OpracowaniaSsakiZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ssaki

Powstanie gromady

Wymieranie permskie było długotrwałym wydarzeniem ze względu na wiele zmian wynikłych z wyginięcia prawie wszystkich istot na świecie, w tym dominujących mięsożernych terapsydów. We wczesnym triasie wszystkie średnie i duże drapieżniki lądowe obejmowały archozaury, które przez kolejne 35 mln lat wyewoluowały w krokodylomorfy, pterozaury i dinozaury. W jurze wielkie jaszczury lądowe nie były już jedyną potęgą, ponieważ razem z nimi żyły duże zwierzęta roślinożerne.

Wg Kempa pierwsze ssaki pojawiły się pod koniec epoki triasu, czyli ok. 225 mln lat temu (40 mln lat po pojawieniu się pierwszych terapsydów). Od tej pory umiejętności przystosowawcze zwierząt zmienią bieg historii przyrody – z nocnych owadożerców wyodrębnił się np. jurajski Castorocauda potrafiący pływać, kopać i łowić ryby. Większość ssaków mezozoicznych to wieloguzkowce, eutrikodonty i przedstawiciele Spalacotheriidae.

Ssaki całkowicie przejęły dominację po wielkim wymieraniu kredowym, w kenozoiku, wypełniając nisze ekologiczne zajęte przez wielkie gady przed wyginięciem. Wśród ssaków bardzo szybko kwitła różnorodność, np. pierwsze znane nietoperze pojawiły się ok. 50 mln lat temu, czyli już 16 mln lat po wymarciu dinozaurów.

Na podstawie badań molekularnych wywnioskowano, że większość rzędów łożyskowców rozeszła się po świecie 100 – 85 mln lat temu, a współczesne rodziny wyodrębniały się między późnym eocenem, a miocenem, choć odkryto skamieniałości łożyskowców datowane jeszcze na kredę; stuprocentowi przedstawiciele taksonu łożyskowców datowani są na wczesny paleocen – okres tuż po wymarciu dinozaurów.

W kenozoiku kilka ssaków było znacznie większych od swych współczesnych potomków, ale ich rozmiary nie przewyższały, ani nawet nie dorównywały rozmiarom największych dinozaurów o podobnych nawykach żywieniowych.

Tygrys syberyjski to największy pośród dzikich kotów, które należą do gromady ssaków.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6Następna strona

Wybrane specjalnie dla Ciebie

14 komentarzy

  1. Ponieważ nie ma sensu wymieniać tak dokładnej systematyki. Zajęłaby ona całą stronę, którą większość czytelników zwyczajnie by przewinęła, lub w ogóle zniechęciła się do czytania artykułu. DA nie jest encyklopedią, lecz serwisem popularnonaukowym, w którym staramy się w przystępny sposób przybliżyć czytelnikom świat zwierząt.

 1. a czemu słowo zauropsydy i obejmujące jest połączone w zauropsydyobejmujące? Lepiej wygońcie tego byka z tekstu.

  1. Gdybyś zadał to pytanie przed dwoma laty, wówczas moglibyśmy powiedzieć bez wahania, iż Samotny George (żółw słoniowy z podgatunku Chelonoidis nigra abingdoni) był najrzadszym zwierzęciem które znają ludzie (nie znamy bowiem wszystkich owadów, ryb, etc.). Samotny George był bowiem tylko jeden. Niestety George opuścił swoją ukochaną wyspę w 2012 roku i dziś trudno wskazać jedno najrzadsze znane zwierzę.

   Jest wiele rankingów, które wskazują na takiej liście np. delfiny chińskie, choć oficjalnie uważane za wymarłe, to część ludzi wierzy, iż pojedyncze osobniki jeszcze żyją. Można przyjąć z pewnością, iż niezwykle rzadkie są nosorożce jawajskie. Dziś nie jesteśmy w stanie wskazać jednego najrzadszego zwierzęcia – są jednak nimi wszystkie te zwierzaki, które znajdują się na czerwonej liście IUCN sklasyfikowane jako zagrożone krytycznie.

 2. Czy tylko mi się tak wydaje, że na pierwszym zdjęciu ( z podpisem p. błękitny ) jest humbak
  Nie znam się za bardzo na wieloryb ach, ale wydaje mi się że płetwal b. ma krótsze płetwy i nie ma takich guzków na pysku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.