OpracowaniaSsakiZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ssaki

Cechy zewnętrzne

W przeciwieństwie do gadów i ptaków ssaki pokryte są włosami, ucho środkowe składa się trzech kości, występują gruczoły sutkowe u samic, istnieje także obszar mózgu niewystępujący u innych gromad – kora nowa (in. neocortex). Temperaturą ciała nie rządzą warunki atmosferyczne, ale mózg właśnie, który reguluje pracę układu krążenia, w tym 4-komorowego serca. Ssaki to największe i najinteligentniejsze zwierzęta naszych czasów (np. słonie, ssaki naczelne, walenie, zwłaszcza fałdowce). Większość ssaków lądowych do czworonogi, choć wiele przystosowało się do wodnego, podniebnego i nadrzewnego trybu życia.

Najliczniejsza grupa to łożyskowce, czyli zwierzęta, u których wytwarza się łożysko niezbędne do odżywiania płodu. Przedział wymiarowy jest niebywale szeroki: najmniejszym współczesnym ssakiem jest ryjkonos malutki (Craseonycteris thonglongyai) osiągający 30 – 40 mm długości, natomiast największym – płetwal błękitny (Balaenoptera musculus), mierzący średnio 33 m długości i ważący ok. 170 ton.

Z wyjątkiem 5. gatunków stekowców (jajorodnych ssaków), wszystkie współczesne ssaki są żyworodne, a większość to równocześnie łożyskowce.

Skóra

Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Grubość pierwszej warstwy (naskórka) nie przekracza 10 – 30 komórek, jej główną rolą jest nieprzepuszczalność wody. Komórki peryferyjne są stale tracone, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Warstwa środkowa – skóra właściwa – jest 15 – 40 razy grubsza od naskórka, składa się z wielu elementów, takich jak zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne. Tkanka podskórna składa się z tkanki tłuszczowej, jej zadanie to przechowywanie lipidów i zapewnienie amortyzacji oraz izolacji. Grubość tej warstwy jest bardzo zróżnicowana, zależy bowiem od gatunku.

Chociaż inne zwierzęta posiadają np. wąsy, pióra, szczecinkę lub strzępinę pozornie przypominające włosy, struktury te są zupełnie inne od sierści ssaków, która jest znakiem rozpoznawczym całej gromady. Niektóre naczelne i torbacze mają skórę w kolorze fioletu, błękitu lub zieleni, a leniwiec trójpalczasty (Bradypus tridactylus) i niedźwiedź polarny (Thalarctos maritimus) wydają się mieć futro w odcieniach zieleni. Kolor ten jest jednak spowodowany dużą ilością glonów.

Orka, orca
Orka (Orcinus orca)to największy drapieżny ssak morski.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6Następna strona

Wybrane specjalnie dla Ciebie

14 komentarzy

  1. Ponieważ nie ma sensu wymieniać tak dokładnej systematyki. Zajęłaby ona całą stronę, którą większość czytelników zwyczajnie by przewinęła, lub w ogóle zniechęciła się do czytania artykułu. DA nie jest encyklopedią, lecz serwisem popularnonaukowym, w którym staramy się w przystępny sposób przybliżyć czytelnikom świat zwierząt.

 1. a czemu słowo zauropsydy i obejmujące jest połączone w zauropsydyobejmujące? Lepiej wygońcie tego byka z tekstu.

  1. Gdybyś zadał to pytanie przed dwoma laty, wówczas moglibyśmy powiedzieć bez wahania, iż Samotny George (żółw słoniowy z podgatunku Chelonoidis nigra abingdoni) był najrzadszym zwierzęciem które znają ludzie (nie znamy bowiem wszystkich owadów, ryb, etc.). Samotny George był bowiem tylko jeden. Niestety George opuścił swoją ukochaną wyspę w 2012 roku i dziś trudno wskazać jedno najrzadsze znane zwierzę.

   Jest wiele rankingów, które wskazują na takiej liście np. delfiny chińskie, choć oficjalnie uważane za wymarłe, to część ludzi wierzy, iż pojedyncze osobniki jeszcze żyją. Można przyjąć z pewnością, iż niezwykle rzadkie są nosorożce jawajskie. Dziś nie jesteśmy w stanie wskazać jednego najrzadszego zwierzęcia – są jednak nimi wszystkie te zwierzaki, które znajdują się na czerwonej liście IUCN sklasyfikowane jako zagrożone krytycznie.

 2. Czy tylko mi się tak wydaje, że na pierwszym zdjęciu ( z podpisem p. błękitny ) jest humbak
  Nie znam się za bardzo na wieloryb ach, ale wydaje mi się że płetwal b. ma krótsze płetwy i nie ma takich guzków na pysku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.