Ameryka PnGeografiaGóryJezioraParki NarodowePodróże

Tahoe – jedno z najpiękniejszych jezior świata

Jezioro Tahoe (Lake Tahoe)

Jednymi z najpiękniejszych motywów w filmach zza oceanu są sceny, w których widzimy nieskazitelnie błękitną taflę jeziora, zaś w tle widać lasy i szczyty gór. Z takich właśnie krajobrazów słynie leżące w zachodniej części USA jezioro Tahoe.

Tahoe leży na granicy stanów California i Nevada, na zachód od Carson City. Jest to największe jezioro górskie na terenie USA. Powierzchnia Tahoe znajduje się na wysokości 1897 m n.p.m. – z takim wynikiem czyni to zeń najwyżej położone jezioro Ameryki Północnej i Środkowej. Pod względem objętości wód ustępuje na tym kontynencie jedynie Wielkim Jeziorom. Jest też drugim najgłębszym jeziorem w kraju – po położonym w Oregonie Jeziorze Kraterowym.

Jezioro Tahoe (Lake Tahoe)

Charakterystyka

Z maksymalną głębokością 501 m jest to drugie najgłębsze jezioro w Stanach Zjednoczonych i 16 pod tym względem na świecie. Gdyby jednak wziąć pod uwagę średnią głębokość (wynosi 305 m), znalazłoby się na 5 miejscu. Jest długie na 32 km i na 19 km szerokie. Linia brzegowa jest długa na 116 km, a całkowita powierzchnia wynosi 490 km2. Woda jeziora charakteryzuje się niezwykłą przejrzystością. Próby wykonane za pomocą krążka Secchiego (przyrząd do pomiaru przezroczystości wody) wykazały, że wynosi ona aż 20 m. Trzeba jednak zauważyć, że obecnie jezioro jest bardziej zanieczyszczone niż kiedyś – jeszcze w 1965 r. przejrzystość Tahoe wynosiła ponad 30 m.

Do jeziora Tahoe wpadają 63 rzeki. Wypływa zaś tylko jedna – Truckee River. Rzeka ta niegdyś gwałtownie wylewała, co skutkowało katastrofalnymi powodziami, dlatego w miejscu jej wypływu z jeziora postawiono tamę regulująca ilość wody.

Jezioro Tahoe powstało 2-3 mln lat temu, kiedy utworzył się łańcuch Carson Range oraz Sierra Nevada. W trakcie tego samego procesu wyniosły się otaczające jezioro szczyty, w tym Freel Peak (3320 m), Monument Peak (3068 m) i Pyramid Peak (3043 m). Między łańcuchami powstał uskok, który stał się basenem obecnego jeziora. Ok. 2 mln lat temu wybuchł wygasły obecnie wulkan Mount Pluto. Zastygła lawa utworzyła tamę, która zablokowała odpływ wody z topniejących śniegów, przez co zaczęła się ona gromadzić w uskoku. Tak powstało obecne jezioro. Uskok ten powiększa się w tempie ok. 12 mm rocznie, podobnie jak samo jezioro.

Badania wykazały, że w przypadku trzęsień ziemi, z uwagi na znaczną głębokość jeziora, mogłyby się w nim utworzyć fale tsunami lub tzw. sejsze wysokie nawet na 10 m, które doprowadziłyby zapewne do znacznych zniszczeń. Wiadomo, że zatoka McKinney, która leży w zachodniej części jeziora, powstała ok. 50 tys. lat temu właśnie na skutek takiej fali, która mogła sięgnąć nawet 100 m wysokości.

Jezioro Tahoe (Lake Tahoe)

Klimat jeziora Tahoe

Jezioro Tahoe leży w strefie klimatu suchego, kontynentalnego. Lata są tam gorące i suche, natomiast zimy stosunkowo łagodne, z obfitymi opadami śniegu. Roczna suma opadów jest bardzo zróżnicowana i o ile po zachodniej stronie jeziora przekracza 1440 mm, to na wschodnim brzegu sięga zaledwie 660 mm.

Opady są największe i zachodzą bardzo regularnie od listopada do kwietnia, mają wtedy postać śniegu. Przez pozostałą część roku zdarzają się jedynie z rzadka deszcze, chociaż latem zdarzają się bardzo gwałtowne burze.

Najcieplejszym miesiącem w roku jest sierpień, z temperaturą do 25,9°C, a najzimniejszym – styczeń (średnio –9,4°C). Najwyższa zanotowana temperatura wynosiła aż 37,2°C, zaś najniższa to –26°C. Z uwagi na położenie między łańcuchami górskimi nad jeziorem Tahoe śnieg pada czasem nawet w maju i czerwcu, gdy pogoda jest już typowa dla pełni wiosny.

Jezioro Tahoe (Lake Tahoe)

Przyroda jeziora Tahoe

Jezioro znajduje się na wysokości regla górnego. Jego brzegi porastają lasy, które tworzy głównie sosna Jeffreya, a w mniejszym stopniu sosna wydmowa, oraz jodły kalifornijska i wspaniała. Poza tym w jego pobliżu można znaleźć podmokłe łąki i zarośla. Plaże jeziora porasta endemit Rorippa subumbellata – roślina z rodziny kapustowatych, niespotykana nigdzie indziej na świecie, która tutaj porasta wilgotne piaski.

Każdej jesieni od września do października do Tahoe przypływają nerki – ryby z rodzaju łososi pacyficznych (Oncorhynchus). Jako jedyna ze swojego rodzaju rozwija się w jeziorach, więc rozród ich odbywa się wyłącznie w rzekach przepływających przez jeziora. Przez pierwsze lata życia ryby te przebywają w wodach jezior. Tahoe ze swoim obszernym i głębokim zbiornikiem jest idealnym dla nich miejscem bytowania. Dorosłe nerki po tarle giną, a ich liczne ciała są obfitym źródłem pożywienia dla licznych w tym rejonie wydr, niedźwiedzi i bielików.

W latach 1934-49 w jeziorze Tahoe reintrodukowano 9 bobrów, które osiedliły się na rzece Truckee. Obecnie od tej dziewiątki pochodzą wszystkie bobry licznie zasiedlające tę rzekę – jest ich 3,5 na kilometr. Ich liczebność i liczne tamy, które budowały, sprawiły, że zwiększył się poziom wód gruntowych w okolicznych łąkach, co wpłynęło na okoliczną roślinność. Liczebność bobrów jest w związku z tym kontrolowana i dokonuje się ich regularnych odłowów.

W samym jeziorze, ze względu na znaczną przejrzystość, występują liczne glony z grupy ramienic. Rosną one na rekordowej dla tej grupy głębokości – nawet do 75 m, a inne glony spotykane są na dnie aż 100 m poniżej lustra wody – nigdzie indziej na świecie w wodach śródlądowych nie spotyka się glonów tak głęboko.

Jezioro Tahoe (Lake Tahoe)

Jezioro Tahoe i ludzie

Pierwotnie tereny wokół jeziora zamieszkiwali Indianie z plemienia Washoe. Pierwszą osobą europejskiego pochodzenia dotarła tam 14 lutego 1844 r., a był to porucznik John C. Fremont. Nazwał jezioro Bonpland na cześć znanego wówczas francuskiego botanika, jednak nazwy tej nie używał nikt poza nim samym. Inni ludzie nazywali je po prostu „Jeziorem Górskim” albo „Jeziorem Fremonta” na cześć jego odkrywcy. Jezioro nosiło jeszcze wiele innych nazw, z których żadna jednak nie była uznawana przez wszystkich.

W czasach wojny secesyjnej obie walczące strony nazywały je inaczej, początkowo z czystej złośliwości, a później w celu zmylenia wroga (szpiedzy mogli nie wiedzieć, o które jezioro chodzi, gdy słyszeli nieznaną sobie nazwę). W końcu w 1862 r. kartograf Henry DeGroot zamieścił na tworzonej przez siebie mapie nazwę „Tahoe”, które w narzeczu lokalnych mieszkańców oznaczało po prostu „Jezioro w górach”. Po zakończeniu wojny secesyjnej rządowa instytucja zaakceptowała tę nazwę i od tamtej pory stała się obowiązującą.

W 1848 r. w pobliskich górach odkryto złoto, przez co w pobliżu jeziora zaroiło się od poszukiwaczy. Od 1858 r., kiedy w pobliżu powstała kopalnia srebra, powstało tutaj osiedle drwali, którzy pozyskiwali drewno na potrzeby górników. Wycięto przy tym ogromną większość pierwotnych lasów.

W tym czasie Tahoe stało się ważnym węzłem transportowym. W drugiej połowie XIX w. pływały po nim parostatki, które zajmowały się przewożeniem towarów, a także poczty. Statki pocztowe często brały udział w swoistych wyścigach między brzegami jeziora, które były wielką atrakcją dla mieszkańców tych rejonów, a statki i ich kapitanowie byli lokalnymi sławami.

Z powodu wiosennych roztopów poziom wody w rzece Truckee gwałtownie się zmieniał i zalewała ona pobliskie ziemie. Aby temu zapobiec, w 1913 r zbudowano Tamę Jeziora Tahoe. Po 1950 r znacznie wzrosła liczba ludności w okolicach jeziora, co mocno wpłynęło na stan wód jeziora. Zmienił się skład zooplanktonu oraz spadła przejrzystość wód.

Jezioro Tahoe (Lake Tahoe)

Obecny stan jeziora

Stan wód jeziora ulega stopniowemu pogarszaniu, chociaż proces ten jest wolniejszy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Niemniej, jezioro nadal zachowuje jeszcze nieskazitelnie niebieską barwę. W celu zachowania Tahoe w dobrym stanie powstała Liga Ratowania Jeziora Tahoe. Dzięki niej udało się anulować lub przerobić wiele projektów, które mogłyby nawet kompletnie zniszczyć obecną biocenozę jeziora, w tym budowę autostrady przecinającej jezioro na potężnych podporach.

Liga swoje działania usprawiedliwia nie tylko dobrem przyrody, ale i ludzi. Jezioro Tahoe jest bowiem bardzo popularnym miejscem wypoczynku. Jest doskonale skomunikowane – można tam dojechać samochodem (dwie autostrad międzystanowe) i pociągiem – w pobliżu jeziora jedzie California Zephyr, słynny i legendarny w Ameryce pociąg łączący Chicago i San Francisco.

Okoliczne tereny obfitują w zbocza doskonale nadające się do uprawiania sportów zimowych i wyznaczania tras o różnym stopniu trudności. Latem na jeziorze pojawia się wielu amatorów żeglarstwa i kajakarstwa, a także wędkarstwa. Na Tahoe każdego sierpnia organizowane są największe w kraju, prestiżowe targi łodzi drewnianych – Lake Tahoe Concours d’Elegance. Okoliczne szczyty są popularnym celem miłośników wspinaczki wysokogórskiej, a w lasach wytyczone są szlaki rowerowe i piesze.

Jako atrakcja turystyczna traktowana jest sama panorama widoczna z brzegu Tahoe. Jezioro słynie z wielu niezwykłych zjawisk atmosferycznych wywołanych specyficznym położeniem i znacznymi różnicami temperatury powietrza i wody. Atrakcją są nawet burze śnieżne, które gdy trwają na jednym brzegu jeziora, są dobrze widoczne z drugiego.

Jezioro Tahoe (Lake Tahoe)

Szczegółowe dane / wymiary

Jezioro Tahoe (ang. Lake Tahoe)

 • Powierzchnia: 490 km2
 • Długość linii brzegowej: 114 km
 • Maksymalna długość: 35 km
 • Maksymalna szerokość: 19 km
 • Maksymalna głębokość: 501 m
 • Średnia głębokość: 300 m
 • Lustro wody znajduje się na wysokości: 1897 m
 • Czas retencji wody: 650 lat
Jezioro Tahoe (Lake Tahoe)

Jezioro Tahoe – ciekawostki

 • Jezioro Tahoe jest tak długie, że stojąc na jego wschodnim lub zachodnim brzegu, nie widać przeciwległego na całej linii horyzontu. Dzięki temu można wyraźnie zobaczyć krzywiznę Ziemi.
 • Nad Tahoe często zachodzi refrakcja atmosferyczna – ugięcie promieni świetlnych w atmosferze na skutek m.in. różnic temperatury. Skutkiem tego chmury i zachodzące Słońce przybierają tam nietypowe kształty, co dało początek opowieściom o krążących nad jeziorem UFO.
 • Liczba turystów odwiedzających Tahoe jest spora m.in. dlatego, że leży ono częściowo na terenie stanu Nevada, w którym zalegalizowano hazard. Wiele osób udających się do Nevady przy okazji jedzie też nad Tahoe.
Jezioro Tahoe (Lake Tahoe)

Polecamy


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

 1. Człowiek jak zwykle musi wszystko zanieczyścić, szkoda, że tak piękne jezioro nie może pozostać w pierwotnym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button