DinozauryDinozaury drapieżneDinozaury roślinożerneJuraKredaTrias

Największa baza dinozaurów – 2600 dinozaurów

Baza dinozaurów – ponad 2700 gatunków dinozaurów

Mamy przyjemność zaprezentować dziś prawdziwą perłę – największą bazę dinozaurów, jaka została dotychczas przygotowana i udostępniona. W bazie scharakteryzowane zostało ponad 2500 dinozaurów. Autorem tej tytanicznej pracy jest Krzysztof Stuchlik, doskonale znany naszym czytelnikom – prowadzi bowiem swój świetny blog Shahen, w którym przybliża niezwykle interesujące aspekty dotyczące historii odkryć wielkich gadów. Projekt przygotowany przez Krzysztofa nosi tytuł Tribute to Dinosaurs.

Dinozaury
Baza dinozaurów.

Tribute to Dinosaurs

Projekt „Tribute to Dinosaurs” – został zadedykowany niesamowitym, fascynującym i wspaniałym zwierzętom jakie chodziły po naszej planecie jeszcze 66 milionów lat temu. To hołd oddany potędze, pięknu i chwale istotom, które zamieszkiwały naszą planetę przez co najmniej 165 milionów lat. Chociaż dzisiaj zostały po nich już jedynie kości to nawet one potrafią nas wprawić w podziw.

Tribute to Dinosaurs to ogromna baza danych zawierająca opisy wszystkich znanych nauce dinozaurów. Tego typu zbiór był celem Krzysztofa od dawna, już kilkanaście lat temu podejmował się tego typu pracy, wreszcie na początku 2013 rodzaju pojawiła się pierwsza baza danych – Dinosauria w której opisał wszystkie znane rodzaje dinozaurów. Baza jednak zawierała sporo błędów, dlatego zamiast poprawiać ją, w połowie maja 2014 roku rozpoczął pracę przy gigantycznym przedsięwzięciu jakim jest nowa baza – Tribute to Dinosaurs.

Z uwagi na ogrom informacji zawartych w nowej bazie danych, nieuniknione są możliwe błędy – wynikające czasami z własnych pomyłek, czasem zapewne z niedopatrzenia i przeoczenia którejś z setek albo tysięcy prac naukowych.

Ponieważ baza będzie poddawana ciągłym aktualizacjom, wierzymy, że w oparciu o nowe pojawiające się prace naukowe, w przyszłości liczba potencjalnych błędów zostanie zredukowana do minimum. Ukończenie bazy to milowy krok do rozwoju w przyszłości tej encyklopedii.

T.rex - wizualizacja.
T.rex – wizualizacja.

Taksonomia

W bazie znajduje się ogromna liczba ponad 2500 nazw dinozaurów. Wzorem powstania bazy jest lista dinozaurów utworzona przez George Olshevsky’ego, który na swojej stronie informuje, że wszystkie dinozaury znajdujące się na liście to nazwy, które zostały gdzieś opisane. Część zasadnicza zawiera opisy wszystkich dinozaurów z tej listy, ale w części dodatkowej można znaleźć nazwy, które nie są w niej zawarte (ich liczba jest potencjalnie trudna do określenia, dlatego z uwagi na zachowanie kompletności bazy, część zasadnicza zawiera wyłącznie nazwy z Dinosaur Genera List).

W bazie z pewnością znajdują się wszystkie rodzaje z DGL, jednak z uwagi na ogromny bałagan taksonomiczny jaki powstał na przestrzeni wielu lat, możliwe jest że któraś z nazw mogła zostać pominięta, jednak raczej nie ma możliwości by chodziło o jakikolwiek ważny gatunek, lub nawet nomen dubium czy nomen nudum nie będące jednocześnie synonimem. Możliwe natomiast, że została pominięta jakaś pewna kombinacja nazwy (w niektórych przypadkach dany gatunek przypisywano na przestrzeni lat do wielu rodzajów dlatego powstało wiele kombinacji nazw dla tego samego zwierzęcia).

Baza nie zwiera, także innych zwierząt, które początkowo zaliczano do dinozaurów, jednak później okazały się być czymś innym (tak samo w wypadku niektórych gatunków, np. nie wszystkie gatunki zaliczane do rodzaju Iguanodon są dinozaurami, dlatego baza ich nie zawiera).

Baza nie zawiera często także, tzw. misspelling (z ang) czyli przekręconych nazw, o ile nie jest tak, że znajdują się one na Dinosaur Genera List.

Argentynozaur, Argentinosaurus - rekonstrukcja.
Argentynozaur, Argentinosaurus – rekonstrukcja.

Rozmiary

Wszystkie wymiary dinozaurów znajdujące się w bazie są szacunkowe, często są to allometryczne obliczenia na podstawie pojedynczych kości, należy je traktować jako orientacyjne a nie twarde dane. Mowa jest o zwierzętach wymarłych dlatego nie ma żadnej pewności, że szacunki są prawdziwe.

Etymologia

Etymologia wielu gatunków nie jest znana, czasem nawet autorzy nazw nie podali ich wyjaśnienia. Niektóre dane w bazie są własnymi tłumaczeniami z łaciny czy z greki lub bywają domyślne (jednak w takich wypadkach jest to zasugerowane bezpośrednio w danych).

Daty i autorzy opisów

Ta wydawałoby się jedna z prostszych dziedzin, jednak nie do końca. W najbliższym czasie będzie przeprowadzone rewizja z uwagi na to, żeby ujednolicić zapis – podane będą jedynie nazwiska autorów.

Kompsognat, Compsognathus
Kompsognat (Compsognathus).

Miejsce odnalezienia szczątków i stratygrafia

Datowania wielu formacji są wysoce niepewne, dlatego nie wszystkie dane muszą być w 100% zgodne z prawdą, czasem wiek danej formacji szacuje się różnymi metodami i wyniki są odmienne.

W poprzedniej bazie danych Dinosauria – podawane były dane z szacunkami w mln lat temu, jednak z uwagi na to, że w oparciu o nowsze badania dane na temat wieku poszczególnych pięter stratygrafii ulegają zmianom, a aktualizowanie całej bazy zajęłoby ogromnie dużo czasu, dlatego aktualizacji będzie ulegać tylko zakładka – Tabela Stratygraficzna, nie zaś cała baza.

Kladystyka/Klasyfikacja

To chyba najbardziej kontrowersyjna część. Paleontolodzy często nie są zgodni co do przynależności poszczególnych taksonów do danych kladów, dlatego jest tutaj możliwe najwięcej sprzeczności.

Materiał Kopalny

Materiał kopalny będzie także rewidowany, niektóre dinozaury są bowiem opisane nieco bardziej szczegółowo a inne mniej. Wynika to z faktu, iż w przypadku niektórych dinozaurów materiał kopalny jest znikomy, dla innych zaś bardzo bogaty, przez co trudno byłoby zmieścić w bazie szczegółowy opis całego materiału.

Prawa autorskie

Na koniec istotna sprawa – prawa autorskie. Udostępniona baza może być wykorzystywana jedynie na użytek prywatny, nie może być w jakiejkolwiek formie udostępniana ani publikowana, nie może również służyć jako źródło danych do blogów, czy jakichkolwiek projektów bez zgody autora. Autor zastrzega sobie także wyłączność na edytowanie i ciągłą aktualizację bazy w oparciu o nowe prace naukowe.

Giganotozaur, Giganotosaurus występował w Ameryce Południowej 100-95 mln lat temu.
Giganotozaur (Giganotosaurus).

Baza dinozaurów

Link do pobrania bazy:

Excel
Baza dinozaurów

Lista wszystkich dinozaurów

Aktualną listę dinozaurów znajdziecie tutaj: Wszystkie dinozaury

Blog Shahen

Wszystkich czytelników zapraszamy do odwiedzania blogu Shahen Krzysztofa Stuchlika, znajdziecie tam kompletny opis projektu Tribute to Dinosaurs wraz z podziękowaniami dla osób, który służyły Krzysztofowi pomocą przy jego tytanicznej pracy.

Utahraptor
Utahraptor.

Polecamy


Baza Dinozaurów

29 komentarzy

  1. świetna sprawa gratulacje za stworzenie bazy ! tylko w związku z tym, że w Excelu nie można zaznaczyć wiersza ( w związku z zabezpieczeniem pliku ) bardzo trudna jest nawigacja w bazie i odczytanie informacji na temat danego gatunku

  2. Nie wyobrażam sobie takiej pracy ja straciłabym zapał już po miesiącu, ba po dwóch tygodniach. Gdyby nie tacy ludzie, to nie byłoby postępu na tym świecie.

      1. Ponieważ ma ciekawą rodzinę, gdyż należy do tej samej rodziny co kamarazaur oraz inne większe zauropody.

    1. Ciekawy zauropod, ale pewnie jest jeszcze kilka większych najpierw do opisania, więc ten będzie musiał jeszcze chwilę zaczekać.

        1. Spoko ale wiesz ja z tym to gorzej jak Martin z pisaniem Wichrow Zimy… 🙂 bazę z dinozaurami już 20 LAt temu zaczynałem potem szło albo nie szło w latach 2012 do 2013 zrobiłem taka ale miała sporo błędów dlatego w 2014 roku przez 7 miesięcy dzień w dzień po min 4 a czasem po 12 godzin tworzył em te bazę a i tak to było bardzo szybko. To są tysiące prac naukowych trzeba je przeczytać porównać i po 1 zdobyć a niektóre nie tak łatwo dostać. Baza z pterozaurami to już ponad miesiąc pracy a zostało jeszcze setki godzin by to ukończyć. Co do współpracy… Jest taka opcja teoretycznie ale tylko raz przez ostatnie 4 lata zgłosił się do mnie ktoś z ofertą współpracy. Oczywiście że taka baza zarówno z dinozaurami i pterozaurami mogłaby być jeszcze lepsza i Obszerniejsza gdyby więcej osób ja tworzylo

          1. Wiesz, DA odwiedza rocznie 5 milionów ludzi, a tylko 7 osób (czyli 0.0001% odwiedzających) wspomogło stronę. Na Rydzyka to dają dziesiątki milionów, a tu żal im 10 groszy.
            Gdyby choć z 5% ludzi wpłaciło po złotówce, to razem z redakcją moglibyście się skupić na robieniu fajnych rzeczy. Ale to jest Polska właśnie.

          2. Skoro przytoczyłeś Rydzyka, to warto z niego brać przykład. Powiedział bowiem, że jak coś jest za darmo, to ludzie tego nie doceniają i miał rację.

  3. Szymon ma fajny pomysł mogła by powstać taka lista dotycząca gadów morskich i latających , zdaje sobie z tego sprawę że to multum pracy ale może Krzysztof z Czasu Tytanów by Ci pomógł i jakoś by to zostało zrealizowane.

    1. No to na pocieszenie powiem wam że Tribute to Pterosaurs czyli taka baza z pterozaurami jest ukończona w około 30% i jak dobrze pójdzie jeszcze w tym roku ją opublikuje.

  4. I pomyśleć, że wszystkie wymienione tu gatunki to tylko niewielki ułamek faktycznej liczby dinozaurów… Wiele z nich czeka jeszcze na swoje odkrycie, ale przytłaczająca większość nie zostanie już nigdy odkryta przez niezachowanie się szczątków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button