AustraliaAzjaSsakiTorbaczeZwierzęta

Drzewiak Goodfellowa (Dendrolagus goodfellowi)

Drzewiak Goodfellowa (Dendrolagus goodfellowi)

Drzewiak dwupręgi

Słysząc nazwę tego zwierzęcia po raz pierwszy, można sobie wyobrazić nieznany naszej świadomości gatunek małpy lub ptaka. Dopiero, gdy zobaczymy zdjęcia zrozumiemy, jak bardzo się myliliśmy. Kto z Was bowiem wiedział, że za tą egzotyczną nazwą kryje się … nadrzewny kangur?

Systematyka

  • Gromada: ssaki
  • Nadrząd: torbacze
  • Rząd: dwuprzodozębowce
  • Rodzina: kangurowate
  • Rodzaj: Dendrolagus
  • Gatunek: drzewiak Goodfellowa / drzewiak dwupręgi
Drzewiak Goodfellowa / drzewiak dwupręgi (Dendrolagus goodfellowi).

Nazwa

Nazwa tego gatunku drzewiaka pochodzi od Waltera Goodfellowa – brytyjskiego zoologa, ornitologa i kolekcjonera z XIX wieku.

Występowanie

Ssak ten zamieszkuje lasy deszczowe Nowej Gwinei, a granica jego terenów występowania przebiega w centralnej części prowincji Irian Jaya w Indonezji. Żyje tylko w gęstych lasach tropikalnych do wysokości 3000 m n.p.m. Siedliska tworzy w koronach drzew, w zamkniętych obszarach leśnych.

Drzewiak Goodfellowa / drzewiak dwupręgi (Dendrolagus goodfellowi).

Charakterystyka

Wygląd

Choć jest bardzo bliskim krewnym kangurów naziemnych, wyraźnie różni się od nich wyglądem, bo przystosował się do nadrzewnego trybu życia: tylne kończyny są krótsze, ale silne i masywne. Kończyny przednie są proporcjonalnie dłuższe niż u naziemnych kuzynów, wyróżniają się również siłą, wytrzymałością i dużą ruchliwością.

Długi ogon pomaga utrzymywać równowagę podczas przeskakiwania z gałęzi na gałąź. Szerokie są stopy wyposażone w miękkie poduszki i zakrzywione, długie, ostre pazury niezbędne do wspinaczki po drzewach.

Cała sylwetka jest bardzo smukła, porośnięta krótkim, wełnistym futrem mieniącym się odcieniami od kasztanowego brązu po szkarłat. Podgardle, klatka piersiowa, brzuch i spodnia część ogona mają odcień beżu, pyszczek jest szaro-brązowy, a policzki i nogi – żółte lub złociste.

Drzewiak Goodfellowa / drzewiak dwupręgi (Dendrolagus goodfellowi).

Charakterystyczne w ubarwieniu są dwie złote pręgi biegnące wzdłuż kręgosłupa, na ogonie natomiast każdy osobnik ma unikalny wzór stworzony z żółto-złocistych pierścieni i plam. Kończyny tylne mogą poruszać się niezależnie od siebie, co u kangurów naziemnych jest niemożliwe.

Samice posiadają torby wyposażone w 4 sutki, do których przemieszczają się młode.

Dymorfizm płciowy jest raczej niewielki – samce są nieco większe od samic. Drzewiak nie posiada przeciwstawnych kciuków. Na ziemi porusza się raczej niezgrabnie, bardzo uważa przy każdym kroku, tułów pochyla ku przodowi, aby znaleźć punkt ciężkości z ciężkim ogonem.

Drzewiak Goodfellowa / drzewiak dwupręgi (Dendrolagus goodfellowi).

Dieta

Żywi się głównie liśćmi z drzewa z gatunku Flindersia pimenteliana. Poza tym przysmakiem często zajada się owocami, zbożami, kwiatami i trawą. Posiada duży żołądek, w którym pokarm fermentuje, podobnie jak u krów i innych zwierząt roślinożernych. Dzięki temu procesowi pokarm zostaje zmiękczony w jednej części żołądka, a następnie wraca do jamy ustnej drzewiaka, który żuje go ponownie i kieruje do drugiej komory żołądka. W każdej komorze żołądkowej działają inne bakterie zmiękczające trudne do strawienia włókna liści i traw. Poza roślinami zjada czasem jaja i owady.

Drzewiak Goodfellowa / drzewiak dwupręgi (Dendrolagus goodfellowi).

Zachowanie

Na ziemi porusza się powoli i niezgrabnie, poruszając nogami na przemian, zupełnie inaczej niż czynią to kangury naziemne. Znajdując się na podłożu nie potrafi zbyt dobrze skakać, ale sytuacja zmienia się, gdy przebywa na drzewie. W koronach drzew czuje się jak ryba w wodzie – jest zwinny i nieustraszony. Wspina się owijając ramiona wokół pnia i skacze odbijając się silnymi tylnymi kończynami. W „locie” równowagę łapie dzięki długiemu ogonowi.

Prowadzi raczej dzienny tryb życia, największą aktywność wykazuje rano i po południu, ale osobniki mieszkające w pobliżu osiedli ludzkich preferują nocną aktywność. Zarówno samce, jak i samice są terytorialne, ale samce zajmują większe obszary, na które składają się terytoria kilku samic. Z obserwacji wynika, że przez większość roku drzewiak jest samotnikiem.

Podobne artykuły
Drzewiak Goodfellowa / drzewiak dwupręgi (Dendrolagus goodfellowi).

Rozmnażanie

Ponieważ zwierzę należy do nadrzędu torbaczy, samice posiadają na brzuchu dobrze rozwinięte kieszenie (torby). Ciąża trwa 21 – 38 dni, kilka godzin przed porodem samica siada na trzonie ogona, a jego pozostała część zwisa między nogami. Matka liże „ścieżkę” prowadzącą od dróg rodnych do torby, aby nowo narodzone młode mogło się do niej dostać.

Noworodek ma rozmiar nasiona fasoli i jest tak delikatny, że nawet matka nie jest w stanie pomóc mu w tej pierwszej ważnej podróży, od której zależy jego życie. Młode jest ślepe i łyse, ale instynktownie trafia do torby, gdzie przysysa się do jednego z 4 sutków. W nowym miejscu rozwija się przez kolejne 8 – 10 miesięcy. Młode staje się w pełni niezależne po 11 – 13 miesiącach, natomiast dojrzałość płciową osiąga w ok. 2 roku życia.

Drzewiak Goodfellowa / drzewiak dwupręgi (Dendrolagus goodfellowi).

Szczegółowe dane i wymiary

Drzewiak Goodfellowa (Dendrolagus goodfellowi)

  • Długość:
    • samce: 55 – 78 cm
  • samice: ok. 58 cm
  • Długość ogona:
    • samce: średnio 84,5 cm
    • samice: średnio 68 cm
  • Masa: 5,9 – 9,5 kg
    • samce: średnio 7,5 kg
    • samice; średnio 7,4 kg
  • Długość życia: ponad 14 lat (w niewoli średnio 23,6 lat)
Drzewiak Goodfellowa / drzewiak dwupręgi (Dendrolagus goodfellowi).

Drzewiak Goodfellowaciekawostki

  • Drzewiak świetnie skacze – potrafi przeskoczyć z gałęzi na gałąź na wysokości 9 m bez żadnych obrażeń.
  • Jest zagrożony wyginięciem ze względu na niszczenie siedlisk, w miejsce których powstają tereny rolnicze i górnicze. W przeszłości polowano na niego dla mięsa. Dziś, choć pod ochroną, pada ofiarą kłusowników.
  • Poza człowiekiem, naturalnym wrogiem drzewiaka jest pies dingo (Canis lapus dingo).
  • Poza drzewiakiem Goodfellowa, na świecie żyje jeszcze 11 innych gatunków kangurów drzewnych.
  • Nie istnieje u niego ścisły okres rozrodczy, co jest spowodowane nieregularnie zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi w jego środowisku.
Drzewiak Goodfellowa / drzewiak dwupręgi (Dendrolagus goodfellowi).

Polecamy:


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

  1. Chyba miałeś na myśli „Jak moŻna polowaĆ na takie cudeŃko.HaŃba,”,ortografia się kłania,poza tym,na końcu zdania stawia się kropkę a nie przecinek,i mogłeś też również w miejsce tej kropki wstawić przecinek,ale to zależy,zamieniłeś kropkę i przecinek miejscami i rolami,następnym razem to wykorzystaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button