OpracowaniaSsakiZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ssaki

Dieta

Aby utrzymać wysoką stałą temperaturę organizmu, potrzebna jest duża ilość energii, dlatego ssaki muszą jeść obfite posiłki. Najwcześniejsi przedstawiciele gromady byli prawdopodobnie drapieżnikami, ale dzisiaj każdy rząd czy gatunek ma inne preferencje żywieniowe. Niektóre jedzą inne zwierzęta (mięsożercy, padlinożercy, owadożercy), część to roślinożercy; istnieją także wszystkożercy, jedzący zarówno mięso, jak i rośliny. Owadożercy mają prosty układ pokarmowy, rośliny zawierają polimery, np. celulozę, zatem w układzie pokarmowym roślinożercy występuje dużo bakterii fermentujących te substancje i umożliwiając ich strawienie.

Czynnikiem określającym rodzaj diety są również rozmiary zwierzęcia: małe ssaki mają wysoki współczynnik ciepła, mają zatem duże zapotrzebowanie energetyczne i szybkie tempo metabolizmu. Ssaki ważące mniej niż 500 g są w większości owadożerne, ponieważ nie mogą trawić tak powoli i skomplikowanie jak roślinożercy. Większe zwierzęta generują za to więcej ciepła, ale mniej tego ciepła tracą. Mogą zatem wytrzymać wolniejszy proces zdobywania pokarmu (duzi mięsożercy) i trawienia (roślinożercy).

Rozmnażanie

Prawie wszystkie ssaki są żyworodne, ale 5 gatunków stekowców z rodziny dziobakowatych (Ornithorhynchidae) i kolczatkowatych (Tachyglossidae) składa jaja. Stekowce, podobnie do gadów, dysponują systemem determinacji płci, co u ssaków jest egzotyką. Co ciekawe, chromosomy płciowe dziobaka (Ornithorhynchus anatinus) są bardziej podobne do chromosomów kur niż ssaków.

Występują gruczoły sutkowe produkujące mleko – płyn spożywany przez nowo narodzone ssaki będący podstawą ich diety przez kilka/kilkanaście miesięcy. Pod tym względem stekowce także się różnią – nie mają sutków, ale mają gruczoły mlekowe – młode zlizują mleko z brzucha matki. Do ssaków żyworodnych (Theria) zaliczają się zatem torbacze i łożyskowce. Okres ciąży u torbaczy jest krótki, zazwyczaj krótszy od rui, a młode rodzą się łyse i nieukształtowane fizycznie, całkowicie zależne od rodziców. U łożyskowców na świat przychodzi w pełni rozwinięte potomstwo, zwykle po długim okresie ciąży.

Ssaki opanowały wszystkie środowiska. Niektóre z nich, jak nietoperze potrafią latać.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6Następna strona

Wybrane specjalnie dla Ciebie

14 komentarzy

  1. Ponieważ nie ma sensu wymieniać tak dokładnej systematyki. Zajęłaby ona całą stronę, którą większość czytelników zwyczajnie by przewinęła, lub w ogóle zniechęciła się do czytania artykułu. DA nie jest encyklopedią, lecz serwisem popularnonaukowym, w którym staramy się w przystępny sposób przybliżyć czytelnikom świat zwierząt.

 1. a czemu słowo zauropsydy i obejmujące jest połączone w zauropsydyobejmujące? Lepiej wygońcie tego byka z tekstu.

  1. Gdybyś zadał to pytanie przed dwoma laty, wówczas moglibyśmy powiedzieć bez wahania, iż Samotny George (żółw słoniowy z podgatunku Chelonoidis nigra abingdoni) był najrzadszym zwierzęciem które znają ludzie (nie znamy bowiem wszystkich owadów, ryb, etc.). Samotny George był bowiem tylko jeden. Niestety George opuścił swoją ukochaną wyspę w 2012 roku i dziś trudno wskazać jedno najrzadsze znane zwierzę.

   Jest wiele rankingów, które wskazują na takiej liście np. delfiny chińskie, choć oficjalnie uważane za wymarłe, to część ludzi wierzy, iż pojedyncze osobniki jeszcze żyją. Można przyjąć z pewnością, iż niezwykle rzadkie są nosorożce jawajskie. Dziś nie jesteśmy w stanie wskazać jednego najrzadszego zwierzęcia – są jednak nimi wszystkie te zwierzaki, które znajdują się na czerwonej liście IUCN sklasyfikowane jako zagrożone krytycznie.

 2. Czy tylko mi się tak wydaje, że na pierwszym zdjęciu ( z podpisem p. błękitny ) jest humbak
  Nie znam się za bardzo na wieloryb ach, ale wydaje mi się że płetwal b. ma krótsze płetwy i nie ma takich guzków na pysku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.