ssaki (Mammalia)

 • Długość ciała: 30 mm – 34 m
 • Masa: 1,2 g – 190 t

Ssaki (Mammalia) – ciekawostki

 • Słowo „ssak” jest nazwą naukową, pochodzącą od słowa Mammalia, wymyślonego przez Karola Linneusza w 1758 roku i wywodzi się od łacińskiego mamma – „smoczek/sutek”.
 • Jedna grupa synapsyd – pelykozaury (Pelycosauria) – słynęła z największych i najsilniejszych zwierząt wczesnego permu.
 • Najstarszym znanym stekowcem jest Teinolophos trusleri, który żył ok. 123 mln lat temu na terenach dzisiejszej Australii.
 • Naukowcy odkryli niedawno wczensnopaleoceńskie zwierzę o nazwie Protungulatum donnae uważane za pierwszego ssaka łożyskowego.
 • Najstarszy znany przodek naczelnych to Archicebus achilles, którego szczątki datuje się na 55 mln lat temu. Zwierzę ważyło 20 – 30 g i mogło zmieścić się na ludzkiej dłoni.
 • Poza ssakami, zwierzętami stałocieplnymi są ptaki i… tuńczyki.
Ssaki to również małpy naczelne – powyżej Orangutan (Pongo).

Polecamy

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6

Wybrane specjalnie dla Ciebie

14 komentarzy

  1. Ponieważ nie ma sensu wymieniać tak dokładnej systematyki. Zajęłaby ona całą stronę, którą większość czytelników zwyczajnie by przewinęła, lub w ogóle zniechęciła się do czytania artykułu. DA nie jest encyklopedią, lecz serwisem popularnonaukowym, w którym staramy się w przystępny sposób przybliżyć czytelnikom świat zwierząt.

 1. a czemu słowo zauropsydy i obejmujące jest połączone w zauropsydyobejmujące? Lepiej wygońcie tego byka z tekstu.

  1. Gdybyś zadał to pytanie przed dwoma laty, wówczas moglibyśmy powiedzieć bez wahania, iż Samotny George (żółw słoniowy z podgatunku Chelonoidis nigra abingdoni) był najrzadszym zwierzęciem które znają ludzie (nie znamy bowiem wszystkich owadów, ryb, etc.). Samotny George był bowiem tylko jeden. Niestety George opuścił swoją ukochaną wyspę w 2012 roku i dziś trudno wskazać jedno najrzadsze znane zwierzę.

   Jest wiele rankingów, które wskazują na takiej liście np. delfiny chińskie, choć oficjalnie uważane za wymarłe, to część ludzi wierzy, iż pojedyncze osobniki jeszcze żyją. Można przyjąć z pewnością, iż niezwykle rzadkie są nosorożce jawajskie. Dziś nie jesteśmy w stanie wskazać jednego najrzadszego zwierzęcia – są jednak nimi wszystkie te zwierzaki, które znajdują się na czerwonej liście IUCN sklasyfikowane jako zagrożone krytycznie.

 2. Czy tylko mi się tak wydaje, że na pierwszym zdjęciu ( z podpisem p. błękitny ) jest humbak
  Nie znam się za bardzo na wieloryb ach, ale wydaje mi się że płetwal b. ma krótsze płetwy i nie ma takich guzków na pysku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.