DomowePsySsakiZwierzęta

Basenji – pies z charakterem

Basenji

„Dzikus” wśród psów, którego temperament czasami trudno pohamować. Dla prawdziwych miłośników rasy, Basenji jest jednak oddanym kompanem i czułym przyjacielem. Kochający opiekun wie bowiem, że – mimo niewielkich gabarytów – jest to pies wymagający dużej dawki uwagi. W jego ruchliwym ciele drzemie energia, którą musi efektywnie spożytkować. Choć do wyszkoleniu go potrzeba wiele cierpliwości i konsekwencji, praca ta opłaca się, gdyż w zamian dostaniemy zrównoważonego, mądrego, ale i silnego psychicznie czworonoga o pomarszczonym czole.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 5: Szpice i psy ras pierwotnych
  • Sekcja 6: Psy ras pierwotnych
  • Próby pracy: Nie podlega
  • Kraj pochodzenia / Kraj patronacki: Afryka Centralna / Wielka Brytania
  • Inne nazwy: Congo Dog
Basenji
Basenji

Rys historyczny

Ślady psów podobnych do współczesnego Basenji odkryto w grobowcach egipskich. Widniejące tam rysunki naścienne sprzed ok. 5000 lat dokładnie przedstawiały sylwetkę narysowanego zwierzęcia.

Pierwotnie psy w typie Basenji pełniły rolę przewodników po lasach afrykańskich. Ich głównym zadaniem było ostrzeganie myśliwego o nadchodzącym drapieżniku, a następnie pomoc w zagonieniu go do pułapki.

W Anglii pojawił się w roku 1937, gdzie hodowcy „podrasowali” go, a następnie eksportowali na cały świat. Próby transportowania afrykańskich psów miały miejsce już wcześniej, jednak za każdym razem przewożone osobniki zaczynały chorować. Pierwszy miot amerykański pojawił się w roku 1941, rasa została uznana przez AKC 3 lata później.

Basenji
Basenji

Charakterystyka

Wygląd

Niezbyt duże, lecz muskularne, atletyczne ciało pokrywa gładka, krótka, błyszcząca sierść. Cechą charakterystyczną rasy jest wyraźna bruzda na czole oraz kufa (pysk) krótsza od czaszki. Zmarszczki na głowie są widoczniejsze i gęstsze u osobników młodych, które w ten sposób okazują emocje. Oczy mają kształt migdałów, a tęczówki nabierają koloru ciemnego piwa lub czekolady. Uszy są małe, sterczące, skierowane do przodu. Kończyny są proste i silne, ogon osadzony wysoko i zakręcony nad zadem.

Sierść może mieć kolor jednolitej czerni, miedzi, czerwieni lub rudości. Pojawia się też tzw. tricolour – kombinacja czerni, bieli i jasnego brązu lub czerni, bieli i pręgowanego wzoru. Na czole często widoczna jest biała strzałka, a wokół szyi biały kołnierz. Na ogonie również mogą występować białe akcenty.

Basenji
Basenji

Temperament

Ponieważ w przeszłości pełnił ważną funkcję pomocnika myśliwego, musiał wykazywać się (i nadal się wykazuje) czujnością, samodzielnością i energicznością. Jako pies rodzinny, jest również bardzo czułym i ciekawym świata zwierzęciem. Wykazuje ponadto wysoki poziom inteligencji, ale niską podatność na szkolenie.

W stosunku do obcych jest raczej zdystansowany, dlatego – aby uniknąć zachowań agresywnych względem nieznajomych – Basenji powinien przejść szkolenie z zakresu socjalizacji. Trzeba je rozpocząć jak najwcześniej i nie poddawać się przy pierwszych niepowodzeniach. Niestety (a może „stety”?) Basenji to pies, który czasem ignoruje polecenia opiekuna, jeśli uzna, że wie jak postąpić w danej sytuacji. Wysoki poziom samodzielności wynika z roli, jaką pełnił w przeszłości. Poszukiwanie drapieżników w gęstych lasach Afryki wymagało od tych zwierząt inicjatywy i szybkości w działaniu, bez poleceń człowieka.

Mimo pierwotnej, nieco dzikiej natury, tworzy silne więzi z członkami rodziny. Dobrze wychowany pies potrafi bawić się z dziećmi. Z pewnością jednak najodpowiedniejszym dla niego opiekunem będzie człowiek stanowczy i konsekwentny, a z drugiej strony czuły i nagradzający.

Basenji
Basenji

„Koci psiak”

Przepada za wilgocią, dlatego w czasie deszczu wcale się nie nudzi 😉 Ponadto lubi żuć różnego rodzaju przedmioty. Aby uniknąć zniszczeń, lepiej wyposażyć się w zabawki, na których Basenji będzie mógł się wyżyć.

Ponieważ potrafi i lubi się wspinać, teren domostwa należy otoczyć raczej wysokim ogrodzeniem.

Ciekawymi cechami Basenji jest to, że nie szczeka i myje się jak kot. Nie jest to jednak pies milczący – zamiast szczekać, zdarza mu się wyć lub wydawać odgłosy przypominające jodłowanie. Basenji określane są czasami „kocimi psami”.

Podobne artykuły

Dla spokojnych, powolnych i łagodnych osób Basenji może być zbyt ruchliwy i przytłaczający. Pierwotnie jest to zwierzę szybkie, samodzielnie działające, posiadające władcze zapędy. Przepada za zabawą, dlatego człowiek cichy i mało energiczny nie „dogada się” z Basenji. Ze względu na duże zapasy energii psy tej rasy potrzebują codziennych długich spacerów i szeroko pojętej aktywności fizycznej.

Basenji
Basenji

Kondycja zdrowotna

Basenji ma skłonność do poważnych chorób oczu (głównie zaniku siatkówki), prowadzących do ślepoty. Spotyka się też przypadki zespołu Fanconiego (martwicy kanalików proksymalnych w nerkach), niedoczynności tarczycy, ogólnoustrojowych chorób jelit, anemii. Wrażliwa wątroba może reagować na środki chemiczne, stosowane w domach.

Basenji
Basenji

Szczegółowe dane / wymiary

Basenji

  • Wysokość w kłębie: 38-45 cm
  • Waga: 9-12 kg
  • Średnia długość życia: ponad 13 lat
Basenji
Basenji

Basenji – ciekawostki

  • Nazwa rasy powstała w Afryce. Wywodzi się z języka lingala, używanego wśród plemion Azande i Mangbetu, żyjących w północno-wschodnim Kongo. W języku tym psy były opisywane jako mbwá na basenzi, co tłumaczy się jako „psy dzikusów” lub „psy wieśniaków”.
  • Średnia długość życia Basenji jest o 1-2 lata dłuższa od innych ras podobnej wielkości.
  • Wg Stanley’a Corena Basenji jest jedną z najtrudniejszych do wyszkolenia ras.
Basenji
Basenji

Polecamy


Baza Dinozaurów

3 komentarzy

  1. Mamy cudną baskę, socjalizowaną od szczeniaka. Zostaje sama w domu nawet na 8 godzin, nie niszczy, nie ucieka, nie wykazuje agresji, nie wyje, jest wyjątkowo czysta. Nie znam psa o tak fajnym charakterze. Ale warunkiem takiego zachowania jest codzienne wybieganie, kontakt z innymi psami, powtarzanie komend i tylko pozytywne szkolenie. Cierpliwość, serce i konsekwencja procentuje wspaniałym towarzyszem rodziny. Rasę polecam dla tych, którzy traktują psa jak członka rodziny , osob zrównoważonych i tych co są w stanie zapewnić psu codzienną aktywność. Uwaga basenji jest psem zyjacym w sforach i potrzebuje bliskiego kontaktu z opiekunem w zwiazku z tym najlepiej czuje się w łozku pod ciepłą kołderka a nie na legowisku czy w kojcu.

  2. Basenji nie znosi wody ani zimna. Mam swojego od 7 lat i żaden Basenji nie wyjdzie na deszcz bo chce prędzej pod koc. Uwielbiają słońce i się ogrzewać tak że większość psów by dostało udaru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button